Umělecké kovářství zaměřené na modelování v 3D programu, modelování z hlíny a projektování s cílem vyrobit kovanou mísu dle vlastního návrhu. Tohoto výukového programu školy Ave Art se v posledních třech týdnech zúčastnili 3 studenti a 1 studentka kovářství z Norska.
Eric Skaarer Jerve, výměnný student z Norska: „Určitě jsem se naučil něco nového, ano. Zdejší učitel designu, se kterým jsme párkrát pracovali, experimentoval s tím, jak s jedním materiálem můžete vyjádřit různé myšlenky. Takže podobné tvary, ale různé způsoby jak pracovat a tvářet. Takže to byl zajímavý a nový pohled na věc, co by mě předtím nenapadl.“ – „Přijel byste znovu?“ – „Stoprocentně."
Marek Břuska, vedoucí oboru Umělecké kovářství, AVE ART Ostrava: „Je to vlastně taková výměnná akce, abychom obohatili, jak naše studenty, tak zase jejich studenty. Každý dělá tu práci trošku jinak i když s podobným výsledkem. A vždycky je to lepší, když ti studenti vidí, jak se to dělá jinde, trošku jinak třeba a můžou si pak třeba vybrat ten svůj způsob. Je to vlastně taková praxe.“
Studenti z Česka už svůj výukový program v Norsku absolvovali, a to před dvěma měsíci.
Matěj Štencel, student, AVE ART Ostrava: „Zkušenost to byla výborná. Už to prostředí, ve kterém jsme byli, bylo úplně úžasné. Všude kolem hory. No a pak samotná ta kovárna. Měli to tam kluci úplně jiné, než tady u nás. Měli to možná dokonce lepší, ale zkušenost úžasná.“
Marek Břuska, vedoucí oboru Umělecké kovářství, AVE ART Ostrava: „Začali jsme to teda první my, když jsme byli u nich před Vánocema na 2 týdny. Tam jsme se učili výrobu nástrojů, hlavně seker, klasickým způsobem.“
Matěj Štencel, student, AVE ART Ostrava: „U nás máme zase jiné techniky používáme. Párkrát jsme tady třeba odlévali. Dále tady máme větší buchar než oni, což je taková drobnost, ale potěšilo je to. A je to pro ně i velké město tady Ostrava.“
Norští studenti dorazili i s vlastním pedagogem. Ten však pochází z Česka. V Norsku kovařinu vyučuje už přes 10 let.
Michal Wunderlich, vyučující oboru kovář a metalldesigner, Odda Vidaregåande skule: „Pro ty mé studenty je důležité se seznámit s jiným školským systémem, protože ty systémy jsou dost rozdílné, zejména co se týče výuky řemesel. Je tam důraz na projektové školství, na provázanost teorie s praxí. Takže je to pro učitele náročnější, ale pro studenty bych řekl, že to má velký přínos a líbí se mi, že tady ta Ave Art to vlastně zkouší podobným způsobem.“
Během svého pobytu studenti vyrobili například takovéto kovové růže. Hlavním oříškem je je vyrobit z jednoho kusu materiálu.
Marek Břuska, vedoucí oboru Umělecké kovářství, AVE ART Ostrava: „Je to velice takové obohacující, je to velice tvůrčí práce. Někdo si řekne, že je to těžká práce, ale není to tak těžká práce. Ono totiž musíte vědět kam bouchnout, jak natočit kladivo, jak vlastně pohybovat s materiálem. Ono to ale není tak hrozné. Jsou takové ty mýty, že kovář musí být medvěd – není to pravda.“
Výměnný program mladých kovářů s partnerskou školou z norské Oddy se uskutečnil v letošním školním roce vůbec poprvé. Už nyní se ale díky velmi pozitivní zpětné vazbě studentů i pedagogů domlouvají další návštěvy.