Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Domovníci se v Ostravě-Porubě osvědčili, obvod chce jejich služeb využívat dál

Ostrava-Poruba |

Ostrava-Poruba by chtěla i v dalších letech využívat služeb domovníků. Pomáhají se správou domů a zaměstnává je přímo obvod, který na ně získal 15 milionů korun z evropské dotace. Projekt byl na tři roky a obvodu se služby domovníků osvědčily, proto chce jejich práci udržet o po roce 2026, kdy dotace skončí.

Osm lokalit, 820 bytů a devět domovníků. A k tomu i spousta zajímavých příběhů. Třeba o tom, jak v Oblouku vznikly klubovny pro děti i dospělé, jak si nájemníci opravili hřiště na Slavíkově ulici, o nových zvoncích, vyklizených sklepech, opravených schránkách, vymalovaných chodbách či besedách pro seniory. To vše se skrývá pod nenápadným názvem Domovník-preventista. Projekt spustila Poruba loni a je spolufinancován Evropskou unií z operačního programu Zaměstnanost plus.

Jan Dekický (ODS), místostarosta Ostravy-Poruby: "O domovnících jsme uvažovali řadu let. Intenzivně pak od doby, kdy jsme koupili Oblouk. Jejich prostřednictvím jsme chtěli efektivněji spravovat majetek. Hledali jsme inspiraci jinde a postupně jsme získávali jasnou představu o tom, jak by jejich práce měla vypadat. Potom jsme objevili dotační výzvu, která přesně naplňovala to, co jsme chtěli. Tedy nejenom, aby nám domovník pomáhal se správou domu a dělal menší opravy, ale také aby fungoval jako prostředník mezi námi a nájemníky. To se povedlo a dnes devět domovníků slouží svým způsobem jako prodloužená ruka našeho byťáku."

Domovníci působí jen v místech, kde má Poruba celé domy. Spuštěn byl loni v říjnu a domovníky se stali lidé, kteří v lokalitě bydlí a nájemníci je znají.

Jan Dekický (ODS), místostarosta Ostravy-Poruby: "Hledali jsme lidi, kteří by zvládli všechny naše požadavky. To nějakou dobu trvalo, a nebudeme zastírat, že s některými jsme se museli rozloučit. V současné době máme k dispozici skvělý tým, který má respekt u nájemníků a postupně krok za krokem proměňuje naše domy k lepšímu. A to tak výrazně, že jsme to ani tak nečekali."

Šest domovníků je zaměstnáno na hlavní pracovní poměr, tři na dohodu. Základem jejich práce je komunikace s nájemníky.

Petra Lehká, vedoucí odboru bytového hospodářství a údržby budov Ostravy-Poruby: "Získali jsme díky nim dokonalý přehled o domech. Celou dobu jsme si mysleli, že o našich nájemnících víme vše, co vědět potřebujeme. Ale s příchodem domovníků se vzájemná komunikace prohloubila a dnes máme mnohem lepší přehled, co lidi trápí a co potřebují. Díky tomu, že slouží i jako prostředníci mezi námi a nájemníky, výrazně ubylo stížností, protože většinu problémů dokáží vyřešit sami. Projekt nám přináší i výrazné ekonomické úspory. Už jen proto, že drobné opravy jsme schopni dělat ve své režii."

Nájemníci si na domovníky zvykli a chodí za nimi se svými problémy a nápady.

Petra Lehká, vedoucí odboru bytového hospodářství a údržby budov Ostravy-Poruby: Pro nás to znamená zvýšené požadavky na opravy a práce v domech. Ale protože chceme mít domy čím dál hezčí, tak i to je vlastně pozitivní."

Dotace skončí v roce 2026 a Poruba už nyní přemýšlí, co dál.

Lucie Baránková Vilamová (ANO), starostka Ostravy-Poruby: "Věříme, že program bude v nějaké podobě pokračovat i dále. Pokud ne, chceme najít nové způsoby financování. Projekt se opravdu osvědčil a velmi pozitivní zpětnou vazbu máme i od samotných nájemníků. Takže v něm chceme pokračovat."

Projekt Domovník-preventista je spolufinancován Evropskou unií z operačního programu Zaměstnanost plus.

Nahlásit chybu


K tématu

Zájemci o byt v Penzionu pro seniory Frýdek-Místek musejí aktualizovat své žádosti

Žadatelé o byt v Penzionu pro seniory Frýdek-Místek musejí znovu aktualizovat své žádosti. O bydlení je totiž velký zájem a v pořadníku jsou desítky lidí. Penzion prošel před časem náročnou rekonstrukcí bytových jader a celkově má 167 bytových jednotek.

Samoživitelky budou mít ve Frýdku-Místku větší šanci získat městský byt

Frýdek-Místek nově upravil systém přidělování městských bytů. Ten má pomoci s hledáním bydlení hlavně matkám samoživitelkám. Město už pro ně zároveň vyčlenilo několik bytů. Smlouvy budou uzavírány za běžných podmínek a nájmů. Maximálně však na dobu tří let.

Samoživitelé ve Frýdku-Místku mohou dočasně získat městský byt

Frýdek-Místek připravil nové zásady pro přidělování bytů pro sociálně znevýhodněné občany. Vstřícný krok se týká především rodičů samoživitelů. Po splnění řady kritérií mohou získat byt na až na tři roky. Během té doby si musí svou situaci vyřešit a najít trvalé bydlení.


Hrozí další demolice povodněmi zasažených domů. Rozhodující bude zima

Statici ve spolupráci se stavebními odborníky stále kontrolují domy, které zasáhly zářijové povodně. V celém Moravskoslezském kraji už rozhodli o demolici desítek budov. O osudu dalších rozhodne zima.

Vánoční jarmark nabídne v Karviné program do 23. prosince

S rozsvícením stromu byl oficiálně zahájen i vánoční jarmark. Na náměstí najdete stánky plné tradičních i moderních pochoutek, dárků a vánočních dekorací. Městský dům kultury pro vás také připravil bohatý program.

Rozsvícení vánočního stromu ve Studénce umocnila dronová show

K nejoblíbenějším tradicím zahájení adventu patří ve Studénce rozsvícení vánočního stromu. Místní si tento slavnostní okamžik užili v neděli 1. prosince. Ještě jako oslava výročí vzniku města jej provázela i dronová show.

Olympiáda dětí a mládeže představila hvězdy, poháry a medaile

Už jen sedm týdnů nás dělí od slavnostního zahájení Olympiády dětí a mládeže. Její zimní verzi hostí na konci ledna MS kraj, soutěžit bude více než 1200 mladých sportovců z celé republiky.

Karviná zahájila adventní čas rozsvícením vánočního stromu

První adventní neděle patřila v Karviné slavnostnímu rozsvícení vánočního stromu na Masarykově náměstí. Doprovodný program, sváteční dobroty a přítomnost andělů vykouzlily tu pravou vánoční atmosféru.

Strážníci vzdělávají ostravské seniory. Akademii si důchodci velmi pochvalují

Ostravští strážníci věnují velkou část své práce prevenci. Zaměřují se hlavně na nejohroženější skupiny obyvatel, jako jsou děti nebo senioři. Velkou oblibu si během krátké doby získal vzdělávací program SeniorOVA akademie, zaměřený na bezpečnost.

Na rozsvícení vánočního stromu a ohňostroj se přišly v Havířově podívat tisíce lidí

Na náměstí Republiky v Havířově se uskutečnilo slavnostní rozsvícení vánočního stromu, které zahájilo adventní období ve městě. Tento každoroční moment přitáhl tisíce návštěvníků, kteří si užili kouzelnou atmosféru, doprovázenou vánočními stánky, hudbou a ohňostrojem.

Začala demolice lávky přes Jičínku, byla rezavá a v havarijním stavu

V Novém Jičíně probíhá demolice lávky přes Jičínku u ulice Novosady. Její zbourání bylo nutné, byla v havarijním stavu. Nový mostek tu vybraná firma postaví do půl roku.

Čapkárna bude mít nerezový vnitřní bazén. Rekonstrukce se ale dotkne i pláště budovy

V centru Ostravy je v plném proudu rekonstrukce oblíbeného sportovního a relaxačního zařízení Vodní svět SAREZA, mezi lidmi známého jako Čapkárna. Práce se zaměřily na vnitřní část areálu a hlavně bude vybudována zcela nová bazénová vana.

Masarykovo náměstí ozdobila jedle ze Svinova. Kelímky od punče pomáhají potřebným

Víkend byl na mnoha místech ve znamení rozsvěcování vánočních stromů. I když Ostravské vánoce odstartovaly adventními trhy už před týdnem, slavnostní zahájení je samozřejmě spojeno s rozsvícením vánočního stromu na Masarykově náměstí. Jednou z novinek jsou tzv. DobroKoše, díky kterým můžete kelímkem od punče přispět na charitu.

Svářeči

Ostrava Nástup: od 1. ledna 2025 od 25 560 Kč/měsíc

Součástí křtin 38 sborníku Ostrava byla i oslava 60. výročí Katedry historie OU

Pokud máte rádi historii jistě vás bude zajímat, že Archiv města Ostravy vydal už 38 sborník. Jde o publikaci plnou zajímavostí z historie i současnosti města a tak se například dozvíte o mladíkovi z Přívozu, který dobyl New York a stal se milionářem díky kosmetice.

V Ostravě-Jihu vyhlásili výsledky školního participativního rozpočtu

Žáci základních škol v Ostravě-Jihu měli opět možnost rozhodnout o úpravě prostředí, ve kterém tráví čas díky školnímu participativnímu rozpočtu. Ten je zde realizován už šestým rokem, ale teprve druhým rokem se přihlásily všechny školy v obvodu.

Heřmanická halda - sanace by mohla začít už na jaře 2025

Heřmanická halda v severní části Ostravy je jedním z nejvýraznějších symbolů těžební minulosti našeho regionu. Obří masa hlušiny vznikla jako odpad při těžbě černého uhlí. Přestože se jedná o pozůstatek zaniklé těžby, sanace a ekologická stabilizace haldy jsou stále aktuálními tématy. Státní podnik Diamo, který má likvidaci haldy na starosti, předložil v průběhu letošního roku návrh sanace, který ale následně stáhl. Aktuálně se připravuje projektová dokumentace sarkofágu, který by se měl začít stavět na jaře.

Ústřední knihovna v Ostravě projde rekonstrukcí. Vznikne tak moderní komunitní centrum

29. listopadu 2024 13:17 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka | Ostravské minuty

Ostrava začne s realizací projektu Otevřená knihovna. Jde o kompletní rekonstrukci vnitřních prostor, jejíž cílem je přeměnit knihovnu na moderní komunitní centrum, kde bude možná rychlá výpůjčka knih, ale také příjemné trávení volného času v útulných prostorách.

Centrum pro rodinu a sociální péči připravilo benefici na podporu handicapovaných

29. listopadu 2024 10:14 | Ostrava-Centrum | Jiří Cileček | Miniexpres centra Ostravy

Centrum pro rodinu a sociální péči v Ostravě připravilo další ročník benefiční akce Světlo mladým s handicapem. Lidé mohou zakoupením minisvítilen podpořit sociálně aktivizační službu Brána, která pomáhá právě handicapovaným.

Waldorfská základní a střední škola v Porubě slavnostně otevřela dvě nové odborné učebny

29. listopadu 2024 8:13 | Ostrava-Poruba | Yvona Fajtová | Regionální zprávy POLAR

Waldorfská základní škola a střední škola Ostrava-Poruba postupně modernizuje své prostory. V těchto dnech slavnostně otevřela dvě nové odborné učebny. A to přírodovědnou a počítačovou.

Domovníci se v Ostravě-Porubě osvědčili, obvod chce jejich služeb využívat dál
Vydáno 25. října 2024 18:49, Ostrava-Poruba, Jiří Cileček
Ostrava-Poruba by chtěla i v dalších letech využívat služeb domovníků. Pomáhají se správou domů a zaměstnává je přímo obvod, který na ně získal 15 milionů korun z evropské dotace. Projekt byl na tři roky a obvodu se služby domovníků osvědčily, proto chce jejich práci udržet o po roce 2026, kdy dotace skončí.

domovníci; foto: Ostrava-Poruba

Osm lokalit, 820 bytů a devět domovníků. A k tomu i spousta zajímavých příběhů. Třeba o tom, jak v Oblouku vznikly klubovny pro děti i dospělé, jak si nájemníci opravili hřiště na Slavíkově ulici, o nových zvoncích, vyklizených sklepech, opravených schránkách, vymalovaných chodbách či besedách pro seniory. To vše se skrývá pod nenápadným názvem Domovník-preventista. Projekt spustila Poruba loni a je spolufinancován Evropskou unií z operačního programu Zaměstnanost plus.

Jan Dekický (ODS), místostarosta Ostravy-Poruby: "O domovnících jsme uvažovali řadu let. Intenzivně pak od doby, kdy jsme koupili Oblouk. Jejich prostřednictvím jsme chtěli efektivněji spravovat majetek. Hledali jsme inspiraci jinde a postupně jsme získávali jasnou představu o tom, jak by jejich práce měla vypadat. Potom jsme objevili dotační výzvu, která přesně naplňovala to, co jsme chtěli. Tedy nejenom, aby nám domovník pomáhal se správou domu a dělal menší opravy, ale také aby fungoval jako prostředník mezi námi a nájemníky. To se povedlo a dnes devět domovníků slouží svým způsobem jako prodloužená ruka našeho byťáku."

Domovníci působí jen v místech, kde má Poruba celé domy. Spuštěn byl loni v říjnu a domovníky se stali lidé, kteří v lokalitě bydlí a nájemníci je znají.

Jan Dekický (ODS), místostarosta Ostravy-Poruby: "Hledali jsme lidi, kteří by zvládli všechny naše požadavky. To nějakou dobu trvalo, a nebudeme zastírat, že s některými jsme se museli rozloučit. V současné době máme k dispozici skvělý tým, který má respekt u nájemníků a postupně krok za krokem proměňuje naše domy k lepšímu. A to tak výrazně, že jsme to ani tak nečekali."

Šest domovníků je zaměstnáno na hlavní pracovní poměr, tři na dohodu. Základem jejich práce je komunikace s nájemníky.

Petra Lehká, vedoucí odboru bytového hospodářství a údržby budov Ostravy-Poruby: "Získali jsme díky nim dokonalý přehled o domech. Celou dobu jsme si mysleli, že o našich nájemnících víme vše, co vědět potřebujeme. Ale s příchodem domovníků se vzájemná komunikace prohloubila a dnes máme mnohem lepší přehled, co lidi trápí a co potřebují. Díky tomu, že slouží i jako prostředníci mezi námi a nájemníky, výrazně ubylo stížností, protože většinu problémů dokáží vyřešit sami. Projekt nám přináší i výrazné ekonomické úspory. Už jen proto, že drobné opravy jsme schopni dělat ve své režii."

Nájemníci si na domovníky zvykli a chodí za nimi se svými problémy a nápady.

Petra Lehká, vedoucí odboru bytového hospodářství a údržby budov Ostravy-Poruby: Pro nás to znamená zvýšené požadavky na opravy a práce v domech. Ale protože chceme mít domy čím dál hezčí, tak i to je vlastně pozitivní."

Dotace skončí v roce 2026 a Poruba už nyní přemýšlí, co dál.

Lucie Baránková Vilamová (ANO), starostka Ostravy-Poruby: "Věříme, že program bude v nějaké podobě pokračovat i dále. Pokud ne, chceme najít nové způsoby financování. Projekt se opravdu osvědčil a velmi pozitivní zpětnou vazbu máme i od samotných nájemníků. Takže v něm chceme pokračovat."

Projekt Domovník-preventista je spolufinancován Evropskou unií z operačního programu Zaměstnanost plus.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/ostrava/ostrava-poruba/11000045669/domovnici-se-v-ostraveporube-osvedcili-obvod-chce-jejich-sluzeb-vyuzivat-dal