Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Ostravští strážníci testují jako první v republice osobní kamery s online přenosem

Ostrava-město |

Městská policie Ostrava jde s dobou. V rámci modernizace se jako první v České republice rozhodla testovat osobní kamery, které dokáží přenášet obraz ze zásahu online. Přímo v reálném čase tak může řídící stanoviště sledovat průběh daného zákroku. Do ostré akce půjdou kamery o víkendu na fotbalovém utkání Baníku proti Spartě.

Bezpečí občanů a modernizace, to jsou aktuální hlavní priority ostravské městské policie. S tím mají pomoci také nové kamery, které umožní strážníkům přenášet průběh zásahu online.

Jindřich Machů, mluvčí MP Ostrava: "Strážníci skupiny pořádkové služby nově testují osobní kamery značky AXIS, které kromě standardního nahrávání umožňují i online přenos. Součástí dokumentace služebních zákroků a služebních úkonů ostravských strážníků jsou standardně záznamy z osobních záznamových zařízení, které mají strážníci upevněny na svých uniformách. Zákon o obecní policii totiž umožňuje strážníkům obrazem a zvukem zaznamenat průběh služebního zákroku či úkonu."

Mnohdy jsou pak tyto záznamy i součástí důležitých důkazních prostředků.

Jindřich Machů, mluvčí MP Ostrava: "Online přenos bude využíván zejména při mimořádných událostech, nehodách, bezpečnostních opatřeních v souvislosti s konáním velkých sportovních a kulturních akcí, při zajišťování shromáždění, pochodů či v terénu při pátracích akcích po pohřešovaných osobách."

Online výstupy z těchto kamer jsou pak v těchto případech „okem navíc“. Dokreslením situace v místě samotném tak mohou být přínosem při rozhodování velitele opatření, ale i ostatních složek IZS v rámci operačního řízení.

Jindřich Machů, mluvčí MP Ostrava: "Stream online kamerového záznamu může být rovněž přenášen na vybraná dohledová pracoviště Městské policie Ostrava, na kterých může operační technik obsluhující kamery reagovat na konkrétní bezpečnostní situaci tak, jako je tomu v případě ostatních kamer městského kamerového systému."

První ostrá prověrka těchto kamer s online přenosem pak proběhne na bezpečnostním opatření 11. března 2023, kdy Baník Ostrava hostí fotbalový klub AC Sparta Praha. Tato utkání jsou zpravidla spojena s rizikem narušení veřejného pořádku fanoušky obou klubů.

Nahlásit chybu


K tématu

Z opakované lži usvědčil zloděje v Ostravě kamerový záznam

4. května 2023 21:12 | Ostrava-město | Jiří Cileček

Celkem třikrát změnil strážníkům verzi své výpovědi o způsobu nabytí pěti kusů dřevěných palet 26letý zloděj, které minulé úterý v časných ranních hodinách v Ostravě-Zábřehu odcizil u jedné z prodejen a poté odvezl na odcizeném nákupním vozíku. Z opakované lži ho totiž pomohl usvědčit záznam z kamer.

Přepadli, zbili a okradli muže na ulici v Ostravě. K dopadení lupičů pomohly kamery

16. února 2024 16:16 | Ostrava-město | Jiří Cileček

Pohotový a všímavý strážník obsluhující kamerový systém a bleskový zásah jeho kolegů v terénu. To pomohlo krátce po půlnoci zadržet dvojici lupičů v Ostravě, kteří přímo na ulici přepadli, zbili a okradli jiného muže. Opět se tak potvrdilo, že kamery v ulicích jsou velmi dobrým pomocníkem v boji s kriminalitou.

Ničitelé zastávky, hledaná dívka i původci černé skládky. Kamery v Ostravě pomáhají

23. ledna 2024 9:47 | Ostrava-město | Jiří Cileček

Městský kamerový systém pomáhá nejen v boji s kriminalitou, ale i při zvyšování pocitu bezpečí v Ostravě. V první polovině ledna si díky kamerám strážníci připsali nalezení hledané dívky. Vypátrání původců černé skládky. I zajištění výtržníků, kteří se pokoušeli o bojové údery a kopy na zastávce MHD, kterou poničili.


Policisté se v pátek zaměřili silniční piráty. V MS kraji se měřilo na desítkách silnic

Dnes 10:46 | Celý MS kraj | Tomáš Kořistka

Policisté v pátek provedli v celé naší zemi monstrózní dopravní akci, zaměřenou na silniční piráty, kteří jezdí rychle. V Moravskoslezském kraji měřili například v Petřvaldu na Karvinsku, kde řidiči často překračují povolenou padesátku.

Sdílená kola už jezdí, první půlhodina je zdarma

Nový Jičín nabízí lidem nový způsob dopravy. Začal tu fungovat bikesharing, neboli sdílená kola. Současně tento projekt zavádí i Kopřivnice a lidé tak mohou mezi těmito dvěma městy na vypůjčených kolech přejíždět.

OKD může dál těžit uhlí, schválilo to ministerstvo životního prostředí

Dnes 12:38 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Těžební společnost OKD získala od Ministerstva životního prostředí souhlasné závazné stanovisko v procesu posuzování vlivu hornické činnosti na životní prostředí. Takzvaná EIA platí pro období roku 2024 až do ukončení činnosti. Posuzovaná hornická činnost zahrnuje dobývání uhlí i technickou likvidaci Dolu ČSM, která bude následovat po ukončení těžby.

Bobr se stal hlavním hrdinou oslavy Dne Země

Na náměstí Republiky se v pátek konal Den Země, který se váže k ochraně životního prostředí. Žáci škol si užili bohatý program.

Krnovská nemocnice má jako první v Česku unikátní transportní systém vzorků

Včera 18:41 | Celý MS kraj | Karel Soukop

Jamajský sprinter Usain Bolt uběhne 250 metrů za cca 23 sekund. Stejnou rychlostí nyní běhají po areálu krnovské nemocnice laboratorní vzorky v novém přepravním systému. Rychlostí 8 až 10 metrů za sekundu jsou transportovány z vyšetřoven do laboratoří nemocnice.

Domovníci preventisté se mariánskohorské radnici osvědčili. Problémy řeší rychle a zodpovědně

Obvod Ostrava-Mariánské Hory a Hulváky postupně zlepšuje technický stav bytových domů, jejich okolí a také bezpečnost. Za vším stojí domovníci preventisté, kteří se momentálně starají o 15 lokalit v obvodu.

Zelené parkoviště na Slezské ve Frýdku-Místku má být hotové ještě letos

Výstavba nového parkoviště na sídlišti Slezská ve Frýdku-Místku je před spuštěním. Místo zde najde na čtyři desítky aut. Stavba by měla začít do konce května a hotovo má být ještě letos. Parkoviště bude zasazeno do zeleně, aby se nenarušoval ráz okolí betonovou plochou.

Památník životické tragédie čeká rekonstrukce, lidé to vítají

Muzeum Těšínska se chystá zahájit práce na rekonstrukci životického památníku v Havířově. Práce by měly být dokončeny do srpna, aby se zde mohl uskutečnit pietní akt k uctění památky zavražděných mužů gestapem.

Marica ožívá. Strašák Poruby se po letech mění na bytový dům

Marica. Ruina, která několik let strašila obyvatele porubského 5. obvodu, se konečně mění k lepšímu. Poté, co získala nového majitele, vzniká tady moderní bytový dům.

Studenti slezskoostravského gymnázia se chystají do Tanzánie, jejich projekt podporuje místní školu

Studenti hladnovského gymnázia možná vycestují ze Slezské Ostravy až do Tanzánie, a to díky projektu Hakuna Matata. Projekt sami vypracovali od píky s cílem zlepšit výuku na partnerské škole, podpořit výstavbu internátu, a zároveň si rozšířit vlastní obzory. Africkou expedici plánují už na leden.

Ministerstvo schválilo záměr stavby Severního spoje. Ostrava o propojení Poruby a centra usiluje dlouho

Dobrá zpráva pro Ostravu přišla z ministerstva dopravy. Záměr výstavby tzv. Severního spoje, který propojí Porubu a centrum města je schválen. Investorem stavby je Moravskoslezský kraj.

Ostrava opět boxuje extraligu olympijského boxu, zápasy lákají na ty nejlepší

Extraliga boxu České boxerské asociace je oficiální nejvyšší soutěž olympijského boxu. Po letech se opět boxuje i v Ostravě a domácí zápasy jsou plné napětí a emocí. Hned první velký souboj přinesl výhru domácích proti Jihlavě.

Cyklistická doprava se stává v Ostravě fenoménem. Důležité ale je dbát na bezpečnost

Cyklistická doprava se v Ostravě stává fenoménem. Mnozí obyvatelé města i okolí využívají kolo denně a díky husté síti cyklostezek je to stále bezpečnější způsob dopravy. Na oblibě získává také sdílení jízdních kol. Strážníci proto často pořádají nejrůznější preventivní akce a vzdělávají cyklisty.

Kamerami jsou už vybaveny všechny vozy MHD v Ostravě. Velmi to zvyšuje bezpečnost

Jedním z důležitých faktorů při snaze o přilákání pasažérů do městské hromadné dopravy je její bezpečnost. Ostravský dopravní podnik na to velmi dbá a proto byla všechna vozidla vybavena kamerovým systémem. Nejen že to působí preventivně na zloděje a výtržníky, ale pomáhá to také policistům při odhalování pachatelů trestných činů.

SPŠ elektrotechniky a informatiky představila nové učebny

17. dubna 2024 21:40 | Ostrava-město | Tomáš Tikal | Studuj u nás

SPŠ elektrotechniky a informatiky v Ostravě patří k páteřním školám, které se zapojily do projektu Inovační centrum pro transformaci vzdělávání. Díky tomu získala moderní učebnu a také založila vlastní školní firmu.

Ve Slezské Ostravě se po zimě opravují výtluky, silnice se ale v obvodu opravují celoročně

Slezská Ostrava začala stejně jako ostatní městské obvody po zimě s opravou výtluků. Ve Slezské ale probíhá oprava silnic celoročně. Zajišťují ji slezskoostravské technické služby.

Ostravští strážníci testují jako první v republice osobní kamery s online přenosem
Vydáno 7. března 2023 13:14, Ostrava-město, Jiří Cileček
Městská policie Ostrava jde s dobou. V rámci modernizace se jako první v České republice rozhodla testovat osobní kamery, které dokáží přenášet obraz ze zásahu online. Přímo v reálném čase tak může řídící stanoviště sledovat průběh daného zákroku. Do ostré akce půjdou kamery o víkendu na fotbalovém utkání Baníku proti Spartě.

zdroj foto: Městská policie Ostrava

Bezpečí občanů a modernizace, to jsou aktuální hlavní priority ostravské městské policie. S tím mají pomoci také nové kamery, které umožní strážníkům přenášet průběh zásahu online.

Jindřich Machů, mluvčí MP Ostrava: "Strážníci skupiny pořádkové služby nově testují osobní kamery značky AXIS, které kromě standardního nahrávání umožňují i online přenos. Součástí dokumentace služebních zákroků a služebních úkonů ostravských strážníků jsou standardně záznamy z osobních záznamových zařízení, které mají strážníci upevněny na svých uniformách. Zákon o obecní policii totiž umožňuje strážníkům obrazem a zvukem zaznamenat průběh služebního zákroku či úkonu."

Mnohdy jsou pak tyto záznamy i součástí důležitých důkazních prostředků.

Jindřich Machů, mluvčí MP Ostrava: "Online přenos bude využíván zejména při mimořádných událostech, nehodách, bezpečnostních opatřeních v souvislosti s konáním velkých sportovních a kulturních akcí, při zajišťování shromáždění, pochodů či v terénu při pátracích akcích po pohřešovaných osobách."

Online výstupy z těchto kamer jsou pak v těchto případech „okem navíc“. Dokreslením situace v místě samotném tak mohou být přínosem při rozhodování velitele opatření, ale i ostatních složek IZS v rámci operačního řízení.

Jindřich Machů, mluvčí MP Ostrava: "Stream online kamerového záznamu může být rovněž přenášen na vybraná dohledová pracoviště Městské policie Ostrava, na kterých může operační technik obsluhující kamery reagovat na konkrétní bezpečnostní situaci tak, jako je tomu v případě ostatních kamer městského kamerového systému."

První ostrá prověrka těchto kamer s online přenosem pak proběhne na bezpečnostním opatření 11. března 2023, kdy Baník Ostrava hostí fotbalový klub AC Sparta Praha. Tato utkání jsou zpravidla spojena s rizikem narušení veřejného pořádku fanoušky obou klubů.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/ostrava/ostrava-mesto/11000036078/ostravsti-straznici-testuji-jako-prvni-v%C2%A0republice-osobni-kamery-s%C2%A0online-prenosem