Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Ostravští strážníci testují jako první v republice osobní kamery s online přenosem

Ostrava-město |

Městská policie Ostrava jde s dobou. V rámci modernizace se jako první v České republice rozhodla testovat osobní kamery, které dokáží přenášet obraz ze zásahu online. Přímo v reálném čase tak může řídící stanoviště sledovat průběh daného zákroku. Do ostré akce půjdou kamery o víkendu na fotbalovém utkání Baníku proti Spartě.

Bezpečí občanů a modernizace, to jsou aktuální hlavní priority ostravské městské policie. S tím mají pomoci také nové kamery, které umožní strážníkům přenášet průběh zásahu online.

Jindřich Machů, mluvčí MP Ostrava: "Strážníci skupiny pořádkové služby nově testují osobní kamery značky AXIS, které kromě standardního nahrávání umožňují i online přenos. Součástí dokumentace služebních zákroků a služebních úkonů ostravských strážníků jsou standardně záznamy z osobních záznamových zařízení, které mají strážníci upevněny na svých uniformách. Zákon o obecní policii totiž umožňuje strážníkům obrazem a zvukem zaznamenat průběh služebního zákroku či úkonu."

Mnohdy jsou pak tyto záznamy i součástí důležitých důkazních prostředků.

Jindřich Machů, mluvčí MP Ostrava: "Online přenos bude využíván zejména při mimořádných událostech, nehodách, bezpečnostních opatřeních v souvislosti s konáním velkých sportovních a kulturních akcí, při zajišťování shromáždění, pochodů či v terénu při pátracích akcích po pohřešovaných osobách."

Online výstupy z těchto kamer jsou pak v těchto případech „okem navíc“. Dokreslením situace v místě samotném tak mohou být přínosem při rozhodování velitele opatření, ale i ostatních složek IZS v rámci operačního řízení.

Jindřich Machů, mluvčí MP Ostrava: "Stream online kamerového záznamu může být rovněž přenášen na vybraná dohledová pracoviště Městské policie Ostrava, na kterých může operační technik obsluhující kamery reagovat na konkrétní bezpečnostní situaci tak, jako je tomu v případě ostatních kamer městského kamerového systému."

První ostrá prověrka těchto kamer s online přenosem pak proběhne na bezpečnostním opatření 11. března 2023, kdy Baník Ostrava hostí fotbalový klub AC Sparta Praha. Tato utkání jsou zpravidla spojena s rizikem narušení veřejného pořádku fanoušky obou klubů.

Nahlásit chybu


K tématu

Přepadli, zbili a okradli muže na ulici v Ostravě. K dopadení lupičů pomohly kamery

16. února 2024 16:16 | Ostrava-město | Jiří Cileček

Pohotový a všímavý strážník obsluhující kamerový systém a bleskový zásah jeho kolegů v terénu. To pomohlo krátce po půlnoci zadržet dvojici lupičů v Ostravě, kteří přímo na ulici přepadli, zbili a okradli jiného muže. Opět se tak potvrdilo, že kamery v ulicích jsou velmi dobrým pomocníkem v boji s kriminalitou.

Dva muži kradli v Ostravě kabely, strážníci je dopadli dvakrát za sebou

20. února 2024 15:45 | Ostrava-město | Jiří Cileček

Dva muži se v noci vydali krást kabely na pozemek průmyslového areálu v Ostravě-Vítkovicích. Všiml si jich strážník obsluhující kamerový systém a poslal na místo hlídku, která muže zadržela a předala státní policii. Dvojice si z toho evidentně vůbec nedělala těžkou hlavu a další noc se vypravila znovu krást do dalšího areálu v okolí. Opět je ale díky kamerám zadrželi přímo při činu.

Ničitelé zastávky, hledaná dívka i původci černé skládky. Kamery v Ostravě pomáhají

23. ledna 2024 9:47 | Ostrava-město | Jiří Cileček

Městský kamerový systém pomáhá nejen v boji s kriminalitou, ale i při zvyšování pocitu bezpečí v Ostravě. V první polovině ledna si díky kamerám strážníci připsali nalezení hledané dívky. Vypátrání původců černé skládky. I zajištění výtržníků, kteří se pokoušeli o bojové údery a kopy na zastávce MHD, kterou poničili.


Vážná dopravní nehoda v Ostravě, dvě mladé dívky vstoupily pod projíždějící auto

Dnes 9:13 | Ostrava-Jih | Lukáš Zavadil

Složky IZS zasahovaly v pátek odpoledne v Ostravě-Zábřehu na křižovatce ulic Výškovická a ulice U Studia u vážné dopravní nehody. Ve tři čtvrtě na pět převzali operátoři tísňové volání o střetu osobního vozidla se dvěma chodci. Na místo okamžitě vyjel lékařský tým ze základny v Zábřehu, dvě posádky rychlé zdravotnické pomoci a také policisté a hasiči. Záchranáři byli u zraněných během pěti minut.

Na zámku Hošťálkovy byly objeveny nové, dosud neznámé malby a fresky

Včera 14:45 | Celý MS kraj | Karel Soukop

Na zámku Hošťálkovy mezi Krnovem a Bruntálem objevili provozovatelé nové malby, o kterých nevěděli ani restaurátoři. Zámek měl v historii velké štěstí v tom, že nebyl zásadně devastován, pouze výmalby byly kompletně zatřeny. Před válkou patřil rodu Skrbenských a následně rodu Arco.

Novojičínská ZUŠka proměnila městský park ve velké pódium

Novojičínské Smetanovy sady obsadili hudebníci, tanečníci, zpěváci a výtvarníci ze základní umělecké školy. Touto přírodní uměleckou scénou se připojili k celorepublikovému festivalu ZUŠ Open.

Ostrava přispěje na opravy památek a městských staveb. Dotační program funguje už 15 let

Ostrava podporuje rekonstrukce a opravy památek a významných městských staveb už mnoho let. V posledních 15 letech pak fungují dva programy, které dělí podporované objekty na klasické nebo industriální a na sakrální stavby.

Festival činoherního divadla hraje týden po celé Ostravě

Tradičně na několika místech se bude letos opět odvíjet program činoherního festivalu Dream Factory Ostrava. Úvodní představení patřilo pražskému Činohernímu klubu. Vedle Vojty Kotka či Ondřeje Rychlého v něm hraje Marta Dancingerová, která je tváří letošního ročníku.

Mladí hasiči z Horní Suché měli na závodech premiéru, obsadili krásné páté místo

Mladí dobrovolní hasiči rádi trénují požární útok i štafetu uzlů. Ještě více ale mají rádi závody a poměřování sil s ostatními družstvy. A to mohli při konání osmého kola mládežnické ligy, kde mělo svou premiéru i družstvo z Horní Suché.

Příští rok začne II. etapa stavby jižního obchvatu Opavy. ŘSD vyhlásilo tendr na zhotovitele

Severní obchvat Opavy, který je v provozu od loňského léta, výrazně ulevil centru města. Využívají ho všichni řidiči, kteří míří z Ostravy do Krnova a Bruntálu nebo opačným směrem. Z centra Opavy by už brzy mohli zmizet i kamiony, které míří do Olomouce a Hradce nad Moravicí.

V Ostravě soutěžili dopravní policisté. Regulovčík roku musí zvládnout křižovatku i skvěle řídit

Ostrava opět po roce hostila dopravní policisty ze všech koutů MS kraje. Uskutečnil se totiž další ročník soutěže Regulovčík roku, který obnáší nejen perfektní řízení křižovatky, ale i další dovednosti, které musejí dopraváci ve službě zvládnout.

Fakultní nemocnici Ostrava pomáhá 125 dobrovolníků. Pacienti díky nim přicházejí na jiné myšlenky

23. května 2024 20:50 | Ostrava-Poruba | Yvona Fajtová | Expres Ostrava-Poruba

V ostravské Fakultní nemocnici nemocnici v současné době působí 125 dobrovolníků. Zajišťují servis nejen v kavárnách na onkologické a hematoonkologické klinice, ale pomáhají i odbornému personálu vyplnit čas pacientů.

Opava ušetří miliony na energiích díky fotovoltaickým elektrárnám na střechách škol a MDPO

23. května 2024 19:57 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

Město Opava připravuje řadu energetických projektů. V současné době už má vypsáno výběrové řízení na 8 fotovoltaických elektráren, které se objeví mimo jiné na střechách školských zařízení.

Den Moravské Ostravy a Přívozu zve na bohatý program

Centrum Ostravy se chystá na druhý ročník akce Den Moravské Ostravy a Přívozu. Akce letos slibuje ještě více zábavy a také propojení s průběhem oslav 100 let Velké Ostravy.

Rodiny s dětmi se bavili na Bezva Festu, Přispět mohli i do sbírky Srdce pro Porubu

23. května 2024 21:13 | Ostrava-Poruba | Yvona Fajtová | Expres Ostrava-Poruba

Letní koupaliště v Ostravě-Porubě patřilo rodinnému festivalu Bezva Fest. Nabídl nejen spoustu atrakcí a soutěží, ale také zábavné zóny, youtubery a hvězdné interprety.

Na školním hřišti ZŠ Gen. Janka se díky novému provoznímu řádu vystřídají všechny děti

Mariánskohorská radnice upravila provozní řád sportovního hřiště u Základní školy Gen. Janka. A to tak, aby se na něm vystřídaly všechny děti. Stávalo se totiž, že menší děti se na něj vůbec nedostaly.

Porubané přispěli Aničce na multifunkční vozík. Poprvé se tak dostane k moři

23. května 2024 20:15 | Ostrava-Poruba | Yvona Fajtová | Expres Ostrava-Poruba

Další rodině s postiženým dítětem se díky Porubanům usnadnil život. V charitativní sbírce Srdce pro Porubu poslali Aničce desetitisíce korun na tolik potřebný multifunkční zdravotní vozík.

Na Kamenci roste nové dětské hřiště, na výsledné podobě se podílela místní komunita

Na sídlišti Kamenec ve Slezské Ostravě vznikne nové dětské hřiště. Bude speciálně upravené pro různé typy her a na jeho výsledné podobě se podílela i místní komunita. Od místních taky vzešel samotný nápad na jeho výstavbu.

Slezskoostravská ZŠ uspořádala Den otevřených dveří s roboty, návštěvníci si vyzkoušeli i virtuální realitu

Základní škola Bohumínská uspořádala pro veřejnost Den otevřených dveří s roboty. Žáci představili návštěvníkům své vlastní robotické výtvory a lektoři klubů Robotiky předvedli, jakým způsobem škola využívá moderní technologie.

Ostravští strážníci testují jako první v republice osobní kamery s online přenosem
Vydáno 7. března 2023 13:14, Ostrava-město, Jiří Cileček
Městská policie Ostrava jde s dobou. V rámci modernizace se jako první v České republice rozhodla testovat osobní kamery, které dokáží přenášet obraz ze zásahu online. Přímo v reálném čase tak může řídící stanoviště sledovat průběh daného zákroku. Do ostré akce půjdou kamery o víkendu na fotbalovém utkání Baníku proti Spartě.

zdroj foto: Městská policie Ostrava

Bezpečí občanů a modernizace, to jsou aktuální hlavní priority ostravské městské policie. S tím mají pomoci také nové kamery, které umožní strážníkům přenášet průběh zásahu online.

Jindřich Machů, mluvčí MP Ostrava: "Strážníci skupiny pořádkové služby nově testují osobní kamery značky AXIS, které kromě standardního nahrávání umožňují i online přenos. Součástí dokumentace služebních zákroků a služebních úkonů ostravských strážníků jsou standardně záznamy z osobních záznamových zařízení, které mají strážníci upevněny na svých uniformách. Zákon o obecní policii totiž umožňuje strážníkům obrazem a zvukem zaznamenat průběh služebního zákroku či úkonu."

Mnohdy jsou pak tyto záznamy i součástí důležitých důkazních prostředků.

Jindřich Machů, mluvčí MP Ostrava: "Online přenos bude využíván zejména při mimořádných událostech, nehodách, bezpečnostních opatřeních v souvislosti s konáním velkých sportovních a kulturních akcí, při zajišťování shromáždění, pochodů či v terénu při pátracích akcích po pohřešovaných osobách."

Online výstupy z těchto kamer jsou pak v těchto případech „okem navíc“. Dokreslením situace v místě samotném tak mohou být přínosem při rozhodování velitele opatření, ale i ostatních složek IZS v rámci operačního řízení.

Jindřich Machů, mluvčí MP Ostrava: "Stream online kamerového záznamu může být rovněž přenášen na vybraná dohledová pracoviště Městské policie Ostrava, na kterých může operační technik obsluhující kamery reagovat na konkrétní bezpečnostní situaci tak, jako je tomu v případě ostatních kamer městského kamerového systému."

První ostrá prověrka těchto kamer s online přenosem pak proběhne na bezpečnostním opatření 11. března 2023, kdy Baník Ostrava hostí fotbalový klub AC Sparta Praha. Tato utkání jsou zpravidla spojena s rizikem narušení veřejného pořádku fanoušky obou klubů.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/ostrava/ostrava-mesto/11000036078/ostravsti-straznici-testuji-jako-prvni-v%C2%A0republice-osobni-kamery-s%C2%A0online-prenosem