Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Baník se možná vrátí na Bazaly, město nyní ověřuje možnosti rozšíření stadionu

Ostrava-město |  | Slezskoostravský expres

Stadion na Bazalech je v Ostravě legendou a je také domovem ostravského prvoligového fotbalového klubu – Baníku. Fotbaloví fanoušci dnes ale musí za zápasy do Vítkovic, kapacity Bazalů totiž na první ligu nestačí. To se možná v budoucnu změní a Baník se k radosti fanoušků na Slezskou vrátí.

Ostrava je třetím největším městem České republiky, přesto jí dnes chybí moderní fotbalový stadion, který by splňoval normy stanovené fotbalovou asociací. Město ale stavbu nového stadionu plánuje a ve hře jsou i slezskoostravské Bazaly. Ty se tak možná dočkají rozsáhlé přestavby a navýšení kapacity. Otázku, jestli je taková rekonstrukce Bazalů možná, by měla zodpovědět nově zadaná studie.

Marek Lorenc, tiskový mluvčí FC Baník Ostrava: „Pokud chceme zkvalitňovat celou sportovní infrastrukturu ve městě a zvyšovat komfort pro diváky, je zřejmé, že se bez moderního fotbalového stadionu, který bude odpovídat požadavkům doby, zkrátka neobjedeme. Na městském stadionu ve Vítkovicích jste prostorově a dispozičně limitováni, ať chcete, nebo ne. Už při nadprůměrných návštěvách se potýkáte s neřešitelnými logistickými problémy, které vám svazují ruce v řadě aspektů.“

Ostravský prvoligový klub by tak návrat na nové Bazaly uvítal. Jestli se přestavba uskuteční, záleží na právě probíhající studii, na jejíž vypracování dostala společnost PROJEKTSTUDIO EUCZ 8 týdnů.

Jan Dohnal (ODS), primátor města Ostravy: „Než se město rozhodne, kterou variantou se bude chtít vydat, tak jsme chtěli ověřit i tu variantu stadionu na Bazalech, kde víme, že to je jak chtěná varianta ze strany fanoušků, tak ze strany Baníku. Tady historicky existovala představa, že to tam nelze postavit, nicméně musím říci, že jsme se úplně nedopátrali takových podkladů, takže jsme si zadali vlastní studii, která by nám měla říci, jestli je vůbec možné tam fotbalový stadion postavit, a pokud ano, co by to pro nás znamenalo.“

Hlavní částí projektu by bylo navýšení divácké kapacity stadionu na 15 000 sedadel, což je v porovnání s dnešní kapacitou asi třicetkrát více. Rozšíření současného stadionu s sebou ale nese řadu problémů, se kterými by se projekt musel vypořádat.

Richard Vereš (ANO), starosta Slezské Ostravy: „Jedná se zejména o problematiku dopravy, kde kromě městské hromadné dopravy je potřeba zajistit také parkování pro osobní automobily. My nicméně jsme přesvědčení o tom, že lze tuto situaci řešit, a to například v kombinaci s řešením parkování úředníků magistrátu, nebo soudců krajského soudu, kteří dnes využívají rozličné parkovací plochy a bylo by tak možné vybudovat například společný parkovací dům.“

Druhou lokalitou, kde by mohl nový stadion na Slezské stát, je prostor někdejšího odvalu na Zárubku. Rozsáhlá lokalita Zárubku je k plánování stavby velkorysejší a méně problematická. V územním plánu jsou navíc pozemky připraveny právě pro sport.

Richard Vereš (ANO), starosta Slezské Ostravy: „Zde by mohl tedy vyrůst nejen nový stadion, ale i všechna navazující infrastruktura, a to jak například MHD – může se tam natáhnout tramvaj z blízké trati – tak také dostatečné parkovací kapacity, které by mohly sloužit ve všední dny například také jako záchytné parkoviště ať už pro centrum města, nebo třeba pro ostravskou zoologickou zahradu.“
Nahlásit chybu


K tématu

Fotbalový Baník Ostrava by se mohl vrátit na stadion Bazaly

13. února 2024 15:00 | Ostrava-město | Jiří Cileček

Ostrava plánuje vybudovat nové zázemí pro fotbalový klub FC Baník Ostrava. Chce prověřit, zda by se fotbalisté mohli vrátit zpět na věhlasný stadion Bazaly. Ten byl domovským areálem Baníku od roku 1959 až do sezony 2014/2015. Město si nechá zpracovat ověřovací studii, která má ukázat, jestli je v původním areálu možné postavit stadion pro 15 tisíc lidí.

Trenéři evropského fotbalu učili na Bazalech, jak zdokonalovat mládež

9. května 2023 13:46 | Ostrava-Slezská Ostrava | Jiří Cileček

Fotbalový Baník připravil další ročník unikátního semináře pro trenéry mládeže. Na akci přednášeli nejen domácí trenéři, ale také se podařilo získat i několik zvučných jmen ze světových klubů. Cílem bylo si vzájemně předat cenné zkušenosti, které mohou rozvíjet talenty mladých hráčů.

Na Bazaly zavítají světoví fotbaloví trenéři, budou předávat zkušenosti

25. dubna 2023 14:14 | Ostrava-Slezská Ostrava | Jiří Cileček

Fotbalový Baník chystá další jedinečný trenérský seminář. Podobně jako v loňské roce se ho i letos zúčastní několik trenérů působících ve světových klubech. Podle domácích trenérů je to jedinečná příležitost, jak si vzájemně předat cenné zkušenosti, které mohou rozvíjet talenty hráčů.


Práce týkající se čištění jezera v parku Boženy Němcové pomalu končí

Od srpna roku 2022 probíhalo v Karviné čištění jezera v parku Boženy Němcové.Samotná realizace, která zahrnovala i úpravy břehů jezera a zvětšení plochy jednoho z ostrovů, pomalu končí.

Florbalový turnaj přípravek a žákovských týmů v hale ABC

Středisko volného času Fokus pořádalo florbalový turnaj přípravek a žákovských kategorií. Zaplněná hala ABC ukázala, že tento sport je mezi mladými hráči stále velmi oblíbený.

Město rozkvetlo do jarních barev, přibyly nové záhony

Město rozkvetlo tisíci tulipány, narcisy a dalšími jarními květinami. Barevná podívaná je zejména kolem centra, ale vznikly i tři nové záhony. Nepřehlédnutelný je ten v Janáčkových sadech.

Razantní prořezy, úmyslné řezy pilou. Porubané svými zásahy ničí stromy a keře

12. dubna 2024 17:28 | Ostrava-Poruba | Yvona Fajtová | Expres Ostrava-Poruba

Porubská radnice eviduje několik vážně poškozených stromů a keřů. Naposledy se stal terčem letitý jalovec, který někdo ořezal tak razantním způsobem, že z něj zbylo pouze torzo.

Revolution train zamířil do Moravskoslezského kraje

Protidrogový vlak, Revolution train, zamířil do Moravskoslezského kraje. Zastaví tu jen ve dvou městech, Ostravě a Novém Jičíně, kam se vrací po tříleté pauze.

Náměstí SNP se promění v místo k setkávání. Návrh mohli Ostravané konzultovat s architekty

Městský ateliér prostorového plánování a architektury představil své plány na budoucí podobu náměstí SNP v Ostravě. Obě strany náměstí se mají například propojit zvýšením vozovky. Návrh si přišli poslechnout i zaujatí občané na veřejné setkání.

V Palkovicích si lidé pochutnali na obecní zabijačce

Na tradičním setkávacím místě před požární zbrojnicí v Palkovicích se v sobotu konala obecní zabijačka. K dobré náladě hrála dechová hudba a lidé mohli dobroty od řezníka ochutnat přímo na místě nebo si nakoupit domů.

Studenti postavili v centru Ostravy první májku. Z akce chtějí udělat tradici

Na Masarykově náměstí v centru Ostravy stojí historicky první májka. Postavili ji tam studenti z vysokých a středních škol, kteří tím zahájili přípravy na majálesové oslavy.

Porubská radnice eviduje několik vážně poškozených stromů. Neoprávněné zásahy lidí zřejmě nepřežijí

Porubská radnice eviduje několik vážně poškozených stromů a keřů. Naposledy se stal terčem letitý jalovec, který někdo ořezal tak razantním způsobem, že z něj zbylo pouze torzo.

Ostrava hledá náhradní rodiče pro ohrožené děti. Význam rodiny je nezastupitelný

12. dubna 2024 10:43 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka | Ostravské minuty

Jistě se shodneme, že význam rodiny je pro dítě nezastupitelný. Bohužel ne každé dítě má to štěstí, že se o něj jeho vlastní rodiče postarají. V Ostravě naštěstí velmi dobře funguje systém pomoci a děti mají velkou šanci, že se brzy dostanou do náhradních rodin. Noví pěstouni jsou ale stále potřeba.

Recepční

Kunčice pod Ondřejníkem Nástup: od 20. února 2024 od 25 000 Kč

Vrátní

Ostrava Nástup: od 15. dubna 2024 od 25 000 do 30 000 Kč/měsíc

VIDEO: Policisté dopadli 15letého mladíka, který ve skupince dalších okradl muže v Ostravě

12. dubna 2024 9:48 | Ostrava-Jih | Lukáš Zavadil

Policisté dopadli patnáctiletého mladíka, který i v takto nízkém věku má za sebou bohatou trestní minulost. Na začátku dubna letošního roku bezdůvodně fyzicky napadl a okradl 31letého muže v Ostravě. Poškozený vše oznámil policistům a ti během krátké doby vypátrali skupinku podezřelých.

StartUp show na VŠB-TUO představila finalisty Green Light Akcelerátoru

11. dubna 2024 21:17 | Ostrava-Poruba | Yvona Fajtová | Expres Ostrava-Poruba

Vysoká škola báňská - Technická univerzita Ostrava patřila finále Green Light Akcelerátoru. Letos proběhl už 11. ročník, do kterého začínající podnikatelé přihlásili celkem 10 projektů.

Tvoříme prostor pokračuje další výzvou. Změnit své okolí může kdokoliv

11. dubna 2024 19:17 | Ostrava-Poruba | Yvona Fajtová | Expres Ostrava-Poruba

Také Porubané se mohou zapojit do dotačního programu ostravského magistrátu Tvoříme prostor. Každý, kdo není spokojen se svým okolím, ho může jakkoliv změnit. Přihlášky mohou zájemci podávat do 6. května.

Stará hyperbarická komora by mohla sloužit kosmonautům. Fifejdská nemocnice hledá další využití

11. dubna 2024 12:07 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka | Ostravské minuty

Jak už z našeho zpravodajství víte, Městská nemocnice Ostrava získala novou hyperbarickou komoru. Nyní řeší další využití starého padesáti tunového zařízení. Zajímavou možností by mohla být její přeměna pro modul na přípravu kosmonautů na lety do vesmíru.

StartUp Show na VŠB-TUO vyvrcholil 11. ročník Green Light Akcelerátoru

Vysoká škola báňská - Technická univerzita Ostrava patřila finále Green Light Akcelerátoru. Letos proběhl už 11. ročník, do kterého začínající podnikatelé přihlásili celkem 10 projektů.

Aplikace čistáOVA funguje už šest let. Lidé díky ní mohou upozornit na závady ve městě

11. dubna 2024 9:20 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka | Ostravské minuty

Komu není lhostejný veřejný prostor ve kterém žije, může v Ostravě už šestým rokem využívat aplikaci čistáOVA. Díky ní úředníky radnice jednoduchým způsobem upozorní na jakékoliv závady, jako například rozbitý chodník, či nepořádek v ulicích.

Baník se možná vrátí na Bazaly, město nyní ověřuje možnosti rozšíření stadionu
Vydáno 28. února 2024 14:00, Ostrava-město, Michal Slonina
Stadion na Bazalech je v Ostravě legendou a je také domovem ostravského prvoligového fotbalového klubu – Baníku. Fotbaloví fanoušci dnes ale musí za zápasy do Vítkovic, kapacity Bazalů totiž na první ligu nestačí. To se možná v budoucnu změní a Baník se k radosti fanoušků na Slezskou vrátí.

Ostrava je třetím největším městem České republiky, přesto jí dnes chybí moderní fotbalový stadion, který by splňoval normy stanovené fotbalovou asociací. Město ale stavbu nového stadionu plánuje a ve hře jsou i slezskoostravské Bazaly. Ty se tak možná dočkají rozsáhlé přestavby a navýšení kapacity. Otázku, jestli je taková rekonstrukce Bazalů možná, by měla zodpovědět nově zadaná studie.

Marek Lorenc, tiskový mluvčí FC Baník Ostrava: „Pokud chceme zkvalitňovat celou sportovní infrastrukturu ve městě a zvyšovat komfort pro diváky, je zřejmé, že se bez moderního fotbalového stadionu, který bude odpovídat požadavkům doby, zkrátka neobjedeme. Na městském stadionu ve Vítkovicích jste prostorově a dispozičně limitováni, ať chcete, nebo ne. Už při nadprůměrných návštěvách se potýkáte s neřešitelnými logistickými problémy, které vám svazují ruce v řadě aspektů.“

Ostravský prvoligový klub by tak návrat na nové Bazaly uvítal. Jestli se přestavba uskuteční, záleží na právě probíhající studii, na jejíž vypracování dostala společnost PROJEKTSTUDIO EUCZ 8 týdnů.

Jan Dohnal (ODS), primátor města Ostravy: „Než se město rozhodne, kterou variantou se bude chtít vydat, tak jsme chtěli ověřit i tu variantu stadionu na Bazalech, kde víme, že to je jak chtěná varianta ze strany fanoušků, tak ze strany Baníku. Tady historicky existovala představa, že to tam nelze postavit, nicméně musím říci, že jsme se úplně nedopátrali takových podkladů, takže jsme si zadali vlastní studii, která by nám měla říci, jestli je vůbec možné tam fotbalový stadion postavit, a pokud ano, co by to pro nás znamenalo.“

Hlavní částí projektu by bylo navýšení divácké kapacity stadionu na 15 000 sedadel, což je v porovnání s dnešní kapacitou asi třicetkrát více. Rozšíření současného stadionu s sebou ale nese řadu problémů, se kterými by se projekt musel vypořádat.

Richard Vereš (ANO), starosta Slezské Ostravy: „Jedná se zejména o problematiku dopravy, kde kromě městské hromadné dopravy je potřeba zajistit také parkování pro osobní automobily. My nicméně jsme přesvědčení o tom, že lze tuto situaci řešit, a to například v kombinaci s řešením parkování úředníků magistrátu, nebo soudců krajského soudu, kteří dnes využívají rozličné parkovací plochy a bylo by tak možné vybudovat například společný parkovací dům.“

Druhou lokalitou, kde by mohl nový stadion na Slezské stát, je prostor někdejšího odvalu na Zárubku. Rozsáhlá lokalita Zárubku je k plánování stavby velkorysejší a méně problematická. V územním plánu jsou navíc pozemky připraveny právě pro sport.

Richard Vereš (ANO), starosta Slezské Ostravy: „Zde by mohl tedy vyrůst nejen nový stadion, ale i všechna navazující infrastruktura, a to jak například MHD – může se tam natáhnout tramvaj z blízké trati – tak také dostatečné parkovací kapacity, které by mohly sloužit ve všední dny například také jako záchytné parkoviště ať už pro centrum města, nebo třeba pro ostravskou zoologickou zahradu.“
Zdroj: https://polar.cz/zpravy/ostrava/ostrava-mesto/11000041765/banik-se-mozna-vrati-na-bazaly-mesto-nyni-overuje-moznosti-rozsireni-stadionu