Už téměř rok si mohou návštěvníci Bělského lesa projít tzv. Cestu vody – vyhledávanou atrakci obyvatel okolních sídlišť. Projekt významně zvýšil návštěvnost této lokality.
Ivan Tachezy, autor projektu: „Základním záměrem bylo vytvořit určité podmínky pro lidi z nejbližšího okolí, aby se mohli dostat do nejtajnějších zákoutí toho lesa, které nebyly přístupné ani viditelné z těch přístupných stezek.“
Cesta vody se stala často navštěvovaným místem odpočinku zejména díky přírodním priessnitzovým lázním.
Petr Lexa Přendík, kronikář MOb Ostrava-Jih: „Projekt stezka vody je vlastně situován do hluboké strže, která vznikla tisíciletou činností místních vodních toků a do dneška jsou zde přítomny docela silné prameny. Tyto prameny dneska napájí i takovéto krásné jímky, které tady slouží k priessnitzové terapii, což má souvislost i s naším státem, s oblastmi Slezska a Jesenicka, protože právě Vinzenz Priessnitz založil první vodoléčebný ústav na světě nad dnešním městem Jeseník a právě takovéto ledové koupele jsou inspirací pro Stezku vody, takže každý, kdo chce, může přijít a vyzkoušet si tu tzv. balneoterapii, která má přiznivé účinky na lidský organismus.“
návštěvníci: „Velmi často tu chodíme s manželem a líbí se nám to moc. Je to moc dobrý počit těch, co to tady zařídili, kdo tu vůbec přišel s tím nápadem, protože tady v Bělském lese je velký zdroj té vody, tak by byla škoda toho nějak nevyužít a tento způsob je úžasný.“
Nyní v tomto rekreačním lesoparku roste další část projektu – Park nad rybníkem, který se stane pomyslnou vstupní branou do údolí Výškovického potoka z přilehlého sídliště.
Martin Mati, technický náměstek, Ostravské městské lesy a zeleň: „Má tady vlastně propojit tu cestu vody vyloženě s těmi paneláky ve Výškovicích a taky tady má vnést více takových těch dětských prvků, jako jsou vodní hrátky, prolézačky, ale vše v tom kontextu přírody a lesa.“
Stavební práce začaly letos v srpnu. Napojení se nachází v místě dřevěného pochozího plata u mokřadu se sedícím obrem. V rámci nového parku vznikne druhý obr.
Martin Mati, technický náměstek, Ostravské městské lesy a zeleň: „To co vidíme za mnou, ty tůňky se ještě zvětšují, prohlubují, pokračuje se s povalovými chodníky za mnou a ty povaly budou navazovat na štěrkové chodníčky, které povedou až nahoru na cyklostezku pod těmi panelovými domy. Samozřejmě ty práce jsou náročné, protože je děláme v lese.“
Náklady na stavbu činí necelých 20 milionů korun. Zhotovitelem jsou Ostravské městské lesy.
Martin Mati, technický náměstek, Ostravské městské lesy a zeleň: „Primární je pro nás ochrana životního prostředí a všech stromů, ať nic zbytečně nepoškodíme, ale zároveň do toho lesa ty lidi chceme dostat. Děláme to pro ně zajímavější. Sice jsme s lese, ale přece jen je to les založený rekreačním způsobem a cílem je ty lidi dostat z města do přírody.“
Realizace probíhá v koordinaci s rekonstrukcí přilehlého skateparku, který řeší Městský obvod Ostrava-Jih - obě stavby tak na sebe přímo navazují. Hotovo by mělo být v červnu příštího roku.