Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Opava připravuje rozpočet na příští rok. Město počítá s investicemi, ale i s úsporami

Opava |

Opava připravuje rozpočet na příští rok. Podle vedení města jde o velmi složitý proces – hlavně kvůli nejistotě státního rozpočtu a rostoucím výdajům. Přesto radnice plánuje pokračovat v klíčových investicích i opravách po loňských povodních.

Rozpočet města Opavy na rok 2026 se pomalu rýsuje. Aktuálně vzniká jeho druhá verze. Přestože je příprava zatím v plném proudu, vedení města už teď počítá s nutností šetřit – a zároveň zachovat důležité investice.

Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: “Rozpočet v současné chvíli připravujeme, jsme ve druhé verzi, první byl nástřel, stále nejsme ani na nule. Je to velmi složité, protože my musíme reagovat na státní rozpočet a s nějakou predikcí ministerstva financí, kterou počítá, hlavně v těch příjmových částech. Dneska se z médií hodně dozvídáme, že skutečně ty příjmy jsou velmi, velmi nadhodnocené, takže musíme být velmi opatrní, tak aby v průběhu roku se nestalo to, že nám budou peníze chybět.”

I přes opatrnost chce město zachovat investiční tempo. V plánu je dokončení zimního stadionu, příprava projektů obchodních domů Slezanka a Breda i výstavba nového rodinného parku Komenda.

Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: “Pořád děláme ještě povodňové opravy. No a já věřím, že se ty zásadní stavby nezastaví a ty, které připravujeme, že budeme realizovat. To znamená, že to bude obchodní dům Slezanka, obchodní dům Breda, příprava bydlení, to znamená Dukelky, na které jsme si vzali i úvěr. My jsme získali vlastně i dotaci. Zde vznikne nových 120 bytů, takže to je investice, která nás čeká příští rok. Věřím, že se nám podaří už začít realizaci pozemků na rodinné domy, takzvaná Stromovka, takže nás toho čeká opravdu hodně.”

Velkou výzvou jsou podle primátora i rostoucí mandatorní výdaje. Nejvíce se to týká mezd zaměstnanců městských organizací.

Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: “Čekáme na schválení vyhlášky, kde se budou navyšovat tarify, to znamená mzdy a je to v relaci vlastně 7 až 13 %. My v této chvíli počítáme s 9 % jako s průměrem, ale jsou to řády desítek milionů korun, které samozřejmě musíme do toho rozpočtu započítávat a musíme na ně peníze mít.”

Opava proto hledá rovnováhu mezi výdaji a příjmy. Cílem je udržet všechny služby v původním rozsahu a kvalitě – od technických služeb až po kulturu.

Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: “Věřím, že se to podaří a že žádné důležité služby, které máme, nebudeme omezovat, naopak, že udržíme ve stejné kvalitě a ve stejných otevřených dobách a podobně, to znamená jak technické služby, knihovny a divadlo a veškeré ostatní služby, které pro veřejnost zajišťujeme.”

Město už také vypsalo dotační programy pro příští rok. Organizace a spolky se do nich mohou hlásit už teď.

Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: “Tady jsme skutečně nekrátili a necháváme to ve stejné výši roku 2025, protože víme, že je to prostě náročné. Bohužel jsme nemohli přidat více, ale držíme to aspoň v té relaci roku 2025.”

Rozpočet města by měli zastupitelé schvalovat ještě letos v prosinci.

Nahlásit chybu


K tématu

Venkovní výtah má zajistit bezbariérový přístup do Slezského divadla v Opavě

24. prosince 2025 13:08 | Opava | Yvona Fajtová

Slezské divadlo v Opavě se po dlouhých letech může konečně dočkat řešení svého největšího provozního problému. Zcela nevyhovujícího a zastaralého přístupu pro osoby se sníženou pohyblivostí. Město připravilo projekt nového venkovního výtahu. O osudu stavby teď rozhodují památkáři a Ministerstvo kultury.

Koledy, požehnání a zapečetěné pokladničky. Ulice Opavy a okolních obcí opět zaplnili tříkráloví koledníci

7. ledna 2026 22:42 | Opava | Yvona Fajtová

Ulice Opavy a okolních obcí opět zaplnili tříkráloví koledníci. Do letošní sbírky se zapojily stovky dobrovolníků, včetně celých rodin s dětmi. Peníze poputují na podporu sociálních a zdravotních služeb Charity Opava.

Fotbalisté mají staronového trenéra a sází na práci s mládeží

30. července 2026 11:52 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Fotbalové áčko Nového Jičína absolvuje přípravu na nastávající sezonu pod vedením nového trenéra. K týmu se vrátil Pavel Hajný. Současně ovšem klub klade důraz i na výchovu mládeže a jeho barvy hájí také juniorky a ženy.


Historické opevnění na česko-slovenském pomezí opět žilo Šancefestem

Včera 10:36 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Historické opevnění Velká šance v Mostech u Jablunkova žilo tradičním Šancefestem. Vedle dobových ukázek se soutěžilo ve vaření guláše a závěr patřil muzice.

Na beskydské Skalce hořel les, po uhašení místo hasiči hlídají

Včera 16:45 | Celý MS kraj | Libor Běčák

V neděli brzy ráno byli hasiči voláni k požáru na jednom z beskydských vrcholů. Hasit museli v komplikovaném terénu.

Do Ostravy dorazily poctivé lokální chutě. Konal se další ročník Trhů, co se hledají

14. srpna 2026 14:57 | Ostrava-Centrum | Anna Břenková

Ostravská Malá Kodaň se od ranních hodin plnila milovníky dobrého jídla. Konal se další ročník Trhů, co se hledají.

Rivka Park otevřen: nový volnočasový areál zaplnily stovky návštěvníků

14. srpna 2026 14:27 | Frýdek-Místek | Tomáš Tikal

Frýdek-Místek má nové dominanty. Na bývalém dopravním hřišti na ulici 28. října na sídlišti Riviéra se tyčí 26 metrů dlouhá několikapodlažní dřevěná loď a 15 metrů vysoká horolezecká stěna. Tyto atraktivity jsou součástí právě dokončeného volnočasového areálu Rivka Park pro širokou veřejnost.

Při požáru zahradní chatky explodovala plynová láhev

Včera 8:17 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Tři zahradní chatky v Ostravě-Pustkovci byly poškozeny požárem, který vypukl v jedné z nich v sobotu odpoledne.

Nová tiskárna pomáhá chráněným dílnám Charity Opava. Výrazně urychluje práci

15. srpna 2026 22:36 | Opava | Yvona Fajtová

Trička, mikiny, tašky nebo pracovní oděvy s fotografiemi, obrázky či firemními logy. Chráněné dílny Charity Opava rozšířily možnosti potisku textilu. Nová DTF tiskárna jim umožňuje vyrábět plnobarevné motivy, a hlavně výrazně urychluje práci lidí se zdravotním postižením.

Zastávkou zážitkové jízdy je i kloboučnická továrna

15. srpna 2026 10:08 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Jedinečný zážitkový program, který propojuje tradici kloboučnického řemesla, technické památky i historii města. To je Den pro klobouk, který pořádá Návštěvnické centrum

Zámecká prohlídka vede do márnice s Josefínskou rakví

14. srpna 2026 15:07 | Studénka | Petra Dorazilová

Součástí prohlídkového okruhu Zámku Nová Horka se na léto stává i márnice. Uvnitř je výstava věnována smrti v době osvícenství, jejímž hlavním lákadlem je unikátní Josefínská rakev.

V palkovickém letním kině táhnou hlavně komedie

15. srpna 2026 9:35 | Palkovice | Libor Běčák

Sportovně-společenský areál v centru Palkovic se opět proměnil v letní kino. Lidé se tentokrát pobavili u české komedie Někdo to rád v Plzni.

Nový Jičín nabídne v historickém domě nové byty, jeden má bonus terasy, druhý vypovídá o atmosféře starého domu

14. srpna 2026 7:53 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Uvnitř měšťanského domu U Bílého anděla na novojičínském náměstí vznikly rozsáhlou rekonstrukcí dva nové atypické byty. Město je nyní v nabídkovém řízení poskytne veřejnosti k bydlení.

Devatenáct let dva bratři z Opavy předstírali závažné duševní onemocnění. Podle policie si přišli na miliony

14. srpna 2026 9:04 | Opava | Yvona Fajtová

Téměř devatenáct let měli dva bratři z Opavy předstírat závažné duševní onemocnění. Podle policie dokázali oklamat lékaře i úředníky a spolu s dalšími obviněnými neoprávněně získat více než jedenáct a půl milionu korun. Policisté v případu obvinili pět lidí.

Dva bratři z Opavy 19 let předstírali těžkou retardaci, obrali stát na dávkách o 11,5 milionů korun

13. srpna 2026 9:29 | Opava | Anna Břenková

Skoro dvacet let vodili za nos úředníky i doktory a přišli si tak na 11 milionů korun. Bratři z Opavy za pomoci svých rodičů předstírali vážné duševní onemocnění a pobírali sociální dávky. Zatímco doma simulovali těžkou duševní poruchu, nemluvili nebo vydávali skřeky, venku se zcela bez zábran pohybovali sami, nakupovali v nákupních centrech a vyřizovali půjčky. Celé rodině teď hrozí vězení.

U Stříbrného jezera vznikne nový psí park. Jde o vítězný projekt Nápadů pro Opavu

12. srpna 2026 23:31 | Opava | Yvona Fajtová

Opavští pejskaři dostanou nové místo, kde budou moci své čtyřnohé parťáky pustit bezpečně z vodítka. Nedaleko Stříbrného jezera má vzniknout oplocený psí park s jednoduchými překážkami i posezením. Jde o jeden z vítězných projektů letošního participativního rozpočtu Nápady pro Opavu.

Areál v opavských Vávrovicích znovu patřil příznivcům country a folkové muziky

12. srpna 2026 23:15 | Opava | Yvona Fajtová

Klobouky, kytary a hlavně dobrá nálada. Areál v opavských Vávrovicích znovu patřil příznivcům country a folkové muziky. Už tradiční Country širák nabídl sedm kapel a přilákal návštěvníky nejen z Opavy, ale i ze vzdálenějších míst regionu.

Všeslovanská epopej Ivana Mládka baví Opavu v kulturně uměleckém prostoru KUPE

12. srpna 2026 22:54 | Opava | Yvona Fajtová

Banjo tentokrát vyměnil za štětec. Zpěvák, textař, skladatel a humorista Ivan Mládek přivezl do Opavy svou Všeslovanskou epopej. Výstava je součástí letošního programu kulturně-uměleckého prostoru KUPE, který slaví deset let existence.

Senior akademie v Opavě zahájila další běh. Účastníky čekají odborné přednášky i poznávání města

11. srpna 2026 15:34 | Opava | Yvona Fajtová

V Obecním domě v Opavě odstartoval další běh Senior akademie. Šedesát účastníků čeká až do konce října celkem třináct setkání plných odborných přednášek i poznávání města. Na závěr převezmou úspěšní absolventi certifikáty o absolvování studia a drobné dárky.

Opava připravuje rozpočet na příští rok. Město počítá s investicemi, ale i s úsporami
Vydáno 5. listopadu 2025 16:09, Opava, Yvona Fajtová
Opava připravuje rozpočet na příští rok. Podle vedení města jde o velmi složitý proces – hlavně kvůli nejistotě státního rozpočtu a rostoucím výdajům. Přesto radnice plánuje pokračovat v klíčových investicích i opravách po loňských povodních.

Rozpočet města Opavy na rok 2026 se pomalu rýsuje. Aktuálně vzniká jeho druhá verze. Přestože je příprava zatím v plném proudu, vedení města už teď počítá s nutností šetřit – a zároveň zachovat důležité investice.

Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: “Rozpočet v současné chvíli připravujeme, jsme ve druhé verzi, první byl nástřel, stále nejsme ani na nule. Je to velmi složité, protože my musíme reagovat na státní rozpočet a s nějakou predikcí ministerstva financí, kterou počítá, hlavně v těch příjmových částech. Dneska se z médií hodně dozvídáme, že skutečně ty příjmy jsou velmi, velmi nadhodnocené, takže musíme být velmi opatrní, tak aby v průběhu roku se nestalo to, že nám budou peníze chybět.”

I přes opatrnost chce město zachovat investiční tempo. V plánu je dokončení zimního stadionu, příprava projektů obchodních domů Slezanka a Breda i výstavba nového rodinného parku Komenda.

Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: “Pořád děláme ještě povodňové opravy. No a já věřím, že se ty zásadní stavby nezastaví a ty, které připravujeme, že budeme realizovat. To znamená, že to bude obchodní dům Slezanka, obchodní dům Breda, příprava bydlení, to znamená Dukelky, na které jsme si vzali i úvěr. My jsme získali vlastně i dotaci. Zde vznikne nových 120 bytů, takže to je investice, která nás čeká příští rok. Věřím, že se nám podaří už začít realizaci pozemků na rodinné domy, takzvaná Stromovka, takže nás toho čeká opravdu hodně.”

Velkou výzvou jsou podle primátora i rostoucí mandatorní výdaje. Nejvíce se to týká mezd zaměstnanců městských organizací.

Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: “Čekáme na schválení vyhlášky, kde se budou navyšovat tarify, to znamená mzdy a je to v relaci vlastně 7 až 13 %. My v této chvíli počítáme s 9 % jako s průměrem, ale jsou to řády desítek milionů korun, které samozřejmě musíme do toho rozpočtu započítávat a musíme na ně peníze mít.”

Opava proto hledá rovnováhu mezi výdaji a příjmy. Cílem je udržet všechny služby v původním rozsahu a kvalitě – od technických služeb až po kulturu.

Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: “Věřím, že se to podaří a že žádné důležité služby, které máme, nebudeme omezovat, naopak, že udržíme ve stejné kvalitě a ve stejných otevřených dobách a podobně, to znamená jak technické služby, knihovny a divadlo a veškeré ostatní služby, které pro veřejnost zajišťujeme.”

Město už také vypsalo dotační programy pro příští rok. Organizace a spolky se do nich mohou hlásit už teď.

Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: “Tady jsme skutečně nekrátili a necháváme to ve stejné výši roku 2025, protože víme, že je to prostě náročné. Bohužel jsme nemohli přidat více, ale držíme to aspoň v té relaci roku 2025.”

Rozpočet města by měli zastupitelé schvalovat ještě letos v prosinci.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/opavsko/opava/11000051743/opava-pripravuje-rozpocet-na-pristi-rok-mesto-pocita-s-investicemi-ale-i-s-usporami