Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Velvyslanec USA obdivoval práci s romskými dětmi a mládeží v Ostravě

Ostrava-Centrum |  | Miniexpres centra Ostravy

Do Ostravy přijel velvyslanec Spojených států amerických. Jednou z jeho zastávek byla také návštěva komunitního centra Vzájemné soužití, kde obdivoval práci s romskými dětmi. Zapojil se také do diskuze o tom, jak je důležité inkluzivní vzdělávání.

Americký velvyslanec se v ostravském komunitním centru Vzájemné soužití setkal se zástupci vedení města, jednotlivých obvodů i státní a městské policie. Cílem bylo představení a diskuze kolem práce hlavně s romskými dětmi a mládeží.

Bijan Sabet, velvyslanec USA v České republice: "Je mi opravdu potěšením tady být. Jsem ohromen a inspirován obětavostí celé komunity. Kumara a všech ostatních, kteří se dali dohomrady, aby zlepšili život a situaci zdejších Romů. Na americké ambasádě se tomuto tématu věnujeme také. Každý rok ctíme a slavíme Mezinárodní den Romů, 8. dubna, a zprostředkováváme i drobné granty pro romské novináře, studenty a další lídry v této komunitě. Takže toto je téma, které vysokou prioritu pro naši zdejší práci."
Kumar Vishwanathan, ředitel občanského sdružení Vzájemné soužit: "Jsme hodně rádi, to je čtvrtý velvyslanec americký, který přichází sem. A to je dlouhá tradice. Já jsem rád, že jsem mohl pozvat ostatní lidi z vedení města, škol, protože jsem chtěl, abychom všichni sdíleli tu radost."
Petr Veselka (ANO), starosta Moravské Ostravy a Přívozu: "Pan Kumar je úžasná osobnost a já jsem vděčný za každé romské dítě, které se dostane z nepříznivé situace a z těchto podmínek do normálního života, tak jak jsme my ostatní zvyklí."
Petr Kuś (ANO), místostarosta Moravské Ostravy a Přívozu: "Já jsem hovořil na tom setkání o tom, že jsme na podzim zorganizovali velký komunitní úklid. A na základě tohoto úspěšného komunitního úklidu ulice Jílová jsme zaměstnali několik tamních žen, které uklízí pravidelně, vždy celý týden. A teď máme jeden takový velký projekt v ulici Jílová, který zvítězil v participativním rozpočtu. Budeme tam dělat takové komunitní posezení a dětské hřiště pro tamní děti."
Bijan Sabet, velvyslanec USA v České republice: "Jasná zpráva dnešního dne byla, jak velký důraz klade zdejší centrum na vzdělávání romských dětí i dospívajících. A vidíte výsledky. Zapojují se, soustředí se na budoucnost, jdou na univerzitu. Takže zaměření na vzdělávání a zaměstnanost je důležité."

Velvyslanec strávil v Moravskoslezském kraji dva dny. Navštívil například Opavu, Vítkov a debatoval i se studenty Ostravské univerzity. Do Ostravy se vrátí ještě na mistrovství světa v hokeji.

Nahlásit chybu


K tématu

Unikátní vzdělávací program Para tour putuje opět po ostravských školách

22. září 2023 16:29 | Ostrava-město | Jiří Cileček

Školáci v Ostravě se opět mohou zapojit do vzdělávacího programu Para tour, který má žákům interaktivní formou ukázat, jak se žije lidem se zdravotním handicapem. Děti se seznámí s tím, co vše mohou lidé se zdravotním znevýhodněním dělat, jak mohou sportovat či jak fungují v běžném životě. Ostrava nyní tento projekt podpořila a Para tour tak zamíří do 20 ostravských základních a středních škol k bezmála 1200 žákům.

V Ostravě hrají šachy děti už v mateřských školách

20. dubna 2023 19:14 | Ostrava-město | Jiří Cileček

Nadané děti mohou svůj talent rozvíjet díky mnoha rozličným aktivitám ostravských mateřských i základních škol. Náleží k nim také projekt Šachy do škol, jehož počátky se datují již do roku 2017. Za tuto dobu se do projektu zapojilo víc jak 1 600 dětí základních i mateřských škol.

Kam po základce? Deváťákům poradí Veletrh středních škol v Ostravě

6. listopadu 2023 14:40 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Téměř pět desítek škol se představí na Veletrhu středních škol, který se bude konat v Ostravě ve středu 8. listopadu. V obchodním centru Futurum budou zástupci i žáci u svých stánků návštěvníkům k dispozici od 9 do 17 hodin. Akce bude volně přístupná pro žáky základních škol a jejich rodiče i ostatní zájemce.


Práce týkající se čištění jezera v parku Boženy Němcové pomalu končí

Od srpna roku 2022 probíhalo v Karviné čištění jezera v parku Boženy Němcové.Samotná realizace, která zahrnovala i úpravy břehů jezera a zvětšení plochy jednoho z ostrovů, pomalu končí.

Florbalový turnaj přípravek a žákovských týmů v hale ABC

Středisko volného času Fokus pořádalo florbalový turnaj přípravek a žákovských kategorií. Zaplněná hala ABC ukázala, že tento sport je mezi mladými hráči stále velmi oblíbený.

Město rozkvetlo do jarních barev, přibyly nové záhony

Město rozkvetlo tisíci tulipány, narcisy a dalšími jarními květinami. Barevná podívaná je zejména kolem centra, ale vznikly i tři nové záhony. Nepřehlédnutelný je ten v Janáčkových sadech.

Razantní prořezy, úmyslné řezy pilou. Porubané svými zásahy ničí stromy a keře

12. dubna 2024 17:28 | Ostrava-Poruba | Yvona Fajtová | Expres Ostrava-Poruba

Porubská radnice eviduje několik vážně poškozených stromů a keřů. Naposledy se stal terčem letitý jalovec, který někdo ořezal tak razantním způsobem, že z něj zbylo pouze torzo.

Revolution train zamířil do Moravskoslezského kraje

Protidrogový vlak, Revolution train, zamířil do Moravskoslezského kraje. Zastaví tu jen ve dvou městech, Ostravě a Novém Jičíně, kam se vrací po tříleté pauze.

Náměstí SNP se promění v místo k setkávání. Návrh mohli Ostravané konzultovat s architekty

Městský ateliér prostorového plánování a architektury představil své plány na budoucí podobu náměstí SNP v Ostravě. Obě strany náměstí se mají například propojit zvýšením vozovky. Návrh si přišli poslechnout i zaujatí občané na veřejné setkání.

V Palkovicích si lidé pochutnali na obecní zabijačce

Na tradičním setkávacím místě před požární zbrojnicí v Palkovicích se v sobotu konala obecní zabijačka. K dobré náladě hrála dechová hudba a lidé mohli dobroty od řezníka ochutnat přímo na místě nebo si nakoupit domů.

Studenti postavili v centru Ostravy první májku. Z akce chtějí udělat tradici

Na Masarykově náměstí v centru Ostravy stojí historicky první májka. Postavili ji tam studenti z vysokých a středních škol, kteří tím zahájili přípravy na majálesové oslavy.

Porubská radnice eviduje několik vážně poškozených stromů. Neoprávněné zásahy lidí zřejmě nepřežijí

Porubská radnice eviduje několik vážně poškozených stromů a keřů. Naposledy se stal terčem letitý jalovec, který někdo ořezal tak razantním způsobem, že z něj zbylo pouze torzo.

Ostrava hledá náhradní rodiče pro ohrožené děti. Význam rodiny je nezastupitelný

12. dubna 2024 10:43 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka | Ostravské minuty

Jistě se shodneme, že význam rodiny je pro dítě nezastupitelný. Bohužel ne každé dítě má to štěstí, že se o něj jeho vlastní rodiče postarají. V Ostravě naštěstí velmi dobře funguje systém pomoci a děti mají velkou šanci, že se brzy dostanou do náhradních rodin. Noví pěstouni jsou ale stále potřeba.

Recepční

Kunčice pod Ondřejníkem Nástup: od 20. února 2024 od 25 000 Kč

VIDEO: Policisté dopadli 15letého mladíka, který ve skupince dalších okradl muže v Ostravě

12. dubna 2024 9:48 | Ostrava-Jih | Lukáš Zavadil

Policisté dopadli patnáctiletého mladíka, který i v takto nízkém věku má za sebou bohatou trestní minulost. Na začátku dubna letošního roku bezdůvodně fyzicky napadl a okradl 31letého muže v Ostravě. Poškozený vše oznámil policistům a ti během krátké doby vypátrali skupinku podezřelých.

StartUp show na VŠB-TUO představila finalisty Green Light Akcelerátoru

11. dubna 2024 21:17 | Ostrava-Poruba | Yvona Fajtová | Expres Ostrava-Poruba

Vysoká škola báňská - Technická univerzita Ostrava patřila finále Green Light Akcelerátoru. Letos proběhl už 11. ročník, do kterého začínající podnikatelé přihlásili celkem 10 projektů.

Tvoříme prostor pokračuje další výzvou. Změnit své okolí může kdokoliv

11. dubna 2024 19:17 | Ostrava-Poruba | Yvona Fajtová | Expres Ostrava-Poruba

Také Porubané se mohou zapojit do dotačního programu ostravského magistrátu Tvoříme prostor. Každý, kdo není spokojen se svým okolím, ho může jakkoliv změnit. Přihlášky mohou zájemci podávat do 6. května.

Stará hyperbarická komora by mohla sloužit kosmonautům. Fifejdská nemocnice hledá další využití

11. dubna 2024 12:07 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka | Ostravské minuty

Jak už z našeho zpravodajství víte, Městská nemocnice Ostrava získala novou hyperbarickou komoru. Nyní řeší další využití starého padesáti tunového zařízení. Zajímavou možností by mohla být její přeměna pro modul na přípravu kosmonautů na lety do vesmíru.

StartUp Show na VŠB-TUO vyvrcholil 11. ročník Green Light Akcelerátoru

Vysoká škola báňská - Technická univerzita Ostrava patřila finále Green Light Akcelerátoru. Letos proběhl už 11. ročník, do kterého začínající podnikatelé přihlásili celkem 10 projektů.

Aplikace čistáOVA funguje už šest let. Lidé díky ní mohou upozornit na závady ve městě

11. dubna 2024 9:20 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka | Ostravské minuty

Komu není lhostejný veřejný prostor ve kterém žije, může v Ostravě už šestým rokem využívat aplikaci čistáOVA. Díky ní úředníky radnice jednoduchým způsobem upozorní na jakékoliv závady, jako například rozbitý chodník, či nepořádek v ulicích.

Velvyslanec USA obdivoval práci s romskými dětmi a mládeží v Ostravě
Vydáno 29. února 2024 13:16, Ostrava-Centrum, Jiří Cileček
Do Ostravy přijel velvyslanec Spojených států amerických. Jednou z jeho zastávek byla také návštěva komunitního centra Vzájemné soužití, kde obdivoval práci s romskými dětmi. Zapojil se také do diskuze o tom, jak je důležité inkluzivní vzdělávání.

Americký velvyslanec se v ostravském komunitním centru Vzájemné soužití setkal se zástupci vedení města, jednotlivých obvodů i státní a městské policie. Cílem bylo představení a diskuze kolem práce hlavně s romskými dětmi a mládeží.

Bijan Sabet, velvyslanec USA v České republice: "Je mi opravdu potěšením tady být. Jsem ohromen a inspirován obětavostí celé komunity. Kumara a všech ostatních, kteří se dali dohomrady, aby zlepšili život a situaci zdejších Romů. Na americké ambasádě se tomuto tématu věnujeme také. Každý rok ctíme a slavíme Mezinárodní den Romů, 8. dubna, a zprostředkováváme i drobné granty pro romské novináře, studenty a další lídry v této komunitě. Takže toto je téma, které vysokou prioritu pro naši zdejší práci."
Kumar Vishwanathan, ředitel občanského sdružení Vzájemné soužit: "Jsme hodně rádi, to je čtvrtý velvyslanec americký, který přichází sem. A to je dlouhá tradice. Já jsem rád, že jsem mohl pozvat ostatní lidi z vedení města, škol, protože jsem chtěl, abychom všichni sdíleli tu radost."
Petr Veselka (ANO), starosta Moravské Ostravy a Přívozu: "Pan Kumar je úžasná osobnost a já jsem vděčný za každé romské dítě, které se dostane z nepříznivé situace a z těchto podmínek do normálního života, tak jak jsme my ostatní zvyklí."
Petr Kuś (ANO), místostarosta Moravské Ostravy a Přívozu: "Já jsem hovořil na tom setkání o tom, že jsme na podzim zorganizovali velký komunitní úklid. A na základě tohoto úspěšného komunitního úklidu ulice Jílová jsme zaměstnali několik tamních žen, které uklízí pravidelně, vždy celý týden. A teď máme jeden takový velký projekt v ulici Jílová, který zvítězil v participativním rozpočtu. Budeme tam dělat takové komunitní posezení a dětské hřiště pro tamní děti."
Bijan Sabet, velvyslanec USA v České republice: "Jasná zpráva dnešního dne byla, jak velký důraz klade zdejší centrum na vzdělávání romských dětí i dospívajících. A vidíte výsledky. Zapojují se, soustředí se na budoucnost, jdou na univerzitu. Takže zaměření na vzdělávání a zaměstnanost je důležité."

Velvyslanec strávil v Moravskoslezském kraji dva dny. Navštívil například Opavu, Vítkov a debatoval i se studenty Ostravské univerzity. Do Ostravy se vrátí ještě na mistrovství světa v hokeji.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/ostrava/ostrava-centrum/11000041781/velvyslanec-usa-obdivoval-praci-s-romskymi-detmi-a-mladezi-v-ostrave