Paní Gonsiorová má těžce postiženou šestiletou Adélku. Dětský rehabilitační stacionář v Ostravě, který je poskytovanými službami ojedinělý v celé republice, navštěvuje již tři roky.
Jana Gonsiorová, maminka Adélky: "Adélka teď posledním rokem navštěvuje školku, potom jí budeme hledat základní školu a potom nevím. Potom do budoucna uvidíme. Určitě bychom byli rádi, kdyby bylo něco, kde by mohla pokračovat dál prostě v nějaké svojí činnosti, ve vývoji a trošinku být i samostatná."
Jana Švandová, ředitelka Dětského rehabilitačního stacionáře: "My se teďka setkáváme s takovou v uvozovkách první várkou dětí, které končí povinnou školní docházku. Jsou to děti ve věku kolem 17 až 18 let a ony potom v podstatě nemají kam jít."
Město Ostrava připravuje již téměř 11 let projekt Komunitního centra, které bude poskytovat služby pobytové i ambulantní pro osoby s těžkým tělesným a kombinovaným postižením. Postaven bude v Ostravě-Mariánských Horách.
Petr Kajnar (ČSSD), primátor Ostravy: "Po všech peripetiích jsme připravili špičkový projekt, který je hodný třetího tisíciletí."
Impulz k tomu, že takový projekt vznikl, dala Věra Racková, která se starala o postiženou dceru a přemýšlela, jak se bude život podobně postižených dětí s přibývajícím věkem vyvíjet.
Věra Racková, komise pro handicapové děti a mládež: "Je dobře, že matka po tom, co se dcera osamostatní, ji může někde navštívit nebo s ní zůstat přes noc a držet ji za ruku."