Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Ostrava podpoří aktivity spojené s hornictvím

Ostrava-město |

Ostrava bude v letošním roce hostit 27. Setkání hornických měst a obcí České republiky. Slavnosti věnované hornické minulosti města se budou konat od pátku 8. do neděle 10. září 2023. V návaznosti na to město vyhlašuje dotační program na podporu doprovodných akcí v oblasti kultury s názvem FAJRONT!!!.

V rámci setkání se bude konat například hornický průvod, slavností ceremonie, mše svatá, výstava věnovaná historii hornictví a hornických spolků na Ostravsku, exkurze, komentované prohlídky a mimo jiné budou udělovány i ceny Český permon 2023. Doprovodný program se bude odehrávat zejména v centru města a na Slezskoostravském hradě.

Gabriela Pokorná, mluvčí Ostravy:  "Výzva FAJRONT!!! má za cíl skrze kulturní aktivity připomenout historii hornictví, které zásadním způsobem ovlivnilo vývoj Ostravy i osudy jejich občanů. Akce pro veřejnost podpořené z dotační výzvy se budou konat v termínu od 1. července 2023 do 31. prosince 2023."
Andrea Hoffmannová, náměstkyně primátora: "Ostrava je dnes moderním, barevným městem, ve kterém se konají kulturní a sportovní akce světové úrovně. Přesto je ale hrdá na svou hornickou minulost a nechceme, aby se na ni zapomnělo."

Na podporu projektů v rámci výzvy FAJRONT!!! je vyčleněna částka 1 milion korun, přičemž maximální výše podpory na jeden projekt činí 80 tisíc korun. Subjekty, které se do výzvy zapojí, mohou žádat o účelovou dotaci, příspěvkové organizace města a městských obvodů o příspěvek a městské obvody o transfer.

Andrea Hoffmannová, náměstkyně primátora: "Město už v minulosti několikrát vyhlásilo mimořádné dotační programy v oblasti kultury, které se zaměřovaly na konkrétní téma. Z těch největších akcí mohu připomenout například 750. výročí první písemné zmínky o městě, 100 let republiky nebo 30 let od sametové revoluce a 75. výročí osvobození Ostravy."

Termín pro podání žádostí je od 27. února 2023 do 10. března 2023 do 13.00 hodin. V rámci výzvy nemohou být předloženy projekty, které byly přihlášeny do výběrového řízení na poskytnutí dotací pro rok 2023.

Nahlásit chybu


K tématu

Moravskoslezský kraj podpoří kulturu částkou téměř 67 milionů korun

21. března 2025 15:05 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Moravskoslezský kraj schválil finanční podporu kultury ve výši bezmála 67 milionů korun. Peníze poputují nejen na významné kulturní akce a festivaly, ale také na podporu profesionálních divadel, Janáčkovy filharmonie, aktivity národnostních menšin a památkovou péči.

Ostrava chce podpořit kulturu ve městě. Dotace jsou vypsány v šesti oblastech

18. července 2025 11:42 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka

Ostrava je městem kultury a vedení města se snaží tuto oblast života svých obyvatel velmi podporovat. Zastupitelstvo města proto schválilo vyhlášení dalšího výběrového řízení na dotace pro příští rok. Peníze budou poskytovány do šesti tématických okruhů.

Stará Bělá má nové kulturní centrum. Vzniklo rekonstrukcí bývalého hotelu Zlatý jelen

11. března 2025 9:47 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka

Skvělým příkladem pro ostatní města a obce může být příběh historického hotelu Zlatý jelen v Ostravě-Staré Bělé. Vedení městského obvodu se nesmířilo s chátrající budovou v centru a rozhodlo se ji odkoupit a nechat opravit. Vše se povedlo a Bělá tak má nové kulturní centrum.


Profesní diagnostika pomůže nejen při změně povolání, v Karviné se uskutečnila v knihovně

Dnes 7:42 | Karviná | Gabriela Stašová

V Regionální knihovně Karviná se uskutečnilo odpoledne s profesní diagnostikou, která může lidem pomoci například když chtějí změnit povolání nebo se rozhodují, pro jakou práci se vlastně hodí.

Ostrava zajistila zimní tábor pro 40 dětí z ukrajinského Dnipra

Dnes 11:26 | Ostrava-město | Jiří Cileček

Čtyřicet dětí z ukrajinského Dnipra tráví první polovinu března mimo realitu válkou zasažené země. Partnerské město Ostrava pro ně připravilo zimní pobytový tábor nejen v Beskydech a dalších místech. Děti čeká dvanáct dnů plných výletů, sportu i kreativních aktivit.

Lidé se zapojili do plánování vnitrobloku na Šumbarku

Včera 8:27 | Havířov | Bára Kelnerová

Radnice v Havířově chce postupně revitalizovat vnitrobloky. Do plánování jejich podoby se mohou zapojit i samotní občané. Veřejné projednání připravované revitalizace vnitrobloku mezi ulicemi Marie Pujmanové a Mládí se uskutečnilo v městské knihovně.

Děti se na přednášce dozvěděly, jak moc je sociální sítě ovlivňují

Mnoho nových informací o tom, jak fungují a jak ovlivňují člověka sociální sítě, se dozvěděli školáci, kteří se účastnili přednášky v Kulturním centru.

Projekt Náš sad pokračuje, sýkorníky už visí v parku Boženy Němcové

Dnes 7:35 | Karviná | Gabriela Stašová

Město Karviná pokračuje v projektu Náš sad. V tuto chvíli byly v parku Boženy Němcové zavěšeny ptačí budky - takzvané sýkorníky - a ptáci, kteří se v nich uhnízdí, by měli pomoci v boji proti parazitickému jmelí.

Slezské zemské muzeum zahájilo rekultivaci a budoucí zpřístupnění historické štoly v Arboretu Nový Dvůr

Včera 15:46 | Opava | Yvona Fajtová

Slezské zemské muzeum slavnostně zahájilo rekultivaci a budoucí zpřístupnění historické štoly Quido I v Arboretu Nový dvůr u Opavy. Důlní dílo, které nese jméno zakladatele arboreta Kvída Rýdla, se má stát novou součástí prohlídkové trasy i připravované stálé expozice.

Zdravotní střediska v Horní Suché čeká po letech oprava

Včera 8:35 | Horní Suchá | Bára Kelnerová

V Horní Suché se připravuje rekonstrukce budov zdravotních středisek. Obec si nechala zpracovat odborný posudek jejich technického stavu. Radnice chce práce naplánovat tak, aby nebyl omezen provoz ordinací.

Cena hejtmana pro Jana Štefelu, do Síně slávy byl uveden Luděk Mikloško

Včera 10:46 | Celý MS kraj | Tomáš Tikal

Skokan do výšky Jan Štefela se stal nejlepším sportovcem MS kraje za rok 2025. Cenu hejtmana převzal na vydařeném galavečeru v Domě kultury v Karviné. Do Síně slávy byl uveden fotbalový brankář Luděk Mikloško.

Bytové domy na Zelené v Ostravě-Mariánských Horách procházejí rekonstrukcí

5. března 2026 21:13 | Ostrava-Mariánské hory | Yvona Fajtová

V Ostravě-Mariánských Horách pokračují opravy městských bytových domů. Aktuálně se rekonstrukce týká čtyř vchodů na ulici Zelená.

Gynekoložka v Havířově vysvětlovala, co se děje s tělem ženy po čtyřicítce

Včera 9:00 | Havířov | Bára Kelnerová

Přednáška gynekoložky Timey Dobošové o změnách ženského těla po čtyřicítce přilákala do Havířova velké množství zájemkyň. Setkání je součástí cyklu osvětových přednášek o ženském zdraví, které ve městě podporuje také magistrát.

Porubské knihovny připravily k měsíci čtenářů řadu akcí. Vyberou si všechny generace

5. března 2026 17:50 | Ostrava-Poruba | Jana Lipowská

Porubské knihovny se připojily k celorepublikové akci Březen - měsíc čtenářů. A na celý měsíc si připravily řadu akcí pro všechny generace. Hned na začátku března knihovna na Opavské ulici přivítala děti ze ZŠ Komenského.

Trenér Atletiky Poruba uspěl v anketě Díky, trenére. Slavnostní vyhlášení se konalo v Praze

5. března 2026 17:47 | Ostrava-Poruba | Jana Lipowská

V klubu Atletika Poruba nesbírají ocenění jen sportovci, ale také trenéři. Ondřej Lampa, trenér kategorie žáků, dosáhl velkého úspěchu v anketě Díky, trenére. Z 603 trenérů napříč sporty po celé republice se dostal mezi 8 nejlepších.

Porubská Galerie Dukla představila novou výstavu Opop taurant. K vidění je do 10. května

5. března 2026 17:21 | Ostrava-Poruba | Jana Lipowská

Prostor porubské Galerie Dukla zaplnila nová díla dvou výrazných ostravských autorů. Výstava Opop taurant nabízí spojení maleb Václava Buchtelíka a sochařských děl Petra Szyrokeho.

Porubská Galerie Dukla představila novou výstavu Opop taurant. K vidění je do 10. května

5. března 2026 15:38 | Ostrava-Poruba | Jana Lipowská

Prostor Galerie Dukla v Ostravě-Porubě zaplnila nová díla dvou výrazných ostravských autorů. Výstava Opop taurant nabízí spojení maleb Václava Buchtelíka a sochařských děl Petra Szyrokeho.

Ostrava připravuje ptačí budky na další sezónu. Letos břibudou i budky pro netopýry

5. března 2026 10:09 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka

Projekt Ptačí budky pro Ostravu!!! je velmi úspěšný a v těchto dnech už vrcholí přípravy na další sezónu. Budky se čistí, opravují, dělají se i nové a letos je na některých místech doplní také speciální budky pro netopýry.

Ostravský spisovatel Ota Filip má rovnou dvě pamětní desky. Najdete je na rohu Nové radnice

5. března 2026 8:44 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka

Ostravský rodák, spisovatel Ota Filip má svou pamětní desku. Tedy vlastně desky dvě, z obou stran nároží pravého křídla Nové radnice, kde měli jeho rodiče až do konce války kavárnu. Část života musel umělec prožít v emigraci. Ve svých dílech čerpal ze svého života ve Slezské Ostravě.

Ostrava podpoří aktivity spojené s hornictvím
Vydáno 29. ledna 2023 9:42, Ostrava-město, Jiří Cileček
Ostrava bude v letošním roce hostit 27. Setkání hornických měst a obcí České republiky. Slavnosti věnované hornické minulosti města se budou konat od pátku 8. do neděle 10. září 2023. V návaznosti na to město vyhlašuje dotační program na podporu doprovodných akcí v oblasti kultury s názvem FAJRONT!!!.

26. Setkání hornických měst a obcí v Kutné Hoře; zdroj foto: Monika Pravdová

V rámci setkání se bude konat například hornický průvod, slavností ceremonie, mše svatá, výstava věnovaná historii hornictví a hornických spolků na Ostravsku, exkurze, komentované prohlídky a mimo jiné budou udělovány i ceny Český permon 2023. Doprovodný program se bude odehrávat zejména v centru města a na Slezskoostravském hradě.

Gabriela Pokorná, mluvčí Ostravy:  "Výzva FAJRONT!!! má za cíl skrze kulturní aktivity připomenout historii hornictví, které zásadním způsobem ovlivnilo vývoj Ostravy i osudy jejich občanů. Akce pro veřejnost podpořené z dotační výzvy se budou konat v termínu od 1. července 2023 do 31. prosince 2023."
Andrea Hoffmannová, náměstkyně primátora: "Ostrava je dnes moderním, barevným městem, ve kterém se konají kulturní a sportovní akce světové úrovně. Přesto je ale hrdá na svou hornickou minulost a nechceme, aby se na ni zapomnělo."

Na podporu projektů v rámci výzvy FAJRONT!!! je vyčleněna částka 1 milion korun, přičemž maximální výše podpory na jeden projekt činí 80 tisíc korun. Subjekty, které se do výzvy zapojí, mohou žádat o účelovou dotaci, příspěvkové organizace města a městských obvodů o příspěvek a městské obvody o transfer.

Andrea Hoffmannová, náměstkyně primátora: "Město už v minulosti několikrát vyhlásilo mimořádné dotační programy v oblasti kultury, které se zaměřovaly na konkrétní téma. Z těch největších akcí mohu připomenout například 750. výročí první písemné zmínky o městě, 100 let republiky nebo 30 let od sametové revoluce a 75. výročí osvobození Ostravy."

Termín pro podání žádostí je od 27. února 2023 do 10. března 2023 do 13.00 hodin. V rámci výzvy nemohou být předloženy projekty, které byly přihlášeny do výběrového řízení na poskytnutí dotací pro rok 2023.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/ostrava/ostrava-mesto/11000035463/ostrava-podpori-aktivity-spojene-shornictvim