Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Na Opavsku se lidem otevřely vojenské bunkry. Vzali je útokem

  • Opava,

Turistická oblast Opavské Slezsko uspořádala akci Otevřené bunkry. Zájemci o nevšední zážitky si díky ní mohli prohlédnout šest pěchotních srubů, které nabídly jedinečné komentované prohlídky a možnost podívat se do některých míst, která nejsou běžně přístupná.

Některé jsou ukryté v lesích, jiné naopak na loukách a v polích vytvářejí neobyčejné solitérní prvky. Řeč je o vojenských bunkrech, které stále poutají velkou pozornost. Potvrdila to i akce Otevřené bunkry, kterou si nenechaly ujít tisíce lidí.

V rámci akce bylo otevřeno 6 bunkrů, ve kterých probíhaly komentované prohlídky zcela zdarma. Lidé se mohli podívat mimo jiné do pěchotního srubu OP-S 25 U Trigonometru v Milostovicích, který se řadí mezi nejlépe vybavená pevnostní muzea v Česku.

Pavel Chráska, předseda Klubu vojenské historie Opava: “Snahou našeho klubu je, aby ten objekt byl pro návštěvníky prezentován jako plně vybavený pěchotní srub z roku 1938 tak jak si představovali naši vojenští představitelé, že bude vypadat při obraně naší republiky. Objekt je v současné době plně vyzbrojen jak kulometnou tak protitankovou výzbrojí, ale vybavené jsou i další místnosti co se týče vzduchotechniky, filtroventilace, strojovny a tak dále. Překvapilo nás, že přišlo poměrně hodně návštěvníků, já bych řekl, že za to dopoledne se tady několik set lidí vystřídalo. Tady opavská linie má 26 vybudovaných pěchotních srubů a několik desítek lehkých objektů."
anketa: návštěvníci akce Otevřené bunkry: “Dobré to bylo. Nejvíc mě zaujaly zbraně a ten periskop.”
“Byli jsme se poprvé podívat, bylo to velice zajímavé, poučné a malému se to určitě líbilo.”
“Mě nejvíce zaujalo protitankové děla a jejich kulomety.”

Nejen pro děti byla připravena hrací karta s mapkou, kdy při splnění úkolů získaly drobnou odměnu a možnost zúčastnit se losování o balíčky s regionálními produkty.

Radka Winkelbauerová, obsluha stánku turistické oblasti Opavské Slezsko: “My tady máme stánek z opavského města turistické Slezsko. Dáváme tady mapové průvodce. Máme je v českém i polském jazyce, protože někdy jsou otevřené i polské bunkry. Návštěvnost je dost velká, máme tady malou soutěž pro děti, takže to mají takovou odměnu, aby měly zpestření.”

Nebývalé ohlasy a zájem akce zaznamenala i loni, kdy se uskutečnil první ročník. Navštívilo ji téměř 4 a půl tisíce lidí.

Nahlásit chybu


K tématu
Kohimex, spol. s r.o. - pracoviště Píšť
Píšť
od 30 000 do 40 000 Kč/měsíc

Detail

René Exner - Opava
Opava
od 35 000 Kč/měsíc

Detail

Kohimex, spol. s r.o. - pracoviště Píšť
Píšť
od 30 000 do 40 000 Kč/měsíc

Detail