Tylův sad se nachází přímo před Přírodovědnou fakultou Ostravské univerzity. V minulých dnech získal novou podobu, která mu umožní mnohem lépe plnit svou funkci. Revitalizace začala v létě minulého roku a dokončena byla v březnu. Náklady dosáhly téměř jedenácti milionů korun. Na výsledné podobě parku se podílela i Ostravská univerzita.
Aleš Boháč (Starostové pro Ostravu), náměstek primátora Ostravy: "Perspektivní zeleň byla zachována, kácení bylo realizováno pouze u provozně nebezpečných dřevin. Nevzhledná keřová zeleň byla nahrazena novou výsadbou. Vysazeno bylo deset nových stromů, zhruba osm desítek keřů, takřka 1100 půdopokryvných dřevin. Nezapomněli jsme na trvalky a traviny, kterých bylo vysazeno téměř šest tisíc kusů a doplnilo je 1750 kusů cibulovin i skoro šest desítek kapradin. Založeny byly trávníky, parkový, bylinný i květnatý luční, v součtu bezmála tři tisíce m²."
V rámci revitalizace došlo také ke kompletní úpravě zpevněných ploch. Starý asfalt nahradily mlatové a dlážděné chodníky.
Tereza Rumanová, odborná asistentka, Přírodovědecká fakulta OSU: "My jsme hrozně moc rádi, že se ten Tylův sad konečně nějakým způsobem pohnul, protože tady vzniklo několik studentských prací. Dělali jsme i analýzu toho prostoru, jak by si studenti představovali, že by se měl prostor rozvíjet, a pak kolega Alex Nováček vytvořil hlubší studii, která sloužila jako podklad pro budoucí návrh finálního vzhledu Tylova sadu."
Hana Tichánková (ANO), náměstkyně primátora města Ostravy: "Myslím, že park se proměnil velice významně, že zde bylo vykáceno značné množství starých dřevin, které již byly nemocné a které nebyly vhodné k tomu, aby byly zachráněny. A naopak zde bylo vysazeno mnoho nových stromů, keřů a především cibulovin, které ten park osvěží a celý do budoucna rozkvete."
V parku se dnes nachází i dřevěné molo, nové lavičky, LED osvětlení a obměněn byl i veškerý další mobiliář. Místo bude sloužit jak relaxaci, tak vysokoškolské výuce.
Petr Kopecký, rektor Ostravské univerzity: "Když se tady rozhlédneme, tak vidíme tady pódium, vidíme tady řadu laviček, takže si myslím, že se to využití pro výuku vyloženě nabízí, ale nejenom pro výuku, ale Přírodovědecká fakulta, Ostravská univerzita dělá řadu akcí pro studenty, takže si myslím, že i pro tyto akce je tento prostor naprosto ideální, takže se ta revitalizace, jak se rozhlížím kolem sebe, velice povedla a Ostravská univerzita a hlavně Přírodovědecká fakulta za námi, si myslím, že to bude schopná velmi dobře zužitkovat."
Tylův sad byl původně projektován jako náměstí a v roce 1907 byl pojmenován podle císaře Františka Josefa. Později se jmenoval náměstí Svobody, pak už to byl sad Petra Bezruče, pak znovu sad Svobody a od roku 1948 nese dodnes název Tylův sad.