Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

První zvířecí krematorium v kraji otevřeli ve Slezské Ostravě, zájem rychle roste

Ostrava-Slezská Ostrava |  | Slezskoostravský expres

Ve Slezské Ostravě bylo slavnostně otevřeno první zvířecí krematorium v Moravskoslezském kraji. Zařízení nabízí důstojné rozloučení s téměř jakýmkoliv domácím mazlíčkem, a to až do 130 kilogramů. Samozřejmostí je individuální kremace i malá smuteční síň.

V areálu bývalého dolu Alexander bylo ve středu 22. května slavnostně otevřeno první a jediné krematorium zvířat v kraji. Klienti ale zařízení využívají už skoro tři měsíce a stále jich přibývá. V prvním měsíci jich bylo padesát, dnes je to měsíčně zhruba jednou tolik.

Michaela Krejčí, manažerka krematoria: „První kremace byla 29. 2. 2024, což je i takové symbolické přechodné datum, takže se nám to dobře pamatuje. Co se týče kremací, tak majitelé bohužel dlouhou dobu poptávali zvířecí krematorium a ta poptávka opravdu roste. Máme příjem zvířátek 24/7, máme nonstop linku, takže se na nás mohou klienti kdykoliv obrátit a zvířátka přijmeme kdykoliv.“

Spuštění krematoria v Ostravě předcházelo dlouhé hledání vhodného umístění.

Richard Vereš, starosta Slezské Ostravy: „Podobné pokusy otevřít krematorium zvířat právě na území města byly už v minulosti, avšak vždy troskotaly na tom, že se nepodařilo najít vhodné místo a zejména obyvatelé žijící v okolí nechtěli takový provoz ve svém okolí mít. Proto jsem rád, že se podařilo najít právě tyto prostory v areálu, který se dnes využívá k lehkému průmyslu.“
Jan Šimon, jednatel KZ Ostrava: „My jsme tam potřebovali mít tu obřadní místnost, potřebovali jsme tam mít prostornou spalovnu, abychom měli spoustu prostoru na přípravu zvířátek a manipulaci s nimi. Najít relativně velkou budovu v takovém místě, které potřebujeme, prostě opravdu není jednoduché.“

Krematorium zvířat Ostrava nabízí svým klientům prvotřídní služby. Provozuje se zde pouze individuální kremace a pro důstojné rozloučení mohou klienti využít i smuteční síň.

Kateřina Prošková, ředitelka krematoria: „Když tato smutná situace nastane a klienti nám zavolají na naši infolinku, my s nimi dohodneme vše, co je potřeba. Jsme schopní zvířátko vyzvednout u nich doma, nebo přímo na veterinární klinice. Když se domluvíme, dorazí přímo sem k nám do krematoria a vyřešíme s nimi všechno tady na místě.“
Michaela Krejčí, manažerka krematoria: „Přijímáme zvířátka opravdu nejmenší. Můžeme vzít malé papoušky, měli jsme tady už morčátko, které mělo nějakých 600 gramů, až po největší zvířátko. Pokud si dobře pamatuju, tak největší byl vlkodav, který měl 84 kilo.“

Kremační pec umožňuje svými rozměry zpopelnění zvířat až do 130 kilogramů a kremace zabere hodinu. Při převzetí dostane mazlíček speciální kremační kamínek, který je s ním po celou dobu procesu.

Kateřina Prošková, ředitelka krematoria: „Zvířátko je uloženo ve speciálním veterinárním vaku v chladicím zařízení. Na kremaci se v našem krematoriu zvířátko vyndá z vaku i s tím kamínkem. Kamínek je se zvířátkem i v kremační peci, odolá žáru, a je to tak jedna z našich garancí pro klienty, že vědí, že dostanou popel svého zvířátka.“

Kremaci mohou navíc klienti sledovat, a to buď přímo z obřadní místnosti, nebo z domova online.

Nahlásit chybu


K tématu

Historická budova radnice Slezské Ostravy dostává novou fasádu

11. července 2023 13:34 | Ostrava-Slezská Ostrava | Jiří Cileček

Slezská Ostrava opravuje fasádu historické budovy radnice. Byly na ní totiž už viditelné lokální trhliny a nečistoty. Oživení probíhá po jedenácti letech a práce jsou rozděleny do několika etap. Náklady na opravu přesáhnou 2,6 milionu korun.

Slezská Ostrava má nového místostarostu Jiřího Stocha

4. července 2023 15:12 | Ostrava-Slezská Ostrava | Jiří Cileček

Slezská Ostrava má nového místostarostu. Stal se jím Jiří Stoch, který vystřídal na postu dosavadní místostarostku Dagmar Macháčkovou. Důvodem bylo, že bývalá místostarostka se stala náměstkyní primátora. Na radnici Slezské dál zůstane jako radní.

Slezská Ostrava slavnostně vyřazovala žáky devátých tříd

4. července 2023 12:08 | Ostrava-Slezská Ostrava | Jiří Cileček

Slezská Ostrava pořádá každoročně slavnostní vyřazování žáků devátých tříd. Vedení města je osobně oceňuje pamětním listem a výjimeční žáci dostávají i dárky. Akce probíhá vždy na radnici, kde se schází deváťáci ze všech čtyř základních škol v obvodu.


Následky silné bouře opět zaměstnávají hasiče po celém regionu, nejčastěji zasahují u polámaných a vyvrácených stromů

Dnes 13:54, vydáno dnes 7:44 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Od pátečního večera prošly přes Moravskoslezský kraj další série intenzivních bouřek. Silný vítr lámal a vyvracel stromy. Lidé na některých místech hlásili také větší kroupy. Hasiči mají i během soboty opět plno práce.

Sanatorium v Jablunkově slaví 100 let, nemocných s tuberkulózou už je jen minimum

Jediné plicní sanatorium zaměřené na léčbu tuberkulózy v Beskydech letos slaví 100 let svého působení. V Jablunkově si výročí připomněli zdravotníci, zástupci města i kraje, který zařízení provozuje.

Vedení Karviné ocenilo před koncem školního roku nejlepší žáky základních škol

Před koncem školního roku se zástupci vedení Karviné sešli s nejlepšími žáky základních škol, aby jim k jejich vynikajícím výsledkům pogratulovali. Letos ocenění proběhlo v kině Centrum, nechyběla společná snídaně a prohlídka zázemí kina.

O prohlídky výjezdových stanic záchranářů byl velký zájem

Včera 16:38 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Záchranáři v Moravskoslezském kraji pořádali Den otevřených dveří. Otevřelo se čtrnáct stanic v kraji. Dopoledne je hojně navštěvovali školáci a odpoledne veřejnost. Záchranáři představili techniku a předávali dobré rady v poskytování první pomoci a prevenci.

MS kraj nabízí bezúročné půjčky zaměstnancům Liberty

Moravskoslezský kraj připravil finanční výpomoc zaměstnancům huti, kteří se díky krachujícímu ocelářskému gigantu ocitli v existenčních potížích. Nabízí bezúročnou půjčku ve výši 25 tisíc korun.

Dětem v tíživé situaci proplácí obědy ve školách Moravskoslezský kraj

Včera 15:32 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Už 90 školských zařízení z Moravskoslezského kraje se pro příští školní rok přihlásilo do programu bezplatného stravování pro děti. V první vlně schválilo krajské vedení příspěvky v souhrnné výši 26,3 milionu korun. Další školy se do programu ještě mohou zapojit, hejtmanství přijímá žádosti až do konce letošního září.

Myslivec omylem zastřelil pytláka u řeky. Myslel, že je to postřelený divočák

Včera 10:06 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Policisté zveřejnili podrobnosti k tragické události v Ostravě-Přívozu z loňského listopadu. Myslivec tam při nočním honu zastřelil muže u řeky v rákosí. Myslel si totiž, že jde o divočáka, kterého předtím s kolegou postřelili a následně sledovali. Jak se ukázalo, zastřelený na místě pytlačil. Střelci nyní hrozí vězení.

Další ročník Festivalu v ulicích je skoro tady, letos představí více než 220 umělců

Oblíbený ostravský Festival v ulicích se blíží. 21. a 22. června už po třetí zaplní porubskou Hlavní třídu a její okolí a představí se na něm více než 220 umělců z 20 zemí světa.

Heřmanickou haldu uhasí nepropustný sarkofág, hotov by měl být asi za 10 let

Včera 15:13 | Ostrava-město | Libor Běčák

Společnost DIAMO společně s ministry Zbyňkem Stanjurou a Jozefem Síkelou představili plán, jak zajistit hořící Heřmanickou haldu. Lidi bydlící v okolí ochrání před zplodinami a prachem obrovský sarkofág.

Zdravotnická škola se na Den zdraví proměnila v nemocnici

Den zdraví na SZŠ a VOŠZ v Ostravě má dlouhou tradici a je primárně určen pro žáky ostravských mateřských škol a prvního stupně základních škol.

Moravská Ostrava a Přívoz postupně revitalizuje i Husův sad

Centrální ostravský obvod revitalizuje také Husův sad. Aktuálně tam byly vysazeny nové trvalkové záhony a chystá se také realizace nového hřiště.

Ostravští strážníci realizovali na školách přes 800 preventivních programů

Včera 14:32 | Ostrava-město | Jiří Cileček

Prevence je důležitou součástí práce ostravských strážníků. Cílí na nejzranitelnější skupiny, mezi které patří děti a dospívající mládež. Právě z tohoto důvodu ostravští strážníci-preventisté realizovali v průběhu celého školního roku v mateřských, základních i středních školách řadu besed i preventivních projektů.

Mezinárodní hudební festival Leoše Janáčka byl zahájen, probíhá po celém Moravskoslezském kraji

Letošní ročník Mezinárodního hudebního festivalu Leoše Janáčka probíhá ve slavnostní atmosféře. Na tento rok totiž připadl nejen Rok české hudby ale i výročí samotného Leoše Janáčka, který se narodil před 170 lety. V rámci festivalu tak opět vystoupí nejen špičkoví hudebníci, chybět nebude ani balet a bohatý doprovodný program.

Porubští trubači oslavili 15 let. S výročním koncertem vystoupili v klubu Garáž

20. června 2024 21:10 | Ostrava-Poruba | Yvona Fajtová | Expres Ostrava-Poruba

Porubští trubči oslavili 15 let od svého založení výročním koncertem v klubu Garáž v Martinově. Za tu dobu se pořádně rozrostli, z původních 5 členů jich je v současné době 20. Loni jich bylo dokonce 27.

TJ Sokol Poruba má 130 let. Na oslavě se předvedly všechny oddíly

20. června 2024 21:00 | Ostrava-Poruba | Yvona Fajtová | Expres Ostrava-Poruba

TJ Sokol Poruba oslavil neuvěřitelných 130 let od svého založení v roce 1894. V areálu Sokolovny uspořádal slavnostní program, na kterém se předvedly všechny sportovní oddíly a nechyběla ani zábava.

Sarkofág za tři miliardy má překrýt prohořívající haldu v Ostravě

20. června 2024 16:29 | Ostrava-město | Jiří Cileček

Odborníci přišli s řešením, jak dokončit sanaci haldy Heřmanice. Hodlají tam postavit speciální sarkofág, který má zajistit spolehlivou ochranu životního prostředí i zdraví obyvatel. Práce mají trvat deset let a náklady se odhadují až na 3 miliardy korun.

První zvířecí krematorium v kraji otevřeli ve Slezské Ostravě, zájem rychle roste
Vydáno 30. května 2024 12:00, Ostrava-Slezská Ostrava, Michal Slonina
Ve Slezské Ostravě bylo slavnostně otevřeno první zvířecí krematorium v Moravskoslezském kraji. Zařízení nabízí důstojné rozloučení s téměř jakýmkoliv domácím mazlíčkem, a to až do 130 kilogramů. Samozřejmostí je individuální kremace i malá smuteční síň.

V areálu bývalého dolu Alexander bylo ve středu 22. května slavnostně otevřeno první a jediné krematorium zvířat v kraji. Klienti ale zařízení využívají už skoro tři měsíce a stále jich přibývá. V prvním měsíci jich bylo padesát, dnes je to měsíčně zhruba jednou tolik.

Michaela Krejčí, manažerka krematoria: „První kremace byla 29. 2. 2024, což je i takové symbolické přechodné datum, takže se nám to dobře pamatuje. Co se týče kremací, tak majitelé bohužel dlouhou dobu poptávali zvířecí krematorium a ta poptávka opravdu roste. Máme příjem zvířátek 24/7, máme nonstop linku, takže se na nás mohou klienti kdykoliv obrátit a zvířátka přijmeme kdykoliv.“

Spuštění krematoria v Ostravě předcházelo dlouhé hledání vhodného umístění.

Richard Vereš, starosta Slezské Ostravy: „Podobné pokusy otevřít krematorium zvířat právě na území města byly už v minulosti, avšak vždy troskotaly na tom, že se nepodařilo najít vhodné místo a zejména obyvatelé žijící v okolí nechtěli takový provoz ve svém okolí mít. Proto jsem rád, že se podařilo najít právě tyto prostory v areálu, který se dnes využívá k lehkému průmyslu.“
Jan Šimon, jednatel KZ Ostrava: „My jsme tam potřebovali mít tu obřadní místnost, potřebovali jsme tam mít prostornou spalovnu, abychom měli spoustu prostoru na přípravu zvířátek a manipulaci s nimi. Najít relativně velkou budovu v takovém místě, které potřebujeme, prostě opravdu není jednoduché.“

Krematorium zvířat Ostrava nabízí svým klientům prvotřídní služby. Provozuje se zde pouze individuální kremace a pro důstojné rozloučení mohou klienti využít i smuteční síň.

Kateřina Prošková, ředitelka krematoria: „Když tato smutná situace nastane a klienti nám zavolají na naši infolinku, my s nimi dohodneme vše, co je potřeba. Jsme schopní zvířátko vyzvednout u nich doma, nebo přímo na veterinární klinice. Když se domluvíme, dorazí přímo sem k nám do krematoria a vyřešíme s nimi všechno tady na místě.“
Michaela Krejčí, manažerka krematoria: „Přijímáme zvířátka opravdu nejmenší. Můžeme vzít malé papoušky, měli jsme tady už morčátko, které mělo nějakých 600 gramů, až po největší zvířátko. Pokud si dobře pamatuju, tak největší byl vlkodav, který měl 84 kilo.“

Kremační pec umožňuje svými rozměry zpopelnění zvířat až do 130 kilogramů a kremace zabere hodinu. Při převzetí dostane mazlíček speciální kremační kamínek, který je s ním po celou dobu procesu.

Kateřina Prošková, ředitelka krematoria: „Zvířátko je uloženo ve speciálním veterinárním vaku v chladicím zařízení. Na kremaci se v našem krematoriu zvířátko vyndá z vaku i s tím kamínkem. Kamínek je se zvířátkem i v kremační peci, odolá žáru, a je to tak jedna z našich garancí pro klienty, že vědí, že dostanou popel svého zvířátka.“

Kremaci mohou navíc klienti sledovat, a to buď přímo z obřadní místnosti, nebo z domova online.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/ostrava/slezska-ostrava/11000043304/prvni-zvireci-krematorium-v-kraji-otevreli-ve-slezske-ostrave-zajem-rychle-roste