Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Sochy v centru Ostravy procházejí pravidelnou očistou a renovací

Centrální obvod Ostravy se vzorně stará o sody a další umělecká a pietní místa. pravidelně je nejen čistí, ale také nechává revitalizovat. Nově je zrestaurovaná i busta Jana Amose Komenského v Komenského sadech.

Městský obvod Moravská Ostrava a Přívoz nechal opravit bustu Jana Amose Komenského, na které se podepsal zub času. Teď už je v celé své kráse zpátky na svém místě. Tedy v Komenského sadech. Práce to byla náročná. Renovací totiž prošla vůbec poprvé od roku 1959, kdy byla v rámci oslav Dne učitelů slavnostně odhalena.

Ondřej Šimek, restaurátor: “Už dokonce se na ni objevovaly takové defekty, kdy ta stékající voda vytváří na té soše takové nežádoucí prostě prostory, kanálky a je to velice jako rušivý prvek a de facto bylo nutné, my jsme se rozhodli pro variantu obnovy původní patinace. Takže ta stará patinace se sundala a vytvořila se patina nová.”

Práce trvaly 3 měsíce a společně s patinací busty se dělala i kamenná část.

Ondřej Šimek, restaurátor: “Já doufám, že nebudou nutné už takové razantní zásahy, ale je to odvislé všechno od údržby.”

Centrální obvod se na svém území stará celkem o 42 uměleckých děl, soch a pietních míst, které pravidelně čistí a podle jejich aktuálního stavu zajišťuje jejich revizi.

Hana Šromová, mluvčí MOb Moravská Ostrava a Přívoz: “Letos jsme například opravili a očistili válečný hrob, památník holocaustu v sadu Milady Horákové. Byl také ošetřen anti grafitovým nátěrem. Na Masarykově náměstí bych pak zmínila Mariánský sloup nebo svatého Floriánka. Opravili a očistili jsme také válečný hrob, památník padlým v 1. světové válce. Ten se nachází na náměstí Svatopluka Čecha.”

Už loni byl upraven povrch proti korozi u skulptury Rezavé a květy a Koule rezavých květů u Nové Karoliny a vyčištěno umělecké dílo Vítězství práce v sadu Milady Horákové, kde je celkem 12 uměleckých děl. U soch v sadu Milady Horákové brzy přibudou informační sloupky, které budou obsahovat název díla a jméno autora.

Jejich součástí budou i piktogramy se zákazy poškozování uměleckých děl.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy