Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Opavou prošel slavnostní průvod k 800 let města. Zapojili se do něj školky, školy, sportovci i spolky

Opava |  | Opavský expres

Opava slaví FEST. To byly dva dny plné zábavy úplně pro všechny, kterými vyvrcholily oslavy 800 let od první písemné zmínky o městě. Zahájeny byly slavnostním průvodem Setkání věků v čele s králem Přemyslem Otakarem I.

Školky, školy, kulturní instituce, spolky, sportovci a spousta dalších se zapojili do slavnostního průvodu městem, který vyšel z Dolního náměstí. Dvoudenní oslavy 800. výročí města tak mohly začít.

Z Dolního náměstí se průvod vydal na nedaleké Horní náměstí, kde byly představeny historické osobnosti Opavy a zazněla i árie z Prodané nevěsty. Poté se celý průvod vydal do Městských sadů.

Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: “Teď jsme šli společně s králem, Přemyslem Otakarem I. ve velkém průvodu, který vedl od Dolního náměstí, zastavil se na Horním náměstí a došli jsme až tady do sadů. Král Přemysl Otakar I. mi předal jmenovací dekret a dekret podpisu města na památku. My jsme si ho uložili, tisíce lidí nás doprovodily a také nejvýznamnější osobnosti Opavy, kterých máme za celé období hodně. Byl jsem překvapen kolik diváků se zúčastnilo, jak obrovský byl doprovod a všem za to děkuji, protože to bylo úžasné, úžasná atmosféra a jsem z toho nadšen.”
král Přemysl Otakar I.: “Viděl jsem krásné místa Opavy. Moc často jako král tady nejezdím. Za těch 800 let se tady mnohé změnilo. Bylo vidět, že město je plné lidí, kteří touží být spolu a oslavit 800 let, takže sláva Opavanům, sláva Opavě.”
anketa: účastníci slavnostního průvodu: “Atmosféra byla fantastická, děkujeme moc, že jsme mohli vést čelo průvodu, Byla to pro nás velká satisfakce. Zahráli jsme v podstatě náš, asi polovinu našeho repertoáru. Tím, že jsme měli vlečku, tak jsme mohli postavit pódiové vybavení a mohli jsme zahrát skladby, které normálně v průvodu nehrajem, tak jsme za to rádi, To byla naše premiéra na vlečce a myslím, že to byla velká paráda i pro všechny lidi kolem.”
“Holky a kluci jsme se navlékli do krojů. Připravila se celková výzdoba traktoru s vlečkou, dále, myslím, že za námi je traktor, na které je folklorní skupina a atmosféra byla skvělá, spoustu lidí, jásali, takže za mě to bylo dobré. My jsme z Masarykovy školy zemědělské a přírodovědné z Opavy.”
“Průvod byl perfektní, nebyl dlouhý, šlo to plynule, celkem fajn. Atmosféra byla taky příjemná, mávali jsme na lidi kolem sebe, super. No a vidíte, že máme kulturu, máme připravenou kulturu, pracovali jsme na tom docela dlouho, ale podařilo se. Počasí taky fajn, takže jsme spokojeni. A co to máte?Já si nechám poradit. Co to máme? Řapíkatý celer a něco takového podobného. A každý si v tom najde to svoje,”
“Vidíte část konzervatoře německého řádu v Opavě, všichni jsou skvělí. Hrají, zpívají, tančí a dokonce i mluví.”
“My jsme oslavili 800 let města Opavy tím, že jsme se zúčastnili tohoto úchvatného průvodu. Připravili jsme si spoustu lidových písniček, které zpíváme v rámci našich pásem lidových, no a chceš mě nějak doplnit? Já si myslím, že jsme to všechno hezky zazpívali, hlavně nám vyšlo krásné počasí. Velký repertoár a ještě možná tři takové průvody by jsme zvládli. Atmosféra byla jaká? Krásná, suprovní, perfektní máme umávané ruce.”

V Městských sadech pak zahrály kapely P.E.T.R. a Buty.

Nahlásit chybu


K tématu

Opava si připomíná 800 let od první dochované písemné zmínky. Slavit bude celý rok

10. ledna 2024 18:32 | Opava | Yvona Fajtová

Opava si letos připomíná 800 let od první dochované zmínky o městě. Jde o dekret českého krále Přemysla Otakara I. z roku 1224, který Opavě potvrzuje městská privilegia. Letošní rok se tak ponese v duchu oslav.

Den dětí a Opava slaví FEST. Tisíce lidí se bavily v Městských sadech a na Sádráku na oslavách 800 let města

29. května 2024 20:32 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

Druhý den oslav 800 let města si opět užili děti i dospělí. V městských sadech byl připraven Dětský den se spoustou atrakcí jako kolotoče, soutěže a dílničky a děti pobavili i Karol a Kvido nebo Michal Nesvadba. Odpoledne pak Opava slaví FEST vyvrcholil koncerty u Stříbrného jezera.

Slezské zemské muzeum se zapojí do oslav 800 let Opavy. Chystá výstavu Opava jubilejní

20. ledna 2024 17:41 | Opava | Yvona Fajtová

Do oslav 800 let Opavy se zapojí i Slezské zemské muzeum. Chystá řadu akcí ve všech svých prostorách, tou největší bude série výstav Opava jubilejní.


Následky silné bouře opět zaměstnávají hasiče po celém regionu, nejčastěji zasahují u polámaných a vyvrácených stromů

Dnes 15:12, vydáno dnes 7:44 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Od pátečního večera prošly přes Moravskoslezský kraj další série intenzivních bouřek. Silný vítr lámal a vyvracel stromy. Lidé na některých místech hlásili také větší kroupy. Hasiči mají i během soboty opět plno práce.

Sanatorium v Jablunkově slaví 100 let, nemocných s tuberkulózou už je jen minimum

Jediné plicní sanatorium zaměřené na léčbu tuberkulózy v Beskydech letos slaví 100 let svého působení. V Jablunkově si výročí připomněli zdravotníci, zástupci města i kraje, který zařízení provozuje.

Vedení Karviné ocenilo před koncem školního roku nejlepší žáky základních škol

Před koncem školního roku se zástupci vedení Karviné sešli s nejlepšími žáky základních škol, aby jim k jejich vynikajícím výsledkům pogratulovali. Letos ocenění proběhlo v kině Centrum, nechyběla společná snídaně a prohlídka zázemí kina.

O prohlídky výjezdových stanic záchranářů byl velký zájem

Včera 16:38 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Záchranáři v Moravskoslezském kraji pořádali Den otevřených dveří. Otevřelo se čtrnáct stanic v kraji. Dopoledne je hojně navštěvovali školáci a odpoledne veřejnost. Záchranáři představili techniku a předávali dobré rady v poskytování první pomoci a prevenci.

MS kraj nabízí bezúročné půjčky zaměstnancům Liberty

Moravskoslezský kraj připravil finanční výpomoc zaměstnancům huti, kteří se díky krachujícímu ocelářskému gigantu ocitli v existenčních potížích. Nabízí bezúročnou půjčku ve výši 25 tisíc korun.

Dětem v tíživé situaci proplácí obědy ve školách Moravskoslezský kraj

Včera 15:32 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Už 90 školských zařízení z Moravskoslezského kraje se pro příští školní rok přihlásilo do programu bezplatného stravování pro děti. V první vlně schválilo krajské vedení příspěvky v souhrnné výši 26,3 milionu korun. Další školy se do programu ještě mohou zapojit, hejtmanství přijímá žádosti až do konce letošního září.

Myslivec omylem zastřelil pytláka u řeky. Myslel, že je to postřelený divočák

Včera 10:06 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Policisté zveřejnili podrobnosti k tragické události v Ostravě-Přívozu z loňského listopadu. Myslivec tam při nočním honu zastřelil muže u řeky v rákosí. Myslel si totiž, že jde o divočáka, kterého předtím s kolegou postřelili a následně sledovali. Jak se ukázalo, zastřelený na místě pytlačil. Střelci nyní hrozí vězení.

Další ročník Festivalu v ulicích je skoro tady, letos představí více než 220 umělců

Oblíbený ostravský Festival v ulicích se blíží. 21. a 22. června už po třetí zaplní porubskou Hlavní třídu a její okolí a představí se na něm více než 220 umělců z 20 zemí světa.

Heřmanickou haldu uhasí nepropustný sarkofág, hotov by měl být asi za 10 let

Včera 15:13 | Ostrava-město | Libor Běčák

Společnost DIAMO společně s ministry Zbyňkem Stanjurou a Jozefem Síkelou představili plán, jak zajistit hořící Heřmanickou haldu. Lidi bydlící v okolí ochrání před zplodinami a prachem obrovský sarkofág.

Zdravotnická škola se na Den zdraví proměnila v nemocnici

Den zdraví na SZŠ a VOŠZ v Ostravě má dlouhou tradici a je primárně určen pro žáky ostravských mateřských škol a prvního stupně základních škol.

Izolatéři

Hlučín Nástup: od 1. srpna 2024 od 30 000 do 50 000 Kč/měsíc

Radikální a citlivý k historii. Mezinárodní soutěž na proměnu a využití Bredy má vítěze

20. června 2024 13:32 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

A je rozhodnuto. Odborná mezinárodní porota vybrala vítěze soutěže na proměnu opavského památkově chráněného Obchodního domu Breda. Stal se jím tým sdružení architektonických kanceláří z Brna a Bruselu: Atelier GRAM + OFFICE Kersten Geers + Spolka.

Opavská porodnice uspořádala Den otevřených dveří nejen pro budoucí maminky

19. června 2024 13:54 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

Opavská porodnice uspořádala tradiční Den otevřených dveří. Nejen budoucí maminky tak měly možnost prohlédnout si všechny prostory, popovídat si s lékaři a asistentkami a zjistit, jaké porodní možnosti nemocnice nabízí.

Houslisté z celého světa se utkali v mezinárodní soutěži Beethovenův Hradec

19. června 2024 13:47 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

V Opavě proběhl už 59. ročník mezinárodní interpretační soutěže Beethovenův Hradec. Zúčastnilo se ho 38 talentovaných interpretů z celého světa, což je maximální počet a tentokrát se utkali ve hře na housle.

Opavská porodnice otevřela dveře veřejnosti a pochlubila se svými moderními prostory i novinkami

18. června 2024 11:15 | Opava | Yvona Fajtová | Regionální zprávy POLAR

Opavská porodnice uspořádala tradiční Den otevřených dveří. Nejen budoucí maminky tak měly možnost prohlédnout si všechny prostory, popovídat si s lékaři a asistentkami a zjistit, jaké porodní možnosti nemocnice nabízí.

Mezinárodní soutěž na proměnu a využití Bredy má vítěze. Vyhrál radikální projekt s úctou k historii

17. června 2024 9:56 | Opava | Yvona Fajtová | Regionální zprávy POLAR

A je rozhodnuto. Odborná mezinárodní porota vybrala vítěze soutěže na proměnu opavského památkově chráněného Obchodního domu Breda. Stal se jím tým sdružení architektonických kanceláří z Brna a Bruselu: Atelier GRAM + OFFICE Kersten Geers + Spolka.

Akce Opava v pohybu podpořila sportovní aktivity. Probíhala v Městských sadech a na letním koupališti

15. června 2024 17:54 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

V Opavě se v rámci oslav 800 let od první písemné zmínky o městě sportovalo. Akcí Opava v pohybu se do různých sportovních aktivit mohl zapojit úplně každý, kdo zavítal do Městských sadů, nebo na letní koupaliště.

Opavou prošel slavnostní průvod k 800 let města. Zapojili se do něj školky, školy, sportovci i spolky
Vydáno 29. května 2024 19:33, Opava, Yvona Fajtová
Opava slaví FEST. To byly dva dny plné zábavy úplně pro všechny, kterými vyvrcholily oslavy 800 let od první písemné zmínky o městě. Zahájeny byly slavnostním průvodem Setkání věků v čele s králem Přemyslem Otakarem I.

Školky, školy, kulturní instituce, spolky, sportovci a spousta dalších se zapojili do slavnostního průvodu městem, který vyšel z Dolního náměstí. Dvoudenní oslavy 800. výročí města tak mohly začít.

Z Dolního náměstí se průvod vydal na nedaleké Horní náměstí, kde byly představeny historické osobnosti Opavy a zazněla i árie z Prodané nevěsty. Poté se celý průvod vydal do Městských sadů.

Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: “Teď jsme šli společně s králem, Přemyslem Otakarem I. ve velkém průvodu, který vedl od Dolního náměstí, zastavil se na Horním náměstí a došli jsme až tady do sadů. Král Přemysl Otakar I. mi předal jmenovací dekret a dekret podpisu města na památku. My jsme si ho uložili, tisíce lidí nás doprovodily a také nejvýznamnější osobnosti Opavy, kterých máme za celé období hodně. Byl jsem překvapen kolik diváků se zúčastnilo, jak obrovský byl doprovod a všem za to děkuji, protože to bylo úžasné, úžasná atmosféra a jsem z toho nadšen.”
král Přemysl Otakar I.: “Viděl jsem krásné místa Opavy. Moc často jako král tady nejezdím. Za těch 800 let se tady mnohé změnilo. Bylo vidět, že město je plné lidí, kteří touží být spolu a oslavit 800 let, takže sláva Opavanům, sláva Opavě.”
anketa: účastníci slavnostního průvodu: “Atmosféra byla fantastická, děkujeme moc, že jsme mohli vést čelo průvodu, Byla to pro nás velká satisfakce. Zahráli jsme v podstatě náš, asi polovinu našeho repertoáru. Tím, že jsme měli vlečku, tak jsme mohli postavit pódiové vybavení a mohli jsme zahrát skladby, které normálně v průvodu nehrajem, tak jsme za to rádi, To byla naše premiéra na vlečce a myslím, že to byla velká paráda i pro všechny lidi kolem.”
“Holky a kluci jsme se navlékli do krojů. Připravila se celková výzdoba traktoru s vlečkou, dále, myslím, že za námi je traktor, na které je folklorní skupina a atmosféra byla skvělá, spoustu lidí, jásali, takže za mě to bylo dobré. My jsme z Masarykovy školy zemědělské a přírodovědné z Opavy.”
“Průvod byl perfektní, nebyl dlouhý, šlo to plynule, celkem fajn. Atmosféra byla taky příjemná, mávali jsme na lidi kolem sebe, super. No a vidíte, že máme kulturu, máme připravenou kulturu, pracovali jsme na tom docela dlouho, ale podařilo se. Počasí taky fajn, takže jsme spokojeni. A co to máte?Já si nechám poradit. Co to máme? Řapíkatý celer a něco takového podobného. A každý si v tom najde to svoje,”
“Vidíte část konzervatoře německého řádu v Opavě, všichni jsou skvělí. Hrají, zpívají, tančí a dokonce i mluví.”
“My jsme oslavili 800 let města Opavy tím, že jsme se zúčastnili tohoto úchvatného průvodu. Připravili jsme si spoustu lidových písniček, které zpíváme v rámci našich pásem lidových, no a chceš mě nějak doplnit? Já si myslím, že jsme to všechno hezky zazpívali, hlavně nám vyšlo krásné počasí. Velký repertoár a ještě možná tři takové průvody by jsme zvládli. Atmosféra byla jaká? Krásná, suprovní, perfektní máme umávané ruce.”

V Městských sadech pak zahrály kapely P.E.T.R. a Buty.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/opavsko/opava/11000043295/opavou-prosel-slavnostni-pruvod-k-800-let-mesta-zapojili-se-do-nej-skolky-skoly-sportovci-i-spolky