Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Komenského sady v Ostravě zdobí obří sochy. Mají oživit veřejný prostor

Komenského sady se částečně proměnily v galerii. Pobyt v něm lidem zpříjemňují obří umělecká díla. Jejich výstavou pod širým nebem byl zahájen nultý ročník dočasných sochařských instalací.

Petr Veselka (ANO), starosta MOb Moravská Ostrava a Přívoz: “V našem obvodě se pořád něco děje a toto je naprosto úžasný počin, je to vlastně oživení veřejného prostoru v Komenského sadech a vidíte sama, kolik lidí se zastavilo u těch soch. Jsem strašně rád, že to tady je.”
Alena Pataky (ANO), místostarostka MOb Moravská Ostrava a Přívoz: “Zjistili jsme, že během jednoho dne lidé pojmenovávají jednotlivé sochy svými vlastními názvy a to je strašně příjemné, protože umění, které nevzbuzuje emoce, je úplně na nic. A emoce můžou být kladné i záporné.”

Sochy jsou instalovány na dvou místech. V okolí restaurace Pyková dáma to jsou Mazlíci, kteří hrají různými barvami a někteří navíc svítí do tmy.

Michal Trpák, sochař: “Jsou to takoví tvorové inspirovaní světem, mikrosvětem. Světem bakterií. Velmi mile mě překvapilo, že se opravdu lidi zastavují, zajímají a zatím mám pocit, že vesměs pozitivní. Většinou jsou betonové a následně mají různé povrchy, takže ten za mnou je keramický. Ten vedle má luminiscenční kamínky a sklo, takže v noci trochu svítí. Takže různě.”

V okolí busty J .A. Komenského pak můžete obdivovat figurální plastiky ze surového železa Jakuba Flejšara, kterého všichni známe i jako trenéra olympijské vítězky Evy Samkové.

Jakub Flejšar, umělecký sochař: “Já tady mám 4 sochy. Tady ta největší je taková rozpadlá figura v cíli. Byla dělaná k Jizerské 50, kdy to je myšlený jako běžkař, který přesně dojede do cíle a pak padá úplně vyfousaný, rozpadlý a tady jsou takové části, jak se jako rozkládá”.

Venkovní výstava bude v Komenského sadech až do března příštího roku.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy