Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Dobrovolní hasiči z Kunčiček oslavili výročí 125 let od založení sboru

Ostrava-Slezská Ostrava |  | Slezskoostravský expres

Dobrovolní hasiči z Kunčiček oslavili v neděli 5. května letošní výročí 125 let od založení sboru. Velká sláva začala mší k příležitosti svátku svatého Floriána, který je právě patronem hasičů. V hasičárně pak členové sboru převzali ocenění za dlouholetou obětavou práci.

15. března 1899 vypukl ve dvoře hraběte Vilczka velký požár, při kterém vyhořel do základů jak zámek, tak hospodářské budovy. Tato tragédie se stala nejdůležitějším podnětem ke vzniku nového dobrovolného hasičského sboru. Ten byl v tehdejších Malých Kunčicích založen po třídenním jednání.

Radek Bach, starosta SDH Kunčičky: „Víme, že založení připadlo na 24. 4. 1899, s tím, že tady byla nějaká česká a německá politická strana. Po dlouhých, co jsem se dočetl z historie, třech dnech jednání se podařilo založit sbor s čistě českou stopou.“

První květnovou neděli si členové Sboru dobrovolných hasičů v Kunčičkách připomněli výročí 125 let od této události. Za tu dobu se dobrovolní hasiči proměnili v moderní sbor. Novinky ale přinesla i poslední léta.

Radek Bach, starosta SDH Kunčičky: „Za těch prakticky 125 let se tady postupně rozrůstá jak technika, obnovuje se, tak i zázemí pro hasiče. Prostě všechno dokola.“
Richard Vereš (ANO), starosta Slezské Ostravy: „Z čeho mám obrovskou radost je, že od posledního výročí, které jsme tady slavili, se v Kunčičkách podařilo obnovit hasičskou mládež a že tady nyní máme mladé hasiče, kteří nejen trénují a věnují se hasičskému sportu, ale zároveň mají už také úspěchy v nejrůznějších soutěžích a opravdu jsem rád za to, že mladí hasiči se do Kunčiček vrátili.“

V hasičárně byli také někteří členové sboru na výroční valné hromadě odměněni za svou dlouholetou a obětavou práci.

Ivan Táborecký, oceněný: „No, jak bych to řekl. Starosta se stará, podíval se asi so archivu. Ocenění se dává zhruba co 5 let, no tak asi na to došla řada.“
Mojmír Švajda, oceněný: „Jsem rád, že jsem tady, protože tady je železný kolektiv. Všichni se máme rádi, pomáháme si, snažíme se, abychom byli nejlepší.“

Sbory dobrovolných hasičů plní v rámci obvodu důležitou funkci nejen při likvidaci požárů.

Richard Vereš (ANO), starosta Slezské Ostravy: „Organizují nejrůznější kulturní, společenské, ale třeba i sportovní akce a tvoří opravdu jádro kulturního a společenského života tady v Kunčičkách.“

Pro obyvatele Kunčiček tak hasiči pořádají třeba tradiční hasičský ples, lampionový průvod, nebo nedávné pálení čarodějnic.

Nahlásit chybu


K tématu

Nová stanice i zásahový vůz. Frýdek-Místek investoval do dobrovolných hasičů 84 milionů

19. června 2023 12:09 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček

Dobrovolní hasiči z Frýdku-Místku dostali profesionální zázemí a nový zásahový vůz. Město nechalo zrekonstruovat jejich původní zbrojnici, která nyní jako jedna z mála v kraji splňuje standardy stanice pro profesionální sbor.

Dobrovolní hasiči v Ostravě-Heřmanicích fungují už 130 let

4. července 2023 9:01 | Ostrava-Slezská Ostrava | Jiří Cileček

Sbor dobrovolných hasičů Ostrava-Heřmanice oslavil 130 let své existence. Hasiči prošli v průvodu Heřmanicemi, který zakončil slavnostní ceremoniál u zbrojnice. V rámci oslav připravili výstavu o historii sboru a také celodenní program. Zároveň byl poklepán základní kámen nové zbrojnice.

Generální ředitel hasičů ocenil modernizaci zbrojnice dobrovolných hasičů ve Frýdku-Místku

31. srpna 2023 13:42 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček

Rekonstruovaná zbrojnice dobrovolných hasičů ve Frýdku-Místku nadchla generálního ředitele Hasičského záchranného sboru České republiky. Osobně si ji totiž přijel prohlédnout. A ocenil, že město do její modernizace investovalo 74,5 milionu korun. A za dalších 10 milionů pořídilo hasičům nový vůz.


V Porubě zahájili 5. ročník Sdílka. Letos u Floridy, kde je v plánu rekonstrukce celého prostoru

16. května 2024 21:02 | Ostrava-Poruba | Yvona Fajtová | Expres Ostrava-Poruba

V Porubě slavnostně zahájili už 5. ročník Sdílka. Tato netradiční Pop Up expozice Začala už v roce 2016 na středovém pásu Hl. třídy a od té doby probíhá co dva roky pokaždé na jiném místě obvodu.

Děti plnily branné disciplíny, profesionální vojáci ukázali boj zblízka

Den vítězství si Novojičínští nepřipomněli jen pietními akty, ale také zážitkovou akcí. Ta nabídka stezku s brannými disciplínami, vystavena byla vojenská technika a nechyběla atraktivní ukázka Armády České republiky.

Policistům hlídkujícím u šampionátu se podařilo rychle najít děti ztracené v davu

Včera 14:37 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Relativně běžná služba policistů zapojených do bezpečnostního opatření v souvislosti s hokejovým šampionátem v Ostravě se ve čtvrtek kolem 19. hodiny změnila v urgentní pátrání po dvou malých dětech.

Kolekci historických vozidel obohatí tramvaj Tatra T3. Na její opravu věnuje Ostrava 5 milionů kč

16. května 2024 12:43 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka | Ostravské minuty

Ostrava má po Praze největší sbírku historických vozidel městské hromadné dopravy. Většina z nich je ve perfektním stavu a stále jezdí. Nyní k ním přibude i tramvaj Tatra T3, která v Ostravě jezdila ještě před 30 roky.

Žáci ZŠ Komenského z Frýdlantu nad Ostravicí předvedli rodičům chemické a fyzikální pokusy

Odpoledne plné chemických a fyzikálních pokusů si připravili žáci ZŠ Komenského ve Frýdlantě nad Ostravicí. Své dovednosti předvedli rodičům, které do školy pozvali u příležitosti Dne rodiny.

V Opavě byl nalezen mincovní poklad. Nejstarší ze 102 mincí je pražský groš z doby Jana Lucemburského

16. května 2024 10:57 | Opava | Yvona Fajtová | Regionální zprávy POLAR

V Opavě byl nalezen mincovní poklad. Jde o nejvýznamnější nález na území dnešního Moravskoslezského kraje za posledních 100 let. Jedinečný je zejména množstvím zlatých mincí, stavem dochování a vzácností některých exemplářů.

V Karviné se konala náborová akce Policie ČR, studenti prošli fyzickými testy

16. května 2024 17:56 | Karviná | Monika Danková | Regionální zprávy POLAR

Studenti pěti karvinských středních škol dostali příležitost vyzkoušet si fyzické testy, které jsou nutné pro přijetí k policii. Kdo je splnil, dostal rok platný certifikát. Pokud se tedy úspěšní studenti rozhodnou rozšířit řady policistů, nemusí fyzické testy dělat znovu.

V Porubě se uskutečnil mezinárodní turnaj mládeže v boxu Ostrava 2024

16. května 2024 21:48 | Ostrava-Poruba | Yvona Fajtová | Expres Ostrava-Poruba

V Porubě se uskutečnil mezinárodní turnaj mládeže v boxu Ostrava 24. Určen byl mládeži ve věku 11 až 18 let a zúčastnili se ho boxeři i z Německa a Skotska.

Začala rekonstrukce prostoru před Kulturním domem Frýdek

Začala dlouho očekávaná rekonstrukce prostoru před bývalým Kulturním domem Válcoven plechu. Místo získá novou dlažbu, stromové aleje i podzemní retenční nádrže. Práce potrvají zhruba do konce roku a vyjdou na necelých 23 milionů korun.

Hasiči v noci na Bruntálsku bojovali s požárem štěpky

16. května 2024 19:18 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Co bylo příčinou požáru štěpky uskladněné ve Staré Vsi na Bruntálsku, se snaží od čtvrtečního časného rána zjistit hasičský vyšetřovatel. Oheň hasilo pět jednotek.

Školáci navrhovali, co v Ostravě zlepšit. Diskutoval s nimi starosta centrálního obvodu

Školáci v centru Ostravy dostali otázku, co by ve svém městě zlepšili. Z námětů pak vzešla beseda se starostou centrálního obvodu, který se dětem snažil na jejich otázky osobně odpovědět. Zajímala je hlavně čistota, bezpečí nebo možnosti volnočasového vyžití.

Porubské mateřské školy patřily zápisům dětí. Jejich kapacita je dostatečná

16. května 2024 20:53 | Ostrava-Poruba | Yvona Fajtová | Expres Ostrava-Poruba

Porubské mateřské školy patřily zápisům dětí. Rodiče je mohli přihlásit do kterékoli školky v obvodu. Spádovou oblastí je totiž celá Poruba.

Mladí cyklisté z Ostravy se učili bezpečnému provozu a zasoutěžili si

16. května 2024 20:39 | Ostrava-Jih | Andrea Holeszová | Regionální zprávy POLAR

Se zásadami bezpečného chování v silničním provozu se každoročně seznamují žáci 3. až 5. tříd základních škol z Ostravy. Vyvrcholením dopravní výuky mladých cyklistů byla soutěž, která se konala na dopravním hřišti v Hrabůvce.

Nenechávejte v autech nic cenného. Zloděj během pár dní vykradl 16 vozidel v Ostravě

16. května 2024 11:43 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka

Dnes máme dobrou zprávu pro majitele vozidel. Ostravským policistům se podařilo zadržet zloděje, který během pár dní vykradl 16 aut. Zároveň je to ale pro řidiče výstraha, aby nenechávali v autech nic cenného, protože právě viditelné věci pachatele přilákaly.

ZŠ Bohumínská poprvé navštívili žáci z polského Těšína, školy navázaly přeshraniční spolupráci

Žáci i učitelé Základní školy Bohumínská ve Slezské Ostravě a Szkoły Podstawowej nr 1 z polského Těšína se poprvé sešli, aby navázali přeshraniční spolupráci. Polské hosty čekalo v Ostravě tradiční přivítání chlebem se solí, ale i prohlídka školy, nebo přátelský zápas v basketbalu.

Slezskoostravské Bazaly hostily trenérskou konferenci, přednášel i trenér španělského FC Sevilla

Na Bazalech proběhla další trenérská konference – ojedinělá akce určená jak trenérům, tak i fotbalovým nadšencům. Své zkušenosti zde letos předávali jak reprezentační trenéři, tak i šéftrenér mládeže FC Sevilla, José Ramón Collado.

Dobrovolní hasiči z Kunčiček oslavili výročí 125 let od založení sboru
Vydáno 15. května 2024 10:30, Ostrava-Slezská Ostrava, Michal Slonina
Dobrovolní hasiči z Kunčiček oslavili v neděli 5. května letošní výročí 125 let od založení sboru. Velká sláva začala mší k příležitosti svátku svatého Floriána, který je právě patronem hasičů. V hasičárně pak členové sboru převzali ocenění za dlouholetou obětavou práci.

15. března 1899 vypukl ve dvoře hraběte Vilczka velký požár, při kterém vyhořel do základů jak zámek, tak hospodářské budovy. Tato tragédie se stala nejdůležitějším podnětem ke vzniku nového dobrovolného hasičského sboru. Ten byl v tehdejších Malých Kunčicích založen po třídenním jednání.

Radek Bach, starosta SDH Kunčičky: „Víme, že založení připadlo na 24. 4. 1899, s tím, že tady byla nějaká česká a německá politická strana. Po dlouhých, co jsem se dočetl z historie, třech dnech jednání se podařilo založit sbor s čistě českou stopou.“

První květnovou neděli si členové Sboru dobrovolných hasičů v Kunčičkách připomněli výročí 125 let od této události. Za tu dobu se dobrovolní hasiči proměnili v moderní sbor. Novinky ale přinesla i poslední léta.

Radek Bach, starosta SDH Kunčičky: „Za těch prakticky 125 let se tady postupně rozrůstá jak technika, obnovuje se, tak i zázemí pro hasiče. Prostě všechno dokola.“
Richard Vereš (ANO), starosta Slezské Ostravy: „Z čeho mám obrovskou radost je, že od posledního výročí, které jsme tady slavili, se v Kunčičkách podařilo obnovit hasičskou mládež a že tady nyní máme mladé hasiče, kteří nejen trénují a věnují se hasičskému sportu, ale zároveň mají už také úspěchy v nejrůznějších soutěžích a opravdu jsem rád za to, že mladí hasiči se do Kunčiček vrátili.“

V hasičárně byli také někteří členové sboru na výroční valné hromadě odměněni za svou dlouholetou a obětavou práci.

Ivan Táborecký, oceněný: „No, jak bych to řekl. Starosta se stará, podíval se asi so archivu. Ocenění se dává zhruba co 5 let, no tak asi na to došla řada.“
Mojmír Švajda, oceněný: „Jsem rád, že jsem tady, protože tady je železný kolektiv. Všichni se máme rádi, pomáháme si, snažíme se, abychom byli nejlepší.“

Sbory dobrovolných hasičů plní v rámci obvodu důležitou funkci nejen při likvidaci požárů.

Richard Vereš (ANO), starosta Slezské Ostravy: „Organizují nejrůznější kulturní, společenské, ale třeba i sportovní akce a tvoří opravdu jádro kulturního a společenského života tady v Kunčičkách.“

Pro obyvatele Kunčiček tak hasiči pořádají třeba tradiční hasičský ples, lampionový průvod, nebo nedávné pálení čarodějnic.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/ostrava/slezska-ostrava/11000043050/dobrovolni-hasici-z-kuncicek-oslavili-vyroci-125-let-od-zalozeni-sboru