TV Polar: Pokud se člověk rozhodne vzít si půjčku na předvánoční nákupy, podle jakých kritérií by měl vybírat společnost, od které bude půjčku čerpat?
M. R.: "V prvé řadě by se lidé měli vážně zamyslet, zda si půjčku vezmou od bankovní nebo nebankovní firmy. Samozřejmě, je hodně lidí, kteří od banky půjčku z nejrůznějších důvodů nedostanou, a to jsou právě lidé, kteří se obracejí na nebankovní společnosti. Tady je ale větší riziko, protože nebankovní společnosti se nechovají vždy korektně. Člověk se u nich nedozví spolehlivě, jaká je roční úroková sazba, nebo jak je to s možnostmi předčasného splacení úvěru. Ale nejdůležitější je, aby lidé mysleli do budoucna. Měli by se zamyslet nad tím, jestli budou mít zaměstnání, jestli budou mít na to, aby dluh mohli splácet. Velkým zádrhelem je i skutečnost, že hodně půjček se splácí nikoli měsíčně, ale týdně."
TV Polar: Hodně oblíbené jsou v poslední době kreditní karty. Tam je výhodou, že úvěr není úročen, pokud je splacen v termínu. Ale tuším, že na spotřebitele, kteří se pro tuto formu úvěru rozhodnou, určitě čekají nějaká úskalí...
M. R.: "Úskalím je právě nedodržení toho daného termínu splacení půjčky. Tam potom horentně narostou procenta úroků, a to až na 25 procent. A to neplatí jen pro kreditní karty. Když jsme si v SOS dělali před časem průzkum, zjistili jsme, že některé úrokové sazby přesahují neuvěřitelných 200 procent!"
TV Polar: Na závěr prosím dejte radu lidem, kteří si myslí, že Vánoce bez půjčky nepřežijí.
M. R.: "Když už tedy beru jakoukoli půjčku, tak bych měla mít klid na pečlivé přečtení smlouvy. Dopředu je nutné zjistit obchodní podmínky úvěru. Zjišťuji především roční úrokovou sazbu, takzvané RPSN, potom bych se zajímala o možnost předčasného splacení úvěru, no a konečně, důležitá je i výše splátek. Dnes už si na internetu můžeme najít různé servery, kde je možná kalkulace s jejíž pomocí zjistíme, kolik ve finále za půjčku zaplatíme. Být opatrný. To je to nejdůležitější, co mohu poradit."
Celou besedu s Marcelou Reichlovou najdete zde.