Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Zábřeh-Družstvo v Hrabůvce má 100 let. K tomuto výročí vyjde kniha o historii

  • Ostrava-Jih,

Zábřeh-Družstvo slaví 100 let. Tato vilová čtvrť Ostravy-Jihu byla založena 31. května roku 1921 a vše o její historii se lidé dozví nejen díky výstavě v bývalých obchodních výlohách na náměstí Gen. Svobody, ale i díky nové knize, která k tomuto výročí vznikla.

V Ostravě-Jihu letos slaví 100 let hned dvě významné čtvrti. A to místní část Zábřeh-Družstvo a Jubilejní kolonie. Obě tyto místní části se nachází v Hrabůvce a obě radnice podpoří venkovními akcemi. První z nich, Čaj o páté, proběhne už 19. června v prostorách Družstva.

Petr Přendík, kronikář MOb Ostrava-Jih: “Městský obvod Ostrava-Jih u této příležitosti vydává knihu, která popisuje vlastně celých 100 let. Dozvíte se v ní, co se tady dělo, jak probíhal stavební vývoj, jaké tady žily třeba osobnosti, jak se vyvíjelo obyvatelstvo, co se stavělo v okolí Družstva a podobně.”

Část Zábřeh-Družstvo se stavěla zhruba 80 let v prostoru bývalého rybníka Podhájníka a za tu dobu byla zastavěna krásnou vilovou čtvrtí, která vytvořila zahradní město s ústředním zeleným náměstím.

Petr Přendík, kronikář MOb Ostrava-Jih: “Za výstavbou celé této čtvrti stálo takzvané obecně prospěšné stavební a bytové družstvo ve Vítkovicích v čele s tehdejším poslancem a budoucím starostou města Ostravy Josefem Chalupníkem, no a taková skupina nadšených mužů v podstatě vytvořila projekt zahradního města, který se z počátku potýkal s mnoha problémy, ale nakonec tedy, jak vidíme, dospěl svého cíle a opravdu tady to zahradní město vzniklo.”

Zábřeh-Družstvo je největším zahradním městem v Česku a původně mělo 562 objektů.

Petr Přendík, kronikář MOb Ostrava-Jih: “Několik objektů bylo zdemolováno v rámci výstavby polanecké spojky a Plzeňské ulice v průběhu 60. a 70. let, ale jinak v podstatě je to Družstvo tak jak vlastně bylo navrženo, dodnes dochované.”

Historii této čtvrti přibližují i dobové fotografie na plotech zahrad vybraných domů, ze kterých se dozvíte, jak vypadala kdysi a jak vypadá dnes. A už brzy bude připravena i výstava ve výloze bývalého obchodu na nároží Chalupníkovy ulice a náměstí Gen. Svobody.

Hana Tichánková, místostarostka MOb Ostrava-Jih: “Příští měsíc, v červenci, oslavíme 100 let vzniku Jubilejní kolonie, kterou taky podpoříme nějakými venkovními akcemi. Samozřejmě tím chceme zdůraznit, že Jih není jenom sídlištní město, ale že má také svou historii a že se samozřejmě o ni zajímáme a staráme a snažíme se ji přiblížit i všem lidem, kteří tady žijí.”

A na závěr dodám, že sousedská slavnost ke stoletému výročí Zábřehu-Družstva se uskuteční 19. června od 16 hodin.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy