Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

ZUŠ Opava letos slaví 100. výročí založení. Oslavy zahájila dvěma výjimečnými koncerty s Ivou Bittovou

Opava |

ZUŠ Opava letos slaví 100 let od svého otevření. Oslavy zahájila dvěma výjimečnými koncerty s bývalou absolventkou školy, známou zpěvačkou, houslistkou a herečkou Ivou Bittovou.

Iva Bittová v Opavě ve svém dětství navštěvovala hru na housle a také tanec. Se známou zpěvačkou a houslistkou Základní umělecká škola opět navázala spolupráci díky projektu Ej gody nam nastaly.

Iva Bittová, zpěvačka, houslistka a herečka: “Stále vzpomínám a ráda se vracím do Opavy. Takže to je jedno z mých období životních, na které ráda vzpomínám a jsem ráda, že ten kontakt znovu jakoby se nějakým způsobem upevnil a už máme i nějaké plány do budoucna.”
Lukáš Poledna, ředitel ZUŠ: “Ten projekt vznikl v létě, kdy nás Iva Bittová, náš sbor pozvala na Slovensko a spolu se sbory ze Slovenska a Polska natočili projekt Ej gody nám nastaly. Bylo to zaznamenáno i slovenskou televizí a vzniklo z toho dvd a cd.”

Cédéčko, na kterém jsou koledy a vlastní tvorba Ivy Bittové bylo slavnostně pokřtěno v Minoritu v Opavě. Předcházel tomu koncert, na kterém se představily všechny zúčastněné soubory a kterým Základní umělecká škola zahájila oslavy sta let.

Lukáš Poledna, ředitel ZUŠ: “Na organizaci se podílelo strašně moc lidí, zaměstnanců naší instituce, ale konkrétně vystoupí všechny naše sbory, všechny 3 od těch nejmenších po ty nejstarší a dále jsme pozvali sbor z Liptovského Mikuláše, takže ti také vystoupí a naši pedagogové budou zastávat funkci orchestru.”
anketa: vystupující žáci: “Na koncert se určitě těším hodně. Máme tam i nějaké sóla. I paní Bittová je úplně úžasná, i paní učitelky jsou úžasné, takže určitě bych chtěla i poděkovat a jsou úplně úžasní všichni.”
“Mi se tu moc líbí všechno i Opava, ZUŠ je úplně úžasná, paní učitelky jak naše, tak jejich jsou úplně skvělé mám i sóla nějaké, zpívám. “
Iva Bittová, zpěvačka, houslistka a herečka: “Já jsem šťastná, protože opravdu je to docela velká nálož, ale co je nejsilnější, je na tom to, že ty děti zpívají s naprostou upřímností, odevzdaností jakousi k té hudbě a je to taková čistá práce, takže z toho mám velkou radost a dopadlo to výborně.”

Koncert měl mimořádný úspěch, na jehož konci nechyběl standing ovation zaplněného sálu.

Lukáš Poledna, ředitel ZUŠ: “V rámci oslav máme připravených spoustu koncertů. Hned v dalším měsíci to bude koncert akordeonových orchestrů, máme v plánu možná i ples školní, máme v plánu výroční koncert založení, protože první zmínka o historii naší instituce, sahá do 1. 5. 1924, takže na tento termín máme naplánovaný velký koncert v divadle.”

V rámci oslav škola chystá i velký festival ZUŠ open a taky výroční celosvětovou soutěž Beethovenův Hradec.

Nahlásit chybu


K tématu

Opavská ZŠ Mařádkova oslavila 100 let zahradní slavností s bohatým programem a ohňostrojem

8. června 2025 0:50 | Opava | Yvona Fajtová

Opavská ZŠ Mařádkova 15 si letos připomíná 100 let od svého založení. K tomuto výročí uspořádala zahradní slavnost i komentované prohlídky.


Led na vozovce komplikoval dopravu na Opavsku, policie řešila několik nehod

Včera 16:52 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

Namrzlá vozovka komplikovala v uplynulých dnech dopravu na Opavsku. Policisté řešili hned několik nehod, z nichž některé skončily vážným zraněním. V jednom případě byl na přechodu pro chodce zraněn senior, další nehoda se stala u Kravař.

Karvinou obsadili judisté a excelovali místní sportovci, kteří za město získali sedm medailí

Včera 13:45 | Karviná | Gabriela Stašová

Velká cena Karviné v judu se uskutečnila klasicky za účasti zahraničních sportovců ve věku dětí a dorostu. I letos byli karvinští judisté úspěšní na různých stupních vítězů.

Tramvaje opět projedou přes náměstí Republiky v Ostravě. Auta si budou muset počkat

12. prosince 2025 12:55 | Ostrava-město | Jiří Cileček

Konec přestupů na náhradní autobusy. Ve středu 17. prosince by měly ostravské tramvaje opět projet přes náměstí Republiky. Řidiči aut si ale budou muset ještě počkat. Práce na rekonstrukci potrvají ještě zhruba půl roku.

Z hořící budovy na Opavsku museli hasiči vynést dvě tlakové lahve a ochladit je

12. prosince 2025 12:57 | Celý MS kraj | Anna Břenková

Hořela hospodářská budova na Opavsku. Na místě zasahovaly čtyři jednotky hasičů. Hasiči museli vynést a ochlazovat dvě tlakové lahve. Požár se podařilo rychle dostat pod kontrolu. Škoda byla předběžně vyčíslena na 400 tisíc korun. Příčina požáru se vyšetřuje.

Filmový klub v Karviné rozšiřuje náhled na svět, založili jej manželé se stejným zájmem

Včera 13:15 | Karviná | Gabriela Stašová

Filmový klub v Karviné za dobu své existence prošel změnami, které sae týkaly jeh umístění, ale také například celkové koncepce. Jedno ale stále trvá - snaží se vychovávat veřejnost k filmové kultuře a vzdělávat prostřednictvím kinematografie.

Centrum Nového Jičína je pod zvýšeným dohledem

12. prosince 2025 11:24 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Městská policie během adventních trhů více dohlíží na bezpečnost návštěvníků novojičínského centra. Upozorňuje, aby si lidé hlídali mobily a peněženky, a také kontroluje auta na parkovištích.

Řídil i přes zákaz řízení a vydával se za příbuzného. Kontroly nákladních aut odhalily několik prohřešků

12. prosince 2025 10:01 | Celý MS kraj | Anna Břenková

Zákaz řízení, přetížené vozidlo nebo jízda bez přestávky. Moravskoslezský KAMION - TEAM řešil různá porušení zákona. V jednom případě kamioňák jezdil se zákazem řízení. Při kontrole uvedl údaje příbuzného.

Město ví, jak bude s více než miliardou v roce 2026 hospodařit

12. prosince 2025 13:33 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Město má rozpočet na rok 2026. Hospodařit bude s částkou 1,2 miliardy korun. Mezi největší investice patří vybudování chodníku a vodovodu v Žilině a dokončení rekonstrukce bazénu.

Poruba pečuje o stromy a zeleň také v zimním období. Zaměřuje se na ořezy

11. prosince 2025 17:19 | Ostrava-Poruba | Jana Lipowská

Poruba nepřestává pečovat o stromy a zeleň také v podzimním a zimním období. Takzvaný vegetační klid využívá především k bezpečnostním a zdravotním ořezům stromů a k odstraňování parazitujícího jmelí.

Škola F. Hrubína otevřela zrekonstruovaný bazén, děti jsou nadšené

12. prosince 2025 8:44 | Havířov | Bára Kelnerová

Modernizovaný školní bazén na ZŠ Františka Hrubína v Havířově znovu slouží stovkám dětí. Rozsáhlá rekonstrukce stála radnici téměř 20 milionů korun. Bazén budou využívat i ostatní organizace.

Charita Opava hledá koledníky do Tříkrálové sbírky. Chybí na tři desítky skupinek

11. prosince 2025 10:58 | Opava | Yvona Fajtová

S příchodem nového roku odstartuje tradiční Tříkrálová sbírka. Na Opavsku ji každoročně organizuje Charita Opava. Přestože je tato sbírka dlouhodobě jednou z nejúspěšnějších akcí zaměřených na pomoc lidem v nouzi, potýká se s nedostatkem koledníků, a to zejména přímo v Opavě.

Opavou projel mikulášský trolejbus plný světýlek, čertů i dětské radosti

6. prosince 2025 15:03 | Opava | Yvona Fajtová

Opavský Městský dopravní podnik opět vypravil oblíbený mikulášský vůz. Vánočně vyzdobený trolejbus jezdil po celém městě mimo jízdní řád a všichni mikuláši, čerti a andělé si užili jízdu zdarma.

Opava-Jaktař rozsvítila dřevěný betlém: klienti Charity přidali vyřezávaného velblouda

6. prosince 2025 14:45 | Opava | Yvona Fajtová

Už potřetí se v Opavě-Jaktaři slavnostně rozsvítil vyřezávaný betlém, který vyrábějí klienti a zaměstnanci Charity Opava. Letos k němu přibylo nové vyřezané zvířátko – velbloud. Betlém vznikl před třemi lety na přání místních obyvatel, kteří v městské části postrádali vánoční výzdobu.

Radost v Opavě rozdává vánoční atmosféru. Ručně vyrobené dárky a dekorace jdou na dračku

6. prosince 2025 14:15 | Opava | Yvona Fajtová

Už jen do 11. prosince máte možnost navštívit Vánoční obchůdek sociálně terapeutické dílny Radost. Klienti a zaměstnanci tohoto charitního střediska zde nabízejí mnoho rozmanitých a velmi žádaných vánočních dárků a dekorací.

Opavská věznice rozdává radost, poprvé se připojila k Andělskému stromu

3. prosince 2025 18:21 | Opava | Yvona Fajtová

Opavská věznice se zapojila do darovací kampaně s názvem Andělský strom. Tou už 15. rokem nezisková organizace Mezinárodní vězeňské společenství pomáhá propojovat děti a jejich odsouzené rodiče prostřednictvím vánočního dárku.

Historická budova bývalé opavské pošty po letech znovu ožila. Ožila Koncept Marketem

3. prosince 2025 18:07 | Opava | Yvona Fajtová

Koncept Market se letos odehrál na opravdu výjimečném místě, a to v prostorách dlouho nepřístupné staré opavské pošty. Tato historická budova na Masarykově třídě, která po letech čekání míří k nové budoucnosti jako domov pro seniory, tak ožila sváteční atmosférou, designem a lokální tvorbou.

ZUŠ Opava letos slaví 100. výročí založení. Oslavy zahájila dvěma výjimečnými koncerty s Ivou Bittovou
Vydáno 14. ledna 2024 18:32, Opava, Yvona Fajtová
ZUŠ Opava letos slaví 100 let od svého otevření. Oslavy zahájila dvěma výjimečnými koncerty s bývalou absolventkou školy, známou zpěvačkou, houslistkou a herečkou Ivou Bittovou.

Iva Bittová v Opavě ve svém dětství navštěvovala hru na housle a také tanec. Se známou zpěvačkou a houslistkou Základní umělecká škola opět navázala spolupráci díky projektu Ej gody nam nastaly.

Iva Bittová, zpěvačka, houslistka a herečka: “Stále vzpomínám a ráda se vracím do Opavy. Takže to je jedno z mých období životních, na které ráda vzpomínám a jsem ráda, že ten kontakt znovu jakoby se nějakým způsobem upevnil a už máme i nějaké plány do budoucna.”
Lukáš Poledna, ředitel ZUŠ: “Ten projekt vznikl v létě, kdy nás Iva Bittová, náš sbor pozvala na Slovensko a spolu se sbory ze Slovenska a Polska natočili projekt Ej gody nám nastaly. Bylo to zaznamenáno i slovenskou televizí a vzniklo z toho dvd a cd.”

Cédéčko, na kterém jsou koledy a vlastní tvorba Ivy Bittové bylo slavnostně pokřtěno v Minoritu v Opavě. Předcházel tomu koncert, na kterém se představily všechny zúčastněné soubory a kterým Základní umělecká škola zahájila oslavy sta let.

Lukáš Poledna, ředitel ZUŠ: “Na organizaci se podílelo strašně moc lidí, zaměstnanců naší instituce, ale konkrétně vystoupí všechny naše sbory, všechny 3 od těch nejmenších po ty nejstarší a dále jsme pozvali sbor z Liptovského Mikuláše, takže ti také vystoupí a naši pedagogové budou zastávat funkci orchestru.”
anketa: vystupující žáci: “Na koncert se určitě těším hodně. Máme tam i nějaké sóla. I paní Bittová je úplně úžasná, i paní učitelky jsou úžasné, takže určitě bych chtěla i poděkovat a jsou úplně úžasní všichni.”
“Mi se tu moc líbí všechno i Opava, ZUŠ je úplně úžasná, paní učitelky jak naše, tak jejich jsou úplně skvělé mám i sóla nějaké, zpívám. “
Iva Bittová, zpěvačka, houslistka a herečka: “Já jsem šťastná, protože opravdu je to docela velká nálož, ale co je nejsilnější, je na tom to, že ty děti zpívají s naprostou upřímností, odevzdaností jakousi k té hudbě a je to taková čistá práce, takže z toho mám velkou radost a dopadlo to výborně.”

Koncert měl mimořádný úspěch, na jehož konci nechyběl standing ovation zaplněného sálu.

Lukáš Poledna, ředitel ZUŠ: “V rámci oslav máme připravených spoustu koncertů. Hned v dalším měsíci to bude koncert akordeonových orchestrů, máme v plánu možná i ples školní, máme v plánu výroční koncert založení, protože první zmínka o historii naší instituce, sahá do 1. 5. 1924, takže na tento termín máme naplánovaný velký koncert v divadle.”

V rámci oslav škola chystá i velký festival ZUŠ open a taky výroční celosvětovou soutěž Beethovenův Hradec.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/opavsko/opava/11000041031/zus-opava-letos-slavi-100-vyroci-zalozeni-oslavy-zahajila-dvema-vyjimecnymi-koncerty-s-ivou-bittovou