Pobočky pošty budou provozovat obce či soukromníci

  • 12:07,
  • Opava ,

Česká pošta mění způsob fungování svých poboček. Ty, které jsou méně vytížené převádí na obce či soukromníky, kteří je budou provozovat. Tato změna se bude týkat také některých poboček na Opavsku.

Česká pošta se plánuje vzdát svých poboček např. v Suchách Lazcích, Hlučíně – Bobrovníkách a Darkovičkách nebo Chlebičově. Přestože nechce podrobnosti zveřejnit, zjistili jsme, že k převodu by mělo dojít během roku 2016. Zatímco v Chlebičově bude už od února pošta součástí obchodu se smíšeným zbožím, v Suchých Lazcích se rozhodla k provozování pro svých víc jak 1000 obyvatel obec. A to od 1. června. Od léta si ji vezme na starost obec.

Petr Orieščík (ČDSSD), starosta Suchých Lazců: “Bude to pro nás určitě finančně náročnější, ale my chceme zvedat kvalitu služeb pro naše občany.”

Přestože provozování poboček bude představovat pro obce finanční zátěž, měly by tyto změny přinést i pozitiva: obce si například budou moci upravit otevírací hodiny podle svých potřeb. Převáděním poboček na smluvní partnery chce Česká pošta ušetřit na nákladech. Snaží se o to především v menších městech či na vesnicích, kde jsou její služby nevytížené.

Matyáš Vitík, mluvčí České pošty : “Co se týká poštovních služeb, tak ty zůstávají nezměněné. Ještě ti partneři jsou motivováni k tomu, aby rozšiřovali portfolio těch služeb a za to jsou pak finančně odměnění.”

Zatímco roznášení listovních zásilek a balíků budou mít na starosti stále pošťáci, příjem těchto zásilek, peněžní i bankovní služby či prodej kolků a cenin bude zajišťovat proškolený pracovník. Např. v Suchých Lazcích zůstane pošta ve stejných prostorech jako dosud, v Chlebičově, kde bude poštu provozovat soukromník, se má stěhovat do místního obchodu, a to už od února.

V Moravskoslezském kraji takto funguje pět poboček České pošty. Do roku 2025 by jich mělo být na obce či soukromníky v rámci celé republiky převedeno na dva a půl tisíce.

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků