Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Ostrava chce připojit 53 rodinných domů ve čtyřech obvodech na městskou kanalizaci

Ostrava-město |

Zastupitelé Ostravy schválili program podpory výstavby kanalizačních přípojek k rodinným domům v Petřkovicích, Bartovicích, Michálkovicích a Slezské Ostravě. Město tím pokračuje v dobře zaběhnutém dotačním programu, který po zkušenostech z loňského roku doznal drobných změn a na základě nich byl upraven. Jedná se o vybudování splaškové kanalizace u nemovitostí v současnosti napojených na jednotnou kanalizaci.

Zuzana Bajgarová, náměstkyně primátora: "Program jako celek by se měl týkat bezmála třistapadesáti vlastníků rodinných domů v dotčených obvodech, jejichž nemovitosti jsou v současné době napojeny na jednotnou kanalizaci. Tu nelze pro velký obsah dešťových vod přepojit na čistírny odpadních vod, proto ústí do vodních toků. Aby bylo možné tyto volné výustě zrušit, město postupně buduje, případně rekonstruuje nebo rozšiřuje kanalizaci v ulici Jahodové v Petřkovicích, ve dvou etapách v Bartovicích, v Koblově a v Hrušově a připravuje řešení kanalizace v Michálkovicích. Cílem je zajistit odkanalizování takzvanou oddílnou kanalizací se souběhem splaškové a dešťové kanalizace. To umožní zrušit všechny volné výustě, jak nám ukládá legislativa. Zásadním efektem bude také podstatné vyčištění řek Ostravice a Lučiny, do nichž už se nedostanou žádné splaškové vody."

Hlavním cílem upraveného dotačního programu zůstává řádné čistění veškerých splaškových vod v čistírnách a zrušení dalších 11 volných výustí do vodních toků. 

Petr Havránek, mluvčí Ostravy: "Město Ostrava tímto programem podpoří fyzické osoby při výstavbě splaškových kanalizačních přípojek a jejich napojení na novou kanalizaci. Upravený program schválili ostravští zastupitelé na svém jednání ve středu 20. dubna. Týká se soukromých vlastníků nemovitostí v Petřkovicích, Bartovicích, Michálkovicích, Hrušově a v Koblově. Celková předpokládaná alokace finančních prostředků pro Program činí 21.347.000,00 Kč."

Program podpory je vyhlášen na období od 20. dubna 2022 do konce roku 2025. Město bude oznamovat jednotlivé výzvy vždy v návaznosti na dokončení konkrétních staveb kanalizace.

Petr Havránek, mluvčí Ostravy: "V rámci vyhlášené výzvy č. 1 bude dotace poskytována na vybudování splaškové kanalizační přípojky napojené na oddílnou kanalizaci ve vlastnictví statutárního města Ostravy v rámci staveb „Rekonstrukce kanalizace v ul. Jahodová“ (předpokládané náklady 13.686.156 Kč), „Kanalizace Bartovice 2. část“ (předpokládané náklady 46.372.889 Kč) a „Kanalizace a ČOV Koblov I. + II. etapa“ (zde předpokládané náklady 320.374.119 Kč)."

Lhůta pro podání žádostí o dotaci je stanovena od 1. června do 16. září 2022. Realizace splaškové kanalizační přípojky, na níž bude poskytnuta dotace, musí být dokončena nejpozději do 31. prosince následujícího roku po roce, ve kterém byla dotace příjemci poskytnuta dle veřejnoprávní smlouvy o poskytnutí dotace.

Petr Havránek, mluvčí Ostravy: "Důležitým cílem dotačního programu je v návaznosti na postup města, jako vlastníka kanalizační sítě, pomoci soukromým majitelům nemovitostí v dané lokalitě s výstavbou splaškových kanalizačních přípojek a jejich napojením na nově vybudovanou oddílnou kanalizaci. V původní, jednotné kanalizaci tak zůstanou pouze dešťové vody – stane se z ní kanalizace dešťová. Žádosti budou moci podávat výhradně fyzické osoby, které vlastní nemovitost v dotčené lokalitě a mají uzavřenou smlouvu na odvádění odpadních vod do stávající jednotné kanalizace ukončené volnou výustí a jsou na ni fyzicky napojeny."

Celková částka podpory pro jednoho žadatele bude závislá na délce přípojky, na každý metr přípojky to bude 3 000 korun. Pokud bude muset příjemce budovat tlakovou kanalizační přípojku, obdrží navíc dalších 25 000 korun. Další výzvy bude město vyhlašovat v době dokončení výstavby třetí části kanalizace v Bartovicích, dohotovení kanalizace v Hrušově a ukončení rekonstrukce a rozšíření kanalizace v Koblově.

Petr Havránek, mluvčí Ostravy: "Informace o vyhlášení jednotlivých výzev budou pokaždé vyvěšeny na úřední desce Magistrátu města Ostravy a na internetových stránkách, kde budou k dispozici také formulář žádosti o dotaci či vzor veřejnoprávní smlouvy o poskytnutí účelové investiční dotace z rozpočtu města."

Stavby, rekonstrukce a rozšíření kanalizací v Koblově, Hrušově a Bartovicích umožní zrušit dalších jedenáct výustí. První etapa v Koblově uzavře výusť do Antošovického potoka, druhá do Koblovského potoka, plošná kanalizace v Koblově ruší čtyři výustě do Odry, nová kanalizace v Hrušově dvě výustě do Ostravice, dvě části bartovické kanalizace umožní uzavřít výustě do Podleského potoka a do toku Ráček. Ze 46 volných výustí na katastru Ostravy už je jich devět zrušeno. Město Ostrava investuje do vodohospodářské infrastruktury rekordní částky v historii. V rok 2022 se počítá s částkou přes 677 mil. korun, včetně dotací.

Nahlásit chybu


K tématu

Ostrava chce podpořit kulturu ve městě. Dotace jsou vypsány v šesti oblastech

18. července 2025 11:42 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka

Ostrava je městem kultury a vedení města se snaží tuto oblast života svých obyvatel velmi podporovat. Zastupitelstvo města proto schválilo vyhlášení dalšího výběrového řízení na dotace pro příští rok. Peníze budou poskytovány do šesti tématických okruhů.

Frýdek-Místek je přátelský k rodině i seniorům. Uspěl u dotační výzvy ministerstva

30. června 2025 16:16 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček

Frýdek-Místek opět dokázal, že péči o rodiny a seniory bere vážně. Ve výzvě Ministerstva práce a sociálních věcí uspěl jako jediný zástupce kraje. Získal tak peníze, které přispějí na realizaci dalších aktivit napříč generacemi.

Ostrava spustila dotační web. Umožňuje snadnou komunikaci s žadateli

7. července 2025 10:36 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka

Ostrava pokračuje ve snaze o co nejpřívětivější a nejjednodušší komunikaci s občany a proto spustila nové webové stránky zaměřené na dotace. Novinka v budoucnu zajistí stoprocentní digitalizaci celého systému.


Nová čistírna odpadních vod v Razové řeší kvalitu vody pro přehradu Slezská Harta

Včera 16:26 | Bruntál | Karel Soukop

Největší investicí za poslední roky byla v Razové u Slezské Harty vybudována nová čistírna odpadních vod. Díky podpoře Ministerstva zemědělství a Moravskoslezského kraje obec dobudovala za více než 70 milionů korun důležitou stavbu, která je v tomto regionu opravdu nezbytná.

Havířov odvolal jednatele městské společnosti MRA a nařídí forenzní audit

Včera 10:12 | Havířov | Bára Kelnerová

Rada města Havířova odvolala obviněného jednatele MRA Róberta Masaroviče. Ten je podle policie zapleten hned ve dvou větvích případu, které souvisejí s přidělováním městských bytů i zakázek. Město chce provést audit a chránit zaměstnance i pověst společnosti.

Motorkář předjížděl na plné čáře ve Starých Hamrech a srazil se s SUV

Včera 15:26 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Nerespektoval plnou čáru a předjížděl auto, které odbočovalo vlevo. Následovala srážka SUV s motorkářem, kterého do nemocnice přepravil vrtulník. Policie nyní hledá svědky nehody ve Starých Hamrech

Důkazy nevedou ke konkrétnímu žháři, který zavinil požár domu v Havířově

Včera 12:04 | Havířov | Libor Běčák

Policistům se nepodařilo získat dostatek důkazů, které by mohly usvědčit pachatele, který by mohl být zodpovědný za vznik tragického požáru loni v srpnu v centru Havířova. Vyšetřování bylo proto odloženo.

Akce Pozor, JEDU!!! učí bezpečné chování v dopravě. MŠ Ukrajinská uspořádala již 8. ročník

Včera 15:17 | Ostrava-Poruba | Jana Lipowská

Pozor JEDU!!!, tak se jmenuje oblíbená dopravně-bezpečnostní akce, kterou pro děti, rodiče i veřejnost opět po roce uspořádala mateřská škola Ukrajinská v Ostravě-Porubě. Zábavnou formou nabídla důležité informace o bezpečnosti v dopravě i první pomoci.

Drama s dobrým koncem – tak vypadal závěr Dnů města v Bruntále

Včera 13:08 | Bruntál | Karel Soukop

Historicky dosud nevídaný zážitek měli pořadatelé i návštěvníci Dnů města v Bruntále. To, že nelze poručit větru ani dešti, zažili na místě při vrcholu oslav.

Dětská skupina při MŠ Volgogradská v Ostravě-Zábřehu funguje už rok

Včera 9:24 | Ostrava-Jih | Andrea Holeszová

Dětská skupina, která vznikla při základní a mateřské škole Volgogradská v Ostravě-Zábřehu uzavírá první rok svého fungování. Kapacita se naplnila a nyní přijímají nové zájemce. Mezistupeň vzdělávání mezi mateřskou a základní školou zde poté doplňuje přípravná třída.

Zasáhli v krizové situaci. Středoškoláci převzali ocenění za poskytnutí první pomoci

22. června 2026 11:39 | Ostrava-Vítkovice | Anna Břenková

Skupina středoškoláků dokázala v krizové situaci zachovat chladnou hlavu. Během výletu na Lysé hoře pomohli staršímu cyklistovi, který přímo před nimi zkolaboval. Za tento hrdinský čin byli oceněni přímo na půdě školy.

Kameny zmizelých v centru Fulneku připomínají členy židovských rodin, kteří se nevrátili z války

Včera 13:05 | Fulnek | Libor Běčák

Také ve Fulneku si lidé připomněli památku obyvatel města, kteří nepřežili II. světovou válku. Setkání pozůstalých se školáky a tradiční židovský obřad na náměstí byl plný emocí.

Tropický víkend zaměstnal záchranáře. Vyjížděli ke stovce kolapsům kvůli horku

22. června 2026 14:38 | Celý MS kraj | Anna Břenková

Uplynulý víkend přinesl do Moravskoslezského kraje úmorná vedra, která se okamžitě projevila na vytíženosti záchranné služby. Během tří dnů musely posádky ošetřit více než stovku lidí, kteří zkolabovali v důsledku přehřátí a dehydratace. Nejčastěji šlo o seniory a osoby, které podcenily pobyt na přímém slunci nebo kombinaci horka s alkoholem.

Pokojská

Kunčice pod Ondřejníkem Nástup: od 22. května 2026

Slavnosti Jihu 2026 byly větší, živější a nabitější

Včera 16:41 | Ostrava-Jih | Andrea Holeszová

Dny plné hudby, nezapomenutelných vystoupení a jedinečné atmosféry roztančily předposlední červnový víkend obvod Ostrava-Jih. Na zábřežském hřišti Svazácká se konal už tradiční Festival Slavnosti Jihu, který přilákal více než 15 tisíc lidí.

Ostrava má novou koncepci bydlení. Má nastavit směr až do roku 2050

Včera 16:02 | Ostrava-město | Jana Lipowská

Pro Ostravu je bydlení jedním z klíčových témat budoucího rozvoje. Město proto vůbec poprvé přichází s ucelenou koncepcí, která má nastavit dlouhodobý směr bytové politiky až do roku 2050.

ZŠ a MŠ Volgogradská v Ostravě-Zábřehu provozuje dětskou skupinu i přípravnou třídu

Včera 14:24 | Ostrava-Jih | Andrea Holeszová

Dětská skupina, která vznikla při základní a mateřské škole Volgogradská v Ostravě-Zábřehu uzavírá první rok svého fungování. Kapacita se naplnila a nyní přijímají nové zájemce. Mezistupeň vzdělávání mezi mateřskou a základní školou zde poté doplňuje přípravná třída.

Žáci Speciální školy Diakonie v Hrabůvce se dočkají nové solné jeskyně

Včera 10:25 | Ostrava-Jih | Andrea Holeszová

Hrabůvkovská pobočka Speciální školy diakonie neustále vylepšuje podmínky pro své žáky s mentálním postižením. Tento rok otevřela nové dílny či muzikoterapeutickou místnost a nyní chystá i solnou jeskyni. Vedení školy proto spustilo veřejnou sbírku.

Ostrava chce připojit 53 rodinných domů ve čtyřech obvodech na městskou kanalizaci
Vydáno 28. května 2022 9:58, Ostrava-město, Jiří Cileček
Zastupitelé Ostravy schválili program podpory výstavby kanalizačních přípojek k rodinným domům v Petřkovicích, Bartovicích, Michálkovicích a Slezské Ostravě. Město tím pokračuje v dobře zaběhnutém dotačním programu, který po zkušenostech z loňského roku doznal drobných změn a na základě nich byl upraven. Jedná se o vybudování splaškové kanalizace u nemovitostí v současnosti napojených na jednotnou kanalizaci.

ilustrační snímek; zdroj foto: Pixabay.com

Zuzana Bajgarová, náměstkyně primátora: "Program jako celek by se měl týkat bezmála třistapadesáti vlastníků rodinných domů v dotčených obvodech, jejichž nemovitosti jsou v současné době napojeny na jednotnou kanalizaci. Tu nelze pro velký obsah dešťových vod přepojit na čistírny odpadních vod, proto ústí do vodních toků. Aby bylo možné tyto volné výustě zrušit, město postupně buduje, případně rekonstruuje nebo rozšiřuje kanalizaci v ulici Jahodové v Petřkovicích, ve dvou etapách v Bartovicích, v Koblově a v Hrušově a připravuje řešení kanalizace v Michálkovicích. Cílem je zajistit odkanalizování takzvanou oddílnou kanalizací se souběhem splaškové a dešťové kanalizace. To umožní zrušit všechny volné výustě, jak nám ukládá legislativa. Zásadním efektem bude také podstatné vyčištění řek Ostravice a Lučiny, do nichž už se nedostanou žádné splaškové vody."

Hlavním cílem upraveného dotačního programu zůstává řádné čistění veškerých splaškových vod v čistírnách a zrušení dalších 11 volných výustí do vodních toků. 

Petr Havránek, mluvčí Ostravy: "Město Ostrava tímto programem podpoří fyzické osoby při výstavbě splaškových kanalizačních přípojek a jejich napojení na novou kanalizaci. Upravený program schválili ostravští zastupitelé na svém jednání ve středu 20. dubna. Týká se soukromých vlastníků nemovitostí v Petřkovicích, Bartovicích, Michálkovicích, Hrušově a v Koblově. Celková předpokládaná alokace finančních prostředků pro Program činí 21.347.000,00 Kč."

Program podpory je vyhlášen na období od 20. dubna 2022 do konce roku 2025. Město bude oznamovat jednotlivé výzvy vždy v návaznosti na dokončení konkrétních staveb kanalizace.

Petr Havránek, mluvčí Ostravy: "V rámci vyhlášené výzvy č. 1 bude dotace poskytována na vybudování splaškové kanalizační přípojky napojené na oddílnou kanalizaci ve vlastnictví statutárního města Ostravy v rámci staveb „Rekonstrukce kanalizace v ul. Jahodová“ (předpokládané náklady 13.686.156 Kč), „Kanalizace Bartovice 2. část“ (předpokládané náklady 46.372.889 Kč) a „Kanalizace a ČOV Koblov I. + II. etapa“ (zde předpokládané náklady 320.374.119 Kč)."

Lhůta pro podání žádostí o dotaci je stanovena od 1. června do 16. září 2022. Realizace splaškové kanalizační přípojky, na níž bude poskytnuta dotace, musí být dokončena nejpozději do 31. prosince následujícího roku po roce, ve kterém byla dotace příjemci poskytnuta dle veřejnoprávní smlouvy o poskytnutí dotace.

Petr Havránek, mluvčí Ostravy: "Důležitým cílem dotačního programu je v návaznosti na postup města, jako vlastníka kanalizační sítě, pomoci soukromým majitelům nemovitostí v dané lokalitě s výstavbou splaškových kanalizačních přípojek a jejich napojením na nově vybudovanou oddílnou kanalizaci. V původní, jednotné kanalizaci tak zůstanou pouze dešťové vody – stane se z ní kanalizace dešťová. Žádosti budou moci podávat výhradně fyzické osoby, které vlastní nemovitost v dotčené lokalitě a mají uzavřenou smlouvu na odvádění odpadních vod do stávající jednotné kanalizace ukončené volnou výustí a jsou na ni fyzicky napojeny."

Celková částka podpory pro jednoho žadatele bude závislá na délce přípojky, na každý metr přípojky to bude 3 000 korun. Pokud bude muset příjemce budovat tlakovou kanalizační přípojku, obdrží navíc dalších 25 000 korun. Další výzvy bude město vyhlašovat v době dokončení výstavby třetí části kanalizace v Bartovicích, dohotovení kanalizace v Hrušově a ukončení rekonstrukce a rozšíření kanalizace v Koblově.

Petr Havránek, mluvčí Ostravy: "Informace o vyhlášení jednotlivých výzev budou pokaždé vyvěšeny na úřední desce Magistrátu města Ostravy a na internetových stránkách, kde budou k dispozici také formulář žádosti o dotaci či vzor veřejnoprávní smlouvy o poskytnutí účelové investiční dotace z rozpočtu města."

Stavby, rekonstrukce a rozšíření kanalizací v Koblově, Hrušově a Bartovicích umožní zrušit dalších jedenáct výustí. První etapa v Koblově uzavře výusť do Antošovického potoka, druhá do Koblovského potoka, plošná kanalizace v Koblově ruší čtyři výustě do Odry, nová kanalizace v Hrušově dvě výustě do Ostravice, dvě části bartovické kanalizace umožní uzavřít výustě do Podleského potoka a do toku Ráček. Ze 46 volných výustí na katastru Ostravy už je jich devět zrušeno. Město Ostrava investuje do vodohospodářské infrastruktury rekordní částky v historii. V rok 2022 se počítá s částkou přes 677 mil. korun, včetně dotací.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/ostrava/ostrava-mesto/11000031648/ostrava-chce-pripojit-53-rodinnych-domu-ve-ctyrech-obvodech-na-mestskou-kanalizaci