Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Parkovací dům v centru Ostravy navrhne studio Chalupa architekti. Stavba začne v roce 2023

  • Ostrava,

Parkování v centru Ostravy pomůže vyřešit parkovací dům, který navrhne renomované studio Chalupa architekti. Objekt bude mít sedm nadzemních a dvě podzemní podlaží a bude vybudován na parkovišti za katedrálou Božského spasitele.

Ostrava se dlouhodobě snaží řešit problémy s parkováním v centru města. I když je cílem, aby řidiči využívali co nejvíce odstavná parkoviště a do centra jezdili hromadnou dopravou, chystá se také stavba parkovacího domu na parkovišti za Katedrálou Božského Spasitele. O jeho podobu se postará studio Chalupa architekti z Prahy, které vybrala porota.

Zuzana Bajgarová, náměstkyně primátora Ostravy: „Ačkoli je téma umístění parkovacího objektu v jádrovém území města velmi kontroverzní, pro rozvoj centra města to bude zásadní stavba. Především nám umožní dostavět několik klíčových proluk včetně té po květinové síni u Masarykova náměstí, protože bude splněna zákonná podmínka zajištění dostatečného počtu parkovacích míst u novostaveb."

Architektonické soutěže se zúčastnilo šest studií. Tři byly osloveny přímo a další tři byly vybrány z 35 nabídek na základě dodaných portfolií. Porotci hodnotili celkovou kvalitu návrhu, ale také provozní, dopravní a technické řešení, jeho hospodárnost a ekonomickou přiměřenost.

Ondřej Vysloužil, ředitel městského ateliéru MAPPA: "Blízká katedrála je monumentální a potřebuje silného partnera, což návrh splňuje. Parkovací dům podle tohoto návrhu bude disponovat 400 parkovacími stáními a bude mít živý parter s obchody a službami, který podtrhne jeho městotvornou funkci."

Výhodou vybraného návrhu je také to, že v budoucnu mohou být v případě potřeby garáže přebudovány například na bytový dům. Cena budovy je odhadována na 400 milionů korun a stavět by se mělo začít v roce 2023.   

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy