Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Fotografie ze života Ostravy jsou nově k vidění ve Slezskoostravské galerii

Více než 100 černobílých reportážních fotografií z Ostravy si mohou nově prohlédnout návštěvníci Slezskoostravské galerie. Jejich autorem je významný a oceňovaný ostravský fotograf a rodák Jiří Kudělka, který své dílo vystavoval na mnoha místech v Česku i v Evropě.

Fotograf Jiří Kudělka má za sebou už více než dvacet samostatných výstav. Nová výstava ve Slezskoostravské galerii je ale zatím největší a pro autora prý byla výzvou. Nazval ji Město mnoha příběhů a ukazuje poslední desetiletí ze života Ostravy.

Jiří Kudělka, autor: „Já jsme měl v archivu spoustu fotografií a byly to momentky z Ostravy. Jako každý fotograf chodím, fotím, ta Ostrava na mě nějakým způsobem působí. A tak jsme ty staré fotky vytáhl z archivu.“

Všechny fotografie převedl autor do černobílé, která se podle něj k reportážní fotografii hodí nejvíc. Výstava se pak zaměřuje hlavně na lidi a jejich gesta.

Jiří Kudělka, autor: „Určitě mě třeba zajímali muzikanti, kteří si dělají volné produkce v Ostravě. Tady jsou nějaké fotky. Kteří se snaží o to, nějakým způsobem ten prostor oživit. Je to vlastně aktivita lidí, jsou sami za sebe a chtějí nějak komunikovat s prostředím a dodat tomu prostředí nějaký kulturní přesah.“

Na vernisáž nové výstavy dorazila ve čtvrtek 18. dubna spousta dalších fotografů, kteří se s autorem znají, ale také jeho studenti nebo pravidelní návštěvníci Slezskoostravské galerie.

anketa, návštěvníci vernisáže: „Kromě toho, že ho znám, tak se často potkáváme na společných pěšinkách Ostravou a vždycky s fotoaparátem, takže mě zajímalo, jak on to pojal.“
anketa, návštěvníci vernisáže: „Já se s autorem Jiřím Kudělkou znám dlouhá léta, obdivuju jeho fotografie, i když upřímně musím říct, že obdivuju více ty původní, které dělal ještě před revolucí na černobílý film.“

Zaznamenávání města se Jiří Kudělka věnuje už od 80. let a s reportážní fotografií je autor spojený už od svých začátků.

anketa, návštěvníci vernisáže: „Já si vzpomínám na první fotografie, které dělal. Byly to reportážní fotografie a s těmi fotografiemi přišel do fotoklubu Domu kultury Nové hutě. Okamžitě se stal jedním ze špičkových autorů. Reportáže, život ve městě, život v okolí, to bylo jeho doménou od počátku.“

Nové fotografie si mohou návštěvníci prohlédnout vždy o víkendu od 10 do 16 hodin. Výstava potrvá do 2. června.

Nahlásit chybu


K tématu

Slezskoostravská galerie vystavuje díla Marcina Krawczuka, inspirovaná jsou hudbou i starými mistry

Polský výtvarník Marcin Krawczuk nově vystavuje ve Slezskoostravské galerii. Jeho obrazy jsou inspirované hudbou i historickými díly jeho předchůdců. Vernisáž výstavy proběhla 1. února.

Fotograf Mario Sikora vystavuje ve Slezskoostravské galerii světové fotky krásných žen

11. července 2023 10:27 | Ostrava-Slezská Ostrava | Jiří Cileček

Slezskoostravská galerie zve na výstavu fotografií světové uznávaného fotografa Maria Sikory. Ten se specializuje na umělecké focení žen. Výstava tak nese i název Women a nabídne 43 mimořádných fotografií, které vznikaly po celém světě.

Školáci ze Slezské Ostravy malovali svou vizi města v roce 2050

6. června 2023 12:00 | Ostrava-Slezská Ostrava | Jiří Cileček

Školáci ze Slezské Ostravy se zapojili do projektu Evropa 2050. Jde o diskuzní a prezentační panel o tématu budoucnosti Evropy v roce 2050 z pohledu mladé generace. Žáci malovali svou představu nejen obvodu, ale i města a nejlepší práce postoupily do národního kola soutěže.


Záchranáři během soboty museli několikrát do Beskyd, u zraněných pacientů zasahoval i vrtulník

Včera 21:02 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

Týmy krajské zdravotnické záchranné služby v sobotu opakovaně zasahovaly v terénu Beskyd. Kromě pozemních posádek byl ve dvou případech vyslán i vrtulník LZS a záchranáři spolupracovali s členy horské služby.

Při požáru rodinného domu v Českém Těšíně zasahovalo pět hasičských jednotek, dva lidé byli intoxikováni

Včera 20:56 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

Pět jednotek hasičů zasahovalo v sobotu při požáru rodinného domu v městské části Stanislavice v Českém Těšíně. Dva lidé museli být kvůli intoxikaci předání do péče zdravotníků. Plameny napáchaly škodu za 500 tisíc korun.

Na zámku Hošťálkovy byly objeveny nové, dosud neznámé malby a fresky

24. května 2024 14:45 | Celý MS kraj | Karel Soukop

Na zámku Hošťálkovy mezi Krnovem a Bruntálem objevili provozovatelé nové malby, o kterých nevěděli ani restaurátoři. Zámek měl v historii velké štěstí v tom, že nebyl zásadně devastován, pouze výmalby byly kompletně zatřeny. Před válkou patřil rodu Skrbenských a následně rodu Arco.

Novojičínská ZUŠka proměnila městský park ve velké pódium

Novojičínské Smetanovy sady obsadili hudebníci, tanečníci, zpěváci a výtvarníci ze základní umělecké školy. Touto přírodní uměleckou scénou se připojili k celorepublikovému festivalu ZUŠ Open.

Ostrava přispěje na opravy památek a městských staveb. Dotační program funguje už 15 let

24. května 2024 13:31 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka | Ostravské minuty

Ostrava podporuje rekonstrukce a opravy památek a významných městských staveb už mnoho let. V posledních 15 letech pak fungují dva programy, které dělí podporované objekty na klasické nebo industriální a na sakrální stavby.

Vážná dopravní nehoda v Ostravě, dvě mladé dívky vstoupily pod projíždějící auto

Včera 9:13 | Ostrava-Jih | Lukáš Zavadil

Složky IZS zasahovaly v pátek odpoledne v Ostravě-Zábřehu na křižovatce ulic Výškovická a ulice U Studia u vážné dopravní nehody. Ve tři čtvrtě na pět převzali operátoři tísňové volání o střetu osobního vozidla se dvěma chodci. Na místo okamžitě vyjel lékařský tým ze základny v Zábřehu, dvě posádky rychlé zdravotnické pomoci a také policisté a hasiči. Záchranáři byli u zraněných během pěti minut.

Festival činoherního divadla hraje týden po celé Ostravě

24. května 2024 22:47 | Ostrava-Poruba | Libor Běčák | Kulturní okénko

Tradičně na několika místech se bude letos opět odvíjet program činoherního festivalu Dream Factory Ostrava. Úvodní představení patřilo pražskému Činohernímu klubu. Vedle Vojty Kotka či Ondřeje Rychlého v něm hraje Marta Dancingerová, která je tváří letošního ročníku.

Mladí hasiči z Horní Suché měli na závodech premiéru, obsadili krásné páté místo

24. května 2024 11:08 | Horní Suchá | Bára Kelnerová | Miniexpres Horní Suché

Mladí dobrovolní hasiči rádi trénují požární útok i štafetu uzlů. Ještě více ale mají rádi závody a poměřování sil s ostatními družstvy. A to mohli při konání osmého kola mládežnické ligy, kde mělo svou premiéru i družstvo z Horní Suché.

Příští rok začne II. etapa stavby jižního obchvatu Opavy. ŘSD vyhlásilo tendr na zhotovitele

24. května 2024 12:23 | Opava | Yvona Fajtová | Regionální zprávy POLAR

Severní obchvat Opavy, který je v provozu od loňského léta, výrazně ulevil centru města. Využívají ho všichni řidiči, kteří míří z Ostravy do Krnova a Bruntálu nebo opačným směrem. Z centra Opavy by už brzy mohli zmizet i kamiony, které míří do Olomouce a Hradce nad Moravicí.

V Ostravě soutěžili dopravní policisté. Regulovčík roku musí zvládnout křižovatku i skvěle řídit

24. května 2024 10:36 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka | Magazín 112

Ostrava opět po roce hostila dopravní policisty ze všech koutů MS kraje. Uskutečnil se totiž další ročník soutěže Regulovčík roku, který obnáší nejen perfektní řízení křižovatky, ale i další dovednosti, které musejí dopraváci ve službě zvládnout.

Den Moravské Ostravy a Přívozu zve na bohatý program

Centrum Ostravy se chystá na druhý ročník akce Den Moravské Ostravy a Přívozu. Akce letos slibuje ještě více zábavy a také propojení s průběhem oslav 100 let Velké Ostravy.

Rodiny s dětmi se bavili na Bezva Festu, Přispět mohli i do sbírky Srdce pro Porubu

23. května 2024 21:13 | Ostrava-Poruba | Yvona Fajtová | Expres Ostrava-Poruba

Letní koupaliště v Ostravě-Porubě patřilo rodinnému festivalu Bezva Fest. Nabídl nejen spoustu atrakcí a soutěží, ale také zábavné zóny, youtubery a hvězdné interprety.

Na školním hřišti ZŠ Gen. Janka se díky novému provoznímu řádu vystřídají všechny děti

Mariánskohorská radnice upravila provozní řád sportovního hřiště u Základní školy Gen. Janka. A to tak, aby se na něm vystřídaly všechny děti. Stávalo se totiž, že menší děti se na něj vůbec nedostaly.

Porubané přispěli Aničce na multifunkční vozík. Poprvé se tak dostane k moři

23. května 2024 20:15 | Ostrava-Poruba | Yvona Fajtová | Expres Ostrava-Poruba

Další rodině s postiženým dítětem se díky Porubanům usnadnil život. V charitativní sbírce Srdce pro Porubu poslali Aničce desetitisíce korun na tolik potřebný multifunkční zdravotní vozík.

Na Kamenci roste nové dětské hřiště, na výsledné podobě se podílela místní komunita

Na sídlišti Kamenec ve Slezské Ostravě vznikne nové dětské hřiště. Bude speciálně upravené pro různé typy her a na jeho výsledné podobě se podílela i místní komunita. Od místních taky vzešel samotný nápad na jeho výstavbu.

Slezskoostravská ZŠ uspořádala Den otevřených dveří s roboty, návštěvníci si vyzkoušeli i virtuální realitu

Základní škola Bohumínská uspořádala pro veřejnost Den otevřených dveří s roboty. Žáci představili návštěvníkům své vlastní robotické výtvory a lektoři klubů Robotiky předvedli, jakým způsobem škola využívá moderní technologie.

Fotografie ze života Ostravy jsou nově k vidění ve Slezskoostravské galerii
Vydáno 24. dubna 2024 12:00, Ostrava-Slezská Ostrava, Michal Slonina
Více než 100 černobílých reportážních fotografií z Ostravy si mohou nově prohlédnout návštěvníci Slezskoostravské galerie. Jejich autorem je významný a oceňovaný ostravský fotograf a rodák Jiří Kudělka, který své dílo vystavoval na mnoha místech v Česku i v Evropě.

Fotograf Jiří Kudělka má za sebou už více než dvacet samostatných výstav. Nová výstava ve Slezskoostravské galerii je ale zatím největší a pro autora prý byla výzvou. Nazval ji Město mnoha příběhů a ukazuje poslední desetiletí ze života Ostravy.

Jiří Kudělka, autor: „Já jsme měl v archivu spoustu fotografií a byly to momentky z Ostravy. Jako každý fotograf chodím, fotím, ta Ostrava na mě nějakým způsobem působí. A tak jsme ty staré fotky vytáhl z archivu.“

Všechny fotografie převedl autor do černobílé, která se podle něj k reportážní fotografii hodí nejvíc. Výstava se pak zaměřuje hlavně na lidi a jejich gesta.

Jiří Kudělka, autor: „Určitě mě třeba zajímali muzikanti, kteří si dělají volné produkce v Ostravě. Tady jsou nějaké fotky. Kteří se snaží o to, nějakým způsobem ten prostor oživit. Je to vlastně aktivita lidí, jsou sami za sebe a chtějí nějak komunikovat s prostředím a dodat tomu prostředí nějaký kulturní přesah.“

Na vernisáž nové výstavy dorazila ve čtvrtek 18. dubna spousta dalších fotografů, kteří se s autorem znají, ale také jeho studenti nebo pravidelní návštěvníci Slezskoostravské galerie.

anketa, návštěvníci vernisáže: „Kromě toho, že ho znám, tak se často potkáváme na společných pěšinkách Ostravou a vždycky s fotoaparátem, takže mě zajímalo, jak on to pojal.“
anketa, návštěvníci vernisáže: „Já se s autorem Jiřím Kudělkou znám dlouhá léta, obdivuju jeho fotografie, i když upřímně musím říct, že obdivuju více ty původní, které dělal ještě před revolucí na černobílý film.“

Zaznamenávání města se Jiří Kudělka věnuje už od 80. let a s reportážní fotografií je autor spojený už od svých začátků.

anketa, návštěvníci vernisáže: „Já si vzpomínám na první fotografie, které dělal. Byly to reportážní fotografie a s těmi fotografiemi přišel do fotoklubu Domu kultury Nové hutě. Okamžitě se stal jedním ze špičkových autorů. Reportáže, život ve městě, život v okolí, to bylo jeho doménou od počátku.“

Nové fotografie si mohou návštěvníci prohlédnout vždy o víkendu od 10 do 16 hodin. Výstava potrvá do 2. června.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/ostrava/slezska-ostrava/11000042727/fotografie-ze-zivota-ostravy-jsou-nove-k-videni-ve-slezskoostravske-galerii