Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Futureum v Dolní oblasti Vítkovice propojuje průmyslovou minulost s technologickou budoucností

Ostrava-město |  | Kam vyrazit

Výstavní prostor Futureum v oblasti Dolních Vítkovic. Objekty bývalé výklopny a mlýnice jsou součástí národní kulturní památky Důl Hlubina, vysoké pece a koksovna Vítkovických železáren, přičemž posledních 70 let své existence představovaly úzce propojený technologický systém umožňující zpracování uhlí.

Antonín Šimčík, ředitel pro strategické projekty, BeePartner: „Především je to součást Dolní oblasti Vítkovice, což je asi hlavní důvod, proč jsme se rozhodli bývalý výklopník uhlí a mlýnici zachránit. Více méně tady se asi stačí rozhlédnout správným směrem, tedy ne k těm zrekonstruovaným objektům, ale k těm, které jsou v tom původním, nálezovém stavu. Podobně vypadal i výklopník, ve kterém se teď nacházíme.“

Celkovou rekonstrukci a otevření budovy pro veřejnost významně komplikoval fakt, že bylo podzemí objektu po 20 let zaplavené.

Antonín Šimčík, ředitel pro strategické projekty, BeePartner: „My když jsme se sem poprvé dostali, tak jsme tady z toho pódia viděli v křišťálově čisté vodě žlutooranžové stroje. Vypadalo to jako potopené lodě.“

Nyní Futureum nabízí tři patra prostorů pro instalaci uměleckých děl , které se vztahují k problémům současného světa, budoucnosti, ochrany klimatu nebo třeba nového způsobu využívání energie. V podzemních prostorách výklopníku a převážně nadzemních prostorách mlýnice probíhají komentované prohlídky, které přibližují základní funkce obou objektů, a tedy vykládku uhlí a jeho mletí.

Vladimír Trnka, průvodce a bývalý zaměstnanec koksovny: „Nacházíte se na výklopníku uhlí, který byl v minulosti součástí Vítkovické koksovny, kde se centrálně dováželo uhlí z okolních dolů. Výklopník byl zprovozněn v roce 1952 a fungoval prakticky až do roku 1998, kdy se ukončila činnost koksovny. Výklopník skončil o několik dní dříve.“

Během hodinu a půl dlouhé prohlídky si návštěvníci prohlédnou celou trasu nemletého, vypraného uhlí.

Vladimír Trnka, průvodce a bývalý zaměstnanec koksovny: „Tady to padlo na dopravní pás, který to pak transportoval na další dopravní pás a dál to pak šlo až na tu mlýnici uhlí.“

Suterénní prostory jsou možné k vidění pouze s průvodcem.

Vladimír Trnka, průvodce a bývalý zaměstnanec koksovny: „Dole v těchto prostorech se nacházel kotoučový drtič, kterým se vlastně uhlí rozdrtilo na menší frakci, aby přesáhl rozměr pod 80mm. Tady byly síta, takže menší uhlí jimi propadlo a tady byl dále pak kolečkový výtah, kterým vyšlo nahoru a pak to pokračovalo dopravním pásem na uhelné prádlo.“

Prohlídka je doplněna i výhledem na areál Dolních Vítkovic a zakončena bývá pohledem na samotnou mlýnici.

Vladimír Trnka, průvodce a bývalý zaměstnanec koksovny: „Nacházíme se u mlýnice uhlí, která vznikla v roce 1962. byly tady nainstalované dva kladivové mlýny, po rekonstrukci nám tady zůstal jen jeden. Mlýn je produktem Přerovských strojíren, drtilo se v něm uhlí na zrnitost 0-3mm a dále pak putoval na druhý povrchový zásobník uhlí.“

Prostory Futurea kombinují ukázku staré technologie s novou interaktivní.

Antonín Šimčík, ředitel pro strategické projekty, BeePartner: „Takhle jsou k dispozici tabulky v rozšířené realitě. Návštěvník si může pročíst, prohlédnout obsah a speciálně pro vozíčkáře máme tady možnost podívat se i do prostor, do kterých by se normálně nepodíval.“

Od jeho otevření v roce 2022 se návštěvnost Futurea stabilně zvyšuje.

Antonín Šimčík, ředitel pro strategické projekty, BeePartner: „Samozřejmě obrovskou reklamou jsou pro nás letní festivaly. S Colors of Ostrava vlastně spolupracujeme už od toho roku 2022, kdy jsme tady měli Reflex stage."

Futureum se od tohoto roku stalo nejnovějším přírůstkem v rámci projektu Technotrasa, který shrnuje technické a řemeslné památky Moravskoslezského kraje.

Antonín Šimčík, ředitel pro strategické projekty, BeePartner: „Zase máme co nabídnout, protože jednak struktura výklopníku a mlýnice uhlí je zcela unikátní, nic podobného vlastně v Technotrase zařazeno není a je to samozřejmě úžasné napojení na komunitu lidí, které baví industriální památky.“

Aktuálně návštěvníci naleznou ve Futureu fotografickou výstavu Berlin/Ostrava Hansgerta Lamberse, která byla prodloužena do 22. září.

Nahlásit chybu


K tématu

Ostravský majáles je pro studenty všech škol v kraji

Ostravský majáles chce být symbolem všech studentů v kraji. Na letošní rok připravil kromě volby krále a královny, také volbu prince a princezny. Ti budou za střední školy. Vítězové dostanou 50 tisíc korun na studentské aktivity pro své školy.

Technotrasa vybízí k návštěvě zajímavých industriálních míst v Moravskoslezském kraji

29. července 2024 12:00 | Celý MS kraj | Andrea Holeszová | Kam vyrazit

Soubor technických a řemeslných památek Moravskoslezského kraje. To je Technotrasa. Objekty, které tato virtuální trasa spojuje, odkazují na tradici hornictví, hutnictví, železniční dopravy, automobilového průmyslu, ale také například hasičskou techniku nebo pivovarnictví. Technotrasa tak zahrnuje nejen památky průmyslové revoluce, ale také vojenské nebo zemědělské objekty typické pro region.

Areál Dolní oblasti Vítkovic v Ostravě se proměnil ve festivalové město. Colours of Ostrava je tu

18. července 2024 11:09 | Ostrava-město | Yvona Fajtová | Regionální zprávy POLAR

V ostravských Dolních Vítkovicích odstartoval už 21. ročník mezinárodního multižánrového festivalu Colours of Ostrava, který patří mezi 20 nejlepších a největších festivalů na světě. Je plný skvělé hudby, kultury a nezapomenutelných zážitků.


Moravskoslezský kraj přikryla sněhová peřina. Po víkendu ale sníh zase roztaje

Moravskoslezský kraj přes noc přikryla sněhová peřina. Ráno si tak možná někteří lidé zanadávali, že musí odhrabávat auto, ale děti byly jistě nadšené. Silničáři hlavní tahy zprůjezdnili ještě v průběhu noci. Podle meteorologů by měl po víkendu sníh zase roztát.

Tragický požár v Ostravě: policisté evakuovali 16 lidí, hasiči našli v bytě mrtvého muže

Dnes 9:18 | Ostrava-Jih | Lukáš Zavadil

Dramatické chvíle zažili obyvatelé domu na ulici Smirnovova v Ostravě-Zábřehu. Noční požár bytu si tam vyžádal evakuaci šestnácti lidí, včetně malého dítěte. Zasažený byt hasiči prohledali a nalezli zde muže bez známek života.

Úzká a frekventovaná silnice na Mezidolí v Havířově se dočká chodníku

Radnice v Havířově zahájila výstavbu dlouho očekávaného chodníku na ulici Mezidolí. Stavba zahrnuje i osvětlení, odvodnění i přeložky nízkého napětí a má být dokončena v srpnu příštího roku. Vše ale bude záležet na počasí.

Krevní centrum přijelo odebírat krev na radnici Moravské Ostravy a Přívozu

Mobilní odběrové stanoviště Krevního centra Fakultní nemocnice Ostrava vyrazilo podruhé do terénu. Tentokrát zavítalo na radnici Moravské Ostravy a Přívozu, kde krev darovalo 30 úředníků, z toho 23 úplně poprvé.

Školáci si přejí fast food, to jim ale město splnit nemůže

V základních školách se konala mladá školní fóra. Žáci se mohli vyjádřit jednak ke své škole a také k dění ve městě. Třeba na Komenského 66 získal nejvíce hlasů požadavek na zřízení fast foodu.

Na Rudné ve Svinově postupně zdemolují mosty, provoz bude sveden vždy na druhou polovinu

Včera 8:24 | Ostrava-město | Libor Běčák

V úterý 26. listopadu 2024 začne rekonstrukce mostů na Rudné ulici v Ostravě-Svinově. Oba mosty silnice I/11 budou zdemolovány a do roku 2026 nahrazeny novými konstrukcemi. Po dobu prací bude zachován obousměrný provoz v jednom pruhu pro každý směr. Projekt za 95,6 milionu Kč slibuje životnost nových mostů minimálně 100 let.

Změna ve třídění odpadu ve Studénce nastane na jaře

Třídění odpadu ve Studénce bude snadnější. Domácnosti z rodinných domů dostanou v příštím roce zdarma vlastní popelnice na plast a papír - začne tu fungovat systém door to door.

Rozsvícení vánočních stromů bude letos na obou náměstích ve Frýdku i v Místku

Frýdek-Místek letos poprvé uskuteční rozsvěcení stromu v obou částech města. K tradičnímu hojně navštěvovanému rozsvěcení na náměstí Svobody přidá komornější akci na Zámeckém náměstí. To bude navíc během dvou adventních víkendů bez aut.

Diamantová svatba znamená 60 let společného života

Včera 11:07 | Bruntál | Karel Soukop | Jesenický expres

Psal se říjen roku 1964. Do společného svazku manželského tehdy vstoupili v Táboře dva snoubenci Bohuslav a Helena. V tomto svazku přečkali mnohá dobrá i složitá období a dnes jejich krásné manželství trvá přesné 60 let. Ve stupnici našich svateb se tato svatba nazývá svatbou diamantovou.

Přehlídka středních škol opět pomohla porubským deváťákům s výběrem dalšího studia

Porubská radnice uspořádala už 5. ročník akce Tvoje škola je hned za rohem. Je určena žákům 9. tříd porubských základních škol, kteří tak mají jedinečnou možnost se na jednom místě seznámit se středními školami, které v obvodu působí.

Studenti pěti gymnázií z Ostravy-Poruby si připomněli Den boje za svobodu a demokracii

Studenti 5 gymnázií z Ostravy-Poruby si připomněli Den boje za svobodu a demokracii. Uspořádali demonstraci na Hlavní třídě, kde vystoupili s živými obrazy připomínající klíčové události našich moderních dějin.

Odbor sociální péče mariánskohorské radnice se bude stěhovat do větších a komfortnějších prostor

Odbor sociální péče mariánskohorské radnice se dočká důstojného zázemí. Dlouhá léta se potýká zejména s malými kancelářemi, nevyhovující čekárnou a absencí sociálního zařízení pro klienty, vlhkostí a plísněmi.

V Ostravě se textil sbírá už 10 let. Dělají se z něj lavičky i pískoviště

Ostrava neustále vylepšuje odpadové hospodářství a i díky moderní třídící lince patří v nakládání s odpady mezi lídry naší země. Od příštího roku je podle zákona nutné třídit i textil, což v Ostravě funguje už více než 10 let. Množství kontejnerů na oděvy bude ještě zvýšeno.

Ostravské Vánoce začínají už o víkendu. Město připravilo řadu novinek

Čas rychle letí a tak už jsou tady zase Vánoce. Ty Ostravské budou letos na čtyřech scénách v centru města a kromě oblíbených atrakcí si letos pořadatelé připravili i spoustu novinek. Důležitý je i charitativní přesah.

Odbor sociální péče mariánskohorské radnice se po letech dočká důstojného zázemí

Vlhkost, zápach hned při vstupu, stísněné prostory. S takovými problémy se léta potýká odbor sociální péče radnice v Ostravě-Mariánských Horách. To se už brzy změní.

Futureum v Dolní oblasti Vítkovice propojuje průmyslovou minulost s technologickou budoucností
Vydáno 9. září 2024 11:05, Ostrava-město, Andrea Holeszová
Výstavní prostor Futureum v oblasti Dolních Vítkovic. Objekty bývalé výklopny a mlýnice jsou součástí národní kulturní památky Důl Hlubina, vysoké pece a koksovna Vítkovických železáren, přičemž posledních 70 let své existence představovaly úzce propojený technologický systém umožňující zpracování uhlí.

Antonín Šimčík, ředitel pro strategické projekty, BeePartner: „Především je to součást Dolní oblasti Vítkovice, což je asi hlavní důvod, proč jsme se rozhodli bývalý výklopník uhlí a mlýnici zachránit. Více méně tady se asi stačí rozhlédnout správným směrem, tedy ne k těm zrekonstruovaným objektům, ale k těm, které jsou v tom původním, nálezovém stavu. Podobně vypadal i výklopník, ve kterém se teď nacházíme.“

Celkovou rekonstrukci a otevření budovy pro veřejnost významně komplikoval fakt, že bylo podzemí objektu po 20 let zaplavené.

Antonín Šimčík, ředitel pro strategické projekty, BeePartner: „My když jsme se sem poprvé dostali, tak jsme tady z toho pódia viděli v křišťálově čisté vodě žlutooranžové stroje. Vypadalo to jako potopené lodě.“

Nyní Futureum nabízí tři patra prostorů pro instalaci uměleckých děl , které se vztahují k problémům současného světa, budoucnosti, ochrany klimatu nebo třeba nového způsobu využívání energie. V podzemních prostorách výklopníku a převážně nadzemních prostorách mlýnice probíhají komentované prohlídky, které přibližují základní funkce obou objektů, a tedy vykládku uhlí a jeho mletí.

Vladimír Trnka, průvodce a bývalý zaměstnanec koksovny: „Nacházíte se na výklopníku uhlí, který byl v minulosti součástí Vítkovické koksovny, kde se centrálně dováželo uhlí z okolních dolů. Výklopník byl zprovozněn v roce 1952 a fungoval prakticky až do roku 1998, kdy se ukončila činnost koksovny. Výklopník skončil o několik dní dříve.“

Během hodinu a půl dlouhé prohlídky si návštěvníci prohlédnou celou trasu nemletého, vypraného uhlí.

Vladimír Trnka, průvodce a bývalý zaměstnanec koksovny: „Tady to padlo na dopravní pás, který to pak transportoval na další dopravní pás a dál to pak šlo až na tu mlýnici uhlí.“

Suterénní prostory jsou možné k vidění pouze s průvodcem.

Vladimír Trnka, průvodce a bývalý zaměstnanec koksovny: „Dole v těchto prostorech se nacházel kotoučový drtič, kterým se vlastně uhlí rozdrtilo na menší frakci, aby přesáhl rozměr pod 80mm. Tady byly síta, takže menší uhlí jimi propadlo a tady byl dále pak kolečkový výtah, kterým vyšlo nahoru a pak to pokračovalo dopravním pásem na uhelné prádlo.“

Prohlídka je doplněna i výhledem na areál Dolních Vítkovic a zakončena bývá pohledem na samotnou mlýnici.

Vladimír Trnka, průvodce a bývalý zaměstnanec koksovny: „Nacházíme se u mlýnice uhlí, která vznikla v roce 1962. byly tady nainstalované dva kladivové mlýny, po rekonstrukci nám tady zůstal jen jeden. Mlýn je produktem Přerovských strojíren, drtilo se v něm uhlí na zrnitost 0-3mm a dále pak putoval na druhý povrchový zásobník uhlí.“

Prostory Futurea kombinují ukázku staré technologie s novou interaktivní.

Antonín Šimčík, ředitel pro strategické projekty, BeePartner: „Takhle jsou k dispozici tabulky v rozšířené realitě. Návštěvník si může pročíst, prohlédnout obsah a speciálně pro vozíčkáře máme tady možnost podívat se i do prostor, do kterých by se normálně nepodíval.“

Od jeho otevření v roce 2022 se návštěvnost Futurea stabilně zvyšuje.

Antonín Šimčík, ředitel pro strategické projekty, BeePartner: „Samozřejmě obrovskou reklamou jsou pro nás letní festivaly. S Colors of Ostrava vlastně spolupracujeme už od toho roku 2022, kdy jsme tady měli Reflex stage."

Futureum se od tohoto roku stalo nejnovějším přírůstkem v rámci projektu Technotrasa, který shrnuje technické a řemeslné památky Moravskoslezského kraje.

Antonín Šimčík, ředitel pro strategické projekty, BeePartner: „Zase máme co nabídnout, protože jednak struktura výklopníku a mlýnice uhlí je zcela unikátní, nic podobného vlastně v Technotrase zařazeno není a je to samozřejmě úžasné napojení na komunitu lidí, které baví industriální památky.“

Aktuálně návštěvníci naleznou ve Futureu fotografickou výstavu Berlin/Ostrava Hansgerta Lamberse, která byla prodloužena do 22. září.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/ostrava/ostrava-mesto/11000044783/futureum-v-dolni-oblasti-vitkovice-propojuje-prumyslovou-minulost-s-technologickou-budoucnosti