Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Třetí sousedská slavnost. Náměstí Ostrava-Jih se díky Retrománií vrátilo do 70. let

Nové náměstí Ostrava-Jih ožilo vůbec první velkou akcí od svého otevření letos na jaře. Uskutečnila se tady Retrománie, neboli sousedská slavnost ve stylu 60 a 70. let. Na Jihu jde letos už o třetí sousedskou slavnost.

Na Jihu se uskutečnila už třetí sousedská slavnost. Tentokrát na novém náměstí Ostrava-Jih, které se díky ní vrátilo do doby, kdy vznikala Hrabůvka, kde se nachází. Tedy do 60. a 70. let.

Karin Raszková, Spolek Elegant : “Proto jsme tuto sousedskou slavnost koncipovali jako hippies Takže máme tady parádní pecky, praskání Rosti Petříka české i zahraniční Kromě toho catering, kde prostě se vracíme zpátky do retro, 70. léta. Chceme, aby se lidi bavili, aby to byla sousedská slavnost jak má být. Aby si spolu povídali a užili si hezké odpoledne."

K vidění tady byla i výstava více než 6 desítek historických fotografií, které dokumentovaly, jak se tento prostor, který původně náměstím nebyl, změnil od konce 70. let až do současnosti.

Petr Přendík, kronikář MOb Ostrava-Jih: “Takže návštěvníci tady vidí, jak. Tehdy tady byla například umělecká výzdoba, jak to tady vypadalo kdysi i jak to tady vypadalo třeba v 90. letech.”
Anketa: návštěvníci akce: “Poznávám mnohé věci a ty hroudy sněhu jako, to byla úžasná zima. To už se dneska nevidí.”
“Bydlela jsem tady na dvou místech, teď bydlím jsem v Hrabůvce, ale vůbec to tu nepoznávám z těch fotek, se přiznám.”
“Já jsem z Hrabůvky. Poznávám určitě. Malý si nepamatuje ještě nic, ale pamatujeme. Hezké to je, povedlo se to.”
Petr Přendík, kronikář MOb Ostrava-Jih: “Náš klub českých velocipedistů Moravan Ostrava- Hrabůvka tady má i takovou menší výstavu. Vybrali jsme tentokrát kola, která právě sedí do té doby 60. až 80. let. Takže máme tady třeba favority, máme tady skládačky, taková zkrátka lidová kola, která byla tehdy populární.”
Dagmar Hrabovská, místostrostka MOb Ostrava-Jih: “Když se podívám tady, tak je zde dost starších. A já si myslím, že to je pro ně i takový návrat trošku nostalgický, kdy zavzpomínáme na Beatles, kdy zavzpomínáme na Roling Stones, Abbu. Na to, jak jsme začínali nosit minisukně, kalhoty do zvonu a hoši dlouhé vlasy.”

V rámci akce si lidé mohli nechat vytvořit retro účes a také se mohli nechat vyfotit v dobovém fotokoutku.

Anketa: návštěvníci akce: “Tančíme si, líbí, děkujeme. Prožila jsem tu hudbu, v dětství jsem to poslouchala doma. Diskotéky nebyly, ale znám ty písničky.”
“Líbí se nám tady hodně Těšíme se až bude večer a určitě půjdeme tančit s mamkou.”
Gabriela Gödelová, mluvčí MOb Ostrava-Jih: “My jsme rádi, že si na akci našla cestu taková spousta lidí, jaká tady je, protože právě proto to děláme, aby tady lidé trávili volné chvíle právě za tímto účelem bylo toto náměstí přebudováno tak, jak je.”

Další z akcí, která se tady uskuteční, bude už za pár dnů, konkrétně v sobotu 29. srpna charitativní akce Linkou na drink, na kterou jste srdečně zváni.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy