Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Nová cvičná kuchyň pro klienty chráněného bydlení Charity Opava

  • Opava,

Klienti chráněného bydlení opavské Charity mají novu cvičnou kuchyň, kde se učí společně vařit. Je prostorná a plná moderních spotřebičů. Prostor za kuchyní, slouží nejen jako jídelna, ale také jako místnost pro setkávání.

Klienty chráněného bydlení Charity Opava jsou lidé s psychickými problémy, jejichž zdravotní stav jim nedovoluje, aby vedli zcela samostatný život. Pod dohledem zdejších pracovníků ale mohou dobře zvládat některé činnosti z běžného života. Třeba vaření, u kterého se několikrát týdně scházejí.

Pavel Gilášek, pracovník v sociálních službách, Charita Opava: „Snažím se dělat recepty co nejjednodušší. Takové, aby u nich mohli klienti spolupracovat, a taky se něco naučili. Nezvládnou třeba celý recept, ale třeba alespoň jednoduchý postup, který pak využijí při vaření u sebe doma.“

Koprová omáčka, vepřové výpečky nebo zapečené těstoviny... A spoustu dalších receptů se ve cvičné kuchyni naučí připravovat.

Karel, klient chráněného bydlení, Charita Opava: „Já teď míchám bramborový guláš. Dělám to opatrně, ať se mi to nepřipálí.“

Kvůli nedostatku prostoru dříve vařili ve stísněných suterénních místnostech chráněného bydlení. To však bylo zcela nevyhovující.

Kateřina Víchová vedoucí Chráněného bydlení, Charita Opava „Tím pádem to s sebou nese zvýšenou vlhkost, je tam i šero. V podstatě to znamenalo při každém přívalovém dešti či větší bouřce se tam dostávala voda. Takže z hygienických ohledů to nesplňovalo na 100 % jak by měla kuchyně vypadat.“

Nyní mají k dispozici prostornou, nově zařízenou kuchyň, která vznikla v 1. patře. Je tady nová kuchyňská linka s troubou a indukční varnou deskou.

Pavel Gilášek, pracovník v sociálních službách, Charita Opava: „Je to větší plocha, mohu tam dát větší hrnce, větší nádobí. A každou plotýnku si mohu nastavit časově zvlášť a nemusím hlídat, ať se mi něco nepřipálí.“

V nové kuchyni se připravují nejen tradiční česká jídla, ale také třeba francouzské pokrmy, které má v oblibě Pavel Gilášek. Ten s klienty vaří už dvě desetiletí.

Ovšem prostřením stolu nic nekončí, ale právě začíná. Na řadě jsou příjemné chvíle u společného jídla a také povídání.


Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy