Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Pavilon evoluce v ostravské zoo byl přihlášen do soutěže Náš evropský projekt 2021

Ostrava-město |

Pavilon evoluce byl v Zoo Ostrava otevřen v roce 2015. V moderním chovatelsko-expozičním zařízení s atmosférou deštného lesa západní Afriky je aktuálně chováno přes 400 zvířat. Stavbu financovalo město Ostrava díky evropským fondům a nyní jej přihlásilo do soutěže „Náš evropský projekt“ 2021. Svůj hlas můžete největší stavbě v ostravské zoo udělit i vy.

Pavilon evoluce v ostravské zoo vznikl přestavbou starého pavilonu vodních ptáků. Moderní chovatelsko-expoziční zařízení má   atmosféru deštného lesa západní Afriky. Aktuálně v něm žije více než 400 zvířat.

Šárka Nováková, mluvčí Zoo Ostrava: "Jsou mezi nimi savci, ptáci, plazi, nozdratí, ryby i zástupci bezobratlých. Atmosféru podtrhuje bohatá výsadba rostlin, zurčící vodopád a jezírko o objemu 30 000 l. Zvířata lze pozorovat z různých míst, horní podlaží navozuje pohled na primáty ze stromového patra, kde se tato zvířata převážně zdržují."

Nosným druhem pavilonu je šimpanz hornoguinejský. V roce 2020 se zde narodilo první mládě v nově sestavené skupině. Druhým zástupcem primátů je vzácní kočkodani Dianini, jejichž skupina je jednou z nejpočetnějších na světě.

Šárka Nováková, mluvčí Zoo Ostrava: "Stavba Pavilonu evoluce přišla na více než 140 milionů korun a jedná se o doposud největší investici v zoo. Většina financí na výstavbu byla čerpána z evropských fondů, zbytek poskytlo město Ostrava."

Město nyní přihlásilo Pavilon evoluce do soutěže „Náš evropský projekt“ 2021. Hlasování je veřejné, takže do hlasování se může zapojit každý. 

Šárka Nováková, mluvčí Zoo Ostrava: "Hlasuje se velmi jednoduše prostřednictvím facebookového profilu soutěže. Odkaz na Pavilon evoluce. Hlas v podobě „lajknutí“ projektu můžete přidělit až do 21. května. Počítá se jakákoli reakce: lajky, srdíčka, paráda a všechny další emotikony. Z každého facebookového profilu může daný projekt získat jen jeden hlas. Z jednoho facebookového profilu je však možné hlasovat pro více projektů. Děkujeme!"

Více informací o soutěži najdete zde.

Nahlásit chybu


K tématu

V Zoo Ostrava se vylíhlo šest mláďat nandu pampového

2. května 2025 20:49 | Ostrava-město | Jiří Cileček

V ostravské zoologické zahradě se na konci dubna vylíhlo šest mláďat nandu pampového – největšího nelétavého ptáka Jižní Ameriky. O mláďata se podle přirozeného vzorce stará výhradně samec, samice se do péče nijak nezapojují.

Levhartí samičky z ostravské zoo si začínají užívat venkovní výběh

9. května 2025 12:16 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Dvě samičky levharta cejlonského narozené loni v listopadu se po půl roce vydávají poprvé ven. Návštěvníci Zoo Ostrava je tak mohou vídat ve venkovním výběhu.

Mladí orlosupi z Ostravy byli vysazeni v Bulharsku. Pomůžou s obnovou populace těchto dravců

19. května 2025 19:01 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Dva mladí orlosupi bradatí odchovaní v Zoo Ostrava byli o víkendu vysazeni do přírody v bulharských horách. Symbolický návrat těchto majestátních dravců přišel po více než padesáti letech. Ostravští ptáci se stali základem nové populace v zemi, kde byl orlosup vyhuben.


Hasiči likvidují požár skládky v Novém Bohumíně, na místě je i těžká technika

Dnes 9:55 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

V Bohumíně – Novém Bohumíně aktuálně zasahují hasiči u požáru skládky. Na místě jsou profesionální jednotky HZS MSK ze stanic Orlová a Bohumín i dobrovolní hasiči ze Starého Bohumína. K zásahu byla vyslána také těžká technika ze záchranného útvaru v Hlučíně, událost je podle hasičů bez zranění a bez škody.

Řidička při výjezdu z D48 nedala přednost motorce, zranil se motorkář i jeho spolujezdkyně

Dnes 12:07 | Frýdek-Místek | Lukáš Zavadil

Složky IZS zasahovaly v sobotu večer ve Frýdku-Místku, kde na ulici Hlavní třída stala nehoda osobního auta a motocyklu. Podle dosavadních informací řidička při výjezdu z dálnice D48 nedala přednost motocyklu jedoucímu po hlavní silnici. Při střetu se zranil řidič motorky i jeho spolujezdkyně.

Po letech sporů začíná oprava zvlněného úseku D1 před Ostravou, řidiče čekají omezení

17. dubna 2026 15:58 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

Ředitelství silnic a dálnic v těchto dnech zahajuje stavební opravu dlouhodobě kritizovaného úseku dálnice D1 před Ostravou, kde se řidiči potýkali s nerovnostmi. Podle ŘSD jde o nápravu následků nekvalitně postavené původní D47 a práce mají začít už o tomto víkendu rozmisťováním dopravních omezení. Opravy se dotknou zhruba šesti kilometrů a potrvají pravděpodobně do pozdního jara příštího roku.

Kolaudace parkoviště pro 40 míst v centru obce Dobrá

Včera 19:00 | Dobrá | Michal Feber

V obci Dobrá vzniklo nové parkoviště, které výrazně ulehčí situaci především rodičům dětí z místní mateřské školy. Po dokončení je nyní oficiálně zkolaudováno.

Nešťastný pád v Opavě: muž šel pro domácího mazlíčka na římsu a zřítil se na chodník

Včera 12:56 | Opava | Lukáš Zavadil

Záchranáři v Opavě v pátek 17. dubna večer spěchali k nešťastné události. Čtyřiačtyřicetiletý muž se vydal na římsu domu pro svého domácího mazlíčka, z prvního patra ale spadl na chodník. Zraněného muže si převzali zdravotníci, policisté na místě nezjistili žádné podezřelé okolnosti.

V Palkovicích si lidé opět pochutnali na obecní zabijačce

Včera 13:36 | Palkovice | Libor Běčák

V centru Palkovic mohli lidé po roce opět „zhřešit“ při návštěvě obecní zabijačky. V několika stáncích si mohli dopřát výborné masné výrobky, nechyběly však ani koláče nebo zmrzlina.

Řidič Transitu nedal přednost 72letému cyklistovi, záchranáři ho museli resuscitovat

17. dubna 2026 11:02 | Celý MS kraj | Anna Břenková

Dodávka srazila seniora na kole ve Staré Vsi nad Ondřejnicí. Cyklistu začali oživovat svědci, v resuscitaci pak pokračovali záchranáři. Pacienta v kritickém stavu transportoval vrtulník do nemocnice. Policisté nyní hledají svědky nehody.

AZ Havířov je krok od 1. ligy, rozhodne finálová série

17. dubna 2026 11:52 | Havířov | Bára Kelnerová

Hokejisté AZ Havířov si už třetí sezonu po sobě zahrají finále. Motivace vybojovat si místo v Maxa lize je tak ještě větší, navíc radnice oznámila, že našla způsob financování pro případný postup.

Rizikové místo nahradí bezpečnější řešení. V Krásném Poli se staví nová okružní křižovatka

17. dubna 2026 14:14 | Celý MS kraj | Renáta E. Orlíková

V Krásném Poli na křížení ulic Opavská a Družební začala stavba nové okružní křižovatky. Ta nahradí nepřehledné rizikové místo. Řidiče čekají zhruba dva a půl měsíce komplikace v podobě úplné uzavírky. Kruhový objezd se staví hlavně kvůli bezpečnosti. Za posledních pět let se tady stalo 24 dopravních nehod, z toho jedna smrtelná.

K požáru skladu a pekárny v Horní Suché se zraněnými spěchali hasiči i záchranky

16. dubna 2026 22:47 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Rozsáhlý požár zachvátil ve čtvrtek večer jeden skladovací prostor a také částečně i střechu pekárny v Horní Suché. Do akce bylo nasazeno několik jednotek profesionálních i dobrovolných hasičů. Muž utrpěl popáleniny druhého stupně na čtyřiceti procentech povrchu těla, musel být letecky transportován do nemocnice. Během zásahu se zranil i jeden z hasičů. Ještě stále probíhá likvidace úplná likvidace požáru.

Poruba řeší problém s parkováním a navyšuje počty stání. Nově přibyla na ul. Čs. exilu

17. dubna 2026 15:11 | Ostrava-Poruba | Jana Lipowská

Ostrava-Poruba, se stejně jako jiné obvody a města, zabývá problémem parkování. Nová stání řeší například stavbou parkovacích domů a zjednosměrněním některých ulic. Nově k nim na prvním stavebním obvodu přibyla ulice Československého exilu.

Porubu rozzářily záhony. A květinová louka na Francouzské ulici nabídne novinku

16. dubna 2026 17:49 | Ostrava-Poruba | Jana Lipowská

Příroda se opět s jarním počasím probouzí k životu. Poruba také letos v tomto období pokračuje v obnově a výsadbě veřejné zeleně - vysazují se nové záhony, keře i stromy.

Poruba řeší problém s parkováním a navyšuje počty stání. Nově přibyla na ul. Čs. exilu

16. dubna 2026 17:45 | Ostrava-Poruba | Jana Lipowská

Poruba, se stejně jako jiné obvody a města, zabývá problémem s parkováním. Nová stání řeší například stavbou parkovacích domů a také zjednosměrněním některých ulic. Nově k nim na 1. stavebním obvodu přibyla ulice Československého exilu.

Baseballisty Arrows Ostrava čeká první domácí zápas sezony. Přivítají Hrochy Brno

16. dubna 2026 15:38 | Ostrava-Poruba | Jana Lipowská

Baseballisté Arrows Ostrava odstartovali novou sezonu. Svůj první domácí zápas odehrají už v pátek v porubském Arrows Parku, kde přivítají silné soupeře Hrochy Brno.

Senior bus pomáhá seniorům v Mariánských Horách překonat dopravní omezení

16. dubna 2026 14:45 | Ostrava-Mariánské hory | Yvona Fajtová

Senioři v ostravských Mariánských Horách mají kvůli rekonstrukci ulice Novoveská komplikovanější dopravu. Radnice zareagovala rychle a pro klienty DPS zavedla speciální Senior bus.

Zelených projektů v Ostravě přibývá s rostoucím úspěchem Reuse centra

16. dubna 2026 14:23 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka

Úspěch Reuse centra Ostrava, kde lidé vracejí do oběhu nepotřebné věci, se odráží na množství zeleně ve městě. Výtěžek z této recyklace je totiž využíván na financování zelených projektů. Letos bude rozděleno přes dva miliony korun.

Pavilon evoluce v ostravské zoo byl přihlášen do soutěže Náš evropský projekt 2021
Vydáno 14. května 2021 9:47, Ostrava-město, Jiří Cileček
Pavilon evoluce byl v Zoo Ostrava otevřen v roce 2015. V moderním chovatelsko-expozičním zařízení s atmosférou deštného lesa západní Afriky je aktuálně chováno přes 400 zvířat. Stavbu financovalo město Ostrava díky evropským fondům a nyní jej přihlásilo do soutěže „Náš evropský projekt“ 2021. Svůj hlas můžete největší stavbě v ostravské zoo udělit i vy.

FOTO: ZOO OSTRAVA

Pavilon evoluce v ostravské zoo vznikl přestavbou starého pavilonu vodních ptáků. Moderní chovatelsko-expoziční zařízení má   atmosféru deštného lesa západní Afriky. Aktuálně v něm žije více než 400 zvířat.

Šárka Nováková, mluvčí Zoo Ostrava: "Jsou mezi nimi savci, ptáci, plazi, nozdratí, ryby i zástupci bezobratlých. Atmosféru podtrhuje bohatá výsadba rostlin, zurčící vodopád a jezírko o objemu 30 000 l. Zvířata lze pozorovat z různých míst, horní podlaží navozuje pohled na primáty ze stromového patra, kde se tato zvířata převážně zdržují."

Nosným druhem pavilonu je šimpanz hornoguinejský. V roce 2020 se zde narodilo první mládě v nově sestavené skupině. Druhým zástupcem primátů je vzácní kočkodani Dianini, jejichž skupina je jednou z nejpočetnějších na světě.

Šárka Nováková, mluvčí Zoo Ostrava: "Stavba Pavilonu evoluce přišla na více než 140 milionů korun a jedná se o doposud největší investici v zoo. Většina financí na výstavbu byla čerpána z evropských fondů, zbytek poskytlo město Ostrava."

Město nyní přihlásilo Pavilon evoluce do soutěže „Náš evropský projekt“ 2021. Hlasování je veřejné, takže do hlasování se může zapojit každý. 

Šárka Nováková, mluvčí Zoo Ostrava: "Hlasuje se velmi jednoduše prostřednictvím facebookového profilu soutěže. Odkaz na Pavilon evoluce. Hlas v podobě „lajknutí“ projektu můžete přidělit až do 21. května. Počítá se jakákoli reakce: lajky, srdíčka, paráda a všechny další emotikony. Z každého facebookového profilu může daný projekt získat jen jeden hlas. Z jednoho facebookového profilu je však možné hlasovat pro více projektů. Děkujeme!"

Více informací o soutěži najdete zde.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/ostrava/ostrava-mesto/11000025513/pavilon-evoluce-v-ostravske-zoo-byl-prihlasen-do-souteze-nas-evropsky-projekt-2021