Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Frýdek-Místek připravuje architektonickou soutěž na Český dům

Frýdek-Místek |  | Frýdeckomístecký expres

Historická budova Českého domu ve Frýdku-Místku se pomalu připravuje na svou novou podobu. O té rozhodne architektonická soutěž, která má být vyhlášena ještě v průběhu dubna. Výsledkem by mělo být nové zázemí pro aktivity dětí a mladých lidí pod Střediskem volného času Klíč.

Český dům, historická budova z roku 1899, byl dlouhá léta nevyužívaný a chátral. Město ho po dlouhých jednáních a neúspěšných dražbách koupilo za necelých 20 milionů korun. Ihned po převzetí nechalo objekt oplotit a zahájilo záchovné práce. Cílem je, aby dům zůstal zachován a zároveň sloužil novému účelu.

Petr Korč (Naše Město F-M), primátor Frýdku-Místku: "Český dům se v budoucnu stane centrem střediska volného času pro děti a my bychom rádi, aby tato historická, emočně cenná budova pro město získala novou podobu, která bude respektovat její historický ráz. Ale zároveň, aby vznikla rekonstrukce, případně přístavba, která bude zajímavá, bude moderní v tom smyslu, že bude vyhovovat tomu středisku volného času. Proto jsme se rozhodli vyhlásit architektonickou soutěž a hledáme studia, která by zpracovala budoucí podobu Českého domu tak, aby se stala reprezentativním místem Frýdku-Místku."

Aktuálně už se sešla porota, kterou tvoří 3 zástupci města a 4 architekti. Společně připravují podmínky architektonicko-urbanistické soutěže, která by měla být vyhlášena ještě v průběhu dubna.

Petr Korč (Naše Město F-M), primátor Frýdku-Místku: "Frýdek-Místek nemá za sebou moc architektonických soutěží, ale myslím si, že je to město, které si zaslouží přistupovat k dominantním stavbám a památkám citlivě. Myslím si, že tady je velký dluh z minulosti a věřím, že se nám podaří to, co se podařilo zachovat z minulosti, tedy pozůstatky starého Frýdku a Místku, opravit a posunout tak, aby vytvořily nová zajímavá centra života ve městě."
Marcel Sikora (KDU-ČSL/SPOLU), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Jsem rád, že jsme v minulosti nabyli budovu Českého domu, kde v tuto chvíli probíhá architektonická soutěž a ten plán zůstává samozřejmě stejný, jak jsme avizovali na zastupitelstvu, když jsme Český dům nabývali, tedy, že v této budově chceme zřídit Středisko volného času Klíč, které je v tuto chvíli rozmístěno v několika budovách ve Frýdku a Místku a tím se sjednotí všechny aktivity právě do Českého domu a tam budou probíhat všechny aktivity, které v tuto chvíli Klíč dělá pro děti."

Magistrát se zatím drží předchozích plánů, kdy chtěl rekonstrukci spustit nejpozději příští rok. Práce vyjdou na desítky milionů korun, ale město je na to finančně připraveno.

Nahlásit chybu


K tématu

Frýdek-Místek spustil záchovné práce na Českém domě, chystá se i architektonická soutěž

Frýdek-Místek se ihned po nabytí Českého domu pustilo do záchovných prací. Následovat bude i architektonická soutěž, která připraví historickou budovu k rekonstrukci. Uvnitř má časem vzniknout zázemí pro Středisko volného času Klíč.

Frýdek-Místek koupí Český dům. Chce tam vybudovat centrum pro děti a mládež

Frýdek-Místek koupí Český dům. Nebytí nemovitosti s okolními pozemky za cenu téměř 20 milionů korun schválili po náročném jednání zastupitelé. Město chce v objektu vybudovat centrum pro děti s mládež a přestěhovat tam aktivity Střediska volného času Klíč.

Kreativní děti absolvovaly ve Frýdku-Místku výtvarný tábor Artium

Středisko volného času Klíč Frýdek-Místek pořádá přes léto velké množství zajímavých táborů. Jedním z nich byl i týden zaměřený na výtvarnou tvorbu. Děti se tady věnovaly různým výtvarným technikám a v závěru uspořádaly ještě vernisáž pro rodinu i kamarády.


Speciální bakterie čistí otrávený rybník Míčovec

O biologickou rovnováhu a čistoty vody v rybníku Míčovec ve Stonavě, který v lednu postihla ekologická havárie, se nově starají speciální bakterie. Do vody budou od dubna až do podzimu dávkovány celkem sedmkrát.

Karviná začíná reagovat na problém estetiky i bezpečnosti umísťování výdejních boxů

Výdejní boxy, které zprostředkovávají lidem snadné vyzvedávání zboží z e-shopů, mohou být i problémem. Na některých místech ve městě může takový výdejní box i překážet nebo narušovat veřejný prostor. Jedná se o celorepublikový problém.

Jel v obci 125 km/h, chtěl prý „vyzkoušet radar“. Policie během dopravní akce rozdávala i další pokuty

Včera 11:06 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

V obci Holčovice na Bruntálsku naměřili policisté řidiči osobního auta 125 km/h. Muž jim tvrdil, že si chtěl „vyzkoušet radar“. Za pár hodin během dopravní akce policisté v kraji zjistili desítky dalších přestupků, včetně telefonování za jízdy, jízdy bez dálniční známky nebo vjezdu na železniční přejezd na červenou.

Hasiči likvidovali požár neobydleného objektu v Ostravě, vyhlášen byl II. stupeň požárního poplachu

Dnes 15:26, vydáno dnes 7:49 | Ostrava-město | Lukáš Zavadil

Devět jednotek hasičů zasahuje v Cihelní ulici v Ostravě, kde hoří neobydlená budova. Vzhledem k rozsahu požáru byl vyhlášen druhý stupeň požárního poplachu. Objekt je z důvodu propadu střechy hašen zvenku.

Čipování popelnic ve Frýdku-Místku pomůže zefektivnit plánování svozu odpadu

Frýdek-Místek pokračuje ve velkém projektu digitalizace odpadového hospodářství. Všechny popelnice na směsný i tříděný odpad budou postupně opatřeny čipem, který umožní sledovat jejich vývoz v reálném čase. Do systému se zapojí přibližně 15 tisíc nádob a čipování potrvá zhruba dva roky.

Nicola salon: Kromě pedikúry nyní také laminace obočí a prodlužování řas

28. března 2025 8:03 | Komerční sdělení

Nicola salon na místeckém náměstí se specializuje na profesionální pedikúru a nyní rozšiřuje nabídku o laminaci obočí a řas, prodlužování řas.

V Orlové by si řidiči měli dávat pozor na dodržování rychlosti

V diskuzích na sociálních sítích se řeší téma městských radarů.

Záchranáři čtyř krajů nacvičovali zásah při podezření na vysoce nakažlivou nemoc

Včera 10:34 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

Záchranáři ze Zlínského, Moravskoslezského, Olomouckého a Jihomoravského kraje se ve středu sešli v Otrokovicích, kde společně trénovali zásah při výskytu vysoce nakažlivé nemoci. Záchranáři nacvičili mimo jiné i transport pacientů v izolačních prostředcích do specializovaného centra FN Bulovka.

Porubský bazén ovládla Velká cena Ostravy. Hvězdou mítinku byl Francouz Damien Joly

Porubský krytý bazén ovládla Velká cena Ostravy v plavání. Závodu se zúčastnilo 368 plavců z Česka, Slovenska, Polska, Ázerbájdžánu a Francie. Největší hvězdou mítinku byl právě francouzský plavec Damien Joly.

Kraj dává 43 milionů na podporu cestovního ruchu

16. dubna 2025 20:22 | Celý MS kraj | Tomáš Tikal | Moravskoslezský expres

Moravskoslezský kraj systematicky podporuje rozvoj cestovního ruchu. Přispívá na projekty, které zlepší infrastrukturu a zatraktivní region pro návštěvníky. I v letošním roce podpoří desítky projektů v několika oblastech.

Frýdek-Místek chystá pro seniory Den deskových her

Centrum aktivních seniorů ve Frýdku-Místku bude 23. dubna hostit Den deskových her. Město spolu se sociálním odborem připravilo zábavné dopoledne pro seniory plné zajímavých her a aktivit, které podporují paměť i logické myšlení.

O Zlatý pohár ve svařování soutěžili ve Frýdku-Místku studenti ze čtyř zemí

Střední odborná škola Frýdek-Místek hostila 26. ročník mezinárodní soutěže ve svařování. Letos se zapojilo 96 studentů technických škol ze čtyř zemí. Soutěž poprvé proběhla v úplně nových školních dílnách. Svařovalo se čtyřmi metodami i virtuálně a soutěž měla i teoretickou část.

Nová učebna čeladenské školy rozšiřuje obzory pomocí robotiky a virtuální reality

16. dubna 2025 13:30 | Čeladná | Petra Dorazilová | Čeladenský miniexpres

V základní škole v Čeladné byla slavnostně otevřeli novou počítačovou učebnu. Škola se tak v oblasti výuky informatiky posunula na úroveň současných trendů.

Velikonoční městečko ve Frýdku-Místku zve na jarmark, divadla i koncerty

Od čtvrtka 17. dubna do soboty 19. dubna ožije náměstí Svobody ve Frýdku-Místku tradičním Velikonočním městečkem. Akce nabídne řemeslný jarmark, hudební i divadelní vystoupení, tematické dílny, zvířátka i bohatou gastrozónu. Třídenní program připravila Kultura F≈M.

Lékaři a sestry si předávali zkušenosti na Beskydských pediatrických dnech

Na Ostravici proběhla opět velká konference dětských lékařů. Beskydské pediatrické dny letos přilákaly více než 130 účastníků. Odborníci z různých oblastí pediatrie, zástupci firem a zdravotnických institucí, si předávali zkušenosti a nejnovější poznatky z oblasti právě dětského lékařství.

455 pytlů i několik kontejnerů. Lidé bez domova dál uklízejí Frýdek-Místek za stravenky

Frýdek-Místek pokračuje ve spolupráci se Slezskou diakonií na úspěšném projektu Stravenka F≈M. Osoby bez domova v jeho rámci uklízejí veřejná prostranství a za každou směnu dostanou potravinovou stravenku. Projekt běží už druhým rokem a zájem o něj roste.

Frýdek-Místek připravuje architektonickou soutěž na Český dům
Vydáno 10. dubna 2025 15:51, Frýdek-Místek, Jiří Cileček
Historická budova Českého domu ve Frýdku-Místku se pomalu připravuje na svou novou podobu. O té rozhodne architektonická soutěž, která má být vyhlášena ještě v průběhu dubna. Výsledkem by mělo být nové zázemí pro aktivity dětí a mladých lidí pod Střediskem volného času Klíč.

Český dům, historická budova z roku 1899, byl dlouhá léta nevyužívaný a chátral. Město ho po dlouhých jednáních a neúspěšných dražbách koupilo za necelých 20 milionů korun. Ihned po převzetí nechalo objekt oplotit a zahájilo záchovné práce. Cílem je, aby dům zůstal zachován a zároveň sloužil novému účelu.

Petr Korč (Naše Město F-M), primátor Frýdku-Místku: "Český dům se v budoucnu stane centrem střediska volného času pro děti a my bychom rádi, aby tato historická, emočně cenná budova pro město získala novou podobu, která bude respektovat její historický ráz. Ale zároveň, aby vznikla rekonstrukce, případně přístavba, která bude zajímavá, bude moderní v tom smyslu, že bude vyhovovat tomu středisku volného času. Proto jsme se rozhodli vyhlásit architektonickou soutěž a hledáme studia, která by zpracovala budoucí podobu Českého domu tak, aby se stala reprezentativním místem Frýdku-Místku."

Aktuálně už se sešla porota, kterou tvoří 3 zástupci města a 4 architekti. Společně připravují podmínky architektonicko-urbanistické soutěže, která by měla být vyhlášena ještě v průběhu dubna.

Petr Korč (Naše Město F-M), primátor Frýdku-Místku: "Frýdek-Místek nemá za sebou moc architektonických soutěží, ale myslím si, že je to město, které si zaslouží přistupovat k dominantním stavbám a památkám citlivě. Myslím si, že tady je velký dluh z minulosti a věřím, že se nám podaří to, co se podařilo zachovat z minulosti, tedy pozůstatky starého Frýdku a Místku, opravit a posunout tak, aby vytvořily nová zajímavá centra života ve městě."
Marcel Sikora (KDU-ČSL/SPOLU), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Jsem rád, že jsme v minulosti nabyli budovu Českého domu, kde v tuto chvíli probíhá architektonická soutěž a ten plán zůstává samozřejmě stejný, jak jsme avizovali na zastupitelstvu, když jsme Český dům nabývali, tedy, že v této budově chceme zřídit Středisko volného času Klíč, které je v tuto chvíli rozmístěno v několika budovách ve Frýdku a Místku a tím se sjednotí všechny aktivity právě do Českého domu a tam budou probíhat všechny aktivity, které v tuto chvíli Klíč dělá pro děti."

Magistrát se zatím drží předchozích plánů, kdy chtěl rekonstrukci spustit nejpozději příští rok. Práce vyjdou na desítky milionů korun, ale město je na to finančně připraveno.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/frydeckomistecko/frydek-mistek/11000048180/frydekmistek-pripravuje-architektonickou-soutez-na-cesky-dum