Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Sousedskou slavnost Zažít Porubu jinak navštívily stovky lidí. Bavili se i pomáhali

Poruba opět po roce patřila oblíbené akci Zažít Porubu jinak. Probíhala na zámku a v zámeckém parku a nabídla kreativní workshopy, soutěže, komentované prohlídky radnice a zámku a také tradiční soutěž ve vaření kotlíkového guláše.

Zámecký park byl třetí zářijovou sobotu v obležení stovek lidí. Přišli se pobavit na sousedskou slavnost Zažít Porubu jinak. Zapojily se do ní více než 4 desítky spolků z Poruby a blízkého okolí, připraveny byly projížďky na lodičkách a komentované prohlídky radnice a zámku.

Kristýna Špačková, koordinátorka MA21, MOb Ostrava-Poruba: “Letošní ročník Zažít Porubu jinak je vlastně 3. ročník, který se koná tady v zámeckém parku. Já si myslím, že to má velký úspěch, každý rok je víc a víc lidí, zároveň se těšíme na příští rok, protože příští rok by měl být jubilejní 10. ročník celé té akce Zažít Porubu jinak, takže doufáme, že to bude minimálně stejně velké jako letos.”
anketa: zúčastněné spolky: “Připravili jsme pro lidi vzorky trvalek. Jsou to vzorky, které jsou do truhlíků, do záhonů, kvetou od jara až do podzimu podle kultivarů a druhů. Mají tady děti připravené na sázení nějaké cibulky, tulipány, krokusky. Můžou si tam vzít vzorek letničkových luk.///Lidem se to líbí, jsou nadšeni a my jsme rádi, že lidé mají radost.”
“Jsme TJ Sokol Poruba a tady na akci Zažít Porubu jinak jsme si jako každý rok nachystali stanoviště pro děti i dospělé. U nás si fakt můžou zasportovat všichni. Malé děti tam mají opičí dráhu, větší děti můžou házet na branku, máme tady hokejbal, máme dokonce masáže pro malé děti.”
“Já bych vám rád představil činnost rodinného centra Martínek. Jsme rádi, že jsme tady na této skvělé akci. Připravili jsme si obří pexeso a hru melky.”
“My jsme křesťanské komunitní centrum Kompas Poruba a dneska jsme si připravili různé workshopy, Malujeme na kamínky, náramky, děti si můžou půjčit bublifuk.”
Lucie Baránková Vilamová (ANO), starostka MOb Ostrava-Poruba: “Již potřetí je součástí akce Zažít Porubu jinak také Den otevřených dveří radnice a kromě toho, že lidé si mohou prohlédnout prostory radnice, mohou si prohlédnout Obřadní síň, dozví se něco o historii radnice, jak vznikala, dozví se něco i o historii Poruby a kromě toho je přijímám i ve své kanceláři, kde se jim snažím trošičku osvětlit, co obnáší funkce starostky. Povídám jim taky o nějakých plánech Poruby.”

Vůbec poprvé lidé v rámci slavnosti nahlédli i do historie porubského zámku.

Jiří Brňovják, historik: “Já jsem si připravil takové povídání o historii porubského zámku o tom, co můžeme o jeho podobě vědět od těch nejstarších dob, řekněme od 14. století až po současnost a třeba i co se dá dokumentovat na dochovaném obrazovém materiálu.”

Na slavnosti nechyběla ani gastrozóna a už tradiční soutěž ve vaření kotlíkového guláše.

Sandra Zubáňová, spolek Swanky: “V letošním ročníku za Swanky organizujeme opět soutěž v guláši. Oproti minulému roku máme dva týmy navíc, takže více gulášů a tím pádem větší výtěžek pro charitu, tedy Srdce pro Porubu.”

Soutěžící dostali hovězí maso, cibuli a chléb, z domu si museli přinést pouze ingredience na dochucení, kterým guláš chtěli ozvláštnit.

anketa: soutěžící: “My jsme tady vařili guláš ze sumečka afrického, což je taková specialitka. My máme tu výhodu, že si tu rybu chováme sami na našich vlastních farmách a proto víme, že jsme přišli s něčím převratným, no a feedback od lidí, kteří ochutnali náš guláš, tak je velice pozitivní. Takže z toho máme obrovskou radost.”
“Po tom, co jsme tady obhájili 2x titul a díky tomu přispěli na dobrou věc, tak doufáme, že se to podaří i potřetí a samozřejmě, že výsledek výběru těch peněz na dobrou věc pro malého alexe bude ještě větší než předchozí dva roky a podaří se dobrá věc.”
anketa: návštěvníci slavnosti: “Zkusila jsem dva guláše a oba dva byly vynikající.”
“Guláš byl vynikající ač nejsem úplně milovník guláše, tak musím říct, že perfektní. Perfektní chuťově, paráda. Kdybych si měl vybrat, jaký guláš byl nejlepší, tak byl asi ze sumečka.”

Do sbírky Srdce pro Porubu nakonec z prodeje gulášů putovalo více než 30 tisíc korun.

Nahlásit chybu


K tématu
ISNA-MSE z.s., Ostrava
Ostrava
od 27 000 do 35 000 Kč/měsíc

Detail

Centrum sociálních služeb Jih, příspěvková organizace - Ostrava
Ostrava
od 21 710 do 31 820 Kč/měsíc

Detail

ISNA-MSE z.s., Ostrava
Ostrava
od 27 000 do 35 000 Kč/měsíc

Detail