Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • TŘINEC CHYSTÁ ZA 50 MILIONŮ KORUN REKONSTRUKCI VEŘEJNÉHO PROSTRANSTVÍ
  • V OSTRAVĚ BYLO PODEPSÁNO MEMORANDUM PRO VÝSTAVBU STADIONU NOVÉ BAZALY
  • OD 1. DUBNA BUDE UZAVŘENA SILNICE MEZI K. STUDÁNKOU A PARKOVIŠTĚM HVĚZDA
  • LYŽAŘSKÁ SEZONA V BESKYDECH SKONČILA, V JESENÍKÁCH JEŠTĚ POKRAČUJE
  • U CITY CAMPUSU BUDE 1. 4. OD 8 DO 13 HODIN MOBILNÍ REGISTRACE DÁRCŮ KOSTNÍ DŘENĚ
  • OKD UKONČÍ TĚŽBU S REZERVOU OSM MILIARD, POKRYJE LIKVIDACI DOLU I ODSTUPNÉ
  • SOUTĚŽ V NOVÉM JIČÍNĚ PROVĚŘILA ZNALOSTI PÁŤÁKŮ NA TÉMA OKO A VIDĚNÍ
  • NOVOJIČÍŇÁCI SI PŘIPOMNĚLI STÉ VÝROČÍ MALÍŘE EDUARDA VEITHA
  • OPAVSKÝ STÁTNÍ ÚŘAD INSPEKCE PRÁCE LONI ODHALIL 1 934 NELEGÁLNĚ PRACUJÍCÍCH
  • KRIMINALISTÉ VYŠETŘUJÍ SMRT MUŽE SRAŽENÉHO VLAKEM VE FRÝDKU-MÍSTKU
  • PODNIK VOP CZ VYKÁZAL ZA ROK 2024 ZISK 30,5 MILIONU, PŘEDLONI SKONČIL VE ZTRÁTĚ
  • TECHNICKÁ UNIVERZITA OSTRAVA MÁ NOVÉ VÝUKOVÉ CENTRUM ZAMĚŘENÉ NA 3D TISK
  • V KARLOVICÍCH NA BRUNTÁLSKU UŽ FUNGUJE ČÁST POVODNÍ ZNIČENÉ KANALIZACE
  • LÍDRY PRO SNĚMOVNÍ VOLBY MÁ V MORAVSKOSLEZSKÉM KRAJI VĚTŠINA USKUPENÍ
  • ANDREJ BABIŠ ZA ANO, ZBYNĚK STANJURA ZA ODS NEBO KATEŘINA KONEČNÁ ZA STAČILO!

Brouci třídí mechy lépe než odborníci, přišli na to vědci z Ostravské univerzity

Ostrava-město |

Brouci dokážou třídit mechy lépe než odbornici - s tímto zjištěním přišli ostravští biologové po zajímavém experimentu. Mechožravým broukům dávali na výběr poddruhy a varianty Rokytu cypřišovitého a zkoumali, které jim chutnají více. Ukázalo se, že si vybírají nejspíš čichem na základě chemických signálů. Výsledky byly publikovány v mezinárodním časopise Plants.

Mladí biologové z Přírodovědecké fakulty Ostravské univerzity si připsali další světový úspěch. Pod hlavičkou studentské organizace SOVA se pustili do experimentu s jedním z nejrozšířenějších a nejmnohotvárnějších mechů v našich lesích. Rokyt cypřišovitý se díky čtvrtohornímu zalednění rozštěpil na velké množství poddruhů a variant, což odborníkům dodnes komplikuje přesnou identifikaci. Mladí ostravští vědci si na pomoc vzali mechožravé brouky.

Petr Pyszko, člen výzkumného týmu: "Již dříve jsme zjistili, že různé druhy mechů chutnají těmto broukům více a jiné méně. V rámci experimentu nás zajímalo, jestli dokážou rozlišit různé typy jednoho druhu mechu – rokytu cypřišovitého – a to u celých rostlin i u nasekaných kousků."
Lucie Fremrová, mluvčí Ostravské univerzity: "Ostravští vědci dávali broukům vybrat z pěti typů mechu jednoho druhu, mezi kterými si mohli libovolně vybrat. Zároveň zjistili, že pokud brouci dostanou mechy nasekané (čímž se ztratí i zbytek informace o jejich původní podobě), rozlišují mezi nimi paradoxně mnohem lépe. Tento výsledek ukazuje, že si vybírají nejspíš čichem na základě chemických signálů, které se prokazatelně liší i mezi velmi podobně vyhlížejícími typy mechů."

Díky úzké spolupráci fakulty se středními školami se do výzkumu zapojili také nadaní studenti ostravské Střední průmyslové školy chemické akademika Heyrovského. Daniel Lee Číp a David Rožek tak udělali své první větší vědecké krůčky."

David Rožek, člen výzkumného týmu: "Byla to určitě dobrá prvotní zkušenost. Oceňuji i celý projekt, který tomu předcházel kde jsem si mohl vyzkoušet entomologickou praxi v terénu kde mě hodně bavilo chystat pasti na odchyt různého hmyzu. Největší zábavou byla smýkání, protože jsme hned viděli výsledek našeho snažení. Myslím, že mi to dalo hodně a dovednosti, v budoucnu určitě využiju."

Přínos středoškoláků oceňují i zkušenější studenti ostravské katedry biologie a ekologie.

Michaela Drgová, doktorandka katedry biologie a ekologie: "Myslím, že ze spolupráce těží obě strany. Jak studenti středních škol, tak univerzita. Pohled mladší generace může být inspirativní, protože mají jistý nadhled. My jim zase na oplátku přiblížíme fungování ve výzkumném týmu a naučíme je, jak správně navrhnout design experimentu. Je skvělé vidět, že i na střední škole jsou zdatní studenti, kteří se přinejmenším vyrovnají těm vysokoškolským."

Celý tým se tak může pochlubit publikací v mezinárodním časopise Plants. Dalším cílem vědeckého týmu, ve kterém se nadále mohou středoškoláci angažovat, bude výzkum chemického složení látek obsažených v mechu a jejich atraktivity pro hmyz.

Lucie Fremrová, mluvčí Ostravské univerzity: "Právě individuální přístup k talentovaným studentům ale i středoškolákům a školákům je dnes na PřF OU samozřejmostí. Využít mohou jednak služeb specializovaného Centra pro výzkum vzdělávání v přírodovědných oborech a talentmanagement, a zároveň jim pomoc s rozvojem i s jejich projekty nabízejí také katedry a studentské spolky."

Pozornost mezi středními školami v regionu si získal například projekt Vysokoškolákem na zkoušku, který nastupující generaci seznámil s akademickým prostředí i výzkumem. Zmiňovaný projekt odstartoval i další spolupráci s nadanými a úspěšnými středoškoláky v rámci individuálních vědeckých aktivit. Právě tuto práci se středoškoláky oceňuje i Moravskoslezský kraj, který aktivity finančně podpořil a hodlá v tom nadále pokračovat. 

Stanislav Folwarczny, náměstek hejtmana MSK: "Moravskoslezský kraj dlouhodobě spolupracuje s vysokými školami v regionu a podporuje rozvoj vědy a výzkumu. Hlavním cílem této podpory je zvyšování vzdělanosti obyvatel kraje a tím také jejich konkurenceschopnosti na trhu práce. Zapojení středoškoláků do vědecké práce na Ostravské univerzitě umožnil projekt Podpora nadaných žáků středních škol v Moravskoslezském kraji."

Podobných mezinárodních úspěchů nadaných středoškoláků, pod kterými je podepsána Přírodovědecká fakulta, v poslední době přibývá. Vloni například zabodovala Nikola Macháčová, která se stala součástí vědecké skupiny fyziky nanostruktur, a její jméno figuruje pod článkem v prestižním americkém časopisu. Právě její přístup i první vědecké kroky navíc ocenili porotci tradiční soutěže České hlavičky, kde získala druhé místo v kategorii Universum „Člověk a exaktní vědy“.

Nahlásit chybu


K tématu

Studenti postavili v centru Ostravy první májku. Z akce chtějí udělat tradici

Na Masarykově náměstí v centru Ostravy stojí historicky první májka. Postavili ji tam studenti z vysokých a středních škol, kteří tím zahájili přípravy na majálesové oslavy.

Ostravský majáles je pro studenty všech škol v kraji

Ostravský majáles chce být symbolem všech studentů v kraji. Na letošní rok připravil kromě volby krále a královny, také volbu prince a princezny. Ti budou za střední školy. Vítězové dostanou 50 tisíc korun na studentské aktivity pro své školy.

Ostravská univerzita chce postavit nové studentské koleje za miliardu korun

27. května 2024 19:38 | Ostrava-město | Jiří Cileček

Ostravská univerzita přišla s plánem výstavby nových vysokoškolských kolejí. Nová výstavba v prostorách současných kolejí Jana Opletala má aktuální kapacitu více než zdvojnásobit. Stát bude miliardu korun a s financováním pomůže univerzitě město i kraj. Stavba má začít příští rok a hotová by měla být v roce 2027.


Ke konci těžby černého uhlí na šachtě jednali i premiér Fiala a ministr financí Stanjura

Společnost OKD, která provozuje poslední činný černouhelný důl v zemi, si těžbou vydělala nejen na odstupné pro končící horníky, ale také na celou likvidaci šachty. V pondělí o tom ve Stonavě informovali premiér Petr Fiala a ministr financí Zbyněk Stanjura.

Z roztomilých štěňat budou ochránci zákona. Policie vítá nové psí posily

Včera 19:32 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Zatím jsou hravá a roztomilá, ale i to je součást náročného výcviku. Moravskoslezští policejní kynologové přivítali dvě nové posily – štěňata německých ovčáků Logana a Morennu. Pokud všechno půjde podle plánu, do dvou let se z nich stanou plnohodnotní služební psi připravení pomáhat při pátrání, kontrolách i bezpečnostních opatřeních.

Sbírka Srdce pro Porubu pomohla rekordní částkou. Na rehabilitace pro Maxima se vybralo 140 000

Charitativní sbírka Srdce pro Porubu pomohla za svou existenci už patnácti obyvatelům Ostravy-Poruby. Tím posledním je třináctiletý Maxim. Na jeho rehabilitace se podařilo vybrat rekordních 140 000 korun.

ADRA Frýdek-Místek hledá dobrovolníky. Přijďte si v dubnu dobrovolnictví vyzkoušet

Dobrovolnické centrum ADRA Frýdek-Místek spustilo nábor nových dobrovolníků. Vyzývá veřejnost, aby pomohla osamělým seniorům – zejména těm, kteří žijí sami. Dobrovolnictví může každý zájemce nejprve vyzkoušet během dubnových Dnů dobrovolnictví.

Ostrava má memorandum o výstavbě Nových Bazalů. Fotbalový svaz slíbil reprezentační zápasy

Další důležitý krok v cestě k Novým Bazalům se odehrál v sobotu při ligovém utkání Baníku Ostrava s Pardubicemi. Primátor města Jan Dohnal s majitelem klubu Václavem Brabcem podepsali memorandum s předsedou fotbalové asociace Fouskem, které umožní konání mezinárodních zápasů.

Instalace kolumbárií rozšíří kapacitu hřbitova v Butovicích

Město připravuje rozšíření hřbitova v části Butovice. Vybuduje tu kolumbária, která ve Studénce dosud chybí. Ve druhé etapě plánuje toto místo posledního odpočinku zvětšit o další přilehlou plochu.

Ostrava ocenila výjimečné pedagogy. Anketa je vyhlašována už 20 let

Za dveřmi škol stojí často ti největší hrdinové – a právě jim patřilo odpoledne v centru Ostravy. Město ocenilo výjimečné pedagogy, kteří s odhodláním a láskou provázejí děti na cestě poznání. Slavnostní chvíle se odehrála v jedinečném prostředí Boutique Business Inkubátoru Ostravica.

Přes 300 studentů prezentovalo fiktivní firmy na Veletrhu příležitostí v Ostravě

Ostravský veletrh příležitostí navazuje na Veletrh fiktivních firem a dává možnost studentům z celé republiky prezentovat své fiktivní firmy. I letos jsme mohli vidět hodně zajímavých podnikatelských záměrů.

U kostela v Ostravě-Hrabůvce pieta připomněla 81. výročí od zastřelení letců RAF

U hrabůvkovského kostela v Ostravě se připomínalo zastřelení dvou letců britského Královského letectva. Jednalo se o 81. výročí tragické události, kterou u památníku obětí tradičně pořádá Československá obec legionářská už od roku 1993.

Rekordman ve vyloupených autech je za mřížemi. Stihl více než 70 vozidel

Ostravští kriminalisté ukončili další velkou sérii a tentokrát skončil za mřížemi skutečný rekordman. Během pár týdnů se vloupal do nejméně 70 vozidle po celém městě. K jeho dopadení přímo při činu pomohli strážníci a kamerový systém.

Tesaři

Ostrava Nástup: od 1. dubna 2025 od 45 000 Kč/měsíc

Moravská Ostrava a Přívoz má dvě oceněné pedagožky v rámci Dne učitelů

U příležitosti Dne učitelů ocenila Ostrava výjimečné pedagogy, kteří svou prací přispívají k rozvoji školství. Mezi vyznamenanými byly i dvě osobnosti z obvodu Moravská Ostrava a Přívoz.

Varhany Slezskoostravské radnice těšily posluchače, usedla za ně přední česká varhanice

Návštěvníky koncertů na Slezskoostravské radnici čekal na jaře jedinečný hudební zážitek. Koncert byl tentokrát jen o jediném nástroji, a to nástroji královském. Za místní varhany usedla jedna z nejlepších varhanic v Česku.

Muzeum Keltičkova kovárna funguje už 25 let, vypráví příběh uhlí i regionu

Historické fotografie a mapy Slezska, hornické a kovářské náčiní a předměty staré někdy i více než třicet tisíc let spojené s historií regionu – to vše je k vidění v nenápadném domku na Keltičkově ulici. Už dvacet pět let tu funguje soukromé muzeum Keltičkova kovárna.

Den učitelů oslavili v Ostravě-Jihu oceněním nejlepších pedagogů v městském obvodu

28. března 2025 11:21 | Ostrava-Jih | Andrea Holeszová | Regionální zprávy POLAR

U příležitosti oslav Dne učitelů, který připadá na 28. března, ocenili zástupci vedení Ostravy-Jihu 17 nejlepších pedagogických pracovníků v obvodu. Slavnostní ceremoniál se konal v hrabůvkovském kulturním domě K-TRIO.

Z okolí řeky Opavy zmizely tuny odpadků. Ukliďme Česko je v Ostravě zaměřeno na povodeň

28. března 2025 10:09 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka | Ostravské minuty

Stejně jako každý rok na jaře se po celé zemi koná akce Ukliďme Česko. V Ostravě je letos úklid zaměřuje nejvíce na okolí řek, které je velmi znečištěné po podzimní povodni. Při úklidu řeky Opavy spojily síly úředníci, pracovníci městských lesů i vodohospodáři.

Práce na sanaci heřmanického odvalu opět začaly, Diamo provádí první terénní úpravy

Rok po pozastavení sanace Heřmanického odvalu Diamo letos na jaře opět začalo s pracemi na odstranění ekologické zátěže. Haldu zakryje v příštích letech sarkofág, který má uhasit její termicky aktivní část. Aktuálně probíhají přípravné práce.

Brouci třídí mechy lépe než odborníci, přišli na to vědci z Ostravské univerzity
Vydáno 15. května 2021 11:45, Ostrava-město, Jiří Cileček
Brouci dokážou třídit mechy lépe než odbornici - s tímto zjištěním přišli ostravští biologové po zajímavém experimentu. Mechožravým broukům dávali na výběr poddruhy a varianty Rokytu cypřišovitého a zkoumali, které jim chutnají více. Ukázalo se, že si vybírají nejspíš čichem na základě chemických signálů. Výsledky byly publikovány v mezinárodním časopise Plants.

ilustrační snímek; zdroj: Pixabay

Mladí biologové z Přírodovědecké fakulty Ostravské univerzity si připsali další světový úspěch. Pod hlavičkou studentské organizace SOVA se pustili do experimentu s jedním z nejrozšířenějších a nejmnohotvárnějších mechů v našich lesích. Rokyt cypřišovitý se díky čtvrtohornímu zalednění rozštěpil na velké množství poddruhů a variant, což odborníkům dodnes komplikuje přesnou identifikaci. Mladí ostravští vědci si na pomoc vzali mechožravé brouky.

Petr Pyszko, člen výzkumného týmu: "Již dříve jsme zjistili, že různé druhy mechů chutnají těmto broukům více a jiné méně. V rámci experimentu nás zajímalo, jestli dokážou rozlišit různé typy jednoho druhu mechu – rokytu cypřišovitého – a to u celých rostlin i u nasekaných kousků."
Lucie Fremrová, mluvčí Ostravské univerzity: "Ostravští vědci dávali broukům vybrat z pěti typů mechu jednoho druhu, mezi kterými si mohli libovolně vybrat. Zároveň zjistili, že pokud brouci dostanou mechy nasekané (čímž se ztratí i zbytek informace o jejich původní podobě), rozlišují mezi nimi paradoxně mnohem lépe. Tento výsledek ukazuje, že si vybírají nejspíš čichem na základě chemických signálů, které se prokazatelně liší i mezi velmi podobně vyhlížejícími typy mechů."

Díky úzké spolupráci fakulty se středními školami se do výzkumu zapojili také nadaní studenti ostravské Střední průmyslové školy chemické akademika Heyrovského. Daniel Lee Číp a David Rožek tak udělali své první větší vědecké krůčky."

David Rožek, člen výzkumného týmu: "Byla to určitě dobrá prvotní zkušenost. Oceňuji i celý projekt, který tomu předcházel kde jsem si mohl vyzkoušet entomologickou praxi v terénu kde mě hodně bavilo chystat pasti na odchyt různého hmyzu. Největší zábavou byla smýkání, protože jsme hned viděli výsledek našeho snažení. Myslím, že mi to dalo hodně a dovednosti, v budoucnu určitě využiju."

Přínos středoškoláků oceňují i zkušenější studenti ostravské katedry biologie a ekologie.

Michaela Drgová, doktorandka katedry biologie a ekologie: "Myslím, že ze spolupráce těží obě strany. Jak studenti středních škol, tak univerzita. Pohled mladší generace může být inspirativní, protože mají jistý nadhled. My jim zase na oplátku přiblížíme fungování ve výzkumném týmu a naučíme je, jak správně navrhnout design experimentu. Je skvělé vidět, že i na střední škole jsou zdatní studenti, kteří se přinejmenším vyrovnají těm vysokoškolským."

Celý tým se tak může pochlubit publikací v mezinárodním časopise Plants. Dalším cílem vědeckého týmu, ve kterém se nadále mohou středoškoláci angažovat, bude výzkum chemického složení látek obsažených v mechu a jejich atraktivity pro hmyz.

Lucie Fremrová, mluvčí Ostravské univerzity: "Právě individuální přístup k talentovaným studentům ale i středoškolákům a školákům je dnes na PřF OU samozřejmostí. Využít mohou jednak služeb specializovaného Centra pro výzkum vzdělávání v přírodovědných oborech a talentmanagement, a zároveň jim pomoc s rozvojem i s jejich projekty nabízejí také katedry a studentské spolky."

Pozornost mezi středními školami v regionu si získal například projekt Vysokoškolákem na zkoušku, který nastupující generaci seznámil s akademickým prostředí i výzkumem. Zmiňovaný projekt odstartoval i další spolupráci s nadanými a úspěšnými středoškoláky v rámci individuálních vědeckých aktivit. Právě tuto práci se středoškoláky oceňuje i Moravskoslezský kraj, který aktivity finančně podpořil a hodlá v tom nadále pokračovat. 

Stanislav Folwarczny, náměstek hejtmana MSK: "Moravskoslezský kraj dlouhodobě spolupracuje s vysokými školami v regionu a podporuje rozvoj vědy a výzkumu. Hlavním cílem této podpory je zvyšování vzdělanosti obyvatel kraje a tím také jejich konkurenceschopnosti na trhu práce. Zapojení středoškoláků do vědecké práce na Ostravské univerzitě umožnil projekt Podpora nadaných žáků středních škol v Moravskoslezském kraji."

Podobných mezinárodních úspěchů nadaných středoškoláků, pod kterými je podepsána Přírodovědecká fakulta, v poslední době přibývá. Vloni například zabodovala Nikola Macháčová, která se stala součástí vědecké skupiny fyziky nanostruktur, a její jméno figuruje pod článkem v prestižním americkém časopisu. Právě její přístup i první vědecké kroky navíc ocenili porotci tradiční soutěže České hlavičky, kde získala druhé místo v kategorii Universum „Člověk a exaktní vědy“.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/ostrava/ostrava-mesto/11000025536/brouci-tridi-mechy-lepe-nez-odbornici-prisli-na-to-vedci-z-ostravske-univerzity