Setkání spolu. To je název akce pořádané organizací Spirála, jež má za cíl vyzdvihnout roli peer pracovníků v boji s psychickým onemocněním v každodenním životě.
Eva Krestová, ředitelka Spirály Ostrava: „Peer pracovníci jsou lidé, kteří prožili nějakou vlastní zkušenost s duševním onemocněním, kterou mají nějak zpracovanou a pomocí toho svého příběhu pomáhají lidem, kteří jsou v tom noví a nevědí si úplně rady.“
Svůj příběh zde například sdělil Adam Janošek, který ve Spirále pracuje přes půl roku na pozici uklízeče.
Adam Janošek, klient Spirály Ostrava: „Já se s duševním onemocněním poprvé setkal před začátkem střední školy, když jsem řešil vztahy a celkový vzhled. Tím to odstartovalo ty moje problémy, rok se to táhlo a vyvrcholilo to tím, že jsem skončil v nemocnici.“
Zde se dozvěděl o službách Spirály. V rámci besedy s návštěvníky mluvil o tom, jak se dostal tam, kde je dnes – stabilní a připravený pomáhat druhým.
Adam Janošek, klient Spirály Ostrava: „Určitě mi to hodně pomohlo. Můj život se otočil o sto osmdesát stupňů a žiju ho teď šťastněji a plný energie.“
Spirála poskytuje sociální služby a pomoc lidem s duševním onemocněním už roky.
Eva Krestová, ředitelka Spirály Ostrava: „Poskytujeme sociální služby, sociální rehabilitaci a sociálně terapeutické dílny. Pracují tam na nějakých svých cílech a jsou to věci, které nám mohou připadat běžné, ale oni potřebují podporu pokud byli třeba delší dobu hospitalizovaní. U nás to není krizová pomoc, ale spíše, když člověk řeší už dopady svého psychického onemocnění, takže jsou to třeba lidé se schizofrenií, mohou mít poruchu osobnosti nebo nějaké hlubší depresivní stavy.“
Kromě besed s odborníky mohli návštěvníci v rámci Dne otevřených dveří nahlédnout i do šicích dílen, kde pracují švadlenky z chráněného zaměstnávání.
Eva Krestová, ředitelka Spirály Ostrava: „Kromě těch sociálních služeb zde poskytujeme lidem i zaměstnávání v chráněných podmínkách. Můžou u nás pracovat ve specifických podmínkách na zkrácené pracovní úvazky, a to v cateringu, na údržbě zeleně, šicí dílně nebo úklidové práce a poté je to administrativa nebo ty peer pracovní pozice.“
Posláním Spirály je nejen zvýšení uplatnitelnosti lidí s duševním onemocněním v běžném životě ale také zmírnění stigmatizace těchto problémů v rámci kraje.