Nová vyhláška o dostupnosti péče, která platí od 1. ledna má zkrátit dlouhé čekací lhůty na plánované operace. Konkrétně na umělý kyčelní nebo kolenní kloub už by pacient neměl nikde čekat déle než rok. Bohužel realita je jiná. V Ostravských nemocnicích se čeká až dva a půl roku.
Tomáš Oborný, mluvčí Fakultní nemocnice Ostrava: "Ten důvod je prostý. Máme dány limity zdravotními pojišťovnami, které říkají, kolik operací můžeme v daném roce provést."
Tomáš Nykel, ředitel Městské nemocnice Ostrava: "Pochopitelně pokud se jedná o akutní stav, nejčastěji tedy trauma, operujeme s náhradou hned."
Jak nemocnice naplní novou vyhlášku, ale zatím není jasné. Roční čekací lhůtu dodrží jen někde. Takový obrovský nápor pacientů prý nelze uspokojit.
Tomáš Nykel, ředitel Městské nemocnice Ostrava: "V případě, že bychom operovali pacienta, který je nad rámec sjednaného počtu totálních endoprotéz, tak pochopitelně by to bylo na vrub naší nemocnice."
Ostravské nemocnice intenzivně jednají s pojišťovnami, aby mohli ročně operovat více pacientů.
Darina Majková, mluvčí Městské nemocnice Ostrava: "Čekací lhůty pro neakutní pacienty se v naší nemocnici proti loňskému roku snížili a nadále jednáme s pojišťovnami o ještě větším snížení těchto termínů."
Nejkratší dobu čekání od 4 do 10 měsíců zatím nabízí nemocnice v Krnově. V Opavě si pacient počká také 10 měsíců, ale jen co se kyčelního kloubu týče. Na kolenní se čeká 13 měsíců.