Nepředvídatelné situace se nevyhýbají nikomu. Vedení Poruby si to uvědomuje a snaží se na takové případy, co nejlépe připravit.
Zdeněk Rodek (ANO), místostarosta Ostravy-Poruby: ,,V budově A ÚMOb proběhne taktické cvičení na simulaci požáru v budově, což si myslím, že je věc, která tady nikdy nebyla. Máme propracovanou databázi veškerých zaměstnanců a kontaktů na ně. A tato databáze bude využita k informování pomocí sms. Evakuováni budou všichni zaměstnanci budovy A ÚMOb, což je 108 zaměstnanců. Přesunout by se všichni měli na určené místo, které je naproti budovy A.”
Ve 3. podlaží ÚMOb Poruba vypukl simulovaný požár od rychlovarné konvice.
Martin Mrázek, referent bezpečnosti a krizového řízení, ÚMOb Poruba: ,,První věc, kterou jsem udělal poté, co jsem dostal informace od vrátného o tom, že došlo k požáru, bylo, že jsem odeslal varovné sms hromadně všem zaměstnancům, kteří se nacházeli v úřadě. Vzal jsem si vestu a šel jsem s tlakovou varovnou sirénou. Obcházel jsem všechny patra budovy úřadu a přitom jsem křičel hoří, opusťte budovu.”
Na místo okamžitě vyjely dvě hasičské jednotky z Ostravy-Poruby a Ostravy-Zábřehu. Celkem se cvičení zúčastnilo 14 hasičů se čtyřmi kusy techniky.
Petr Andráško, mluvčí HZS MSK: ,,Když Integrované bezpečnostní centrum dostane informaci o požáru, tak okamžitě na dané místo vysílá potřebné jednotky a síly. Hasiči mají 2 minuty na to, aby ze stanice vyjeli, ať už se nachází kdekoliv. A poté následuje doprava na to místo a ta je ovlivněna hned několika aspekty. Ať už je to dopravní zácpou nebo tím, aby se ustanovila hasičská technika. Budeme mít i automobilový žebřík s dosahem 30 m.”
Hasiči museli v rámci cvičení z hořící budovy evakuovat dva zaměstnance.
Tomáš Přinosil, velitel hasičské stanice Ostrava-Poruba: ,,Hlavním úkolem je provést efektivně hasební zásah a kromě toho je potřeba provést záchranu dvou osob, které se nestihly samovolně evakuovat. V jednom případě využijeme pro záchranu výškovou techniku, v tom druhém případě bude osoba vyvedena s pomocí tzv. vyváděcí kukly a tu osobu za naší asistence vyvedeme ven na bezpečné místo, na místo shromaždiště.”
Zaměstnanci ÚMOb Poruba: ,,My jsme viděli kouř z okna, respektive kolega ve vedlejší kanceláři viděl kouř, ale to jsme ještě zůstávali klidní, protože jsme nevěděli, co se děje. A pak nám přišly evakuační sms a kolega referent bezpečnosti chodil z klaksonem a křičel hoří. Věděli jsme, kde máme evakuační schodiště, věděli jsme kde máme evakuační shromaždiště, všechny cedulky tam byly, žádná zácpa nebyla.”
,,Fakticky evakuace nastala poté, co se na schodišti ohlásil požár tím, že tam někdo začal křičet požár nebo hoří. Nemyslím si, že by nastala zmatená situace. Vedoucí pracovníci kontrolovali kanceláře a koordinovali odchod svých podřízených z budovy.”
Petr Andráško, mluvčí HZS MSK: ,,Každá hasičská stanice by měla mít minimálně jednou ročně jedno taktické a jedno prověřovací cvičení. Z naší praxe je těch cvičení více. A jenom to kvitujeme. Ve spolupráci s danou firmou, městem, úřadem a tak dále, je to vždy přínosem. Každý požár a každá mimořádná událost je opravdu jiná. To je právě i ten důvod, proč ta cvičení vznikají a proč je podnikáme, protože hasiči musejí být opravdu připraveni na všechno.”
Zdeněk Rodek (ANO), místostarosta Ostravy-Poruby: ,,Velmi se zaměřujeme na bezpečnost a prevenci hlavně. A v rámci té prevence jsme se domluvili, že i toto je důležitá součást, a je třeba to procvičovat tak, aby věci, které mají lidé načtené, si mohli ověřit v praxi a byli na tu situaci lépe připraveni. A doufám, že závěry z takového taktického cvičení zdokonalíme celý proces.”
Martin Mrázek, referent bezpečnosti a krizového řízení, ÚMOb Poruba: ,,Zjistili jsme, že po hromadném odeslání sms došlo k poslední obdržené zprávě přibližně po 4 minutách, což nám přišlo poměrně dlouho. Budeme se zamýšlet nad tím, jak do budoucna varovný systém hromadného zasílání sms zmodernizujeme.”
Tomáš Přinosil, velitel hasičské stanice Ostrava-Poruba: ,,V ideálním stavu v podstatě bychom nemuseli nikoho zachraňovat, protože ta evakuace by proběhla samovolně, bez naší přítomnosti. A my budeme pouze řešit ten samotný požár. My jsme se domluvili, že uděláme opravdu detailní vyhodnocení a na základě toho se přijmou případná opatření, aby v případě reálného zásahu vše proběhlo tak, jak má.”
Podobná cvičení plánuje vedení radnice i do budoucna také ve svých dalších budovách, aby byli zaměstnanci na neočekávané situace dobře připraveni a uměli v krizových chvílích správně reagovat.