Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Noc práva v Opavě. Studenti si prohlédli budovu soudu

  • Opava,

Studenti středních škol mohli nahlédnout do budovy Okresního soudu v Opavě. Návštěvníci viděli nejen jednací síně, ale také do prostory, které už běžně přístupné veřejnosti nejsou. Akce popularizuje fungování právního systému.

Opavský okresní soud si přišli prohlédnout studenti středních škol. V rámci akce Noc práva jim komentovanou prohlídku zprostředkovali zaměstnanci soudu. Jako každý, kdo do budovy vstupuje, museli projít přes detekční rám.

Prohlídka začala na nádvoří, kam se běžně veřjnost nedostane. Návštěvníci se tady dozvěděli mnohé o historii budovy i soudnictví. Díky památkové ochraně vypadá justiční palác velmi autenticky, jako v době, ve které byl postavený.

Milan Koller, předseda Okresního soudu v Opavě: „Je to jeden z nejstarších soudů v republice. Od svého vzniku v r. 1888, spolu s areálem věznice, který je za ním, sloužil svému účelu. Ani jeho dispozice nemusely být měněny.“

Povídá se, že ve výklenku, kde se nyní nachází výtah, stávala šibenice. Na které kat rovnou mohl vykonat rozsudek smrti. Ze dvora pak studenti vstoupili do vnitřních prostor.

Jana Holešová, ředitelka správy, Okresní soud v Opavě: „Já studenty provedu všemi odděleními, které tady jsou. Které se dělí na trestní a civilní. Řeknu jim něco o správě soudu. O výkonu soudu.“

Návštěvníci mohli vidět také místnost, kde čekají obžalovaní, kteří jsou ve vazbě, na začátek soudního procesu, odděleni mřížemi od ostatních. Nahlédli také do jednacích síní, kterých je tady hned několik. A jak takové soudní líčení probíhá, to se dozvěděli v největší zdejším jednacím sále.

Jiří Urban, soudce, Okresní soud v Opavě: „Je to krásná jednací síň. Soudí se tady zcela běžné trestní věci. Mladiství, dospělí. Soudíme tady i děti do 15 let. Je využívána skoro každý den.“

Vyzkoušet si také mohli, jaké je to sedět na místě soudce a mít na sobě talár, tedy úřední oděv, který se při výkonu funkce používá. Dozvěděli se, jakou úlohu má v procesu státní zástupce, advokát, svědek či senát.

studentka Střední zdravotnické školy v Opavě: „Nikdy jsem na soudě nebyla, takže to pro mne bylo zajímavé.“

Tato exkurse v podstatě navázala na učivo v předmětu Základy společenských věd, ve kterém se studenti již o fungování soudnictví u nás leccos dozvěděli.


Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy