Až z Číny na VŠB-TUO v lednu doputoval Tyrannosaurus rex. Model kostry byl po částech zabalený v krabicích a poskládat ho dohromady trvalo více než dvě hodiny.
Martina Polášková, vedoucí Geologického pavilonu VŠB-TUO: ”Pak jsme museli povolat kolegy ještě z katedry geologického inženýrství, kteří nám pomohli s tím sestavováním, protože musí to být zároveň i bezpečné. Takže ukotvení na ocelovém rámu, no a pak jsme si u toho udělali takové krásné dopoledne. Dostali jsme návod a skládali jsme.”
Asi pětimetrový model tyrannosaura připomíná mládě. Dospělý jedinec měřil až 12 metrů.
Martina Polášková, vedoucí Geologického pavilonu VŠB-TUO: “Žil v době druhohorní křídě asi zhruba před 66 až 68 miliony lety a pak samozřejmě jako většina dinosaurů, vyhynul. Byl velký predátor a máme tady i ukázku triceratopse, který byl takovým jeho spoluputovníkem v té době. Předpokládá se podle nálezů a otisků zubů, že tito dva spolu často bojovali a většinou vyhrál tyrannosaurus.”
Tyrannosaurus rex zvedl návštěvnost Geologického pavilonu. Větší zájem o prohlídky mají nejen školy, ale také rodiny s dětmi.
Martina Polášková, vedoucí Geologického pavilonu VŠB-TUO: “Máme zvýšenou návštěvnost a jsme hrozně rádi, že to návštěvníky zaujalo a že se přicházejí dívat i do těch našich sbírek neživé přírody.”
Anketa: návštěvníci sbírek: “My jsme se tady přišli podívat na kostru dinosaura. Viděla jsem v letáku, že by tady měl být. Dcera má momentálně dinosauří období, takže jsem si říkala, že ji tady vezmu.”
“Líbí a já miluju knížku s dinosaury.”
V současné době je ve všech expozicích, tedy sbírkách mineralogických, petrografických, regionálně-geologických a ložiskových přes 78 tisíc kusů exponátů, z nichž vystaveno je přibližně 16 tisíc vzorků.
Martina Polášková, vedoucí Geologického pavilonu VŠB-TUO: “V těch paleontologických sbírkách samozřejmě máme i ukázky z našeho území. Z toho Ostravska jsou to hlavně ukázky bývalých rostlin. Přesliček, Plavuní, ze kterých, jak všichni už známe ze ZŠ, vznikalo potom černé uhlí. Přesličky a Plavuně, které v té době se tady nacházely, dosahovaly samozřejmě daleko větších rozměrů. Až 30 metrové rostliny to byly. Dneska lidé nacházejí pozůstatky těchto rostlin v lesích, kde mají třeba jenom 15 cm.”
Krásná je i mineralogická sbírka.
Martina Polášková, vedoucí Geologického pavilonu VŠB-TUO: “Kromě takových těch běžnějších jako jsou různé typy a odrůdy křemene, jako jsou třeba pyrity, sfalerity, tak tady máme i zajímavé drahé kameny, které se mezi nimi vyskytují. Ať už jsou to různé odrůdy berylu, to znamená nějaké smaragdy, akvamaríny, máme tu krásné ukázky rubínů, máme tu safíry, ale i řadu dalších minerálů.”
Geologický pavilon profesora Františka Pošepného byl otevřen v září 1989 a nese jméno světoznámého českého vědce, který je považován za jednoho z tvůrců světové ložiskové geologie. Navštívit ho můžete každý všední den od 8 do 19 hodin.