Do jara letošního roku byly v Moravské Ostravě a Přívozu realizovány vítězné projekty participativního rozpočtu z roku 2022.
David Witosz (Piráti), místostarosta Moravské Ostravy a Přívozu: "Participativní rozpočet tehdy měl trochu jiný formát. Takže máme tři výherce. Bylo to ohnisko, historické lavičky a malované chodníky."
Lukáš Dvorský, autor návrhu Ohniska: "Já jsem navrhoval projekt s názvem Ohnisko. Jedná se o veřejné grilovací místo. Prostor, kde si budou moci lidé bez jakéhokoliv poplatku za příznivého počasí něco ugrilovat, posedět s rodinou, s přáteli, pod širým nebem. Většina lidí tento prostor ve městě nemá, pokud mají pouze byt."
Jak jste spokojený s výsledkem?
Lukáš Dvorský, autor návrhu Ohniska: "S výsledkem jsem spokojen velmi. Realizoval to Jan Špaček, sochař a designér. Jak návrh a provedení mi přijde úplně skvělé."
Co říkáte všeobecně na participativní rozpočet?
Lukáš Dvorský, autor návrhu Ohniska: "Já si myslím, že to je úplně ideální cesta, jak zapojit veřejnost do veřejného dění, do veřejného života. A hlavně v době, kdy řekl bych těch peněz v rozpočtu tolik není, tak jak ideálně rozdělit ty menší částky. Tak, aby byly maximálně efektivně využity."
David Witosz (Piráti), místostarosta Moravské Ostravy a Přívozu: "No a pak tady máme právě ty lavičky. Můžete po obvodu vidět lavičky, na kterých jsou napsány různé historické zkazky, co se tady odehrálo. Jedna je například v Bezručově sadu. No a pak malovaná hřiště, která nahrazují některé nehezké prostory, zpevněné plochy, a které se nějak obarvily, aby si na tom děti mohly hrát. Jedna z těchto lokalit je naproti školy Ostrčilova. No a to, co nás ještě může těšit je, že odhadované ceny, které byly v rámci participativního rozpočtu vyšší, tak jsme je dokázali vysoutěžit za nižší částky. A třeba to ohnisko, které mělo být za 600 tisíc, jsme vysoutěžili za necelých 420 tisíc korun. A i ostatní zakázky byly nižší. Takže jsme ještě ušetřili nějaké prostředky. Takže si myslím, že celkově participativní rozpočet 2022 nyní přešel k užívání. A já přeju všem občanům, ať mají z toho dobrý pocit."
Aktuálně už participativní rozpočet řeší rovnou proměnu celé lokality. Nyní se připravuje realizace vítezného projektu z loňského roku a zároveň probíhá sběr nápadů pro letošní 5. ročník.
Anna Štěrbová, projektový manažer MOaP: "Ještě týden mohou obyvatelé podávat návrhy na lokality prostřednictvím formuláře na webu
nasobvod.cz nebo písemnou formou na adresu úřadu městského obvodu."
Příjem nápadů od obyvatel probíhá do konce března. Poté se z nich vyberou ty realizovatelné a celý červen pak bude probíhat hlasování veřejnosti.