Ostrava nabízí pomoc lidem, kteří skončili z nejrůznějších důvodů exekuci a nyní mohou využít milostivého léta k oddlužení. K dispozici jim budou sociální pracovníci na magistrátu i městských obvodech. Pomoc nabízí i dopravní podnik, protože nejčastěji jde o dluhy za jízdu načerno.
V Ostravě je v exekuci přibližně 32 tisíc obyvatel, což je asi 13 a půl procenta obyvatel města. Je to o 4 procenta více, než je průměr v zemi. Všichni tito lidí nyní dostávají šanci se z dluhů dostat. Musejí ovšem aktivně využít nabídky Milostivého léta a zaplatit jistinu dluhu plus poplatek exekutorovi. Zbytek jim bude odpuštěn. Může jít o desítky i stovky tisíc.
Tomáš Macura, primátor Ostravy: „Vysoký podíl obyvatel v exekuci, který je o 2/3 vyšší než celorepublikový průměr, je jedním z nejvážnějších sociálně-ekonomických problémů města. Život v exekuci často znamená zásadní překážku při získání odpovídajícího bydlení, kvalitního zaměstnání nebo vzdělání a lidé se tak dostávají do pasti. Milostivé léto považujeme za institut, který může pomoci aspoň části dlužníků jejich problémy vyřešit, a proto jej chceme maximálně podpořit. Tím spíše, že se už pravděpodobně nebude opakovat."
Většina exekucí v Ostravě je kvůli nezaplacené pokutě za jízdu na černo. Jde o asi 18 tisíc lidí, kteří mají 36 tisíc exekucí. Dopravní podnik ale chce dát šanci vyrovnat dluh i těm, kteří v exekuci zatím nejsou.
Daniel Morys, generální ředitel Dopravního podniku Ostrava: „Chceme dát šanci každému, kdo Dopravnímu podniku Ostrava dluží. Milostivé léto se ve své nynější podobě týká asi 36 tisíců exekucí u asi 18 tisíců dlužníků DPO. V námi rozšířené podobě tak dáváme příležitost dohromady zhruba 30 tisícům dlužníků DPO. Stačí kontaktovat naše specializované pracoviště: Zákaznické centrum oddělení řízení pohledávek, nebo zavolat na číslo 597 401 617, možné je poslat i email na adresu dpored@dpo.cz."
Pokud si dlužníci nevědí rady, jak a zda vůbec mohou Milostivého léta využít, stačí zajít na sociopoint ostravského magistrátu nebo na úřady jednotlivých obvodů.
Zdeněk Zivčák, vedoucí odboru sociálních věcí a zdravotnictví: "Sociální pracovníci dokáží na základě rozhovoru s tím klientem vyhodnotit, zda splňuje podmínky, aby byl zařazen a mohl využít Milostivého léta."
Další možností je využití poradenství neziskových organizací, jako je například Diecézní charita.
Chycení černí pasažéři v ostravské MHD, kteří nebudou mít na okamžité zaplacení pokuty se nově pořádně prohnou. Dopravní podnik chystá od července navýšení pokut za pozdější platbu jízdy bez platného dokladu o rovnou tisícovku. Jízda načerno tak vyjde na 2 500 korun. Změna vychází z nové legislativy a promítne se do aktualizovaných přepravních podmínek.
Záběry šílené rvačky v ostravské MHD otřásají v posledních hodinách sociálními sítěmi. Je na nich vidět, jak se dva revizoři snaží zpacifikovat v trolejbusu muže a ženu. Kolem přitom pobíhá vystresovaná a vyděšená malá holčička. Okolnostmi události se už zabývá policie.
V Ostravě-Porubě na Dělnické ulici se v pondělí odpoledne běžná exekuce vyhrotila v ostrý konflikt. Podle informací TV Polar měl muž zaútočit na exekutora, který pak vytáhl střelnou zbraň a vystřelil do země.
Rada města Havířova odvolala obviněného jednatele MRA Róberta Masaroviče. Ten je podle policie zapleten hned ve dvou větvích případu, které souvisejí s přidělováním městských bytů i zakázek. Město chce provést audit a chránit zaměstnance i pověst společnosti.
Nerespektoval plnou čáru a předjížděl auto, které odbočovalo vlevo. Následovala srážka SUV s motorkářem, kterého do nemocnice přepravil vrtulník. Policie nyní hledá svědky nehody ve Starých Hamrech
Policistům se nepodařilo získat dostatek důkazů, které by mohly usvědčit pachatele, který by mohl být zodpovědný za vznik tragického požáru loni v srpnu v centru Havířova. Vyšetřování bylo proto odloženo.
Pozor JEDU!!!, tak se jmenuje oblíbená dopravně-bezpečnostní akce, kterou pro děti, rodiče i veřejnost opět po roce uspořádala mateřská škola Ukrajinská v Ostravě-Porubě. Zábavnou formou nabídla důležité informace o bezpečnosti v dopravě i první pomoci.
Historicky dosud nevídaný zážitek měli pořadatelé i návštěvníci Dnů města v Bruntále. To, že nelze poručit větru ani dešti, zažili na místě při vrcholu oslav.
Dětská skupina, která vznikla při základní a mateřské škole Volgogradská v Ostravě-Zábřehu uzavírá první rok svého fungování. Kapacita se naplnila a nyní přijímají nové zájemce. Mezistupeň vzdělávání mezi mateřskou a základní školou zde poté doplňuje přípravná třída.
Skupina středoškoláků dokázala v krizové situaci zachovat chladnou hlavu. Během výletu na Lysé hoře pomohli staršímu cyklistovi, který přímo před nimi zkolaboval. Za tento hrdinský čin byli oceněni přímo na půdě školy.
Také ve Fulneku si lidé připomněli památku obyvatel města, kteří nepřežili II. světovou válku. Setkání pozůstalých se školáky a tradiční židovský obřad na náměstí byl plný emocí.
Uplynulý víkend přinesl do Moravskoslezského kraje úmorná vedra, která se okamžitě projevila na vytíženosti záchranné služby. Během tří dnů musely posádky ošetřit více než stovku lidí, kteří zkolabovali v důsledku přehřátí a dehydratace. Nejčastěji šlo o seniory a osoby, které podcenily pobyt na přímém slunci nebo kombinaci horka s alkoholem.
Oslavy 70. výročí založení Sboru dobrovolných hasičů Havířov Město nabídly nejen setkání členů a hostů, ale také ukázky techniky a zásahů. Zástupci radnice zároveň ocenili jejich práci a ujistili, že město bude sbor podporovat i v dalších letech.
Pozor JEDU!!!, tak se jmenuje oblíbená dopravně-bezpečnostní akce, kterou pro děti, rodiče i veřejnost opět po roce uspořádala mateřská škola Ukrajinská v Ostravě-Porubě. Zábavnou formou nabídla důležité informace o bezpečnosti v dopravě i první pomoci.
Hokejbalové mistrovství světa v Ostravě začíná. Ve vítkovické Ostravar Aréně i tréninkové hale se utkají nejlepší světové týmy mužů i žen. Sportovci i pořadatelé se těší na skvělé fanoušky a doufají v pokoření rekordů v návštěvnosti.
Rekordních 221 sportovců z 47 zemí světa přivítal mezinárodní turnaj para stolních tenistů ITTF World Para Future Ostrava. Letošní ročník byl navíc jubilejní - oslavil nejen 20 let turnaje, ale taky 100 let od založení světové federace stolního tenisu.
Hrabůvkovská pobočka Speciální školy diakonie neustále vylepšuje podmínky pro své žáky s mentálním postižením. Tento rok otevřela nové dílny či muzikoterapeutickou místnost a nyní chystá i solnou jeskyni. Vedení školy proto spustilo veřejnou sbírku.
Ve Svinově byl vyměněn provizorní most přes Porubku. Řidiči přes něj totiž často jezdili rychle, což působilo velký hluk a rušilo to místní obyvatele. Nový most je modernější a jízda přes něj téměř nejde slyšet.
Vedení Ostravy doufá, že se lidé zbaví dluhů. Milostivé léto je dobrou příležitostí
Vydáno 19. srpna 2022 11:40, Ostrava-město, Tomáš Kořistka
Ostrava nabízí pomoc lidem, kteří skončili z nejrůznějších důvodů exekuci a nyní mohou využít milostivého léta k oddlužení. K dispozici jim budou sociální pracovníci na magistrátu i městských obvodech. Pomoc nabízí i dopravní podnik, protože nejčastěji jde o dluhy za jízdu načerno.
V Ostravě je v exekuci přibližně 32 tisíc obyvatel, což je asi 13 a půl procenta obyvatel města. Je to o 4 procenta více, než je průměr v zemi. Všichni tito lidí nyní dostávají šanci se z dluhů dostat. Musejí ovšem aktivně využít nabídky Milostivého léta a zaplatit jistinu dluhu plus poplatek exekutorovi. Zbytek jim bude odpuštěn. Může jít o desítky i stovky tisíc.
Tomáš Macura, primátor Ostravy: „Vysoký podíl obyvatel v exekuci, který je o 2/3 vyšší než celorepublikový průměr, je jedním z nejvážnějších sociálně-ekonomických problémů města. Život v exekuci často znamená zásadní překážku při získání odpovídajícího bydlení, kvalitního zaměstnání nebo vzdělání a lidé se tak dostávají do pasti. Milostivé léto považujeme za institut, který může pomoci aspoň části dlužníků jejich problémy vyřešit, a proto jej chceme maximálně podpořit. Tím spíše, že se už pravděpodobně nebude opakovat."
Většina exekucí v Ostravě je kvůli nezaplacené pokutě za jízdu na černo. Jde o asi 18 tisíc lidí, kteří mají 36 tisíc exekucí. Dopravní podnik ale chce dát šanci vyrovnat dluh i těm, kteří v exekuci zatím nejsou.
Daniel Morys, generální ředitel Dopravního podniku Ostrava: „Chceme dát šanci každému, kdo Dopravnímu podniku Ostrava dluží. Milostivé léto se ve své nynější podobě týká asi 36 tisíců exekucí u asi 18 tisíců dlužníků DPO. V námi rozšířené podobě tak dáváme příležitost dohromady zhruba 30 tisícům dlužníků DPO. Stačí kontaktovat naše specializované pracoviště: Zákaznické centrum oddělení řízení pohledávek, nebo zavolat na číslo 597 401 617, možné je poslat i email na adresu dpored@dpo.cz."
Pokud si dlužníci nevědí rady, jak a zda vůbec mohou Milostivého léta využít, stačí zajít na sociopoint ostravského magistrátu nebo na úřady jednotlivých obvodů.
Zdeněk Zivčák, vedoucí odboru sociálních věcí a zdravotnictví: "Sociální pracovníci dokáží na základě rozhovoru s tím klientem vyhodnotit, zda splňuje podmínky, aby byl zařazen a mohl využít Milostivého léta."
Další možností je využití poradenství neziskových organizací, jako je například Diecézní charita.