Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Proběhla studentská soutěž v míchání drinků Kofola Cup

Opava |

Barmanská soutěž Opavské hotelové školy. Studenti několika oborů předvedli, co se během studia naučili a před porotou míchali drinky. Jejich úkolem bylo nejen předvést vypilovanou techniku při přípravě chutného nápoje, ale i volba marketingové strategie.

Po covidové pauze se v Opavě znovu pořádala barmanská soutěž Kofola Cup, ve které studenti opavské hotelové školy poměřili své síly. Než ale mohli předvést stůj drink porotě, museli ještě projít znalostním testem.

Alexandr Burda, učitel odborných předmětů, SŠHS a VOŠ: "Největší poměr otázek byly míchané nápoje. Například tvrzení Sex on the beach obsahuje vodku. Ano/ne. To byla jedna z těch jednodušších otázek. Potom jsme se třeba zeptali, jaký objem má pivo šnyt. Jestli je to více než 0,5 litru nebo méně."
Martin Ruský, ředitel SŠHS a VOŠ Opava: "Někteří žáci z toho měli velké obavy, ale ty se ukázaly jako zbytečné. Přihlásili se žáci oboru číšník a žáci oboru hotelnictví."

Dohromady 21 soutěžících mělo za úkol namíchat drink za 6 minut, a to maximálně ze sedmi surovin, mezi kterými byly kromě alkoholu také džusy, toniky nebo limonády. Připravit měli také 4 porce pro odbornou portu. Na způsob přípravy dohlížel technický komisař.

Alexandr Burda, učitel odborných předmětů, SŠHS a VOŠ: "Který se dívá na tu techniku práce. Na tu eleganci, rychlost, přesnost míry například. Tam je největší bodové hodnocení. Potom tady máme tříčlennou degustační komisi."

Porota se zaměřila na chuť, vůni, ale i vzhled nápoje, volbu sklenice a její zdobení. Důležitým kritériem hodnocení byl také profesionální přístup při míchání a podávání nápojů a také marketingová strategie.

Tereza Vaňková, soutěžící: "Nejvíc jsem měla strach z toho prodávání. Musela jsem říct, komu bych to tak doporučila a jak bych to ohodnotila celkově."
Martin Ruský, ředitel SŠHS a VOŠ Opava: "Toto je jakási jenom taková zkouška a ti nejlepší potom mohou školu reprezentovat."

Při přípravě drinků mohli soutěžící naplno pustit uzdu fantazie a vyzkoušet nejrůznější kombinace. Někteří se na barmanské zápolení dlouho připravovali a své návrhy konzultovali s učiteli. Na samotné soutěži pak studenti míchali drinky jako například Sicilský ráj, Lady, Royal Barbie nebo Budišovský zázrak.

Patrik Siažik, soutěžící: "Když jsem ho ukazoval své rodině a přátelům v Budišově nad Budišovkou, odkud jsem, tak mi říkali, že je fakt dobrý a že lepší drink nikdy neměli a že i hezky vizuálně vypadá."

Vyhlášení vítězů bylo rozděleno do tří kategorií. Nejlepší písemný test, miss sympatie a nejlepší drink. Absolutním vítězem se stal Adam Černoch se svým drinkem Pomerančový říz.

Adam Černoch, vítěz: "Samozřejmě že jsem nadšený a nečekal jsem tu výhru a myslím, že to bylo dost zajímavé. Celá soutěž."
Nahlásit chybu


K tématu

Přízemí restaurace Terasa Střední školy hotelnictví a služeb v Opavě je po povodních kompletně zrekonstruováno

18. dubna 2026 13:22 | Opava | Yvona Fajtová

Střední škola hotelnictví a služeb a Vyšší odborná škola v Opavě má za sebou důležitý krok k návratu do běžného provozu po předloňských povodních. Kompletní rekonstrukcí prošlo přízemí školní restaurace Terasa, které dnes slouží studentům v modernizovaných prostorách.


Umělci spjatí s Moravskoslezským krajem už podeváté přebírali Ceny Jantar

Dnes 13:40 | Celý MS kraj | Libor Běčák

V KD Poklad v Ostravě-Porubě se konalo slavnostní předání uměleckých Cen Jantar. Ty jsou určeny umělcům spjatým s Moravskoslezským krajem. Za celoživotní přínos cenu převzal Petr Rotrekl.

Boj o vteřiny v centru Ostravy. Policisté a svědek zachránili seniora, který zkolaboval přímo na ulici

V Ostravě na ulici 30. dubna zkolaboval starší muž. Kolemjdoucí muž okamžitě přivolal pomoc. Policisté byli u seniora během pár minut. Pomocí přístroje AED a srdeční masáže se jim podařilo u 75letého muže obnovit dech i tep. Podle posledních zpráv je senior mimo ohrožení života.

Nová Osmička je otevřena, kulturní program se rozjel

Dnes 7:47 | Frýdek-Místek | Tomáš Tikal

Velký okamžik v kulturní historii Frýdku-Místku je tady. Své brány otevřela bývalá Přádelna bratří Neumannů ve Frýdku-Místku a pod názvem Nová Osmička uvede v sezóně 2026 více než 280 kulturních a komunitních akcí.

Díky kogenerační jednotce v Ostravě-Jihu se spálí méně uhlí

Dnes 10:22 | Ostrava-Jih | Andrea Holeszová

Hlavní výrobce elektřiny a tepla v Ostravě udělal další krok na cestě k odklonu od uhlí. V Ostravě-Jihu zprovoznil kogenerační jednotku, která dokáže z plynu vyrobit elektřinu i teplo a nahradí tak část výroby z uhelné Elektrárny Třebovice.

Doprava v Mariánských Horách je bezpečnější, pomohlo snížení rychlosti na 30km/h a přednost zprava

Včera 13:25 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka

Ve velké části Ostravy-Mariánských Hor se změnily dopravní zvyklosti. Na rekonstrukci ulice Přemyslovců navázaly také změny ve všech přilehlých ulicích. Ulice jsou jednosměrné s předností zprava a i v nich byla snížena rychlost. Doprava je tak klidnější a bezpečnější.

Slavnostní mše znovu otevřela Baziliku ve Frýdku-Místku

3. května 2026 19:49 | Frýdek-Místek | Tomáš Tikal

Obnova poutního kostela Navštívení Panny Marie ve Frýdku byla dokončena. Velkou rekonstrukci završila slavnostní bohoslužba. Rekonstrukce tohoto stánku trvala více než dva roky.

Porubský den bezpečí představil práci složek IZS. Nejvíce lákaly dynamické ukázky

Včera 13:40 | Ostrava-Poruba | Jana Lipowská

Louku u Francouzské ulice v Ostravě-Porubě zaplnily složky bezpečnostního a integrovaného záchranného systému. Uskutečnil se zde již 6. ročník oblíbeného Porubského dne bezpečí, který nabídl program pro malé i velké.

Řidič srazil při couvání chodkyni v Dětmarovicích. Uvízla pod autem a byla těžce zraněná

Včera 9:38 | Dětmarovice | Jiří Cileček

Couval a pravděpodobně přehlédl starší ženu za autem. Po srážce zůstala zaklíněná pod autem a těžce zraněná. Do nemocnice ji ve vážném stavu přepravil z Dětmarovic vrtulník.

Prosím tě, hlasuj v pěvecké soutěži! Kyberšmejdi útočí s dalším podvodem na Messengeru

Včera 11:36 | Celý MS kraj | Anna Břenková

Ženě přišel do zpráv odkaz na hlasování v pěvecké soutěži. Tam vyplnila údaje ke svému účtu na Facebooku. Toho využili kyberšmejdi, kteří se dostali na její Messenger a začali v konverzacích prosit o peníze. Než žena stihla účet zablokovat, její příbuzný poslal podvodníkům 17 tisíc korun.

Nejstarší park v Ostravě byl u Staré střelnice. Byla v něm i oblíbená restaurace

Včera 9:27 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka

Ostrava je zeleným městem, o čemž se může každý přesvědčit i pouhým pohledem kolem sebe. Vedení magistrátu navíc velmi dbá, aby se o zeleň dobře pečovalo, což je vidět například v městských parcích, které jsou postupně revitalizovány. První park v Ostravě vznikl u Staré Střelnice už v polovině 19. století.

Kolik bioodpadu končí ve směsném odpadu? Opava to zjišťuje rozborem

30. dubna 2026 9:18 | Opava | Yvona Fajtová

Opavská radnice se opět zaměřila na to, kolik kuchyňského a bioodpadu lidé vyhazují do kontejnerů na směsný komunální odpad. Odborníci tentokrát provedli detailní rozbor obsahu popelnic ze sídliště Haškova.

Kavárna pro Radost opavské charity znovu otevřela, nově v Müllerově domě

29. dubna 2026 14:34 | Opava | Yvona Fajtová

Oblíbená Kavárna pro Radost je po tříměsíční pauze opět v provozu. Projekt Charity Opava, ve kterém obsluhují klienti sociálně terapeutické dílny Radost, našel nové zázemí v Müllerově domě Slezského zemského muzea.

Slezské divadlo v Opavě připravilo Kouzelnou flétnu jako unikátní projekt Fakultního divadla

27. dubna 2026 16:54 | Opava | Yvona Fajtová

Slezské divadlo v Opavě chystá mimořádnou premiéru opery Kouzelná flétna. Vzniká v rámci projektu Fakultního divadla, který propojuje mladé umělce se zkušenými profesionály.

Rekonstrukce Bredy pokračuje. Přízemí jedné z nejvýznamnějších budov Opavy se otevře už letos v létě

27. dubna 2026 8:51 | Opava | Yvona Fajtová

Rekonstrukce bývalého obchodního domu Breda v Opavě pokračuje. Už letos v létě by se přitom veřejnosti měly otevřít nově upravené prostory v přízemí. Ty nabídnou zázemí pro kulturní i společenské akce.

Opava si připomněla 81 let od osvobození města

25. dubna 2026 17:19 | Opava | Yvona Fajtová

U památníku osvobození v Opavě se uskutečnil pietní akt k 81. výročí konce druhé světové války ve městě. Zástupci radnice, armády, bezpečnostních složek i veřejnosti uctili památku padlých a připomněli si jednu z nejtragičtějších kapitol opavské historie.

Přízemí bývalého OD Breda v Opavě se otevře už v létě, rekonstrukce je v plném proudu

23. dubna 2026 15:42 | Opava | Yvona Fajtová

Rekonstrukce bývalého obchodního domu Breda v Opavě pokračuje. Už letos v létě by se přitom veřejnosti měly otevřít nově upravené prostory v přízemí. Ty nabídnou zázemí pro kulturní i společenské akce.

Proběhla studentská soutěž v míchání drinků Kofola Cup
Vydáno 14. června 2023 16:50, Opava, Adéla Pluhaříková
Barmanská soutěž Opavské hotelové školy. Studenti několika oborů předvedli, co se během studia naučili a před porotou míchali drinky. Jejich úkolem bylo nejen předvést vypilovanou techniku při přípravě chutného nápoje, ale i volba marketingové strategie.

Po covidové pauze se v Opavě znovu pořádala barmanská soutěž Kofola Cup, ve které studenti opavské hotelové školy poměřili své síly. Než ale mohli předvést stůj drink porotě, museli ještě projít znalostním testem.

Alexandr Burda, učitel odborných předmětů, SŠHS a VOŠ: "Největší poměr otázek byly míchané nápoje. Například tvrzení Sex on the beach obsahuje vodku. Ano/ne. To byla jedna z těch jednodušších otázek. Potom jsme se třeba zeptali, jaký objem má pivo šnyt. Jestli je to více než 0,5 litru nebo méně."
Martin Ruský, ředitel SŠHS a VOŠ Opava: "Někteří žáci z toho měli velké obavy, ale ty se ukázaly jako zbytečné. Přihlásili se žáci oboru číšník a žáci oboru hotelnictví."

Dohromady 21 soutěžících mělo za úkol namíchat drink za 6 minut, a to maximálně ze sedmi surovin, mezi kterými byly kromě alkoholu také džusy, toniky nebo limonády. Připravit měli také 4 porce pro odbornou portu. Na způsob přípravy dohlížel technický komisař.

Alexandr Burda, učitel odborných předmětů, SŠHS a VOŠ: "Který se dívá na tu techniku práce. Na tu eleganci, rychlost, přesnost míry například. Tam je největší bodové hodnocení. Potom tady máme tříčlennou degustační komisi."

Porota se zaměřila na chuť, vůni, ale i vzhled nápoje, volbu sklenice a její zdobení. Důležitým kritériem hodnocení byl také profesionální přístup při míchání a podávání nápojů a také marketingová strategie.

Tereza Vaňková, soutěžící: "Nejvíc jsem měla strach z toho prodávání. Musela jsem říct, komu bych to tak doporučila a jak bych to ohodnotila celkově."
Martin Ruský, ředitel SŠHS a VOŠ Opava: "Toto je jakási jenom taková zkouška a ti nejlepší potom mohou školu reprezentovat."

Při přípravě drinků mohli soutěžící naplno pustit uzdu fantazie a vyzkoušet nejrůznější kombinace. Někteří se na barmanské zápolení dlouho připravovali a své návrhy konzultovali s učiteli. Na samotné soutěži pak studenti míchali drinky jako například Sicilský ráj, Lady, Royal Barbie nebo Budišovský zázrak.

Patrik Siažik, soutěžící: "Když jsem ho ukazoval své rodině a přátelům v Budišově nad Budišovkou, odkud jsem, tak mi říkali, že je fakt dobrý a že lepší drink nikdy neměli a že i hezky vizuálně vypadá."

Vyhlášení vítězů bylo rozděleno do tří kategorií. Nejlepší písemný test, miss sympatie a nejlepší drink. Absolutním vítězem se stal Adam Černoch se svým drinkem Pomerančový říz.

Adam Černoch, vítěz: "Samozřejmě že jsem nadšený a nečekal jsem tu výhru a myslím, že to bylo dost zajímavé. Celá soutěž."
Zdroj: https://polar.cz/zpravy/opavsko/opava/11000037718/probehla-studentska-soutez-v-michani-drinku-kofola-cup