Centrum sociálních služeb Samaritán na Nákladní ulici v Opavě mohl v den jeho otevření po půlroční rekonstrukci navštívit každý, koho zajímá problematika osob bez domova. Byla to jedinečná možnost nahlédnout do všech prostor budovy.
Gerhard Karhan, ředitel Centra soc. služeb Samaritán: “Tím že tu jsou ty služby - azylový dům, noclehárna, nízkoprahové denní centrum, tak ti klienti, když budu mluvit o azylovém domě, tak mají už možnost kulturní místnosti, takže nemusí chodit do prostor nízkoprahového denního centra. V prvním patře jsou společné umývárky, ve druhém patře každý pokoj má sociální zařízení a sprchu.”
Právě sociální zázemí Samaritánu doznalo nejvýraznější změny k lepšímu. Oproti minulosti je zde více sprch a toalet.
Gerhard Karhan, ředitel Centra soc. služeb Samaritán: “Nevyhovující bylo zázemí noclehárny, kdy uživatelé měli šatnu na chodbě, měli tam skříňky a potom prakticky i to zázemí bylo jedno, dvě WC pro 15 lidí. Takže v tomhle došlo k velikému posunu.”
V objektu je několik kuchyní, ve kterých si klienti mohou sami připravit jídlo. Budova Samaritánu je majetkem města, které zkvalitnění sociálních služeb dlouhodobě podporuje.
Pavla Brady, 1. náměstkyně opavského primátora: “Je určitě důležité se k tomu postavit čelem a pomoci těm lidem pokud mají zájem. Dostat se zpátky do běžného života, takže i tento projekt vnímám jako součást té politiky, kdy nám není jedno, že někdo skončí na dně společnosti, ale je nutné, abychom se o něj postarali. Město zažádalo o dotaci z evropských projektů a získalo 85% z 14,3 milionu korun, což byla investice do rekonstrukce azylového domu.”
Dostat se na ulici není těžké. Stačí ztratit práci nebo bydlení v důsledku rozvodu. Své zkušenosti mají i bývalí klienti Samaritánu, kteří se na jeho znovuotevření přišli podívat.
Anketa, bývalí klienti Samaritánu: “Já jsem tady pracoval kdysi jako pečovatel, já jsem tady začínal v 90. letech, když se to rozjíždělo.”
“Já jsem tady bydlel rok. Od února do února, tak jsem se přišel podívat:”
Samaritán ale není jenom o střeše nad hlavou a o jídle. Všem klientům pomáhají sociální pracovníci k návratu do normálního života. Usnadňují styk s úřady, dohlížejí na splácení dluhů, pomáhají s hledáním zaměstnání.