Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Zelená Porubě: architekti tvoří ideové návrhy tří nejlepších vnitrobloků

Ostrava-Poruba |

Čtyři miliony korun. Takovou částku vyčlenila porubská radnice na vítězný projekt 5. ročníku participativního rozpočtu Zelená Porubě. Ten navíc povýšila o další level. Na rozdíl od předchozích ročníků lidé navrhovali úpravy celých dvorů.

Zelená Porubě je ve fázi, kdy se připravují ideové návrhy tří nejlepších projektů. Celkem jich do 5. ročníku lidé přihlásili 9. U Odborné komise zabodovala proměna dvoru přírodovědců, projet Aktivní po dešti a Duhové hřiště.

Sandra Zubáňová, autorka návrhu : “My jsme se sousedy přihlásili projekt Duhové hřiště do Zelená Porubě, protože bychom rádi to hřiště zrevitalizovali, zmodernizovali, jelikož asi přes 30 let tady nebyla provedena žádná úprava a povrch té hrací plochy je značně rozpraskaný a pro děti nebezpečný.”

Součástí Duhového hřiště má být také workoutové hřiště pro větší děti a pro rodiče a prarodiče bude vybudována oddechová zóna.

Sandra Zubáňová, autorka návrhu: “Těch laviček k posezení je tady docela málo. Když je hezky teplo, tak se tady střídá opravdu v desítkách dětí s rodiči. A ta asfaltová plocha by byla fajn využít pro kolečkové sporty, kdy vlastně tady děti často jezdí na odrážedlech, na kolech, na bruslích, na skatech. Tak, aby tu plochu měli opravenou a bezpečnou.”

Ideové návrhy všech tří projektů zpracovávají 3 různá architektonická studia, aby nebyly podobné, či dokonce stejné.

Laura Doležalová, architektka: “My se momentálně s tím projektem stále nějakým způsobem radíme. Ta participace celkově je náš trošku splněný sen, protože už jsme celkově i na škole pracovali s tímto tématem a teď, když vlastně můžeme naplnit v praxi, tak to je pro nás něco úžasného. Vlastně kdykoli se můžeme obrátit přímo na ty lidi, kteří tady bydlí, kteří budou užívat to prostředí, takže nějaké ty otázky, jak by to fungovalo, máme vlastně vždycky okamžitě k dispozici tu odpověď.”

V současné době je ve dvoře mezi ulicemi plukovníka Prchala a Bedřicha Nikodéma pouze hřiště pro nejmenší děti.

Anketa: návštěvníci dvora: “Občas tady zajdeme, my nejsme přímo odtud, ale je to tu pěkné. Pro tady ty malé špuntíky, bych řekl tak do těch 4, 5 let. Pro ty větší už to tady moc není. Ona je do houpaček blázen, že. Tam ty nám ještě nepověsili, ale už se na ně těšíme.”
“Chodím tady pomalu každý den na tohle hřiště, protože se mi tady líbí a skáču tady hlavně parkour. To je jeden sport, kde se dělají salta.”
Kristýna Špačková, koordinátorka MA21, MOb Ostrava-Poruba: “Na konci dubna bysme měli mít hotovy všechny tři ideové návrhy v nějaké předfinální podobě a následovat bude krok takový, že to budeme projednávat v místě samém s tou komunitou, která v tom dvoře nebo prostoru žije. Na konci května by měly být ty návrhy hotové a měly by jít do hlasování, které by mělo proběhnout v červnu.”

Obyvatelé Poruby v něm rozhodnou, který z těchto návrhů se bude realizovat. K dispozici budou mít dva kladné a jeden záporný hlas.

Nahlásit chybu


K tématu

Lidé se zajímali o podobu budoucího bulváru Adolfa Landsbergera ve Frýdku-Místku

18. září 2023 11:52 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček

Architekt seznámil veřejnost ve Frýdku-Místku s návrhem na podobu nového bulváru. V rámci participačního setkání se mohli lidé zeptat na vše co je k budoucí podobě zajímá. Zároveň padla spousta dotazů týkajících se například parkování, zeleně nebo podoby bezbariérového chodníku.

Padlo dogma, na novojičínském náměstí v městské památkové rezervaci porostou stromy

12. října 2023 9:00 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Kolem kašny na novojičínském náměstí jsou vyhloubeny čtyři díry, do kterých budou umístěny stromy. Konkrétně lípy varšavského typu. Snahu Novojičínských o ozelenění centra na druhý pokus posvětil Národní památkový ústav.

Na náměstí porostou čtyři lípy varšavského typu

12. října 2023 19:02 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Kolem kašny na Masarykově náměstí jsou vyhloubeny čtyři díry, do kterých budou umístěny stromy. Konkrétně lípy varšavského typu. Osvěží centrum a připomenou, že stromy už tu rostly i před zhruba sto lety.


Nemocnice už nebude tolerovat v areálu kouření, závislým postavila před vchod kuřácký box

Přesto, že už několik let platí zákaz kouření v areálech nemocnic, lidé to nerespektují. Nemocnice v Havířově se rozhodla pro striktní dodržování zákona, nicméně závislým kuřákům postavila před urgentním příjmem kuřácký box.

Ostrava v příštím roce rozdělí na kulturu 46 milionů kč. Pro žadatele je připraven webinář

16. července 2024 11:08 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka | Ostravské minuty

Ostrava je velkým podporovatelem kultury o čemž svědčí nabitý kalendář akcí ze všech možných oblastí. V letošním roce mezi jejich pořadatele plánuje rozdělit téměř 50 milionů korun a to jak v jednoletých, tak víceletých dotačních programech.

Nehoda dodávky a cisterny s naftou zastavila provoz na tahu mezi Ostravou a Opavou

Včera 14:51, vydáno včera 7:40 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Doprava na silnici I/11 na úrovni Josefovic se ve středu dopoledne zastavila v důsledku kolize dvou nákladních vozidel.

Senior nezvládl řízení malého traktoru, sjel do potoka, kde ho stroj přimáčkl

Včera 8:07 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Letecky do ostravské fakultní nemocnice musel být převezen starší traktorista, který v úterý večer v Dolní Lomné sekal trávník pomocí malého traktoru. Se strojem sjel do koryta malého potoka, kde po převrácení zůstal zraněný a zaklíněný do příjezdu záchranářů.

Bývalá márnice v Heřmanicích se mění v muzeum, ukáže historii a zajímavosti obce

Bývalá márnice na starém hřbitově v Heřmanicích změní svůj účel. Vznikne zde nové muzeum, které představí historii a zajímavosti obce. V současnosti probíhají potřebné stavební práce a hotovo by mělo být už na podzim.

Bytové muzeum v ostravské Jubilejní kolonii slaví půl roku

16. července 2024 10:46 | Ostrava-Jih | Andrea Holeszová | Expres Ostrava-Jih

Unikátní bytové muzeum v Jubilejní kolonii je otevřeno už půl roku. Za to dobu se zde dostavila více než tisícovka návštěvníků, kteří si mohli prohlédnout, jak v Ostravě bydleli řadoví dělníci před sto lety. Zájemci zde přijíždějí dokonce i z Rakouska, Švýcarska a Německa.

Hasiči měli ve sběrném dvoře cvičení na únik radiace a nakonec kvůli rtuti i ostrý zásah

16. července 2024 16:40 | Havířov | Bára Kelnerová | Havířovský expres

Na sběrné dvory vozí lidé nejrůznější odpad. A mohou dovést například i staré předměty, které obsahují radioaktivní látky. Právě to byl námět cvičení pro profesionální hasiče. Cvičení se ale kvůli nálezu rtuti změnilo v ostrý zásah.

Policie vyšetřuje, co stálo za smrtelným pádem mechanika v železárnách

16. července 2024 19:03 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Tragický pád z výšky zhruba 10 metrů vyšetřují nejen policisté, ale také pracovníci bezpečnosti práce v Třineckých železárnách.

Pod mostem Miloše Sýkory se tančil swing, přijít si ho vyzkoušet mohl kdokoliv

Pravý břeh Ostravice ožil v minulém týdnu swingem. První letní swingovou tančírnu uspořádala pod mostem Miloše Sýkory ostravská škola, věnující se právě této skupině tanců. Okoukat a vyzkoušet si pár tanečních kroků mohl přijít kdokoli, kdo měl zájem.

Frýdek-Místek stále řeší nedostatek parkovacích míst

15. července 2024 16:24 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček | Frýdeckomístecký expres

Výstavba nových parkovišť a změna organizace parkování. To jsou aktuálně probíhající řešení, která mají ve Frýdku-Místku zajistit větší počet parkovacích míst pro osobní auta. Ze sídlišť se postupně vytlačují dodávky a dále se hledají plochy pro nová parkoviště.

Interaktivní muzeum MHD v Ostravě Vítkovicích bude novým turistickým cílem

Ostrava bude mít další turistické lákadlo. Plánuje totiž stavbu muzea městské hromadné dopravy. Vyrůst by mělo v prostoru před vítkovickým nádražím. Lákadlem budou především historické tramvaje, ale i interaktivní expozice.

Pod mostem Miloše Sýkory se tančil swing, tančírny budou pokračovat po celé léto

Pravý břeh Ostravice ožil v minulém týdnu swingem a okoukat a vyzkoušet si pár tanečních kroků mohl přijít kdokoli, kdo měl zájem. Swingové tančírny se budou na nábřeží za pěkného počasí konat po celé prázdniny. Na tu příští se mohou zájemci těšit už příští týden.

Na Slezskoostravském hradě se hraje Shakespeare, na Slezskou láká diváky i ze zahraničí

Ostrava je už tradičně jedním ze čtyř měst, které hostí oblíbený divadelní festival Letní shakespearovské slavnosti. Jedná se o nejdelší festival v historii města a herci letos nabídnou divákům ve dvaceti pěti dnech celkem osm Shakespearových her.

Akcí Hurá k rybníkům 27.7. ožije areál v Ostravě-Výškovicích

16. července 2024 10:50 | Ostrava-Jih | Andrea Holeszová | Expres Ostrava-Jih

Poslední červencovou sobotu areál rybníky pod Hurou ve Výškovicích již potřetí zaplní rodiny s dětmi. Bude se zde konat akce Hurá k Rybníkům v rámci kulturního programu „Kool léto“. Čekají je hry a soutěže pro děti, občerstvení i hudební doprovod.

Projekt Prázdniny na Jihu baví děti z Ostravy v letním volnu

16. července 2024 10:42 | Ostrava-Jih | Andrea Holeszová | Expres Ostrava-Jih

Také letos se mohou děti žijící v obvodu zúčastnit tzv. Prázdnin na Jihu, aneb dní plných her, zábavy a pohybu pod taktovkou městského obvodu Ostrava-Jih. Bohatý program probíhá každý, letní, všední den od 8 do 12 hodin a je zcela zdarma.

Na Slezskoostravském hradě se hraje Shakespeare, slavnosti zahájil Večer tříkrálový

Slezskoostravský hrad znovu hostí oblíbený divadelní festival Letní shakespearovské slavnosti. Letos herci nabídnou divákům ve dvaceti pěti dnech celkem osm Shakespearových her, a to hlavně komedií. První z nich se hrála celý minulý týden, další čekají diváky postupně až do půlky srpna.

Zelená Porubě: architekti tvoří ideové návrhy tří nejlepších vnitrobloků
Vydáno 8. dubna 2021 19:30, Ostrava-Poruba, Yvona Fajtová
Čtyři miliony korun. Takovou částku vyčlenila porubská radnice na vítězný projekt 5. ročníku participativního rozpočtu Zelená Porubě. Ten navíc povýšila o další level. Na rozdíl od předchozích ročníků lidé navrhovali úpravy celých dvorů.

Zelená Porubě je ve fázi, kdy se připravují ideové návrhy tří nejlepších projektů. Celkem jich do 5. ročníku lidé přihlásili 9. U Odborné komise zabodovala proměna dvoru přírodovědců, projet Aktivní po dešti a Duhové hřiště.

Sandra Zubáňová, autorka návrhu : “My jsme se sousedy přihlásili projekt Duhové hřiště do Zelená Porubě, protože bychom rádi to hřiště zrevitalizovali, zmodernizovali, jelikož asi přes 30 let tady nebyla provedena žádná úprava a povrch té hrací plochy je značně rozpraskaný a pro děti nebezpečný.”

Součástí Duhového hřiště má být také workoutové hřiště pro větší děti a pro rodiče a prarodiče bude vybudována oddechová zóna.

Sandra Zubáňová, autorka návrhu: “Těch laviček k posezení je tady docela málo. Když je hezky teplo, tak se tady střídá opravdu v desítkách dětí s rodiči. A ta asfaltová plocha by byla fajn využít pro kolečkové sporty, kdy vlastně tady děti často jezdí na odrážedlech, na kolech, na bruslích, na skatech. Tak, aby tu plochu měli opravenou a bezpečnou.”

Ideové návrhy všech tří projektů zpracovávají 3 různá architektonická studia, aby nebyly podobné, či dokonce stejné.

Laura Doležalová, architektka: “My se momentálně s tím projektem stále nějakým způsobem radíme. Ta participace celkově je náš trošku splněný sen, protože už jsme celkově i na škole pracovali s tímto tématem a teď, když vlastně můžeme naplnit v praxi, tak to je pro nás něco úžasného. Vlastně kdykoli se můžeme obrátit přímo na ty lidi, kteří tady bydlí, kteří budou užívat to prostředí, takže nějaké ty otázky, jak by to fungovalo, máme vlastně vždycky okamžitě k dispozici tu odpověď.”

V současné době je ve dvoře mezi ulicemi plukovníka Prchala a Bedřicha Nikodéma pouze hřiště pro nejmenší děti.

Anketa: návštěvníci dvora: “Občas tady zajdeme, my nejsme přímo odtud, ale je to tu pěkné. Pro tady ty malé špuntíky, bych řekl tak do těch 4, 5 let. Pro ty větší už to tady moc není. Ona je do houpaček blázen, že. Tam ty nám ještě nepověsili, ale už se na ně těšíme.”
“Chodím tady pomalu každý den na tohle hřiště, protože se mi tady líbí a skáču tady hlavně parkour. To je jeden sport, kde se dělají salta.”
Kristýna Špačková, koordinátorka MA21, MOb Ostrava-Poruba: “Na konci dubna bysme měli mít hotovy všechny tři ideové návrhy v nějaké předfinální podobě a následovat bude krok takový, že to budeme projednávat v místě samém s tou komunitou, která v tom dvoře nebo prostoru žije. Na konci května by měly být ty návrhy hotové a měly by jít do hlasování, které by mělo proběhnout v červnu.”

Obyvatelé Poruby v něm rozhodnou, který z těchto návrhů se bude realizovat. K dispozici budou mít dva kladné a jeden záporný hlas.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/ostrava/ostrava-poruba/11000024916/zelena-porube-architekti-tvori-ideove-navrhy-tri-nejlepsich-vnitrobloku