Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Ostrava dá na podporu vzdělávání a talentmanagementu 34 milionů

Ostrava-město |

Podpora vzdělávání a talentmanagementu je pro Ostravu prioritní. Mezi šest desítek projektů, které se věnují této oblasti, rozdělí město 34 milionů korun. Rozhodli o tom zastupitelé na svém posledním zasedání. Podpora vzdělávání je pro město klíčová, letošní dotační program je už osmý v pořadí.

O finance žádala široká škála organizací, od škol mateřských po vysoké, nevyjímaje školská zařízení zájmového vzdělávání.

Andrea Hoffmannová, náměstkyně primátora: "O program byl letos výrazný zájem. Žadatelé přihlásili celkem 87 projektů, požadovali částku v celkové výši přesahující 49,5 milionů korun. Po příslušných hodnotících procesech jsme se rozhodli podpořit 60 kvalitních projektů, zaměřených na systematickou podporu nadání, rozvoj zejména technické, přírodovědné a funkční gramotnosti."

Nově bylo v rámci dotačního programu pro rok 2023 zavedeno tříkolové hodnocení žádostí, včetně externího hodnocení. Bodové hodnocení i slovní komentář zpracovaný externími hodnotiteli posloužilo jako doporučení pro následné hodnocení odvětvovou komisí zřízenou radou města a bylo východiskem pro orgány města, které následně rozhodly o podpoře 60 projektů.

Gabriela Pokorná, mluvčí Ostravy: "Ve spektru podpořených aktivit nalezneme zejména projekty badatelské, posilující zvídavost nadaných žáků a jejich motivaci ke studiu technických a přírodovědných oborů. Dále aktivity, jež jsou pokračováním v práci s nadanými dětmi a rozvíjející jejich talent."

Mezi podpořené projekty patří například Fajna dílna pro školy. Jejím cílem je zvýšení řemeslné zručnosti u žáků šestých až devátých tříd základních škol, podněcuje zájem o učňovské a maturitní obory technického a řemeslného charakteru. Plně podpořen byl také projekt Mateřské školy Dvořákova 4 „Se Zvídálkem v digi světě,“ který pokračuje v systematické a dlouhodobé práci s nadanými dětmi a vytváří podmínky pro jejich rozvoj. A pozornost je věnována též rozvoji čtenářské gramotnosti nejmenších, město přispěje na projekt „S knihou sníme, poznáváme, proto knihy rádi máme,“ Mateřské školy Lechowiczova 8. Ve škole bude rozšířena čtenářská zóna o knihokoutek a ke čtení s dětmi budou motivováni i rodiče. Výčet všech městem podpořených projektů pro nadané děti by byl velmi dlouhý, zájemci naleznou další informace k tématu, jednotlivým již podpořeným aktivitám na webu talentova.cz.

Nahlásit chybu


K tématu

Moravskoslezský kraj i letos podpoří technické a jazykové vzdělávání

2. září 2023 8:24 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Nový školní rok 2023/2024 začne v Moravskoslezském kraji v pondělí 4. září. Do mateřské školy půjde poprvé 11 a půl tisíce dětí, prvňáčků na základních školách bude zhruba 12 a půl tisíce, střední školy by mělo začít navštěvovat 11 a půl tisíce bývalých deváťáků. Oproti loňskému roku jsou tyto počty nepatrně vyšší: prvňáčků bylo vloni asi o 500 méně, čerstvých středoškoláků o 700 méně. Do mateřinek letos nastoupil podobný počet dětí jako vloni. K maturitám by na konci tohoto školního roku mělo nastoupit asi 8100 žáků.

Moravskoslezský kraj dá 3 miliony na stáže studentů ve firmách

23. února 2024 17:39 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Díky finanční pomoci Moravskoslezského kraje budou moci studenti středních a vysokých škol získávat praxi přímo ve firmách. Podnikům, které nabídnou svoje provozy a předají své zkušenosti těmto mladým lidem, přispěje kraj celkem 3 miliony korun.

Ostrava spustila nový projekt kreativního vzdělávání

21. listopadu 2023 12:49 | Ostrava-město | Jiří Cileček

Ostrava spustila zbrusu nový projekt s názvem „Probuď v sobě kreativce“. Jeho cílem je podpora kreativního učení dětí, metodická podpora pedagogů, rozvoj kompetencí lektorů kulturního a kreativního sektoru, koordinace kreativního učení v rámci města a poskytování návodů a inspirace pro tvůrčí aktivity v oblasti kreativity.


Krojovaní horníci si pietním aktem připomněli důlní neštěstí na Dole Gabriela

Před 100 lety zahynulo při důlním neštěstí na Dole Gabriela 15 horníků. Tuto tragickou událost si připomněli krojovaní horníci v Karviné-Dolech pietním aktem a také bohoslužbou v šikmém kostele sv. Petra z Alkantary.

Klauni z Balónkova baví děti na dětském oddělení Nemocnice ve Frýdku-Místku

Pravidelně navštěvují dětská oddělení v nemocnicích a baví tamní děti. Návštěvy klaunů patří mezi nedílnou součást péče o malé pacienty i v Nemocnici ve Frýdku-Místku. Samotní klauni svou práci berou jako poslání.

Senioři se mohou hlásit o místo v novém Domově pod Bílou horou v Kopřivnici

Dnes 15:25 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Domov pod Bílou horou v Kopřivnici ode dneška přijímá žádosti o službu v domově pro seniory a v domově se zvláštním režimem. Celkem nabízí 84 míst. Nový domov buduje Moravskoslezský kraj od konce roku 2021, aktuálně se stavba dokončuje a připravuje se spuštění provozu domova jako nové krajské příspěvkové organizace. Slavnostní otevření je naplánováno na 18. červen.

Novojičínští rodáci uctili čestného občana Karla Kryla

Klub rodáků a přátel města vyhlásil v Novém Jičíně jaro Karla Kryla. Uctil tak kulaté výročí narození i úmrtí tohoto novojičínského čestného občana.

V průběhu jara vysadí ve Frýdku-Místku na 100 stromů a 400 keřů

Frýdek-Místek bude bohatší o další stovky kusů dřevin. Právě v těchto dnech totiž probíhá pravidelná jarní výsadba stromů a keřů. Letos do ní město investuje 880 tisíc korun.

Kniha očima pamětníků „K poslední šichtě – Zdař Bůh!“ mapuje důlní neštěstí před 100 lety

V pátek 12. dubna 2024, v den stého výročí ničivé exploze v Dole Gabriela byla v Karviné slavnostně pokřtěna kniha, která očima pamětníků mapuje nejen tuto ale i další, největší důlní katastrofu na Karvinsku, při které zahynulo 235 horníků.

Protidrogový vlak se po tříleté pauze vrátil varovat a odradit

Do Nového Jičína se po tříleté pauze vrátil protidrogový vlak. Revolution train tu zastavil na jeden den, otevřen byl pro školní skupiny i veřejnost zdarma.

Aktivní senioři uspořádali ve Frýdku-Místku turnaj v badmintonu

Sportem předcházejí krizi středního věku. Takové je pořekadlo seniorů ve spolku Aktivní senioři Frýdek-Místek. Aktuálně mají za sebou třetí ročník turnaje v badmintonu, který měl tradičně velký úspěch. Desítky seniorů mezi sebou s velkým nasazením soupeřili o medaile a nejlepší umístění.

Za srážení lidí čeká bezdomovce vězení. 69letá seniorka spadla dokonce na koleje

Otřesný případ agresivity řeší v těchto dnech ostravští policisté. Opilý bezdomovec se zcela bezdůvodně vrhal na kolemjdoucí na Svinovských mostech a srážel je na zem. Téměř 70letá žena dokonce skončila v kolejišti.

ŘSD do léta opraví dálniční mosty na hranicích Moravskoslezského a Olomouckého kraje

Dnes 7:19 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Ředitelství silnic a dálnic bude pokračovat v opravě mostů na dálnici D1. Po zimě se práce obnoví na hranicích Olomouckého a Moravskoslezského kraje. Práce vyjdou na 118 milionů korun a hotovo by mělo být v červenci.

Recepční

Kunčice pod Ondřejníkem Nástup: od 20. února 2024 od 25 000 Kč

Diamantová svatba. Manželé Koneční z Ostravy-Jihu si po 60 letech opět řekli své ano

Nejdříve zlatou, teď diamantovou. Manželé Koneční z Ostravy-Jihu si opět řekli své ano. Tentokrát po 60 letech od svatby.

Baník Karvinou neporazil, i když dvakrát vedl

Dnes 9:56 | Ostrava-město | Tomáš Tikal

Je dost možné, že 12 a půl tisíce fanoušků Baníku Ostrava vidělo na vlastní oči gól roku. Brazilec Everton jej vstřelil z vlastní poloviny hřiště. Ani tento skvostný počin ale na vítězství Ostravanů proti Karviné nestačil. Derby skončilo remízou 2:2.

V areálu Vítkovice Steel hořela střecha výrobní haly, byl vyhlášen druhý stupeň požárního poplachu

Včera 20:47 | Ostrava-Vítkovice | Lukáš Zavadil

12 jednotek hasičů zasahovalo v neděli odpoledne u požáru střechy výrobní haly společnosti Vítkovice Steel. Vyhlášen byl druhý stupeň požárního poplachu

Razantní prořezy, úmyslné řezy pilou. Porubané svými zásahy ničí stromy a keře

12. dubna 2024 17:28 | Ostrava-Poruba | Yvona Fajtová | Expres Ostrava-Poruba

Porubská radnice eviduje několik vážně poškozených stromů a keřů. Naposledy se stal terčem letitý jalovec, který někdo ořezal tak razantním způsobem, že z něj zbylo pouze torzo.

Náměstí SNP se promění v místo k setkávání. Návrh mohli Ostravané konzultovat s architekty

Městský ateliér prostorového plánování a architektury představil své plány na budoucí podobu náměstí SNP v Ostravě. Obě strany náměstí se mají například propojit zvýšením vozovky. Návrh si přišli poslechnout i zaujatí občané na veřejné setkání.

Studenti postavili v centru Ostravy první májku. Z akce chtějí udělat tradici

Na Masarykově náměstí v centru Ostravy stojí historicky první májka. Postavili ji tam studenti z vysokých a středních škol, kteří tím zahájili přípravy na majálesové oslavy.

Ostrava dá na podporu vzdělávání a talentmanagementu 34 milionů
Vydáno 6. března 2023 15:44, Ostrava-město, Jiří Cileček
Podpora vzdělávání a talentmanagementu je pro Ostravu prioritní. Mezi šest desítek projektů, které se věnují této oblasti, rozdělí město 34 milionů korun. Rozhodli o tom zastupitelé na svém posledním zasedání. Podpora vzdělávání je pro město klíčová, letošní dotační program je už osmý v pořadí.

Knihoul v MŠ Lechowiczova; zdroj foto: Eva Lůžek

O finance žádala široká škála organizací, od škol mateřských po vysoké, nevyjímaje školská zařízení zájmového vzdělávání.

Andrea Hoffmannová, náměstkyně primátora: "O program byl letos výrazný zájem. Žadatelé přihlásili celkem 87 projektů, požadovali částku v celkové výši přesahující 49,5 milionů korun. Po příslušných hodnotících procesech jsme se rozhodli podpořit 60 kvalitních projektů, zaměřených na systematickou podporu nadání, rozvoj zejména technické, přírodovědné a funkční gramotnosti."

Nově bylo v rámci dotačního programu pro rok 2023 zavedeno tříkolové hodnocení žádostí, včetně externího hodnocení. Bodové hodnocení i slovní komentář zpracovaný externími hodnotiteli posloužilo jako doporučení pro následné hodnocení odvětvovou komisí zřízenou radou města a bylo východiskem pro orgány města, které následně rozhodly o podpoře 60 projektů.

Gabriela Pokorná, mluvčí Ostravy: "Ve spektru podpořených aktivit nalezneme zejména projekty badatelské, posilující zvídavost nadaných žáků a jejich motivaci ke studiu technických a přírodovědných oborů. Dále aktivity, jež jsou pokračováním v práci s nadanými dětmi a rozvíjející jejich talent."

Mezi podpořené projekty patří například Fajna dílna pro školy. Jejím cílem je zvýšení řemeslné zručnosti u žáků šestých až devátých tříd základních škol, podněcuje zájem o učňovské a maturitní obory technického a řemeslného charakteru. Plně podpořen byl také projekt Mateřské školy Dvořákova 4 „Se Zvídálkem v digi světě,“ který pokračuje v systematické a dlouhodobé práci s nadanými dětmi a vytváří podmínky pro jejich rozvoj. A pozornost je věnována též rozvoji čtenářské gramotnosti nejmenších, město přispěje na projekt „S knihou sníme, poznáváme, proto knihy rádi máme,“ Mateřské školy Lechowiczova 8. Ve škole bude rozšířena čtenářská zóna o knihokoutek a ke čtení s dětmi budou motivováni i rodiče. Výčet všech městem podpořených projektů pro nadané děti by byl velmi dlouhý, zájemci naleznou další informace k tématu, jednotlivým již podpořeným aktivitám na webu talentova.cz.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/ostrava/ostrava-mesto/11000036054/ostrava-da-na-podporu-vzdelavani-a-talentmanagementu-34-milionu