Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Radnicí Slezské Ostravy zněly české kvartety, účast na koncertu byla opět vysoká

Ostrava-Slezská Ostrava |  | Slezskoostravský expres

U příležitosti roku české hudby vystoupilo v obřadní síni slezskoostravské radnice světově proslulé Janáčkovo kvarteto. Účast na koncertu byla vysoká a užili si jej jak návštěvníci, tak umělci.

Na druhém vystoupení v rámci letošního Cyklu komorních koncertů vystřídaly na radnici klavír smyčcové nástroje. Brněnské Janáčkovo kvarteto zahrálo svým posluchačům hudbu takových skladatelů, jako byli Antonín Dvořák, nebo Bedřich Smetana, ale hlavně Leoš Janáček, jehož jméno čtyřčlenné hudební uskupení nese. Cesta k tomuto jménu ale nebyla jednoduchá.

Ilona Kučerová, dramaturg Cyklu komorních koncertů 2024: „Již v roce 1949 začali používat název Janáčkovo kvarteto. Museli si ho ovšem nejdřív zasloužit. Byla jakási porota, které předvedli, jak dovedou interpretovat hlavně Janáčkovo dílo, jestli si zaslouží tento název. Takže si ho zasloužili.“

Svému jménu neudělalo kvarteto ostudu ani ve Slezské Ostravě.

anketa: „Mě se to líbilo velice moc, pravidelně nechodím, ale vztah k hudbě mám a ten Janáček byl velice působivý, to opravdu člověk vnímá velice silně. Ale celá ta produkce, to, co hráli, bylo perfektní, takže jsem velmi spokojený.“
anketa: „Já musím souhlasit s kamarádem, že ten Janáček byl pro mě lepší, víc mě vzal za srdce, byl emotivnější, ale i Dvořák je Dvořák, takže si myslím, že je velmi dobře, že se tyhle koncerty pořádají. Jak vidíte, je to velmi oblíbené, je hodně lidí, takže jen tak dál.“

Také samotní členové kvarteta si koncert v obřadní síni užili.

Jan Řezníček, člen Janáčkova kvarteta: „To je moc krásný pocit, protože já konkrétně ještě mám takovou věc, že jsem ve třech letech se přestěhoval do Ostravy, protože tatínek tady měl práci, a vlastně jsem ještě nastoupil do druhé třídy, než jsme se odstěhovali zpátky do Brna. Takže pro mě to jsou krásné vzpomínky a já mám pocit, že jsem tady hrál jenom jednou, ale ta radnice, ten sál, to je moc pěkné, tak jsme se sem velice těšili.“

Janáčkovo kvarteto bylo pro ostravský Cyklus komorních koncertů jasnou volbou.

Ilona Kučerová, dramaturg Cyklu komorních koncertů 2024: „Protože je to špičkový soubor, dá se říct, že jeden z nejlepších komorních souborů v naší republice, koncertuje po celém světě, a taky má zajímavou historii, protože si myslím, že je to u nás nejstarší fungující kvarteto, má 80 let. Věděla jsem, že bych je chtěla na rok české hudby s českým repertoárem, takže jsem je oslovila hodně dopředu.“

Kalendář vyhlášeného kvarteta je nabitý jak koncerty v česku, tak i v zahraničí.

Jan Řezníček, člen Janáčkova kvarteta: „Samozřejmě budeme hrát koncerty tady v republice, a potom nás čekají nějaké koncerty v Rakousku, v Koreji a na podzim bychom měli letět do Mexika, tam létáme vždycky jednou za rok, za dva, takže na to se taky těšíme.“
Nahlásit chybu


K tématu

Slezská Ostrava uspořádala koncert na počest ostravským skladatelům

31. ledna 2024 12:30 | Ostrava-Slezská Ostrava | Michal Slonina

Radnicí Slezské Ostravy znovu zazněl klavír a zpěv. Stejně jako loni připravil městský obvod pro milovníky hudby cyklus komorních koncertů. První letošní koncert nesl název Pocta ostravským skladatelům a podíleli se na něm také ostravští umělci.

Slezská Ostrava uspořádala koncert na počest ostravským skladatelům

26. ledna 2024 11:15 | Ostrava-město | Michal Slonina

Radnicí Slezské Ostravy znovu zazněl klavír a zpěv. Stejně jako loni připravil městský obvod pro milovníky hudby cyklus komorních koncertů. První letošní koncert nesl název Pocta ostravským skladatelům a podíleli se na něm také ostravští umělci.

Radnicí zněly hity na klasických nástrojích, lidé si s nimi zpívali Cohenovo Hallelujah

19. září 2023 20:29 | Ostrava-Slezská Ostrava | Petr Kůdela

Obřadní síň slezskoostravské radnice se opět po prázdninách zaplnila zájemci o koncertní vystoupení. Tentokrát se zde představila čtyřčlenná formace mladých hudebníků z Prahy a Brna RB:Boys, která na nástrojích klasické hudby bravurně zahrála notoricky známé filmové a popové melodie.


Krojovaní horníci si pietním aktem připomněli důlní neštěstí na Dole Gabriela

Před 100 lety zahynulo při důlním neštěstí na Dole Gabriela 15 horníků. Tuto tragickou událost si připomněli krojovaní horníci v Karviné-Dolech pietním aktem a také bohoslužbou v šikmém kostele sv. Petra z Alkantary.

Klauni z Balónkova baví děti na dětském oddělení Nemocnice ve Frýdku-Místku

Pravidelně navštěvují dětská oddělení v nemocnicích a baví tamní děti. Návštěvy klaunů patří mezi nedílnou součást péče o malé pacienty i v Nemocnici ve Frýdku-Místku. Samotní klauni svou práci berou jako poslání.

Senioři se mohou hlásit o místo v novém Domově pod Bílou horou v Kopřivnici

Dnes 15:25 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Domov pod Bílou horou v Kopřivnici ode dneška přijímá žádosti o službu v domově pro seniory a v domově se zvláštním režimem. Celkem nabízí 84 míst. Nový domov buduje Moravskoslezský kraj od konce roku 2021, aktuálně se stavba dokončuje a připravuje se spuštění provozu domova jako nové krajské příspěvkové organizace. Slavnostní otevření je naplánováno na 18. červen.

Novojičínští rodáci uctili čestného občana Karla Kryla

Klub rodáků a přátel města vyhlásil v Novém Jičíně jaro Karla Kryla. Uctil tak kulaté výročí narození i úmrtí tohoto novojičínského čestného občana.

V průběhu jara vysadí ve Frýdku-Místku na 100 stromů a 400 keřů

Frýdek-Místek bude bohatší o další stovky kusů dřevin. Právě v těchto dnech totiž probíhá pravidelná jarní výsadba stromů a keřů. Letos do ní město investuje 880 tisíc korun.

Kniha očima pamětníků „K poslední šichtě – Zdař Bůh!“ mapuje důlní neštěstí před 100 lety

V pátek 12. dubna 2024, v den stého výročí ničivé exploze v Dole Gabriela byla v Karviné slavnostně pokřtěna kniha, která očima pamětníků mapuje nejen tuto ale i další, největší důlní katastrofu na Karvinsku, při které zahynulo 235 horníků.

Protidrogový vlak se po tříleté pauze vrátil varovat a odradit

Do Nového Jičína se po tříleté pauze vrátil protidrogový vlak. Revolution train tu zastavil na jeden den, otevřen byl pro školní skupiny i veřejnost zdarma.

Aktivní senioři uspořádali ve Frýdku-Místku turnaj v badmintonu

Sportem předcházejí krizi středního věku. Takové je pořekadlo seniorů ve spolku Aktivní senioři Frýdek-Místek. Aktuálně mají za sebou třetí ročník turnaje v badmintonu, který měl tradičně velký úspěch. Desítky seniorů mezi sebou s velkým nasazením soupeřili o medaile a nejlepší umístění.

Za srážení lidí čeká bezdomovce vězení. 69letá seniorka spadla dokonce na koleje

Otřesný případ agresivity řeší v těchto dnech ostravští policisté. Opilý bezdomovec se zcela bezdůvodně vrhal na kolemjdoucí na Svinovských mostech a srážel je na zem. Téměř 70letá žena dokonce skončila v kolejišti.

ŘSD do léta opraví dálniční mosty na hranicích Moravskoslezského a Olomouckého kraje

Dnes 7:19 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Ředitelství silnic a dálnic bude pokračovat v opravě mostů na dálnici D1. Po zimě se práce obnoví na hranicích Olomouckého a Moravskoslezského kraje. Práce vyjdou na 118 milionů korun a hotovo by mělo být v červenci.

Recepční

Kunčice pod Ondřejníkem Nástup: od 20. února 2024 od 25 000 Kč

Vrátní

Ostrava Nástup: od 15. dubna 2024 od 25 000 do 30 000 Kč/měsíc

Diamantová svatba. Manželé Koneční z Ostravy-Jihu si po 60 letech opět řekli své ano

Nejdříve zlatou, teď diamantovou. Manželé Koneční z Ostravy-Jihu si opět řekli své ano. Tentokrát po 60 letech od svatby.

Baník Karvinou neporazil, i když dvakrát vedl

Dnes 9:56 | Ostrava-město | Tomáš Tikal

Je dost možné, že 12 a půl tisíce fanoušků Baníku Ostrava vidělo na vlastní oči gól roku. Brazilec Everton jej vstřelil z vlastní poloviny hřiště. Ani tento skvostný počin ale na vítězství Ostravanů proti Karviné nestačil. Derby skončilo remízou 2:2.

V areálu Vítkovice Steel hořela střecha výrobní haly, byl vyhlášen druhý stupeň požárního poplachu

Včera 20:47 | Ostrava-Vítkovice | Lukáš Zavadil

12 jednotek hasičů zasahovalo v neděli odpoledne u požáru střechy výrobní haly společnosti Vítkovice Steel. Vyhlášen byl druhý stupeň požárního poplachu

Razantní prořezy, úmyslné řezy pilou. Porubané svými zásahy ničí stromy a keře

12. dubna 2024 17:28 | Ostrava-Poruba | Yvona Fajtová | Expres Ostrava-Poruba

Porubská radnice eviduje několik vážně poškozených stromů a keřů. Naposledy se stal terčem letitý jalovec, který někdo ořezal tak razantním způsobem, že z něj zbylo pouze torzo.

Náměstí SNP se promění v místo k setkávání. Návrh mohli Ostravané konzultovat s architekty

Městský ateliér prostorového plánování a architektury představil své plány na budoucí podobu náměstí SNP v Ostravě. Obě strany náměstí se mají například propojit zvýšením vozovky. Návrh si přišli poslechnout i zaujatí občané na veřejné setkání.

Studenti postavili v centru Ostravy první májku. Z akce chtějí udělat tradici

Na Masarykově náměstí v centru Ostravy stojí historicky první májka. Postavili ji tam studenti z vysokých a středních škol, kteří tím zahájili přípravy na majálesové oslavy.

Radnicí Slezské Ostravy zněly české kvartety, účast na koncertu byla opět vysoká
Vydáno 28. února 2024 15:00, Ostrava-Slezská Ostrava, Michal Slonina
U příležitosti roku české hudby vystoupilo v obřadní síni slezskoostravské radnice světově proslulé Janáčkovo kvarteto. Účast na koncertu byla vysoká a užili si jej jak návštěvníci, tak umělci.

Na druhém vystoupení v rámci letošního Cyklu komorních koncertů vystřídaly na radnici klavír smyčcové nástroje. Brněnské Janáčkovo kvarteto zahrálo svým posluchačům hudbu takových skladatelů, jako byli Antonín Dvořák, nebo Bedřich Smetana, ale hlavně Leoš Janáček, jehož jméno čtyřčlenné hudební uskupení nese. Cesta k tomuto jménu ale nebyla jednoduchá.

Ilona Kučerová, dramaturg Cyklu komorních koncertů 2024: „Již v roce 1949 začali používat název Janáčkovo kvarteto. Museli si ho ovšem nejdřív zasloužit. Byla jakási porota, které předvedli, jak dovedou interpretovat hlavně Janáčkovo dílo, jestli si zaslouží tento název. Takže si ho zasloužili.“

Svému jménu neudělalo kvarteto ostudu ani ve Slezské Ostravě.

anketa: „Mě se to líbilo velice moc, pravidelně nechodím, ale vztah k hudbě mám a ten Janáček byl velice působivý, to opravdu člověk vnímá velice silně. Ale celá ta produkce, to, co hráli, bylo perfektní, takže jsem velmi spokojený.“
anketa: „Já musím souhlasit s kamarádem, že ten Janáček byl pro mě lepší, víc mě vzal za srdce, byl emotivnější, ale i Dvořák je Dvořák, takže si myslím, že je velmi dobře, že se tyhle koncerty pořádají. Jak vidíte, je to velmi oblíbené, je hodně lidí, takže jen tak dál.“

Také samotní členové kvarteta si koncert v obřadní síni užili.

Jan Řezníček, člen Janáčkova kvarteta: „To je moc krásný pocit, protože já konkrétně ještě mám takovou věc, že jsem ve třech letech se přestěhoval do Ostravy, protože tatínek tady měl práci, a vlastně jsem ještě nastoupil do druhé třídy, než jsme se odstěhovali zpátky do Brna. Takže pro mě to jsou krásné vzpomínky a já mám pocit, že jsem tady hrál jenom jednou, ale ta radnice, ten sál, to je moc pěkné, tak jsme se sem velice těšili.“

Janáčkovo kvarteto bylo pro ostravský Cyklus komorních koncertů jasnou volbou.

Ilona Kučerová, dramaturg Cyklu komorních koncertů 2024: „Protože je to špičkový soubor, dá se říct, že jeden z nejlepších komorních souborů v naší republice, koncertuje po celém světě, a taky má zajímavou historii, protože si myslím, že je to u nás nejstarší fungující kvarteto, má 80 let. Věděla jsem, že bych je chtěla na rok české hudby s českým repertoárem, takže jsem je oslovila hodně dopředu.“

Kalendář vyhlášeného kvarteta je nabitý jak koncerty v česku, tak i v zahraničí.

Jan Řezníček, člen Janáčkova kvarteta: „Samozřejmě budeme hrát koncerty tady v republice, a potom nás čekají nějaké koncerty v Rakousku, v Koreji a na podzim bychom měli letět do Mexika, tam létáme vždycky jednou za rok, za dva, takže na to se taky těšíme.“
Zdroj: https://polar.cz/zpravy/ostrava/slezska-ostrava/11000041766/radnici-slezske-ostravy-znely-ceske-kvartety-ucast-na-koncertu-byla-opet-vysoka