Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

V Bělském lese kontrolovali cyklisty. Proběhla tady preventivní akce Na kole jen s přilbou

  • Ostrava-Jih,

Strážníci spolu s Besipem kontrolovali cyklisty a koloběžkáře. Dopravně preventivní akce s názvem Na kole jen s přilbou probíhala už tradičně první prázdninový den v Bělském lese.

Cyklistika je stále oblíbenějším sportem. Cyklistů přibývá i díky elektrokolům a elektrokoloběžkám. Ruku v ruce s tím ale roste i počet nehod a úrazů. Mnohdy i s vážnými následky. Cyklisté by proto neměli zapomínat na kvalitní helmu. Upozornila je na to preventivní akce Na kole jen s přilbou. která probíhala v Bělském lese.

Tomáš Zbraněk, preventista, Krajské ředitelství policie MS kraje: "Cyklisté jsou jedni z nejzranitelnějších silničních účastníků v provozu a ty nehody s cyklistou můžou mít fatální následky. A ta přilba mu může chránit hlavu a zachránit život. Snažíme se dělat tu osvětu, snažíme se na ně působit, aby ty přilby nosili a aby to měli zautomatizované ten návyk, že když sednou na kolo, tak si tu přilbu automaticky vezmou.”

Nejčastější příčinou nehod je nedání přednosti v jízdě a nevěnování se řízení.

Tomáš Zbraněk, preventista, Krajské ředitelství policie MS kraje: “Taky apelujeme na cyklisty, aby kromě toho, že mají nosit přilbu, tak aby byli dobře vidět a za snížené viditelnosti používali světla.”
Monika Bartošová, asistentka krajského koordinátora, BESIP: “Musí mít přední světla bílé, zadní červené, pak musí mít odrazky na kola a pedálech, musí mít funkční brzdy pravou a levou a musí mít nějakým způsobem zadělaná řídítka, aby nebyly ostré hrany. Většinou nemají světla na těch nových kolech.”

Jako odměnu cyklisté a koloběžkáři dostávali odrazky, různé nálepky, reflexní tkaničky a další potřebné doplňky..

Anketa: kontrolovaní cyklisté: “Označené musím to mít všechno, musím mít kryté kola, aby to nešplíchalo. Vlastně všechno označení. Svítit. Brzdy a všechno, aby bylo v pořádku.”
Jak jste ráda za ty dárky? “Velice, protože to pomůže i dětem. Můžu vysvětlit co, jak a podobně, takže já si myslím, že děti budou taky velice rády z toho.”
Děláte fakt vynikající věc pro ty děcka, protože polovina dětí neví, co má dělat. Neznají značky, nevědí, kde mají zastavit, kde se nemají zastavit , což vidíme i tady na té křižovatce.”
“Vybavení, těžko říct. Rád jsem. Dostal jsem nějaké reflexní prvky, tak bude to lepší.”
Měl jste všechno jako vybavení? “Měl, měl, všechno vybavení, kromě přilby. Ale já jezdím jen pomalu, rekreačně. I když to není omluva, ale teď v tomto počasí přilbu ne.”
“Chrániče musím mít, přilbu, ježíš co ještě. Prostě vše na kolo. A když jedeš večer, tak co potřebuješ? Když jedu večer, tak potřebuju zvonek, aby lidi uhnuli, baterku dopředu, dozadu a to je vše.”
A jedeš pokaždé s přilbou? “Ano, jedu pokaždé, ale moc často ne, ale jinak pokaždé jo.”

Policisté také cyklisty varují před alkoholem. Za tento přestupek hrozí pokuta až 50 tisíc korun.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy