Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Ostrava znovu usiluje o záchranu mrakodrapu v Ostrčilově ulici

Ostrava-město |

Ostrava opětovně usiluje o záchranu ikonické budovy v centru Ostravy na ulici Ostrčilova a pozemek znovu nabízí k prodeji. Poté, co předchozí zájemce o koupi nemovitostí nesignoval příslušné smlouvy, bylo zadávací řízení na veřejnou zakázku zrušeno a o novém záměru města prodat pozemek, jehož součástí je budova tzv. Ostravského mrakodrapu a dále část pozemku, určena pro vybudování parkovacího domu, rozhodli zastupitelé na svém říjnovém zasedání.

Jan Dohnal (ODS), primátor Ostravy: "Rekonstrukce dominanty města rozšíří nabídku bytů v centru města a současně vytvoří parkovací kapacity. Umístění parkovacího domu koresponduje s plochou dnešního parkoviště. Nezanedbatelným benefitem je architektonické ztvárnění možné podoby věžového domu z pera studia AI-DESIGN, pod vedením architektů Evy Jiřičné a Petra Vágnera."

Záměr prodeje budovy je zveřejněn na úřední desce města, termín podání nabídek je stanoven do 12 hodin dne 31. ledna 2024.

Jiří Vávra (ANO), náměstek primátora Ostravy: "Nový záměr přináší upřesnění vymezení základních a specifických požadavků na výstavbu a koncept dopravního řešení oblasti, případné změny budou řešeny v rámci smluvního ujednání. Předmětem již není zpětný odkup bytových jednotek a parkovacích stání. Znovu se pokoušíme zachránit třetí nejvyšší stavbu města Ostravy, vyšší je jen Nová radnice a Bolt Tower."

Návrh řešení věžového domu byl zpracován v letech 2020-2021. Zachovává stávající dům a navrhuje jeho rekonstrukci a přístavbu s primární funkcí bydlení v rozsahu až 76 nových bytů od 1kk po nadstandardní byty mezonetového typu. Řešení počítá se zachováním stávající železobetonové konstrukce. Rekonstrukce je navrhována ve vysokém architektonickém standardu a objekt obsahuje služby a prostory specifického charakteru, jedná se např. o požadavek na zelenou fasádu objektu včetně centrálního zavlažování, recepci v objektu či zelenou střechu na parkovacím domě.

Eva Jiřičná, studio AI DESIGN: "Jsem nadšená, že město Ostrava studuje možnosti zachování staveb a období 60. až 70. let, a místo zbourání se snaží dát všem těmto objektům nový život. Je to nejen snaha o zachování historického období, ale i snaha o úspory investic spojených s demolicí a se snižováním produkce CO2. Většina těchto staveb má naději na nový život za současných požadavků a nárocích na bydlení."

S ohledem na technické problémy je objekt již od roku 2013 prázdný. Opakovaně se vedly debaty o jeho demolici či rekonstrukci.

Gabriela Pokorná, mluvčí Ostravy: "Mezi zásadní technické problémy patří nefunkční opláštění objektu, nevyhovující bezpečnostní parametry, především protipožární, únikové trasy apod. Navzdory popsanému se město rozhodlo tento objekt v centru Ostravy zachránit a zadalo zpracování investičního záměru, který by ověřil realizovatelnost projektu při zachování výšky objektu a zároveň navrhl architektonické ztvárnění budovy."

Objekt má 22. pater a měří 68 metrů, nachází se pár minut chůze od budovy Nové radnice. Ostravský mrakodrap byl postaven v letech 1965-1968 jako součást sídliště Jindřiška. Výšková budova podle návrhu architekta Jana Slezáka byla původně zamýšlena jako obytný dům. K tomuto účelu byla využívána jen pár let a následně došlo k rekonstrukci na kancelářský objekt.

Město nabízí i další investiční příležitost

Gabriela Pokorná, mluvčí Ostravy: "Nabízeny jsou též pozemky v areálu Technologického parku – T6 Technologická (Ostrava- Pustkovec), kde by vystavěný objekt měl sloužit k rozšíření technologického parku v Ostravě. Objekt (či objekty) mají kombinovat nabídku prostor pro celé spektrum klientů T- parku provádějících výzkumnou a inovační činnost. Celková užitná plocha je 24 240 m². Část celkové užitné plochy bude využita pro parkovací stání, doporučeného formou podzemního parkování. V objektu by měly být zastoupeny části pro administrativu, dílny a laboratoře, společné prostory, zázemí."

Nabídku lze zaslat do 12 hodin dne 29. prosince 2023.

Nahlásit chybu


K tématu

Ostrava vylepšila podmínky pro investory a znovu nabízí výškovou budovu na Ostrčilově ulici

1. listopadu 2023 9:47 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka

Návrh architektky Evy Jiřičné na rekonstrukci výškového domu na Ostrčilově ulici Ostravě jsme vám už představovali. Město jej nechalo vypracovat jako budoucí možnou podobu a nabídlo pozemek i s budovou investorům. Nyní Ostrava podmínky ještě vylepšila.

Ostrava jedná se zájemcem o rekonstrukci mrakodrapu. Podmínkou je dodržet návrh E. Jiřičné

6. května 2024 9:47 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka | Ostravské minuty

Ostravský mrakodrap na Ostrčilově ulici v centu města by měl být opraven podle návrhu renomované architektky Evy Jiřičné. Je to hlavní podmínka pro zájemce o jeho koupi. V těchto dnech už začínají jednání s se společností, která podala nejvyšší nabídku.

Nová čtvrť v Ostravě-Zábřehu nabídne téměř 240 bytů

11. srpna 2023 15:15 | Ostrava-město | Jiří Cileček

Soukromý investor chce v Ostravě-Zábřehu vybudovat novou rezidenční čtvrť. Ta má nabídnout téměř 240 bytů, parkovací místa, prostory pro trávení volného času, park, místa pro sportovní vyžití i společné venkovní aktivity. Výstavba je plánována v etapách a zahájena by mohla být v roce 2027.


Padající strom zabil ženu v Českém Těšíně. Další lidé se zranili. Hasiči řešili přes 840 událostí

Dnes 12:50, vydáno dnes 9:46 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Bouřky, které se přehnaly přes Moravskoslezský kraj mají na svědomí i lidský život. Záchranáři pomáhali také dalším zraněným. Hasiči řešili do čtvrtečního poledne 844 událostí. Zpustošená je i ostravská zoo, která se musela uzavřít.

Vyvrácené stromy, stržené střechy, lokální záplavy. V Českém Těšíně jeden člověk zemřel

Dnes 12:51, vydáno včera 21:34 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Moravou a Slezskem se ve středu večer prohnaly silné bouřky i supercely. Bouřky podle meteorologů produkovaly propady vzduchu se silnými nárazy s kroupami. Hasiči hlásí opět plno výjezdů. V řadě měst se vyvrátily i statné stromy, strženy byly některé střechy a lokálně zaplaveny i sklepy. Na mnoha místech nejde elektřina. Hlášeno je bohužel i úmrtí.

Na transfuzní stanici rájecké nemocnice darovali hromadně krev zaměstnanci Charity Český Těšín

Na transfuzní stanici karvinské rájecké nemocnice darovali hromadně krev zaměstnanci Charity Český Těšín a jejich rodinní příslušníci.

Frýdek-Místek udělil čtyři Ceny města za rok 2023

Frýdek-Místek uděloval ceny města za rok 2023. Ocenění se udělovalo za oblast záchrany životů, přínos v kultuře a výtvarné umění a architektura. Cenu získali čtyři lidé, jeden z nich in memoriam.

Technické služby Nového Jičína ukázaly svůj areál a úklidové stroje

Novojičínské technické služby uspořádaly den otevřených dveří, veřejnosti zpřístupnily areál střediska zeleně. Ten byl v nedávné době revitalizován. Zájemci si tu mohli prohlédnout nové haly a techniku, která pomáhá udržovat město upravené.

Nemocnice v Havířově cvičně aktivovala traumaplán, po výbuchu plynu musela ošetřit přes 20 pacientů

Kraj každým rokem vybere jednu svou nemocnici, kde musí být kvůli hromadnému neštěstí spuštěn traumaplán. Tentokrát taktické cvičení bylo vyhlášeno v Havířovské nemocnici. Vše se odehrálo za plného provozu.

Kraj otevřel nový domov pro seniory v Kopřivnici, ubytuje 84 lidí, kteří už se neobejdou bez pomoci druhých

V Kopřivnici byl otevřen Domov pod Bílou horou. Je to historicky první zařízení pro seniory, které Moravskoslezský kraj nově vybudoval. Kapacita zařízení je více než 80 klientů. První se tu nastěhují počátkem července.

Kraj už nabízí bezúročné půjčky zaměstnancům Liberty. Stát bude vyplácet mzdy

Včera 15:06 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Úřad práce postupně eviduje zaměstnance Liberty, kterým bude vyplácet mzdu. Moravskoslezský kraj naopak připravil finanční výpomoc těm, kteří se kvůli krachujícímu ocelářskému gigantu ocitli v existenčních potížích. Nabízí bezúročnou půjčku ve výši 25 tisíc korun. Zaměstnanci huti, kteří jsou zároveň občany Moravskoslezského kraje, o ni mohou žádat na kontaktním místě ve školícím středisku v areálu podniku.

Adepti na práci u policie si prověřovali fyzičku, většina z nich testy prošla

Více než 40 uchazečů o práci u policie se sešlo ve výcvikovém areálu ve Frýdku-Místku, kde absolvovali zkušební fyzické testy. Většina jimi prošla a pokud se budou hlásit k policii do jednoho roku, už je nebudou muset podstupovat znovu.

Ve studénecké škole hořelo, popílek zasáhl celý interiér, děti se tu vrátí až po prázdninách

V Základní škola Butovická ve Studénce hořelo. Požár vypukl mimo vyučovací dobu. Škoda je odhadována na 5 milionů korun. Děti do budovy nesmí, interiér je zasažen zplodinami a popelem.

Modernizace klíčového pavilonu v MNO skončila. Nové zázemí má interna, kardiologie i ortopedie

Městská nemocnice Ostrava neustále vylepšuje péči o pacienty a potupně modernizuje zázemí jednotlivých oddělení. Nyní byla po třech letech ukončena modernizace klíčového pavilonu E2, ve kterém má zázemí interna, kardiologie i ortopedie.

TJ Sokol Poruba oslavil 130 let od svého založení. Na oslavách se předvedly všechny oddíly

TJ Sokol Poruba oslavil neuvěřitelných 130 let od svého založení v roce 1894. V areálu Sokolovny uspořádal slavnostní program, na kterém se předvedly všechny sportovní oddíly a nechyběla ani zábava.

Prázdniny na Jihu zabaví děti z obvodu Ostrava-Jih i letos

Také letos se mohou děti i jejich rodiče těšit na 40 letních prázdninových dní plných her, zábavy a pohybu pod taktovkou městského obvodu Ostrava-Jih. Bohatý program, který bude v červenci a srpnu probíhat každý všední den od 8 do 12 hodin, je zcela zdarma.

No Name, Jelen nebo i zlínská filharmonie. Slavnosti Jihu v Ostravě nabídly hvězdný program

Stadion Svazácká zaplnily o víkendu tisícovky lidí. Konaly se zde totiž již tradiční Slavnosti Jihu, a tedy největší letní festival v obvodu Ostrava-Jih. Hvězdná hudební vystoupení Vojty Dyka, Anety Langerové, kapel No Name, Jelen nebo třeba i zlínské filharmonie s Petrem Bendem doplnila řada zábavních atrakcí a aktivit pro celou rodinu.

V knihovně města Ostravy pasovali 400 prvňáčků z Jihu na čtenáře

Skoro 4 stovky prvňáků z 8 základních škol na Jihu byli v knihovně města Ostravy pasováni na čtenáře. Při ceremonii dostali darem i knížku regionální autorky, která vznikla přímo k této příležitosti. Cílem dlouholeté tradice je probudit v dětech lásku ke čtení.

Za oknem leželo v obálce viditelně přes 120 tisíc. Lupič měl snadnou práci

Včera 9:14 | Ostrava-město | Jiří Cileček

Policisté dopadli 29letého recidivistu, který za bílého dne vykrádal byty a rodinné domy napříč Ostravou. Zaměřoval se hlavně na pootevřená okna v přízemí. Dvakrát byli v bytě dokonce majitelé. A v jednom případě nechali za oknem viditelně obálku plnou dvoutisícovek. Lupič tak ani neprohledával byt a utekl rovnou s obálkou.

Ostrava znovu usiluje o záchranu mrakodrapu v Ostrčilově ulici
Vydáno 30. října 2023 20:37, Ostrava-město, Jiří Cileček
Ostrava opětovně usiluje o záchranu ikonické budovy v centru Ostravy na ulici Ostrčilova a pozemek znovu nabízí k prodeji. Poté, co předchozí zájemce o koupi nemovitostí nesignoval příslušné smlouvy, bylo zadávací řízení na veřejnou zakázku zrušeno a o novém záměru města prodat pozemek, jehož součástí je budova tzv. Ostravského mrakodrapu a dále část pozemku, určena pro vybudování parkovacího domu, rozhodli zastupitelé na svém říjnovém zasedání.

vizualizace mrakodrapu; zdroj: AI DESIGN

Jan Dohnal (ODS), primátor Ostravy: "Rekonstrukce dominanty města rozšíří nabídku bytů v centru města a současně vytvoří parkovací kapacity. Umístění parkovacího domu koresponduje s plochou dnešního parkoviště. Nezanedbatelným benefitem je architektonické ztvárnění možné podoby věžového domu z pera studia AI-DESIGN, pod vedením architektů Evy Jiřičné a Petra Vágnera."

Záměr prodeje budovy je zveřejněn na úřední desce města, termín podání nabídek je stanoven do 12 hodin dne 31. ledna 2024.

Jiří Vávra (ANO), náměstek primátora Ostravy: "Nový záměr přináší upřesnění vymezení základních a specifických požadavků na výstavbu a koncept dopravního řešení oblasti, případné změny budou řešeny v rámci smluvního ujednání. Předmětem již není zpětný odkup bytových jednotek a parkovacích stání. Znovu se pokoušíme zachránit třetí nejvyšší stavbu města Ostravy, vyšší je jen Nová radnice a Bolt Tower."

Návrh řešení věžového domu byl zpracován v letech 2020-2021. Zachovává stávající dům a navrhuje jeho rekonstrukci a přístavbu s primární funkcí bydlení v rozsahu až 76 nových bytů od 1kk po nadstandardní byty mezonetového typu. Řešení počítá se zachováním stávající železobetonové konstrukce. Rekonstrukce je navrhována ve vysokém architektonickém standardu a objekt obsahuje služby a prostory specifického charakteru, jedná se např. o požadavek na zelenou fasádu objektu včetně centrálního zavlažování, recepci v objektu či zelenou střechu na parkovacím domě.

Eva Jiřičná, studio AI DESIGN: "Jsem nadšená, že město Ostrava studuje možnosti zachování staveb a období 60. až 70. let, a místo zbourání se snaží dát všem těmto objektům nový život. Je to nejen snaha o zachování historického období, ale i snaha o úspory investic spojených s demolicí a se snižováním produkce CO2. Většina těchto staveb má naději na nový život za současných požadavků a nárocích na bydlení."

S ohledem na technické problémy je objekt již od roku 2013 prázdný. Opakovaně se vedly debaty o jeho demolici či rekonstrukci.

Gabriela Pokorná, mluvčí Ostravy: "Mezi zásadní technické problémy patří nefunkční opláštění objektu, nevyhovující bezpečnostní parametry, především protipožární, únikové trasy apod. Navzdory popsanému se město rozhodlo tento objekt v centru Ostravy zachránit a zadalo zpracování investičního záměru, který by ověřil realizovatelnost projektu při zachování výšky objektu a zároveň navrhl architektonické ztvárnění budovy."

Objekt má 22. pater a měří 68 metrů, nachází se pár minut chůze od budovy Nové radnice. Ostravský mrakodrap byl postaven v letech 1965-1968 jako součást sídliště Jindřiška. Výšková budova podle návrhu architekta Jana Slezáka byla původně zamýšlena jako obytný dům. K tomuto účelu byla využívána jen pár let a následně došlo k rekonstrukci na kancelářský objekt.

Město nabízí i další investiční příležitost

Gabriela Pokorná, mluvčí Ostravy: "Nabízeny jsou též pozemky v areálu Technologického parku – T6 Technologická (Ostrava- Pustkovec), kde by vystavěný objekt měl sloužit k rozšíření technologického parku v Ostravě. Objekt (či objekty) mají kombinovat nabídku prostor pro celé spektrum klientů T- parku provádějících výzkumnou a inovační činnost. Celková užitná plocha je 24 240 m². Část celkové užitné plochy bude využita pro parkovací stání, doporučeného formou podzemního parkování. V objektu by měly být zastoupeny části pro administrativu, dílny a laboratoře, společné prostory, zázemí."

Nabídku lze zaslat do 12 hodin dne 29. prosince 2023.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/ostrava/ostrava-mesto/11000039854/ostrava-znovu-usiluje-o-zachranu-mrakodrapu-v-ostrcilove-ulici