Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Ostrava dá 150 milionů korun na projekt Černé kostky

Ostrava-město |

Ostrava schválila 150 milionů korun na realizaci projektu „Černá kostka – centrum digitalizace, vědy a inovací.“ Poskytnutí dotace Moravskoslezskému kraji vychází z memoranda z roku 2018, které uzavřelo město s krajem a Ministerstvem kultury. Jeho předmětem bylo zajištění financí a společného postupu při realizaci stavby nové Moravskoslezské vědecké knihovny v Ostravě.

Tomáš Macura, primátor Ostravy: "Velmi vítáme, že ke své realizaci konečně spěje dlouho odkládaný projekt nové Moravskoslezské vědecké knihovny, a ta po mnoha desetiletích opustí své provizorní a jen málo důstojné prostory. Připomeňme, že původní návrh architektů Kuby a Pilaře vzešlý z architektonické soutěže pochází až z roku 2004. Svým pojetím je stále nadčasový, jakkoliv musel být s ohledem na vývoj technologií i knihovnictví významně přepracován. Věřím, že nová knihovna jako centrum vzdělanosti a digitalizace bude mít přesah mimo Ostravu i samotný kraj, napojí se na další evropská centra a zařadí se mezi TOP knihovny Evropy. Finanční příspěvek města k realizaci této stavby je podporou kultury a vzdělanosti v celém našem regionu."

Nová budova knihovny bude moderní vzdělávací institucí, která bude vyvíjet a aplikovat inovace v oblasti knihovnictví a smart technologií. Kromě digitalizace aktuálního knihovnického fondu zde budou vytvořeny a následně veřejnosti zpřístupněny také digitalizované dokumenty a artefakty regionálních knihoven, muzeí a galerií v kraji. Dílčí cíle knihovny jako centra vzdělanosti a digitalizace pak míří k vytvoření metodiky digitalizace, vzdělávacích kurzů a programů zaměřených na jednu z klíčových kompetencí pro 21. století – digitální gramotnost. Zázemí pro tyto aktivity poskytne komfortně vybavený vnitřní prostor Černé kostky v podobě tzv. živých laboratoří pro digitalizací.

Ivo Vondrák, hejtman MSK: "Moravskoslezský kraj trpí odlivem mladých mozků. Aby to změnil, musí mladým vzdělaným lidem nabídnout dostatečně lákavé životní a pracovní podmínky. Černá kostka – centrum digitalizace, vědy a inovací, jako atraktivní místo, kde by se studenti a zástupci firem mohli setkávat a diskutovat o odborných profesních tématech, by k tomu mohla pomoci. Je to velmi nákladná stavba. Takže díky za 150milionový příspěvek města Ostravy."

Moravskoslezská vědecká knihovna v současné době provizorně sídlí v budově Nové radnice. Denně ji navštíví přibližně 900 osob, prostory však nejsou takovému počtu přizpůsobeny. Nevyhovující je také nepřiměřená vlhkost v suterénních skladech, kterými prochází technická vedení médií. Kapacita pro knihovnický fond byla naplněna, další publikace se tedy umisťují mimo budovu Nové radnice.

Gabriela Pokorná, mluvčí Ostravy: "Poskytovaná dotace je součástí myšlenky vzájemné spolupráce při podpoře a výstavbě tří významných kulturních a vzdělávacích center v Ostravě. S tímto cílem byla uzavřena memoranda o spolupráci mezi městem Ostrava, Moravskoslezským krajem a Ministerstvem kultury ČR ke třem stavbám, kterými jsou Koncertní sál a rekonstrukce Domu kultury města Ostravy, Černá kostka (Moravskoslezská vědecká knihovna), Bílý stín (přístavba Galerie výtvarného umění v Ostravě). Partneři v memorandech deklarovali vzájemnou finanční výpomoc s realizací projektů."

Celkové předpokládané náklady na realizaci projektu činí 2 miliardy korun a výstavba je plánována v letech 2023–2027.

Nahlásit chybu


K tématu

Z Frýdku-Místku do Bašky se vybuduje nová cyklostezka

30. října 2023 15:43 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček

Frýdek-Místek se dohodl s obcí Baška na výstavbě nové cyklostezky. Ta povede z Místku do Bašky podél řeky Ostravice. Vybudovat by se měla v příštím roce a z větší části ji zaplatí evropská dotace. Cílem je doplnit chybějící úseky na trase Ostrava – Beskydy.

Kraj pomáhá obcím s projekty. Zvyšuje tím jejich šanci získat evropské peníze

14. září 2023 13:24 | Celý MS kraj | Tomáš Kořistka

Moravskoslezský kraj podporuje příliv evropských peněz do obcí v regionu. Už od roku 2009 proto obcím přispívá na přípravy projektových dokumentací rozvojových projektů. Letos bude takto podpořeno 58 obcí.

Ostrava podpoří vznik nových bytů v opuštěných nemovitostech

5. ledna 2024 14:38 | Ostrava-město | Jiří Cileček

Ostrava znovu nabídne možnost financování vzniku bytů v obnovených, dlouhodobě opuštěných nebytových prostorách ve městě a pomůže tak rozšířit nabídku nájemního a dostupného bydlení. Program podporuje obnovu a znovuoživení dlouhodobě prokazatelně opuštěných budov či jednotek ve městě a rozšíří portfolio bytů s dostupnou cenou nájmu. Na rok 2024 vyčlenilo město pro tento dotační program 10 milionů korun.


Technická závada při nabíjení elektrokoloběžky způsobila požár bytu v Příboře, pět osob zraněno

Včera 19:44 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

V Příboře v úterý odpoledne hořelo v bytě v 7. nadzemním podlaží bytového domu. Bylo nutné evakuovat jeho obyvatele, což započali policisté, kteří dorazili jako první. Dům muselo opustit celkem 16 osob. Jeden člověk byl odnesen pomocí transportní plachty. Zranilo se celkem pět lidí.

Na hrobu ve Vítkovicích si ustlal bezdomovec. Návštěvníci hřbitova na něj zavolali strážníky

Včera 10:11 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka

Tak to tady ještě nebylo. Ostravští strážníci museli řešit velmi neobvyklou situaci, kdy je vyděšená seniorka přivolal na hřbitov, že jí na hrobě spí nějaký muž. Ukázalo se, že jde bezdomovce, kterého zmohl alkohol.

Hasiči SDH Karviná-Ráj oslavili na Lodičkách 100 let

Sbor dobrovolných hasičů z Karviné-Ráje uspořádal na Lodičkách slavnost ke 100. výročí založení sboru. Nechyběla ukázka českých i polských hasičských sborů, mše s požehnáním a také vyznamenání zasloužilých hasičů.

Rybáři z Frýdlantu pořádali na řece Ostravici závody Beskydský pstruh

Rybáři z Frýdlantu nad Ostravicí pořádali závody Beskydský pstruh. Do soutěže se zapojilo 26 lovců.

Most v Polance nad Odrou je opět průjezdný, součástí stavby je i cyklostezka

20. května 2024 12:35 | Ostrava-město | Lukáš Zavadil

Po dlouhých 14 měsících uzavírky je most přes řeku Odru v Polance od pondělí 20. května opět průjezdný. Zrekonstruovaný most nyní slouží řidičům, cyklistům i chodcům, součástí mostu je smíšená cyklostezka, kterou vybudovalo město Ostrava. Během rekonstrukce pomáhali i potápěči, kteří za pomoci uhlíkových elektrod odstraňovali základy středového pilíře původního mostu.

Na I/68 nedaleko slovenských hranic havarovaly dva kamiony a pět osobních vozidel

20. května 2024 16:05 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

Na silnici I/68 u obce Bystřice mezi Třincem a Jablunkovem v pondělí odpoledne havarovaly dva kamiony a pět osobních vozidel. Na místě zasahují složky IZS, hlášena je jedna zraněná osoba. Silnice ve směru na Slovensko musela být uzavřena.

Tanec Fokus ve větším formátu obsadil zimní stadion

Skvělá atmosféra provázela letošní 9. ročník akce Tanec Fokus, která se poprvé konala v prostorách zimního stadionu. Na ploše se předvedla více než tisícovka tanečníků v celkem 85 choreografiích nejrůznějších tanečních stylů. To vše probíhalo pod dohledem téměř 1 500 diváků.

Policejní vyjednavač učil zdravotníky Karvinské hornické nemocnice reagovat na útočníka

20. května 2024 17:05 | Karviná | Monika Danková | Regionální zprávy POLAR

90 zdravotníků Karvinské hornické nemocnice prošlo speciálními kurzy, které je učí, jak reagovat na aktivního útočníka. Nové dovednosti získali pod vedením zkušeného policejního vyjednavače z pražské policejní speciální pořádkové jednotky.

V Havířově-Šumbarku bylo poškozeno plynové potrubí, policisté a hasiči evakuovali desítky lidí

20. května 2024 13:27 | Havířov | Lukáš Zavadil

Pět jednotek hasičů a další složky IZS zasahují v Havířově-Šumbarku. Mělo tam dojít k poškození středotlakého plynového potrubí. Příčina zatím není jasná. Lidé by měli dbát pokynů policistů.

Ve Frýdku-Místku se udržuje na 170 hektarů travnatých ploch

Jarní počasí letos přišlo o něco dřív než loni. Díky tomu vyjely do ulic Frýdku-Místku také dříve sekačky na trávu. Pravidelné kosení je opět v plném proudu. Pracovníci technických služeb v průběhu sezóny udržují na 170 hektarů travnatých ploch.

3,5 tisíce žáků ZŠ si zasportovalo na akci School games v Ostravě-Jihu

Sedm tisíc dětí, tři a půl tisíce sportovců, šestnáct zapojených základních škol, osm disciplín, tři kvalifikační dny a jedno velké finále. To jsou School games, unikátní projekt, který má za cíl zapojit co nejvíce dětí z Jihu do pohybových aktivit. Školáci mají za sebou kvalifikační kola a mohou se připravovat na červnové vyvrcholení.

V Ostravě začaly Dny Fajne rodiny. Akce potrvají do poloviny června

20. května 2024 11:45 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka | Ostravské minuty

V Ostravě začaly oblíbené Dny Fajne rodiny, což je spousta akcí a prorodinných aktivit napříč celým městem, kde si to své najde opravdu každý. V letošním roce se do pořádání zapojilo více než 50 nejrůznějších organizací.

Policisté zachránili muže ze zakouřeného bytu, dveře vyrazili beranidlem

Velkou dávku odvahy projevili policisté z hlídkové služby, když neváhali a s nasazením vlastního života zachránili muže ze zakouřeného bytu v Ostravě-Porubě. V podobných případech totiž může jít o vteřiny.

Školáci navrhovali, co v Ostravě zlepšit. Diskutoval s nimi starosta centrálního obvodu

Školáci v centru Ostravy dostali otázku, co by ve svém městě zlepšili. Z námětů pak vzešla beseda se starostou centrálního obvodu, který se dětem snažil na jejich otázky osobně odpovědět. Zajímala je hlavně čistota, bezpečí nebo možnosti volnočasového vyžití.

ZŠ Bohumínská uspořádala Den otevřených dveří s roboty, návštěvníci si vyzkoušeli i virtuální realitu

Základní škola Bohumínská uspořádala pro veřejnost Den otevřených dveří s roboty. Žáci představili návštěvníkům své vlastní robotické výtvory a lektoři klubů Robotiky předvedli, jakým způsobem škola využívá moderní technologie.

V Porubě se uskutečnil mezinárodní turnaj mládeže v boxu Ostrava 2024

16. května 2024 21:48 | Ostrava-Poruba | Yvona Fajtová | Expres Ostrava-Poruba

V Porubě se uskutečnil mezinárodní turnaj mládeže v boxu Ostrava 24. Určen byl mládeži ve věku 11 až 18 let a zúčastnili se ho boxeři i z Německa a Skotska.

Ostrava dá 150 milionů korun na projekt Černé kostky
Vydáno 23. června 2022 19:08, Ostrava-město, Jiří Cileček
Ostrava schválila 150 milionů korun na realizaci projektu „Černá kostka – centrum digitalizace, vědy a inovací.“ Poskytnutí dotace Moravskoslezskému kraji vychází z memoranda z roku 2018, které uzavřelo město s krajem a Ministerstvem kultury. Jeho předmětem bylo zajištění financí a společného postupu při realizaci stavby nové Moravskoslezské vědecké knihovny v Ostravě.

zdroj foto: Kuba a Pilař architekti

Tomáš Macura, primátor Ostravy: "Velmi vítáme, že ke své realizaci konečně spěje dlouho odkládaný projekt nové Moravskoslezské vědecké knihovny, a ta po mnoha desetiletích opustí své provizorní a jen málo důstojné prostory. Připomeňme, že původní návrh architektů Kuby a Pilaře vzešlý z architektonické soutěže pochází až z roku 2004. Svým pojetím je stále nadčasový, jakkoliv musel být s ohledem na vývoj technologií i knihovnictví významně přepracován. Věřím, že nová knihovna jako centrum vzdělanosti a digitalizace bude mít přesah mimo Ostravu i samotný kraj, napojí se na další evropská centra a zařadí se mezi TOP knihovny Evropy. Finanční příspěvek města k realizaci této stavby je podporou kultury a vzdělanosti v celém našem regionu."

Nová budova knihovny bude moderní vzdělávací institucí, která bude vyvíjet a aplikovat inovace v oblasti knihovnictví a smart technologií. Kromě digitalizace aktuálního knihovnického fondu zde budou vytvořeny a následně veřejnosti zpřístupněny také digitalizované dokumenty a artefakty regionálních knihoven, muzeí a galerií v kraji. Dílčí cíle knihovny jako centra vzdělanosti a digitalizace pak míří k vytvoření metodiky digitalizace, vzdělávacích kurzů a programů zaměřených na jednu z klíčových kompetencí pro 21. století – digitální gramotnost. Zázemí pro tyto aktivity poskytne komfortně vybavený vnitřní prostor Černé kostky v podobě tzv. živých laboratoří pro digitalizací.

Ivo Vondrák, hejtman MSK: "Moravskoslezský kraj trpí odlivem mladých mozků. Aby to změnil, musí mladým vzdělaným lidem nabídnout dostatečně lákavé životní a pracovní podmínky. Černá kostka – centrum digitalizace, vědy a inovací, jako atraktivní místo, kde by se studenti a zástupci firem mohli setkávat a diskutovat o odborných profesních tématech, by k tomu mohla pomoci. Je to velmi nákladná stavba. Takže díky za 150milionový příspěvek města Ostravy."

Moravskoslezská vědecká knihovna v současné době provizorně sídlí v budově Nové radnice. Denně ji navštíví přibližně 900 osob, prostory však nejsou takovému počtu přizpůsobeny. Nevyhovující je také nepřiměřená vlhkost v suterénních skladech, kterými prochází technická vedení médií. Kapacita pro knihovnický fond byla naplněna, další publikace se tedy umisťují mimo budovu Nové radnice.

Gabriela Pokorná, mluvčí Ostravy: "Poskytovaná dotace je součástí myšlenky vzájemné spolupráce při podpoře a výstavbě tří významných kulturních a vzdělávacích center v Ostravě. S tímto cílem byla uzavřena memoranda o spolupráci mezi městem Ostrava, Moravskoslezským krajem a Ministerstvem kultury ČR ke třem stavbám, kterými jsou Koncertní sál a rekonstrukce Domu kultury města Ostravy, Černá kostka (Moravskoslezská vědecká knihovna), Bílý stín (přístavba Galerie výtvarného umění v Ostravě). Partneři v memorandech deklarovali vzájemnou finanční výpomoc s realizací projektů."

Celkové předpokládané náklady na realizaci projektu činí 2 miliardy korun a výstavba je plánována v letech 2023–2027.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/ostrava/ostrava-mesto/11000032069/ostrava-da-150-milionu-korun-na-projekt-cerne-kostky