Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Opava oslavila 105 let od vzniku Československa pietním aktem a prohlídkami pěchotního srubu

  • Opava,

Opavané si v sobotu 28. října připomněli vznik samostatného Československa pietním aktem u pamětní desky T. G. Masaryka na budově Slezské univerzity na Masarykově třídě. V rámci oslav si mohli zdarma navštívit i pěchotní srub v Milostovicích.

Opava si připomněla 105. výročí vzniku Československa. U pamětní desky T. G. Masaryka nastoupila čestná stráž historické vojenské jednotky, vystoupil pěvecký sbor Pavla Kostery a desítky lidí si vyslechli i krátký projev vedení města.

Pavel Meletzký (ANO), náměstek primátora Opavy: “Historie a kultura jsou dle mého názoru zcela zásadní pilíře pro svobodu jakéhokoliv státu, takže je velice důležité a obzvlášť v dnešní době, kdy já třeba osobně jsem si nemyslel, že to, co se děje ve světě, já nebo moje generace budeme ještě někdy zažívat, takže v dnešní době je velice důležité si připomínat veškeré historické události a vážit si svobody, kterou dneska máme, protože jak vidíme kolem, tak to rozhodně není samozřejmost.”
René Jahoda, náčelník štábu 53. pluku průzkumu a elektronického boje: “Tuto akci zabezpečujeme pravidelně každý rok. Je to pro nás čest, že nás město osloví k tomu, abychom mohli realizovat oslavu tohoto významného dne. Co se týče nás vojáků, je to pro nás významná událost, jelikož na základě činnosti legionářů v průběhu 1. SV docházelo k tomu, že byly vytvořeny základy vzniku československé armády.”
Jan Kadula, Oblastní výbor ČSBS Opava: “Už je jenom jedna republika, ale pořád jsme Čechoslováci, jezdíme i na Slovensko, jak je Slovenské národní povstání. Jsou to vzpomínky na celý život a jsme vlastenci. Do roka tak uděláme 30 akcí, co jezdíme po celém kraji.”

Rozdávaly se i medaile. Za dlouhodobou podporu a spolupráci s Československou obcí legionářskou si je převzali Monika Štěpánková a Marek Veselý. Vzpomínkové setkání ukončilo kladení kytic. Odpoledne byl lidem volně přístupný pěchotní srub a vedlejší řopík v Opavě Milostovicích.

René Kunštatský, člen Klubu vojenské historie: “K 28. říjnu jsme otevřeli objekt OPS-25 trigonometru pro návštěvníky. Uvidí protitankové kanony, uvidí zbraně, uvidí vybavení toho objektu a vlastně tento objekt se již 25 let Klub vojenské historie Opava snaží dát do původního stavu tak jak by vypadal po dokončení přesně v tom 38. roce.”
Karel Návoj, člen Klubu vojenské historie: “Chtěl bych vám ukázat objekt Vzor 37, který byl postavený v roce 36 a sloužil stejně jako velké opevnění k upevnění našich pozic na státní hranici. Je paradoxem, že tyto stavby jsme postavili proti Německu a je paradoxem, že je Německo využilo v roce 45 proti postupující Rudé armádě. Takže i tento objekt nese stopy těch bojů.”
anketa: návštěvníci pěchotního srubu: “Já jsem přijela z Kroměříže za maminkou tady, chtěli jsme jít původně na hřbitov, to půjdeme potom, ale kamarád, co už tady roky jezdí pořád nás sem láká, ještě nám to nikdy nevyšlo tak jsme na to zvědaví.”

Zatímco řopíků bylo postaveno asi 10 tisíc téměř po celé republice, pěchotních srubů jen 300 na nejexponovanějších úsecích.

Nahlásit chybu


K tématu