Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Baník se možná vrátí na Bazaly, město nyní ověřuje možnosti rozšíření stadionu

Ostrava-město |  | Slezskoostravský expres

Stadion na Bazalech je v Ostravě legendou a je také domovem ostravského prvoligového fotbalového klubu – Baníku. Fotbaloví fanoušci dnes ale musí za zápasy do Vítkovic, kapacity Bazalů totiž na první ligu nestačí. To se možná v budoucnu změní a Baník se k radosti fanoušků na Slezskou vrátí.

Ostrava je třetím největším městem České republiky, přesto jí dnes chybí moderní fotbalový stadion, který by splňoval normy stanovené fotbalovou asociací. Město ale stavbu nového stadionu plánuje a ve hře jsou i slezskoostravské Bazaly. Ty se tak možná dočkají rozsáhlé přestavby a navýšení kapacity. Otázku, jestli je taková rekonstrukce Bazalů možná, by měla zodpovědět nově zadaná studie.

Marek Lorenc, tiskový mluvčí FC Baník Ostrava: „Pokud chceme zkvalitňovat celou sportovní infrastrukturu ve městě a zvyšovat komfort pro diváky, je zřejmé, že se bez moderního fotbalového stadionu, který bude odpovídat požadavkům doby, zkrátka neobjedeme. Na městském stadionu ve Vítkovicích jste prostorově a dispozičně limitováni, ať chcete, nebo ne. Už při nadprůměrných návštěvách se potýkáte s neřešitelnými logistickými problémy, které vám svazují ruce v řadě aspektů.“

Ostravský prvoligový klub by tak návrat na nové Bazaly uvítal. Jestli se přestavba uskuteční, záleží na právě probíhající studii, na jejíž vypracování dostala společnost PROJEKTSTUDIO EUCZ 8 týdnů.

Jan Dohnal (ODS), primátor města Ostravy: „Než se město rozhodne, kterou variantou se bude chtít vydat, tak jsme chtěli ověřit i tu variantu stadionu na Bazalech, kde víme, že to je jak chtěná varianta ze strany fanoušků, tak ze strany Baníku. Tady historicky existovala představa, že to tam nelze postavit, nicméně musím říci, že jsme se úplně nedopátrali takových podkladů, takže jsme si zadali vlastní studii, která by nám měla říci, jestli je vůbec možné tam fotbalový stadion postavit, a pokud ano, co by to pro nás znamenalo.“

Hlavní částí projektu by bylo navýšení divácké kapacity stadionu na 15 000 sedadel, což je v porovnání s dnešní kapacitou asi třicetkrát více. Rozšíření současného stadionu s sebou ale nese řadu problémů, se kterými by se projekt musel vypořádat.

Richard Vereš (ANO), starosta Slezské Ostravy: „Jedná se zejména o problematiku dopravy, kde kromě městské hromadné dopravy je potřeba zajistit také parkování pro osobní automobily. My nicméně jsme přesvědčení o tom, že lze tuto situaci řešit, a to například v kombinaci s řešením parkování úředníků magistrátu, nebo soudců krajského soudu, kteří dnes využívají rozličné parkovací plochy a bylo by tak možné vybudovat například společný parkovací dům.“

Druhou lokalitou, kde by mohl nový stadion na Slezské stát, je prostor někdejšího odvalu na Zárubku. Rozsáhlá lokalita Zárubku je k plánování stavby velkorysejší a méně problematická. V územním plánu jsou navíc pozemky připraveny právě pro sport.

Richard Vereš (ANO), starosta Slezské Ostravy: „Zde by mohl tedy vyrůst nejen nový stadion, ale i všechna navazující infrastruktura, a to jak například MHD – může se tam natáhnout tramvaj z blízké trati – tak také dostatečné parkovací kapacity, které by mohly sloužit ve všední dny například také jako záchytné parkoviště ať už pro centrum města, nebo třeba pro ostravskou zoologickou zahradu.“
Nahlásit chybu


K tématu

Fotbalový Baník Ostrava by se mohl vrátit na stadion Bazaly

13. února 2024 15:00 | Ostrava-město | Jiří Cileček

Ostrava plánuje vybudovat nové zázemí pro fotbalový klub FC Baník Ostrava. Chce prověřit, zda by se fotbalisté mohli vrátit zpět na věhlasný stadion Bazaly. Ten byl domovským areálem Baníku od roku 1959 až do sezony 2014/2015. Město si nechá zpracovat ověřovací studii, která má ukázat, jestli je v původním areálu možné postavit stadion pro 15 tisíc lidí.

Slezskoostravské Bazaly hostily trenérskou konferenci, přednášel i trenér španělského FC Sevilla

Na Bazalech proběhla další trenérská konference – ojedinělá akce určená jak trenérům, tak i fotbalovým nadšencům. Své zkušenosti zde letos předávali jak reprezentační trenéři, tak i šéftrenér mládeže FC Sevilla, José Ramón Collado.

Na Bazalech se konal mezinárodní turnaj fotbalových nadějí i s pořádnou diváckou kulisou

5. září 2023 11:29 | Ostrava-Slezská Ostrava | Petr Kůdela

Tři desítky velmi mladých fotbalových týmů z ČR, Slovenska a Polska - ve věkových kategoriích sedmi a osmi let - si zahrály na ostravském stadionu Bazaly Mezinárodní turnaj přípravek U7 a U8. V příjemné sportovní kulise s několika stovkami fandících rodičů a dalších diváků z hlavní tribuny.


Vážná dopravní nehoda v Ostravě, dvě mladé dívky vstoupily pod projíždějící auto

Dnes 9:13 | Ostrava-Jih | Lukáš Zavadil

Složky IZS zasahovaly v pátek odpoledne v Ostravě-Zábřehu na křižovatce ulic Výškovická a ulice U Studia u vážné dopravní nehody. Ve tři čtvrtě na pět převzali operátoři tísňové volání o střetu osobního vozidla se dvěma chodci. Na místo okamžitě vyjel lékařský tým ze základny v Zábřehu, dvě posádky rychlé zdravotnické pomoci a také policisté a hasiči. Záchranáři byli u zraněných během pěti minut.

Na zámku Hošťálkovy byly objeveny nové, dosud neznámé malby a fresky

Včera 14:45 | Celý MS kraj | Karel Soukop

Na zámku Hošťálkovy mezi Krnovem a Bruntálem objevili provozovatelé nové malby, o kterých nevěděli ani restaurátoři. Zámek měl v historii velké štěstí v tom, že nebyl zásadně devastován, pouze výmalby byly kompletně zatřeny. Před válkou patřil rodu Skrbenských a následně rodu Arco.

Novojičínská ZUŠka proměnila městský park ve velké pódium

Novojičínské Smetanovy sady obsadili hudebníci, tanečníci, zpěváci a výtvarníci ze základní umělecké školy. Touto přírodní uměleckou scénou se připojili k celorepublikovému festivalu ZUŠ Open.

Ostrava přispěje na opravy památek a městských staveb. Dotační program funguje už 15 let

Ostrava podporuje rekonstrukce a opravy památek a významných městských staveb už mnoho let. V posledních 15 letech pak fungují dva programy, které dělí podporované objekty na klasické nebo industriální a na sakrální stavby.

Festival činoherního divadla hraje týden po celé Ostravě

Tradičně na několika místech se bude letos opět odvíjet program činoherního festivalu Dream Factory Ostrava. Úvodní představení patřilo pražskému Činohernímu klubu. Vedle Vojty Kotka či Ondřeje Rychlého v něm hraje Marta Dancingerová, která je tváří letošního ročníku.

Mladí hasiči z Horní Suché měli na závodech premiéru, obsadili krásné páté místo

Mladí dobrovolní hasiči rádi trénují požární útok i štafetu uzlů. Ještě více ale mají rádi závody a poměřování sil s ostatními družstvy. A to mohli při konání osmého kola mládežnické ligy, kde mělo svou premiéru i družstvo z Horní Suché.

Příští rok začne II. etapa stavby jižního obchvatu Opavy. ŘSD vyhlásilo tendr na zhotovitele

Severní obchvat Opavy, který je v provozu od loňského léta, výrazně ulevil centru města. Využívají ho všichni řidiči, kteří míří z Ostravy do Krnova a Bruntálu nebo opačným směrem. Z centra Opavy by už brzy mohli zmizet i kamiony, které míří do Olomouce a Hradce nad Moravicí.

V Ostravě soutěžili dopravní policisté. Regulovčík roku musí zvládnout křižovatku i skvěle řídit

Ostrava opět po roce hostila dopravní policisty ze všech koutů MS kraje. Uskutečnil se totiž další ročník soutěže Regulovčík roku, který obnáší nejen perfektní řízení křižovatky, ale i další dovednosti, které musejí dopraváci ve službě zvládnout.

Fakultní nemocnici Ostrava pomáhá 125 dobrovolníků. Pacienti díky nim přicházejí na jiné myšlenky

23. května 2024 20:50 | Ostrava-Poruba | Yvona Fajtová | Expres Ostrava-Poruba

V ostravské Fakultní nemocnici nemocnici v současné době působí 125 dobrovolníků. Zajišťují servis nejen v kavárnách na onkologické a hematoonkologické klinice, ale pomáhají i odbornému personálu vyplnit čas pacientů.

Opava ušetří miliony na energiích díky fotovoltaickým elektrárnám na střechách škol a MDPO

23. května 2024 19:57 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

Město Opava připravuje řadu energetických projektů. V současné době už má vypsáno výběrové řízení na 8 fotovoltaických elektráren, které se objeví mimo jiné na střechách školských zařízení.

Den Moravské Ostravy a Přívozu zve na bohatý program

Centrum Ostravy se chystá na druhý ročník akce Den Moravské Ostravy a Přívozu. Akce letos slibuje ještě více zábavy a také propojení s průběhem oslav 100 let Velké Ostravy.

Rodiny s dětmi se bavili na Bezva Festu, Přispět mohli i do sbírky Srdce pro Porubu

23. května 2024 21:13 | Ostrava-Poruba | Yvona Fajtová | Expres Ostrava-Poruba

Letní koupaliště v Ostravě-Porubě patřilo rodinnému festivalu Bezva Fest. Nabídl nejen spoustu atrakcí a soutěží, ale také zábavné zóny, youtubery a hvězdné interprety.

Na školním hřišti ZŠ Gen. Janka se díky novému provoznímu řádu vystřídají všechny děti

Mariánskohorská radnice upravila provozní řád sportovního hřiště u Základní školy Gen. Janka. A to tak, aby se na něm vystřídaly všechny děti. Stávalo se totiž, že menší děti se na něj vůbec nedostaly.

Porubané přispěli Aničce na multifunkční vozík. Poprvé se tak dostane k moři

23. května 2024 20:15 | Ostrava-Poruba | Yvona Fajtová | Expres Ostrava-Poruba

Další rodině s postiženým dítětem se díky Porubanům usnadnil život. V charitativní sbírce Srdce pro Porubu poslali Aničce desetitisíce korun na tolik potřebný multifunkční zdravotní vozík.

Na Kamenci roste nové dětské hřiště, na výsledné podobě se podílela místní komunita

Na sídlišti Kamenec ve Slezské Ostravě vznikne nové dětské hřiště. Bude speciálně upravené pro různé typy her a na jeho výsledné podobě se podílela i místní komunita. Od místních taky vzešel samotný nápad na jeho výstavbu.

Slezskoostravská ZŠ uspořádala Den otevřených dveří s roboty, návštěvníci si vyzkoušeli i virtuální realitu

Základní škola Bohumínská uspořádala pro veřejnost Den otevřených dveří s roboty. Žáci představili návštěvníkům své vlastní robotické výtvory a lektoři klubů Robotiky předvedli, jakým způsobem škola využívá moderní technologie.

Baník se možná vrátí na Bazaly, město nyní ověřuje možnosti rozšíření stadionu
Vydáno 28. února 2024 14:00, Ostrava-město, Michal Slonina
Stadion na Bazalech je v Ostravě legendou a je také domovem ostravského prvoligového fotbalového klubu – Baníku. Fotbaloví fanoušci dnes ale musí za zápasy do Vítkovic, kapacity Bazalů totiž na první ligu nestačí. To se možná v budoucnu změní a Baník se k radosti fanoušků na Slezskou vrátí.

Ostrava je třetím největším městem České republiky, přesto jí dnes chybí moderní fotbalový stadion, který by splňoval normy stanovené fotbalovou asociací. Město ale stavbu nového stadionu plánuje a ve hře jsou i slezskoostravské Bazaly. Ty se tak možná dočkají rozsáhlé přestavby a navýšení kapacity. Otázku, jestli je taková rekonstrukce Bazalů možná, by měla zodpovědět nově zadaná studie.

Marek Lorenc, tiskový mluvčí FC Baník Ostrava: „Pokud chceme zkvalitňovat celou sportovní infrastrukturu ve městě a zvyšovat komfort pro diváky, je zřejmé, že se bez moderního fotbalového stadionu, který bude odpovídat požadavkům doby, zkrátka neobjedeme. Na městském stadionu ve Vítkovicích jste prostorově a dispozičně limitováni, ať chcete, nebo ne. Už při nadprůměrných návštěvách se potýkáte s neřešitelnými logistickými problémy, které vám svazují ruce v řadě aspektů.“

Ostravský prvoligový klub by tak návrat na nové Bazaly uvítal. Jestli se přestavba uskuteční, záleží na právě probíhající studii, na jejíž vypracování dostala společnost PROJEKTSTUDIO EUCZ 8 týdnů.

Jan Dohnal (ODS), primátor města Ostravy: „Než se město rozhodne, kterou variantou se bude chtít vydat, tak jsme chtěli ověřit i tu variantu stadionu na Bazalech, kde víme, že to je jak chtěná varianta ze strany fanoušků, tak ze strany Baníku. Tady historicky existovala představa, že to tam nelze postavit, nicméně musím říci, že jsme se úplně nedopátrali takových podkladů, takže jsme si zadali vlastní studii, která by nám měla říci, jestli je vůbec možné tam fotbalový stadion postavit, a pokud ano, co by to pro nás znamenalo.“

Hlavní částí projektu by bylo navýšení divácké kapacity stadionu na 15 000 sedadel, což je v porovnání s dnešní kapacitou asi třicetkrát více. Rozšíření současného stadionu s sebou ale nese řadu problémů, se kterými by se projekt musel vypořádat.

Richard Vereš (ANO), starosta Slezské Ostravy: „Jedná se zejména o problematiku dopravy, kde kromě městské hromadné dopravy je potřeba zajistit také parkování pro osobní automobily. My nicméně jsme přesvědčení o tom, že lze tuto situaci řešit, a to například v kombinaci s řešením parkování úředníků magistrátu, nebo soudců krajského soudu, kteří dnes využívají rozličné parkovací plochy a bylo by tak možné vybudovat například společný parkovací dům.“

Druhou lokalitou, kde by mohl nový stadion na Slezské stát, je prostor někdejšího odvalu na Zárubku. Rozsáhlá lokalita Zárubku je k plánování stavby velkorysejší a méně problematická. V územním plánu jsou navíc pozemky připraveny právě pro sport.

Richard Vereš (ANO), starosta Slezské Ostravy: „Zde by mohl tedy vyrůst nejen nový stadion, ale i všechna navazující infrastruktura, a to jak například MHD – může se tam natáhnout tramvaj z blízké trati – tak také dostatečné parkovací kapacity, které by mohly sloužit ve všední dny například také jako záchytné parkoviště ať už pro centrum města, nebo třeba pro ostravskou zoologickou zahradu.“
Zdroj: https://polar.cz/zpravy/ostrava/ostrava-mesto/11000041765/banik-se-mozna-vrati-na-bazaly-mesto-nyni-overuje-moznosti-rozsireni-stadionu