Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Na Velikonoce na hradě lákaly lidové tradice, bohatý program a slunenečný jarní den

Ostrava-Slezská Ostrava |

Velikonoce jsou jedním z nejvýznamnějších křesťanských svátků. V lidové tradici jsou ale hlavně svátkem vítání jara. Nejen zvyky a tradice našich předků si mohli vychutnat návštěvníci lidové slavnosti a velikonočního jarmarku na Slezskoostravském hradě.

Program letošních Velikonoc na hradě byl opět bohatý a na své si přišel úplně každý. Nádvoří tak zaplnilo jako každý rok množství návštěvníků všeho věku. Tradice velikonočních slavností na Slezskoostravském hradě je dlouhá.

Jaroslav Nitka, produkční Společnosti pro historii a romantiku z Ostravy: "Abych se vám přiznal, už si ani nepamatuju prvního ročníku, kdy jsme Velikonoce na Slezskoostravském hradě pořádali, ale nemýlím-li se, určitě 15 let to bude, co Slezskoostravský hrad znovu povstal se svého popela jako dávný fénix. Prvním ročníkem se dělají akce jak na historické téma, tak i s lidovou tematikou, velikonoční jarmark a velikonoční zvyky nevyjímaje."

Mezi symboly Velikonoc patří samozřejmě pomlázka, a i tu si mohli návštěvníci jarmarku opatřit. Mistr řemesla vyráběl tatary, mrskačky, kyčky nebo karabáče přímo na místě.

Radoslav Šimon, výrobce velikonočních pomlázek: "Teďka dělám na zakázku takový malinký, co nejmenší, to bude ten obyčejný a je to pro malého prcka, asi dvouletého, možná i míň, tak tady mám teďka zakázku, takže než se vrátí, musí být hotová. Tohle jsou takové ty nejobyčejnější, i když pro mě na naučení jsou nejsložitější, pak jsou takhle s vrtulkami, a pak jsou tam ještě v košíku takové lámané, těch dělám teda míň, protože dlouho trvají."

Návštěvníci si nemuseli pomlázku koupit hotovou, mohli si ji i sami uplést.

Na Slezskoostravském hradě nechyběli kejklíři a komedianti, lidové písně a tance, množství prodejních stánků nebo oslík, na kterém se děti mohly povozit. Letos ale návštěvníky přilákalo hlavně jarní počasí.

anketa, návštěvníci akce: "Hlavní důvod byl, že jsme nechtěli sedět doma, bylo pěkně, sluníčko, tak jsme se vydali někam na nějakou akci. Našli jsme tady tuhle akci a jsem zvědavý, co tady bude za věci k vidění a tak dále."
anketa, návštěvníci akce: "Určitě Velikonoce, svátky jara, a každopádně krásné počasí. A tady ty stánky, ta výzdoba, to je super, už jsme tady byli často."
Jaroslav Nitka, produkční Společnosti pro historii a romantiku z Ostravy: "Velikonoční jarmark, pomlázky, vejce, šperkařské, řezbářské řemeslo, to určitě k Velikonocům patří, ale především to setkání těch rodičů, prarodičů, těch malých a nejmenších, to, strávit krásné prosluněné odpoledne a podvečer jako je tento, to je to nejdůležitější, a pakliže se tak děje v sepětí dobré muziky, dobrého jídla a dobrého pití, pak je zaděláno na krásný den."
Nahlásit chybu


K tématu

Velikonoční veselí zachvátí Jih už 28. března

17. března 2026 12:05 | Ostrava-Jih | Andrea Holeszová

V sobotu 28. března náměstí Ostrava-Jih opět ožije velikonočním veselím. Tradiční akce Velikonoce na Jihu přinese jarmareční stánky, ukázky lidových tradic, kreativní dílny a bohatý kulturní program. Mimoto ulice obvodu od konce března ozdobí také nová velikonoční výzdoba.

Velikonoční jarmark začne na Škaredou středu, muzeum zve na program už tuto sobotu

26. března 2026 13:31 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Blíží se svátky jara a s nimi i Velikonoční jarmark. Ten na náměstí potrvá tři dny, od Škaredé středy do Velkého pátku. Na poslední březnovou sobotu připravilo svůj velikonoční program také muzeum.

Městský dům kultury Karviná zve na tradiční Velikonoční jarmark

24. března 2026 14:36 | Karviná | Anna Břenková

Obyvatelé Karviné se opět mohou těšit na Velikonoční jarmark na Masarykově náměstí. Sváteční atmosféru můžou zažít už 1. a 2. dubna.


Horní Bludovice prohrály zbytečný spor, zastupitele zřejmě čeká trestní stíhání

Včera 18:26 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Bývalá starostka Horních Bludovic Petra Ficková společně s dalšími zastupiteli dostala obec do situace, která ji bude stát nemalé peníze, a někteří zastupitelé se dokonce mohou obávat, že proti nim bude vedeno trestní řízení.

V Dole ČSM finišuje vyklízení a utěsňování štol před zásypem

20. května 2026 18:57 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Rozsáhlý labyrint chodeb v podzemí černouhelného Dolu ČSM na Karvinsku postupně uzavírají hráze, za které už se nikdo nikdy nedostane. Na povrch se vyváží materiál, který má ještě nějakou hodnotu, zbytek zůstane v zasypané šachtě.

Nové cisterny mají další 4 dobrovolné sbory hasičů. Nahradí i 40 let staré vozy

Včera 13:06 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka

Hned čtyři dobrovolné sbory hasičů v Ostravě dostaly nová cisternová vozidla. Umožní jim to daleko efektivnější, bezpečnější zásah a navíc i jistotu, že vozidlo neselže. Ta původní jsou totiž i 40 let stará.

Bazén je připraven otevřít. Na tělo bez pohybu upozorní plavčíka hodinky

20. května 2026 12:30 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Skončila rekonstrukce venkovního bazénu. Otevře prvního června. Plavce bude kromě plavčíků hlídat i unikátní bezpečnostní systém, který dosud mají jen tři koupaliště v republice.

Rodáci z Hrušova se zajímají o jeho budoucí podobu, letos se jich sešlo 150 včetně Marie Rottrové

Rodiště Vlastimila Brodského nebo Marie Rottrové a část Slezské Ostravy s nejpohnutější historií – to je Hrušov. Přestože už tu většina rodáků nebydlí, pravidelně se scházejí. Na letošní setkání se jich sjelo 150 a pozvání přijala taky právě Marie Rottrová.

Z návrhů obyvatel Frýdku-Místku pro Riviéru vede sportovní hala

19. května 2026 20:46 | Frýdek-Místek | Tomáš Tikal

Občané pomáhají najít smysluplné využití pozemků, které Frýdek-Místek opětovně nabyl na sídlišti Riviéra. Své nápady sdělili na plánovacím dni, který radnice pořádala na parkovišti u baseballového hřiště.

Policista ve volnu zachránil ženě u bitcoinmatu přes sto tisíc korun

20. května 2026 9:30 | Frýdek-Místek | Anna Břenková

Zkušený policista si během svého volna všiml ve Frýdku-Místku ženy, která telefonovala u bitcoinmatu. Hned mu bylo jasné, že se jedná o podvod a ženu varoval, aby hovor okamžitě ukončila. Ta už sice stihla podvodníkům poslat přes 200 tisíc korun, díky rychlému zásahu ale neztratila dalších 150 tisíc. Policie znovu varuje, že skuteční bankéři lidi k vkládání peněz do bitcoinmatů nikdy nenutí.

Historický dům v Ostravě-Přívoze projde proměnou za sto milionů korun

Včera 9:11 | Ostrava-Centrum | Anna Břenková

Přes sto let starý dům na náměstí Svatopluka Čecha v Ostravě-Přívoze čeká velká oprava. Už příští rok zde lidé najdou sedmnáct nájemních bytů, kavárnu a služebnu městské policie. Tato proměna výrazně oživí celé okolí a přinese do této části města větší bezpečí.

Stonavští školáci vyrazili za pirátským dobrodružstvím do Beskyd

20. května 2026 14:50 | Stonava | Jiří Brzóska

Učení nemusí probíhat jen v lavicích. Právě pobyt mimo školní prostředí přináší dětem nové zkušenosti, více pohybu i společné zážitky, na které dlouho vzpomínají. Škola v přírodě proto zůstává oblíbenou součástí školního roku také ve Stonavě. Každoročně se jí účastní žáci prvního stupně, pro které je pobyt v přírodě nejen zpestřením výuky, ale také přínosem pro zdraví a kolektivní vztahy.

Žáci z Horní Suché se zapojili do soutěže Mladý cyklista

20. května 2026 12:29 | Horní Suchá | Bára Kelnerová

Na havířovském dopravním hřišti se konalo oblastní kolo soutěže Mladý cyklista. Děti si tak mohly ověřit znalosti a dovednosti, které nabyly v rámci školní výuky. Své zástupce vyslaly i obě základní školy z Horní Suché.

Kominíci

Ostrava Nástup: od 1. června 2026 od 30 000 do 55 000 Kč/měsíc

Strážníci v Porubě oslovují i osamělé seniory. Chodí za nimi do místa bydliště

Včera 16:41 | Ostrava-Poruba | Jana Lipowská

Ostravská městská policie pracuje se zranitelnými skupinami obyvatel a našla recept i na to, jak prevenci přiblížit osaměle žijícím seniorům. Pořádá pro ně setkání přímo v prostorách jejich domů. Tentokrát strážníci zavítali do Poruby.

V Porubě se po roční pauze vrací Corrency. A navíc s větším objemem peněz

Včera 16:40 | Ostrava-Poruba | Jana Lipowská

Do Poruby se po roční pauze vrací projekt Corrency. Rodiče dětí do 15 let si tak budou moci opět požádat o příspěvek na jejich volnočasové aktivity nebo školní potřeby.

Porubská ZUŠ oslavila galavečerem své 70. výročí. Vystoupili také úspěšní absolventi

Včera 16:10 | Ostrava-Poruba | Jana Lipowská

Základní umělecká škola Ostrava-Poruba si v letošním roce připomíná významné jubileum. Už 70 let vychovává mladé talenty. Kulaté výročí oslavila velkolepým galavečerem.

Ostrava přispěje na zásahové oděvy. Červený kříž přispívá k bezpečnosti ve městě

Včera 14:30 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka

Pro vedení Ostravy je bezpečnost jednou z hlavních priorit. Podílí se na ní jednak základní složky integrovaného záchranného systému, ale také další organizace, jako je například Český červený kříž. Město proto oblastnímu spolku přispělo na pořízení zásahových oděvů.

Senior ohrožoval nebezpečnou jízdou na elektrokoloběžce ostatní řidiče. Navíc měl zákaz řízení

Včera 12:44 | Ostrava-město | Anna Břenková

67letý muž se bezohledně proháněl na ostravských silnicích na elektrokoloběžce. I přesto, že měl zákaz řízení, jel na elektrokoloběžce dosahující rychlosti až 50 km/h, na kterou už je třeba řidičák.

V Zábřehu vyrůstá Domeček. Bude sloužit handicapovaným dětem

Včera 12:29 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka

Nové Dětské centrum Domeček v Ostravě-Zábřehu vyrůstá podle plánu, takže stavebníci už brzy začnou pracovat uvnitř. Zařízení bude pečovat o handicapované děti a nabídne celou škálu služeb.

Na Velikonoce na hradě lákaly lidové tradice, bohatý program a slunenečný jarní den
Vydáno 3. dubna 2024 12:30, Ostrava-Slezská Ostrava, Michal Slonina
Velikonoce jsou jedním z nejvýznamnějších křesťanských svátků. V lidové tradici jsou ale hlavně svátkem vítání jara. Nejen zvyky a tradice našich předků si mohli vychutnat návštěvníci lidové slavnosti a velikonočního jarmarku na Slezskoostravském hradě.

Program letošních Velikonoc na hradě byl opět bohatý a na své si přišel úplně každý. Nádvoří tak zaplnilo jako každý rok množství návštěvníků všeho věku. Tradice velikonočních slavností na Slezskoostravském hradě je dlouhá.

Jaroslav Nitka, produkční Společnosti pro historii a romantiku z Ostravy: "Abych se vám přiznal, už si ani nepamatuju prvního ročníku, kdy jsme Velikonoce na Slezskoostravském hradě pořádali, ale nemýlím-li se, určitě 15 let to bude, co Slezskoostravský hrad znovu povstal se svého popela jako dávný fénix. Prvním ročníkem se dělají akce jak na historické téma, tak i s lidovou tematikou, velikonoční jarmark a velikonoční zvyky nevyjímaje."

Mezi symboly Velikonoc patří samozřejmě pomlázka, a i tu si mohli návštěvníci jarmarku opatřit. Mistr řemesla vyráběl tatary, mrskačky, kyčky nebo karabáče přímo na místě.

Radoslav Šimon, výrobce velikonočních pomlázek: "Teďka dělám na zakázku takový malinký, co nejmenší, to bude ten obyčejný a je to pro malého prcka, asi dvouletého, možná i míň, tak tady mám teďka zakázku, takže než se vrátí, musí být hotová. Tohle jsou takové ty nejobyčejnější, i když pro mě na naučení jsou nejsložitější, pak jsou takhle s vrtulkami, a pak jsou tam ještě v košíku takové lámané, těch dělám teda míň, protože dlouho trvají."

Návštěvníci si nemuseli pomlázku koupit hotovou, mohli si ji i sami uplést.

Na Slezskoostravském hradě nechyběli kejklíři a komedianti, lidové písně a tance, množství prodejních stánků nebo oslík, na kterém se děti mohly povozit. Letos ale návštěvníky přilákalo hlavně jarní počasí.

anketa, návštěvníci akce: "Hlavní důvod byl, že jsme nechtěli sedět doma, bylo pěkně, sluníčko, tak jsme se vydali někam na nějakou akci. Našli jsme tady tuhle akci a jsem zvědavý, co tady bude za věci k vidění a tak dále."
anketa, návštěvníci akce: "Určitě Velikonoce, svátky jara, a každopádně krásné počasí. A tady ty stánky, ta výzdoba, to je super, už jsme tady byli často."
Jaroslav Nitka, produkční Společnosti pro historii a romantiku z Ostravy: "Velikonoční jarmark, pomlázky, vejce, šperkařské, řezbářské řemeslo, to určitě k Velikonocům patří, ale především to setkání těch rodičů, prarodičů, těch malých a nejmenších, to, strávit krásné prosluněné odpoledne a podvečer jako je tento, to je to nejdůležitější, a pakliže se tak děje v sepětí dobré muziky, dobrého jídla a dobrého pití, pak je zaděláno na krásný den."
Zdroj: https://polar.cz/zpravy/ostrava/slezska-ostrava/11000042381/na-velikonoce-na-hrade-lakaly-lidove-tradice-bohaty-program-a-slunenecny-jarni-den