Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

V Ostravě stojí Babylonská věž z patnácti tun šrotu

  • Ostrava,

V Ostravě stojí 4,5 metru vysoká Babylonská věž z více než 15 tun šrotu. Vytvořili ji pedagogové Vyšší odborné školy a střední umělecké školy AVE ART Lukáš Dvorský a Marek Břuska. Plastika nově stojí v Polanecké ulici ve Svinově,

Kombinovaná socha s pracovním názvem Babylonská věž byla odhalena v Ostravě-Svinově v Polanecké ulici. Stojí v areálu největší tuzemské firmy na zpracování kovového odpadu a barevných kovů. Jejími autory jsou pedagogové Vyšší odborné školy a střední umělecké školy AVE ART v Ostravě Lukáš Dvorský a Marek Břuska. Socha zhotovená ze šrotu podle návrhu ostravského sochaře Lukáše Dvorského má na výšku 4,5 metru. Více jak 15 tun kovového odpadu je doplněno zelení. Plastika upozorňuje na potřebu chovat se ekologicky a na nutnost recyklace surovin a šetření přírodních zdrojů. Vznikla k 30. výročí fungování firmy TSR v České republice.

Lukáš Dvorský, spoluautor: "Skici pro sochu jsem tvořil na základě informací o firmě, tedy kam směřuje, že letos slaví kulaté výročí existence v České republice, že cílí na zelenou budoucnost. Samozřejmě jsem vycházel i z možností poskytnutého materiálu, kterým je šrot, a také ze své dosavadní sochařské zkušenosti. Návrhů jsem naskicoval asi patnáct, ale vítězným se nakonec stal ten první, který jsem zpracoval. Na konečné realizaci jsem spolupracoval s kolegou Břuskou, spolu jsme vybírali materiál z toho, co nám nabídlo místní šrotiště, vymýšleli jsme úpravy jednotlivých profilů."
Jaroslav Palla, jednatel TSR CZ: "Socha bude našim zaměstnancům připomínat cílení naší firmy na udržitelnou budoucnost a bude určitě i zajímavostí pro naše obchodní partnery, kteří k nám do areálu přijíždějí."

Socha je složena z různých kovových profilů, součástí jsou například profily svodidel či kolejnic a různé výpalky, celkem obsahuje přes 15 tun kovu. Podle Dvorského bylo nejobtížnější kotvení jednotlivých profilů k základové desce, protože některé mají váhu okolo 500 kilogramů. Na jejich umístění byla proto zapotřebí i pomoc šikovných jeřábníků a další pracovníků šrotiště.

Oba tvůrci spolupracovali s firmou TSR v Ostravě už v minulosti. U příležitosti dokončení revitalizace areálu zhotovili z kovu zeměkouli, která zdobí pozemek vedle správní budovy.

Lukáš Dvorský, spoluautor: "Tehdy šlo o jiný typ práce. U zeměkoule nás firma oslovilo s již jasnou představou toho, jak má vypadat dílo, které bude symbolizovat rozsah působnosti firmy, která operuje ve třiceti zemích světa. Výtvarný proces tam nebyl skoro žádný, jednalo se pouze o řemeslnou činnost."

Umělci působí jako pedagogové na VOŠ AVE ART Ostrava, která jako jediná v MSK nabízí obor umělecký kovář, a to i ve formě rekvalifikace. Obor už má asi 120 absolventů, mezi nimi dokonce pět dívek. Lukáš Dvorský je také autor památníku, který od loňského roku u Fakultní nemocnice Ostrava připomíná oběti střelby.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy