Galerie Dukla je pro soudobé umělce výzvou a zájem vystavovat své umění v tomto prostoru je z jejich strany velký. Nová výstava dvou ruských umělkyň vás zavede zejména do světa mýtů a pohádek..
Anna Khmeleva, umělkyně: “Mělo by to působit celé tak nějak nostalgicky a trochu pohádkově. Byla bych ráda, kdyby to bylo celé takové efemérní a vidím v tom i nějaký kýč a zároveň jemnost. Že by to bylo jako na pomezí těch dvou věcí. Začala jsem fotit zhruba v 17, nerada fotím lidi, ráda fotím architekturu občas, nic konkrétního. Spíš to, co mě zaujme.”
Maria Aksinina, umělkyně: “Já tady mám vlastně dva cykly textilních koláží, které jsou každý svým způsobem zasvěcený ruským pohádkám. Jeden cyklus lidovým pohádkám a nový cyklus prací je zasvěcen pohádkám ruského spisovatele Pavla Bražola. Ty pohádky pamatuji z dětství a taky z jiné strany. Ty koláže jsou poctou moji babičky, která taky tvořila textilní koláže a různé takové textilní věci.”
Výstava se jmenuje Avos, což je ruský termín a sami Rusové Avos vztahují ke své osobní identitě. Už Alexandr Puškin v Evženu Oněginovi nazval Avos ruským šiboletem, tedy znamením, kterým se Rusové odlišují od jiných.
Tomáš Knoflíček, kurátor výstavy: “Do češtiny asi nejsnáze přeložíme Avos jako snad, či možná. Pokud ale zůstaneme v nějakém obecnějším chápání tohoto slova, tak Avos je přístup člověka, který je smířen se svým osudem, není ochoten jej jakkoliv měnit , byť třeba tuší, že se odvíjí po klesající trajektorii. Je to určitý vlastně fatalismus, odevzdanost, ale zároveň odolnost vůči případným komplikacím.”
Vernisáž obohatil i kulturní program, o který se postaralo audiovizuální uskupení o-goshi, které tvoří studenti Fakulty umění Ostravské univerzity.. Výstava a doprovodný program se uskutečnil za podpory Ministerstva kultury ČR a statutárního města Ostravy.