Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Bruselský gauč, Observatoř a další unikátní lavičky. Relaxovat na nich můžete v Ostravě-Jihu

  • Ostrava-Jih,

Na náměstí SNP v Ostravě Zábřehu se objevily zbrusu nové lavičky. Je jich celkem 5 a jsou pčímo umělecký dílem,. Vyrobili je totiž mladí umělci v rámci Sympozia prostorových forem.

Před kulturním domem Akord v Ostravě-Zábřehu si můžete odpočinout na netradičních industriálních lavičkách. Vznikly díky 6. ročníku Sympozia prostorových forem, vyrobeny jsou z odpadu, který mladí umělci našli ve šrotu a každá má svůj význam.

Marek Břuska, účastník sympozia: “Máme tady první lavičku, to byl student, který dělal dvě najednou de facto, protože jedna byla maturitní práce, druhá reakce na tu maturitní práci Využíval typických profilů pro průmysl ocelářský, takže to jsou nějaké u profily a podobně. Víceméně toto dílo je vhodné do města, do parku a podobně.”

Další z laviček vypadá kosmicky a znázorňuje něco jako observatoř.

Marek Břuska, účastník sympozia: “Myslím si, že autor to tak chtěl, aby se nad tím dalo polemizovat. Je to trošku z jiných komponentů poskládáno, což je vidět, je to ale vše, co se týče strojírenského průmyslu. Takže jsou tady vidět unašeče pro frézování a podobně.”

Další z laviček vyrobili nerozluční kamarádi a bývalí spolužáci střední umělecké školy AVE ART, kteří se tak po delší době díky sympoziu opět sešli

Marek Břuska, účastník sympozia: “Chtěli teda zachovat trošku čistotu tvaru té trubky, tak udělali jenom takový tubus a pohráli si jenom čistě s těmi liniemi. Chtěli zachovat čistý design. Na tady této lavičce se podílel i kolega ze Slovenska, který si to velice pochvalovat to sympozium , poněvadž je zvyklý na menší věci a najednou přišel k věci, která má zhruba , 300 kilo, takže byl úplně unešen tou surovostí materiálu,”

Nakonec se z něj stala Lavička, která dostala název bruselský gauč, protože je pohodlná a pokud si na ni dáte polštáře, budete se opravdu cítit jako na gauči.

Je netradiční, je zvláštní a líbí se mi to.”

Už brzy bude spuštěna i anketa, ve které rozhodnete, která z těchto laviček je nejhezčí.

Jaroslav Prokop, ředitel Střední umělecké školy AVE ART: “V těchto dnech připravujeme již 7. ročník Sympozia prostorových forem, který proběhne v roce příštím, doufám a téma bychom zvolili příbuzné, tedy městský mobiliář na druhou s tím, že vlastně rozšíříme to portfolio nejen o lavičky, ale i odpadkové koše a případně i lehátka.”

Industriální lavičky budou před kulturním domem Akord až do konce října a poté se přesunou na nové náměstí Ostrava Jih.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy